Ślubne błędy: tradycja vs nowoczesność. Jak je połączyć?

tradycyjna para młoda

Dowiedz się:

 • Jak połączyć tradycję z nowoczesnością na ślubie i weselu?
 • Kiedy możesz zrezygnować z tradycji?
 • Kiedy wybrać nowoczesne rozwiązania przy organizacji ślubu?

Tradycja do lamusa?

Co może być największym błędem? Całkowite pominięcie tradycji, które są naprawdę piękne i wprowadzanie na siłę obcych zwyczajów i nowoczesnego ujęcia we wszystkich elementach ślubu i wesela.

Wiem doskonale, że podejście do zwyczajów i tradycji zmienia się coraz bardziej, a przyjęcia weselne mocno ewoluowały względem tych, które odbywały się kilkadziesiąt lat temu.

Z pewnością jest sporo plusów w kwestii wyluzowania w tych sprawach. Dzięki temu coraz mniej osób przywiązuje uwagę np. do ślubnych przesądów, które nierzadko spędzają pannie młodej sen z powiek („A co jak kieliszki się nie stłuką lub będzie burza?!”).

Warto jednak pamiętać o tym, że rodzice chętnie dadzą Wam błogosławieństwo na nową drogę życia i przywitają Was chlebem i solą przed salą weselną. Pamiętajcie: nic na siłę!

 tradycja zakładania obrączek ślubnych

Zobacz także: Ślubne błędy — 7 grzechów gościa weselnego

Tradycja vs Nowoczesność – Przygotowania w dniu ślubu w domu czy na sali?

Zgodnie z tradycją młodzi szykowali się w dniu ślubu we własnych domach w asyście rodziców. Następnie pan młody przyjeżdżał po pannę młodą i po błogosławieństwie razem jechali do kościoła bądź urzędu. Ślub i wesele były zazwyczaj organizowane w okolicy miejsca zamieszkania.

Obecnie ze względu na większą odległość między domami rodzinnymi państwa młodych lub ślub w wymarzonym miejscu, np. w górach coraz częściej młodzi przygotowują się w hotelu. Takie, nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas.

katalog firm

Tradycja vs Nowoczesność – Zaproszenia

Chcecie być nowocześni, więc nie dostarczacie rodzinie zaproszeń osobiście? Nie jest to eleganckie rozwiązanie! Tradycyjnie (i według zasad savoir vivre’u) zaproszenia powinny być wręczane do rąk własnych lub w przypadku braku takiej możliwości, wysyłane pocztą.

Warto zatem wygospodarować jeden lub dwa dni (najlepiej weekend) na to, żeby zaprosić najbliższych na ślub przy kawie czy rodzinnym obiedzie. Zapomnijcie o przesyłaniu zaproszeń mailem! W ten sposób możecie zaprosić co najwyżej znajomych na swoje urodziny.

Absolutnie nie do przyjęcia jest też całkowita rezygnacja z tradycji proszenia na ślub na rzecz wysłania zaproszeń SMS-em. To zwyczajnie niegrzeczne.

Tradycja vs Nowoczesność – Prezenty

Bardzo często zachęcamy Was do tworzenia gotowych list prezentowych. Ma to ułatwić gościom kupienie takiego podarunku, który będzie praktyczny i sprawi Wam przyjemność. Pamiętajcie jednak, że nie jest to lista, która zobowiązuje zaproszone osoby, do tego, żeby się jej trzymały.

Nie wymagajcie tego i nie obrażajcie się, jeśli ktoś uzna, że w dniu ślubu chce podarować Wam coś innego. Ostateczna decyzja należy do gościa. To nie tylko tradycja, ale zasady dobrego wychowania. A jeśli chcecie poczytać więcej o błędach ślubnych związanych z prezentami przeczytajcie ten artykuł!

reklama weddingdream.shop

Tradycyjna Ceremonia kościelna w plenerze?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat śluby plenerowe zyskały na popularności. Od 2015 roku wstąpienie w związek małżeński poza granicami USC odbywa się bez zbędnych komplikacji — trzeba zapłacić jedynie 1000zł. Zdaję sobie sprawę z tego, że są pary, które chcą wziąć ślub kościelny, a równocześnie marzą o ceremonii pod chmurką.

Oczywiście nie jest to niemożliwe, trzeba jednak podjąć szereg dość skomplikowanych działań, aby uzyskać na to zgodę.

Jak zamienić tradycyjny ślub kościelny na plenerową uroczystość?

W pierwszej kolejności należy iść do proboszcza, a po uzyskaniu jego zgody, skierować prośbę do biskupa o dyspensę.

Tutaj czas oczekiwania na dokument z kurii to nawet rok! Jeśli zatem nie zależy Wam tak bardzo na kościelnym ślubie w plenerze, zaoszczędźcie siły na inne sprawy organizacyjne. Przeczytajcie więcej o ślubnych błędach związanych z ceremonią tutaj!

 • tradycyjny ślub w plenerze
  fot. iStock

Tradycja vs Nowoczesność – Stroje

Co by nie mówić w kościele obowiązują pewne zasady, których dobrze się jest trzymać. Nie raz nie dwa w internecie pojawiały się zdjęcia panien młodych w sukniach ślubnych, które zdecydowanie odbiegały od przyjętych norm i tradycji.

Projektanci coraz częściej tworzą suknie z przeźroczystościami, wcięciami i wycięciami, zapominając o praktyczności. Zbytnie odkrywanie ciała nie przystoi też ceremonii religijnej.

Pamiętajcie, że bardzo duży dekolt można zakryć narzutką lub koronkową koszulką. Nie szokujcie na siłę. Będzie nowocześnie i zgodnie z tradycją

Zobacz także: Ślubne błędy — panna młoda

 • para młoda przed samochodem do ślubu
  fot. iStock

Stoły weselne – Tradycyjne czy nowoczesne?

Na prawdziwych, polskich weselach najczęściej stawia się stoły prostokątne, biesiadne. Wiele sal weselnych jest przystosowanych właśnie do takich form. Na prostokątnych stołach spokojnie można postawić jedzenie, co nie jest już takie proste w przypadku stołów okrągłych, na których z zasady nie stawia się przystawek.

Jeśli zależy Wam na eleganckim ustawieniu i okrągłych stołach, pamiętajcie, że przystawki powinny stać w bufetach tuż obok gości.

Nie każcie zaproszonym osobom, szczególnie tym starszym, spacerować z jedzeniem po parkiecie. W ogólnym rozrachunku to oni są najważniejsi! W tym wypadku także da się bezboleśnie połączyć tradycję i nowoczesność.

Zobacz także: Ślubne błędy — menu weselne

 • tradycyjna dekoracja sali weselnej
  fot. iStock

Tradycja vs Nowoczesność – Alkohol na weselu

Tradycja polskich wesel nie pozwalała do tej pory organizować przyjęć bez mocnych trunków. Wódka była wręcz elementem, bez którego większość gości nie wyobrażała sobie udanej zabawy. Zgodnie z nowoczesnym trendem niektóre pary rezygnują z wysokoprocentowych alkoholi na rzecz, np. wina czy szampana.

Tą decyzję podejmijcie w zależności od pobudek, które Wami kierują. Jeśli nie tolerujecie alkoholu lub w Wasi bliscy mieli z nim większy problem zrezygnujcie z niego, bez względu na tradycje.

wedding dream app

Rekomendowane artykuły