Ślub plenerowy. Jak uniknąć błędów organizacyjnych?

ślub w plenerze

Śluby plenerowe zyskują coraz większą popularność wśród par młodych. Możliwość wyjścia z kościelnych murów lub mało okazałych ścian Urzędów Stanu Cywilnego bardzo kusi wielu przyszłych nowożeńców. Stworzenie wyjątkowej przestrzeni w zupełnie nieoczekiwanym miejscu, personalizacja ceremonii i jej znacznie luźniejsza forma są często spełnieniem marzeń.

Do tego błękitne niebo lub zachodzące słońce, widok na morze lub las. Brzmi jak bajka! I może nią być, pod warunkiem, że wszystkie punkty z naszego idealnego wyobrażenia zostaną spełnione.

Prawda jest niestety dość okrutna — czasem słońce, czasem deszcz. Jak się przygotować do ślubu plenerowego i jakich błędów nie popełnić? Podpowiadam!

new drop

Zobacz także: Ślubne błędy — ceremonia

Ślub plenerowy – mierz siły na zamiary

Jeśli nie macie konsultanta ślubnego, a sami nie czujecie się dobrze w organizacyjnych sprawach, nie kombinujcie za bardzo z miejscem. Być może marzycie o ceremonii w miejscu Waszego pierwszego pocałunku, gdzieś na leśnej polanie?

Warto jednak przemyśleć całą sprawę pod kątem logistycznym. Zdecydowanie bezpieczniejsza będzie opcja zorganizowania ceremonii przy sali weselnej. Oczywiście nie mówię, że ten pierwszy wariant ślubu plenerowego jest niemożliwy! Po prostu należy mu poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Ślub plenerowy i szklana pogoda…

Podstawowym błędem popełnianym przez pary młode podczas organizacji ślubu plenerowego jest brak przygotowania się na ewentualny deszcz.

A sposobów jest naprawdę wiele! Oczywiście najlepszą opcją jest awaryjny namiot, który można rozstawić rano, jeśli chmury zwiastują niepogodę, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Należy zatem wziąć pod uwagę opcję ceremonii w budynku czy miejscu zadaszonym, które jest obok i wcześniej je do tego przygotować. Jeśli nie boicie się deszczu, bardzo fajnym rozwiązaniem jest załatwienie parasolek dla gości.

Byłam na takim ślubie plenerowym i białe parasole na tle dużej ilości zieleni wyglądają naprawdę bosko! Dobrze jest też pamiętać o zabezpieczeniu alejki, którą będziecie podchodzić do miejsca ceremonii. Błoto zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem pięknych pantofelków.

Zobacz także: O czym pamiętać organizując wesele w plenerze?

Informacja dla gości o ślubie plenerowym

Dobrze jest poinformować gości o tym, że ślub odbywa się w plenerze, szczególnie jeśli rzecz będzie działa się na trawie. Zdarza się tak, że deszcz pada cały dzień i akurat na chwilę przed ceremonią ustaje.

Nikt nie będzie od Was wymagał przeniesienia wszystkiego do budynku czy pod namiot, z pewnością jednak wszystkie zaproszone osoby będą Wam wdzięczne za to, że dzięki jednemu komunikatowi, zabrały ze sobą buty na zmianę

Ślub plenerowy a „kolorowy” wiatr

Porwisty wiatr może nie jest przeszkodą w samej ceremonii ślubu plenerowego, ale z pewnością stanowi utrudnienie dla niewielkich dekoracji postawionych na stole dla urzędnika, lekkiej ramki, w której znajduje się godło czy po prostu dokumentów.

Na wszelki wypadek zabezpieczcie je czymś cięższym, ewentualnie zrezygnujcie z drobnych dekoracji, które mogą odwrócić uwagę gości od ceremonii.

Zobacz także: Najpiękniejsze dekoracje na ślub w plenerze

Ślub plenerowy a zasady ceremonii

Jeśli ślubu plenerowego udziela Wam urzędnik z USC, miejsce ceremonii musi być bezpieczne i godne tego wydarzenia. Zdarza się, że otrzymanie zgody na ślub na plaży lub na pomoście jest ciężkie, dlatego upewnijcie się, że będziecie mogli tam stanąć. Ważne jest również prawidłowe umieszczenie godła oraz pamiętanie o stoliku i krześle dla urzędnika. 

Ślub w plenerze a owady

Podejrzewam, że nikt z Was nie chciałby podczas mówienia „tak” jednocześnie uderzyć się w policzek. Komary to podstępne kreatury, które nie zwracają uwagi na to co w tej chwili robimy.

Jeśli organizujecie ślub plenerowy w miejscu, w którym mogą się pojawić różne, nieproszone owady, nie zapomnijcie o odpowiednich preparatach, które uchronią Was przed podobną sytuacją. 

Ślub plenerowy, czyli ceremonia ceremonii nie równa

Ślub w plenerze również może być niezwykle elegancki. Dobrze jest jednak wtedy pamiętać, że smoking nie będzie pasował do alejki wyściełanej nieskoszoną trawą.

Bardzo często miejsce ceremonii pod tzw. chmurką jest okazale udekorowane — od eleganckich krzeseł, przez biały dywan, po olśniewającą, romantyczną altanę. Po prostu wszystko powinno do siebie pasować!

Zobacz także: Huśtawka w weselnych dekoracjach

New Drop
baner sale weselne

Rekomendowane artykuły