Ślub w plenerze — magiczna atmosfera pod gołym niebem. Wszystko, co musicie wiedzieć o ślubie w plenerze

para młoda wzięła ślub w plenerze

Dla wielu ludzi ślub jest najważniejszym dniem w życiu. Różne są wyobrażenia na jego temat, ale wizja szumu wiatru, drzew czy wody, które towarzyszą ceremonii ślubowania sobie wiecznej miłości, brzmi naprawdę zachęcająco. Taka sceneria to marzenie wielu narzeczonych, dlatego staje się coraz bardziej dostępna i modna. Kolejne miejsca na ślub w plenerze wyrastają jak grzyby po deszczu, dzięki czemu każda para młoda może teraz bez większych problemów zorganizować ślub i wesele jak z bajki. 

Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na ślub w plenerze. Rozważymy przy tym kilka różnych scenariuszy, odpowiadając na kluczowe pytania jak np. “czy można wziąć ślub kościelny w plenerze” oraz “jak zorganizować ślub cywilny w plenerze”. Naturalnie poruszymy też kwestie związane z kosztami i logistyką oraz zastanowimy się nad weselem plenerowym. 

Dlaczego ślub w plenerze? Zalety nietypowej uroczystości

para młoda bierze ślub w plenerze
fot. Shutterstock

Ale dlaczego warto zdecydować się właśnie na ślub plenerowy? Niejedna para młoda uzna z pewnością, że tylko w okolicznościach przyrody można zorganizować ślub marzeń. Plener wydaje się być także dobrym pomysłem, kiedy chcecie zawrzeć małżeństwo w nieco bardziej swobodnej atmosferze, stąd jest to propozycja dla wszystkich, którzy pragną wziąć “ślub cywilny na luzie”. 

Ślub w plenerze to gwarancja unikatowej atmosfery, nawet jeśli później udacie się na “zwykłą” salę weselną (lub organizujecie ślub bez wesela). Bez względu na to, czy wybieracie ślub w ogrodzie, nad jeziorem czy w górach — każde miejsce dodaje uroczystości indywidualnego charakteru. Warto przy tym dodać, że wesele plenerowe daje niemal nieograniczone możliwości dekoracyjne. Od prostych, rustykalnych ozdób po luksusowe namioty i wykwintne akcenty.

Sprawdź też: 10 pomysłów na WESELE w PLENERZE, które przypadną do gustu gościom

Naturalne światło słoneczne i piękno przyrody tworzą idealne tło dla zdjęć ślubnych, które pozostaną z Wami na zawsze. Ceremonia odbywająca się niedługo przed zachodem słońca to gwarancja kapitalnych fotografii rodem z jakiegoś katalogu ślubnego. 

Nie ukrywajmy — ślub plenerowy często wiąże się z mniej formalną atmosferą. Goście i para młoda czują się zwykle swobodniej na łonie natury niż w wypełnionym doniosłą atmosferą wnętrzu kościoła lub urzędu stanu cywilnego. 

Wybierając ślub w plenerze, inwestujecie w niezapomniane wspomnienia. To wybór dla tych, którzy pragną uczynić swój dzień wyjątkowym, nieskrępowanym konwencjami i pełnym prawdziwych emocji. To ciekawa opcja niezależnie od tego, czy zastanawiacie się jak zorganizować skromny ślub cywilny, czy też pełne przepychu, bogate wesele na kilkaset osób.

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?

para młoda bierze kościelny ślub w plenerze
fot. Shutterstock

Zdecydowanie jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród par marzących o romantycznej uroczystości pod chmurką: czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? Chociaż ślub plenerowy brzmi jak spełnienie marzeń wielu narzeczonych, kwestia ceremonii kościelnej na otwartym powietrzu jest bardziej skomplikowana.

Tradycyjnie Kościół Katolicki zwraca uwagę na sakramentalny charakter małżeństwa, który najlepiej sprawdza się w świątyni — miejscu dedykowanym modlitwie i spotkaniom z Bogiem. Dlatego też standardem jest, że śluby kościelne odbywają się właśnie w kościołach. Niemniej jednak istnieją sytuacje, gdy duchowny może zgodzić się na ślub kościelny w plenerze. Takie decyzje są jednak indywidualne i zależne od konkretnej parafii.

Dla par, które pragną połączyć ślub kościelny z uroczystością pod chmurką, popularnym rozwiązaniem jest organizacja ceremonii w kościele, a następnie przyjęcie weselne w plenerze. Dzięki temu można połączyć duchowy aspekt zaślubin z magią ich świętowania na świeżym powietrzu.

New Drop

Jeśli marzycie o ślubie kościelnym w plenerze, kluczem jest rozmowa z proboszczem Waszej parafii. Należy przedstawić swoje pragnienia i dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość. Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego jasno wskazują, że zgodę na zawarcie małżeństwa poza kościołem wydaje właśnie proboszcz. Przesyła on pismo z prośbą o udzielenie pozwolenia na ślub w plenerze do kurii. Ostateczną decyzję podejmuje biskup — na odpowiedź niestety można czekać nawet rok i bez mocnych argumentów wiele par dostaje odpowiedź odmowną. 

Przepisy kościelne mówią bowiem, że „miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu”. Mowa tu o miejscu, które zapewnia uszanowanie powagi i rangi sakramentu, czyli znajduje się na ziemi poświęconej. Do wyboru zostają nam zatem głównie różnego rodzaju kapliczki lub ogrody znajdujące się na terenie parafii. Stanowią one kompromis między wymaganiami Kościoła a zamierzeniami pary młodej.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze

ślub w plenerze koszty
fot. Shutterstock

Kiedy marzenia o ślubie pod gołym niebem zaczynają przybierać konkretne kształty, jednym z pierwszych pytań, które pojawia się na myśli przyszłych małżonków, jest: ile kosztuje ślub cywilny w plenerze? Wyjaśniamy kluczowe aspekty finansowe takiej uroczystości.

 • Opłata urzędowa. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że za ślub cywilny w plenerze trzeba zapłacić wyższą opłatę w urzędzie stanu cywilnego w porównaniu do tradycyjnego ślubu w USC. Wysokość opłat może różnić się w zależności od miejscowości, dlatego warto wcześniej zorientować się w lokalnym urzędzie. Według przepisów opłata za ślub w plenerze nie może wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. W większości przypadków opłata ta wynosi 1000 złotych.
 • Wynajem miejsca. Jeśli marzycie o ślubie w konkretnym miejscu, np. w parku, przy jeziorze czy na plaży, trzeba liczyć się z potencjalnymi kosztami wynajmu. Niektóre miejsca publiczne mogą być dostępne za darmo, ale popularne lokalizacje ślubne często pobierają opłatę.
 • Dekoracje i wystrój. Ślub cywilny w plenerze — koszt dekoracji zależy od indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na minimalistyczny wystrój, co znacząco obniży koszty, lub inwestować w bardziej rozbudowane ozdoby.
 • Logistyka. Organizując ślub pod chmurką, trzeba pomyśleć o dodatkowych aspektach, takich jak wynajem krzeseł, namiotu (na wypadek deszczu), czy też nagłośnienia.

Jak zorganizować skromny ślub cywilny w plenerze? Jeśli budżet jest ograniczony, warto postawić na prostotę. Wykorzystanie naturalnego piękna wybranej lokalizacji, rezygnacja z kosztownych dodatków czy wybór mniej popularnego terminu mogą znacząco obniżyć koszty.

Wybór idealnego miejsca na ślub pod gołym niebem

para młoda bierze ślub w plenerze o zachodzie słońca
fot. Shutterstock

Planowanie ślubu w plenerze to wyjątkowe wyzwanie, ale równocześnie daje możliwość stworzenia niepowtarzalnej uroczystości. Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Jeśli dodatkowo marzysz, by stało się to na świeżym powietrzu, pod chmurką, wybór odpowiedniego miejsca nabiera szczególnego znaczenia. Przede wszystkim zastanówcie się, jaki charakter ma mieć Wasza ceremonia. Czy to będzie ślub cywilny w plenerze, czy może marzycie o ślubie kościelnym na łonie natury? Wybór miejsca często zależy od typu uroczystości, bo (jak wskazaliśmy już wcześniej) ślub kościelny co do zasady można wziąć tylko na terenie kultu religijnego. 

Oczywiście określenie koncepcji pomoże zawęzić listę potencjalnych miejsc. Czy preferujecie romantyczny ślub w ogrodzie pełnym kwiatów, rustykalne wesele na farmie, czy może minimalistyczną ceremonię na plaży? 

Miejsce na ślub w plenerze powinno być dostępne dla wszystkich gości. Zastanówcie się nad komunikacją, parkingiem i możliwościami zakwaterowania w pobliżu, szczególnie jeśli planujecie duże wesele w plenerze. Wybierając datę ślubu, warto uwzględnić warunki pogodowe typowe dla danego miejsca w tym okresie. Czy jest to miejsce narażone na deszcz? Czy potrzebujecie namiotu lub innych zabezpieczeń? Na te pytania musicie odpowiedzieć sobie już na bardzo wczesnym etapie realizacji ślubu marzeń. 

Jakie formalności musisz załatwić, planując ślub w plenerze?

kobieta podpisuje dokumenty, żeby wziąć ślub w plenerze
fot. Shutterstock

Planowanie ślubu w plenerze to wyjątkowe wyzwanie, ale równocześnie daje możliwość stworzenia niepowtarzalnej uroczystości. Całość z reguły nie wiąże się z koniecznością załatwienia wielu dodatkowych formalności. W zależności od rodzaju ceremonii — czy to ślub cywilny w plenerze, ślub kościelny czy ślub humanistyczny — wymagane dokumenty i procedury mogą się nieco różnić. Jednak zdecydowana większość planowania ślubu i wesela wygląda niemalże tak samo jak w przypadku bardziej tradycyjnej sali weselnej. 

Ślub cywilny w plenerze:

 • Zgoda urzędu stanu cywilnego: Aby zawrzeć małżeństwo poza siedzibą USC, musisz uzyskać zgodę odpowiedniego urzędnika. Może to wiązać się z dodatkową opłatą.
 • Miejsce: Upewnij się, że wybrane miejsce jest dostępne w wybranym terminie i nie koliduje z innymi wydarzeniami.
 • Wynajem: Jeśli planujesz ślub w miejscu prywatnym, potrzebujesz zgody właściciela i ewentualnie umowy najmu.

Ślub kościelny w plenerze:

 • Zgoda biskupa: Kluczowym krokiem jest uzyskanie zgody księdza i kurii na odprawienie ceremonii poza murami kościoła. Wymaga to indywidualnego podejścia i rozmowy z proboszczem, który przygotuje pismo do odpowiedniego dla danego miejsca ordynariusza.
 • Miejsce musi spełniać wymagania określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego, co oznacza, że formalnie ślub kościelny możecie wziąć tylko na poświęconej ziemi.

Ślub humanistyczny:

 • Wybór celebransa: Ślub humanistyczny nie jest oficjalnie uznawany przez państwo, dlatego ważne jest, aby znaleźć celebransa, który podziela Wasze wartości i wierzenia.
 • Opracowanie ceremonii: Ponieważ ślub humanistyczny nie ma ściśle określonej formy, warto wspólnie z celebransem opracować przebieg uroczystości.

Pozwolenia i zgody na ślub w plenerze:

W zależności od miejsca, w którym planujesz ślub, mogą być wymagane dodatkowe pozwolenia, na przykład na organizację imprezy w miejscu publicznym.

Przygotowania logistyczne — od miejsc siedzących po zasilanie

para młoda bierze ślub w plenerze
fot. Shutterstock

Organizacja ślubu plenerowego wiąże się z mnóstwem wyzwań logistycznych. Aby Wasz ślub w ogrodzie czy inny ślub plenerowy był udany, konieczne jest dobrze zaplanowane przygotowanie. Poniżej znajdziecie krok po kroku plan organizacyjny, który pomoże Wam w tym procesie.

 • Rozpocznijcie od wyboru miejsca. Czy to będzie ślub w ogrodzie, na plaży, w lesie czy na górskiej polanie? Lokalizacja determinuje wiele innych decyzji logistycznych. Na przygotowanie będziecie potrzebować czasem nawet cały rok, dlatego warto dać sobie tyle czasu na zorganizowanie ślubu w plenerze.
 • 9-8 miesięcy przed: Zastanówcie się, czy w wybranej lokalizacji jest dostęp do prądu. Jeśli nie, rozważcie wynajem generatora. Sprawdźcie dostępność sanitariatów. W przypadku braku rozważcie wynajem eleganckich toalet przenośnych dla gości.
 • 7-6 miesięcy przed: Transport i zakwaterowanie. Jeśli lokalizacja jest oddalona od miejsca zamieszkania części lub wszystkich gości, zastanówcie się nad organizacją transportu.
 • 5-4 miesiące przed: Plan miejsc siedzących i namioty. Zaplanujcie rozmieszczenie miejsc siedzących. Czy potrzebujecie specjalnych krzeseł, czy ławek? Gdzie będą stanowiska dla kamerzysty czy fotografa? Jeśli istnieje ryzyko niekorzystnej pogody, rozważcie wynajem namiotów, które ochronią Was i gości przed deszczem lub zbyt mocnym słońcem i wiatrem.
 • 1 miesiąc przed: Ostateczne dopięcie logistyki. Sprawdźcie, czy wszystko jest zarezerwowane i potwierdzone. Upewnijcie się, że wszyscy dostawcy i podwykonawcy znają dokładnie lokalizację i mają jasne wytyczne.

Stwórzcie harmonogram dnia ślubu z uwzględnieniem wszystkich kluczowych momentów oraz czasów dostawy i montażu różnych elementów. Pamiętajcie, że ślub plenerowy, choć wiąże się z wieloma wyzwaniami logistycznymi, daje też ogromne możliwości kreacji i sprawia, że Wasz dzień stanie się naprawdę wyjątkowy. 

Jak zaplanować menu? Catering na świeżym powietrzu

menu na ślub w plenerze
fot. Shutterstock

Organizacja przyjęcia weselnego na świeżym powietrzu wymaga przemyślenia wielu kwestii, a jednym z najważniejszych aspektów jest wybór menu. Catering na świeżym powietrzu, w zależności od stylu wesela plenerowego, może przyjąć różne formy. Nadal najpopularniejsze są klasyczne dania serwowane przez kelnerów prosto do stolików gości. Jednak coraz częściej jedzenie na weselach w plenerze zostaje podawane w inny sposób. 

Świetnie sprawdzą się na ślubie plenerowym grillowane potrawy, od klasycznych kiełbasek po bardziej wyrafinowane steki czy ryby. Do tego różnego rodzaju sałatki, pieczywo i sosy. Wszystko podawane w luźnej, letniej atmosferze.

Na imprezach w plenerze częstym wyborem jest catering w formie bufetu, czyli ustawienie stołów z różnymi potrawami, tak aby goście mogli sami sobie nakładać ulubione dania. To opcja dla tych, którzy chcą zapewnić różnorodność i dać gościom możliwość wyboru. Idealna dla większych wesel w plenerze.

Modnie i niekonwencjonalnie rozwiązanie dla młodych par to food trucki. Sprawdzą się dla osób, które chcą dodać nieco miejskiego stylu do swojego ślubu w ogrodzie. Od burgerów, przez sushi, po lokalne specjały – wybór jest ogromny.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi — słońce, deszcz, wiatr

ślub w plenerze namiot na wesele
fot. Shutterstock

Choć ślub plenerowy jest marzeniem wielu par, niespodziewane zmiany pogody mogą sprawić, że ta idylliczna sceneria stanie się niedostępna. Bez względu na to, czy planujesz ślub w ogrodzie, czy inne wesele plenerowe, ważne jest, by być przygotowanym na różne czynniki atmosferyczne.

Przy silnym słońcu warto zadbać o chłodne miejsce dla gości. Zastosujcie parasole, namioty czy żagle przeciwsłoneczne. Chociaż nikt nie chce deszczu podczas ślubu (szczególnie plenerowego!), warto być na niego przygotowanym. Eleganckie namioty czy duże parasole mogą nie tylko chronić przed deszczem, ale również dodać uroku uroczystości. W przypadku silnych wiatrów niezbędne mogą okazać się ekrany wiatrochronne czy ciężkie podstawy do parasoli 

Zawsze warto mieć alternatywny plan na wypadek niesprzyjającej pogody. Może to być wewnętrzna lokalizacja lub większy namiot, który pomieści wszystkich gości. Jeśli przewidujecie, że pogoda może być zmienna, poinformujcie o tym gości wcześniej. Możecie to zrobić poprzez zaproszenie na ślub w plenerze lub dedykowaną stronę internetową z informacjami o uroczystości.

Najczęściej popełniane błędy podczas organizacji ślubu w plenerze — jak ich unikać?

ślub w plenerze drogowskaz
fot. Shutterstock

Organizacja ślubu w plenerze to wyjątkowe wyzwanie. W euforii planowania łatwo popełnić pewne błędy. Oto najczęstsze z nich i wskazówki, jak im zapobiegać:

 • Brak Planu B:

Błąd: Zakładanie, że pogoda będzie sprzyjać i nieprzygotowywanie alternatywnego planu.

Rozwiązanie: Zawsze miejcie zapasowy plan. Może to być namiot, sala lub inna lokalizacja osłonięta przed deszczem i wiatrem.

 • Zaniedbywanie logistyki:

Błąd: Zakładanie, że wszystko „jakoś się ułoży”, nie biorąc pod uwagę dostępu do prądu, toalet czy miejsc parkingowych.

Rozwiązanie: Upewnij się, że wybrane miejsce jest przystosowane do obsługi dużego wydarzenia, jakim jest ślub.

 • Niewłaściwy strój:

Błąd: Wybieranie strojów niewłaściwych do warunków plenerowych, na przykład szpilek na trawnik.

Rozwiązanie: Poinformujcie gości o specyfice miejsca i polecajcie odpowiednie obuwie oraz stoje.

Sprawdź też: Ślub w plenerze – co zamiast marynarki może włożyć Pan Młody?

 • Ignorowanie dźwięku:

Błąd: Nie zwracanie uwagi na akustykę miejsca i zakładanie, że goście usłyszą wszystko.

Rozwiązanie: Zainwestujcie w profesjonalne nagłośnienie i przeprowadźcie próby dźwiękowe przed uroczystością.

 • Brak odpowiedniego oświetlenia:

Błąd: Zakładanie, że naturalne światło wystarczy na całą uroczystość.

Rozwiązanie: Przygotujcie oświetlenie dla wieczoru, takie jak lampiony, świece czy girlandy świetlne.

Pamiętajcie, że każdy ślub jest wyjątkowy i choć pewne wyzwania mogą się pojawić, odpowiednie przygotowanie pomoże unikać typowych pułapek. 

Szukasz idealnego miejsca? Sprawdź wybrane miejsca na wesele w plenerze – wykaz sal weselnych z opcją uroczystości weselnej w plenerze.

Rekomendowane artykuły