Smoking ślubny: czy to dobry wybór dla pana młodego

Smoking dla pana młodego

Klasyczny smoking może sprawić, że w dniu ślubu pan młody poczuje się jak James Bond. Współczesna kwintesencja elegancji to jednak kapryśny zawodnik i trzeba niemałej wprawy, żeby z tej potyczki wyjść zwycięsko. Bo w przypadku smokingu nietrudno o błąd. A nawet wiel-błąd. 

Smoking na ślub. Dlaczego warto wybrać smoking ślubny?

Smoking ślubny jest uznawany za jeden z najbardziej eleganckich strojów dla pana młodego. Jest bardziej formalny niż garnitur, co sprawia, że jest idealnym wyborem na wyjątkowe okazje jak ślub i wesele. Nie jest to jednak szczyt elegancji, gdzie niepodzielnie króluje – nieco zapomniany już – frak. Wyrafinowanej historii jego pochodzenia przyglądamy się bliżej tutaj:

Czytaj także: Jak wybrać idealny smoking? Porady dla miłośników mody męskiej

Męski smoking jest dwu- lub trzyczęściowy. Na zestaw składa się marynarka zapinana na jeden guzik (bądź dwurzędowa), spodnie z atłasem lub jedwabiem pod postacią pojedynczego lampasa oraz opcjonalnej kamizelki. 

Ponadczasowy szyk z pewnością zwróci uwagę zaproszonych gości i na długo zapisze się w ich pamięci. Smoking doskonale sprawdzi się, kiedy panowie młodzi lubią bawić się modą i są wrażliwi na jej niuanse. Jego noszenie wymaga bowiem pewnego obycia. 

Kiedy smoking ślubny jest odpowiedni?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, warto więc jego rangę podkreślić odpowiednim strojem. Panowie, którzy zamiast garnituru wolą wybrać smoking, muszą liczyć się z tym, że według sztywnych zasad ubioru jest to strój wieczorowy, a więc zakładany po godzinie 18:00. Zatem nie nadaje się na wczesną uroczystość w urzędzie. Mężczyźnie w smokingu towarzyszy kobieta w sukni wieczorowej. Niewiele jednak jest takich okazji jak ślub, a w modzie męskiej reguły są rozluźnione jak nigdy dotąd. Więc jeśli ślub i wesele nie odbywają się pod rygorem protokołu dyplomatycznego bądź dworskiego, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. 

Męskie stylizacje powinny być dopasowane do charakteru miejsca i rodzaju uroczystości. Inną kwestią jest to, że nie w każdych okolicznościach smoking będzie wyglądał równie elegancko. Tradycyjnie składa się z marynarki, której kapy pokryte są atłasem lub jedwabiem, co znakomicie prezentuje się w sztucznym oświetleniu. To dobry wybór na ślub i wesele we wnętrzach w pałacowym bądź nowoczesnym stylu. Klasyczny garnitur będzie ideany na ślub w stylu boho. 

Pan młody oraz drużbowie
fot. AdobeStock

Jakie są alternatywy dla smokingu ślubnego?

Męski garnitur ślubny ma wiele twarzy. Jednym z nich jest nieoczywista hybryda, która kryje się pod nazwą garnituru smokingowego. Wielu arbitrów mody męskiej przyprawia ona o zawrót głowy, jest jednak ciekawym rozwiązaniem, dla panów młodych, którzy chcieliby się wyróżnić, ale nie są gotowi na inwestycję, jaką jest smoking. Nieoczywistym subtelnościom, które dzielą alternatywne wersje stroju pana młodego przyglądamy się w osobnym artykule. 

Czytaj także: Smoking a garnitur – kluczowe różnice i co warto wiedzieć

Fason garnituru smokingowego jest swobodniejszy. Spodnie utrzymują się na pasku – a nie jak w przypadku smokingu – na szelkach, zaś szeroki wybór kolorów umożliwia dopasowanie do indywidualnego charakteru jego właściciela. W przypadku klasycznego smokingu jest to niemalże niemożliwe: dostępne kolory to czerń i granat (tzw, midnight blue). Czasami pojawia się bordo. Guziki powinny być pokryte materiałem, z którego wykonano klapy. W przypadku dwurzędowej marynarki ostatniego z nich nie wolno zapinać.

New Drop

Garnitury smokingowe dają więc większe pole do popisu. Będą więc najlepszym wyborem dla panów, którzy chcą się wyróżnić, a formalny charakter stylizacji ma dla nich wartość drugorzędną. Ten rodzaj stroju pozwala także wybrać pas w kolorze innym niż standardowa czerń. 

Jak dopasować dodatki do smokingu ślubnego?

Smoking to klasyka, a jej potęga trwa w sile detalu. Jest idealnym wyborem dla panów, którzy mają w sobie modowego bakcyla. Wybór smokingu to dopiero początek tej niezwykłej przygody. Dobieranie dodatków to prawdziwa frajda.  

Uzupełnieniem stylizacji ze smokingiem w roli głównej jest zawsze muszka. Klasyczna, wiązana, w czarnym kolorze. Ta z kolei wymaga koszuli z krytą listwą guzikową bądź guzikami jubilerskimi oraz mankietami na spinki. Wysokogatunkowa bawełna to jedyny materiał, który warto brać pod uwagę. Listwa nie jest konieczna, jeśli pan młody zdecyduje się na garnitur smokingowy i zamiast muszki wybierze krawat. Kołnierzyk powinien być dopasowany do kształtu twarzy pana młodego. W grę wchodzą trzy opcje: łamany, włoski lub kent. Garnitur na ślub zostawia dużo większą swobodę w kwestii doboru koszuli. 

Mężczyzna zakładający pas smokingowy
fot. AdobeStock

Jednym z najbardziej stylowych dodatków jest pas smokingowy, którego zadaniem jest ukrycie marszczeń koszuli ponad poziomem paska. Można z niego zrezygnować, zastępując go czarną kamizelką. 

Zegarek dobieramy tak, aby połyskująca nieopodal spinka mankietu pozostawała w harmonii. Wszelkie bransolety są niedozwolone. Uzupełnieniem całości jest bawełniana bądź jedwabna poszetka w brustaszy oraz kwiat w butonierce, o ile konkretny model ją posiada. 

Poszukiwania odpowiedniego garnituru ślubnego należy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Może się bowiem zdarzyć, że wymarzony model trzeba będzie uszyć, warto więc uzbroić się w odpowiedni zapas czasu, by zbliżający się dzień ślubu nie przysparzał dodatkowego stresu.

Przymierzając męskie garnitury dobrze jest zachować elastyczność i otwartą głowę. Może się okazać, że wymarzony fason wcale nie jest tym najlepszym, więc ostateczny wybór należy poprzedzić wieloma wizytami w salonach z modą ślubną i wizytową.

Okazuje się więc, że garnitury ślubne męskie to rzecz nie mniej skomplikowana niż bajeczny świat śnieżnobiałych sukien. Historyczne naleciałości, ukryte znaczenia i mnogość detali to elementy minionej epoki. Zaś ślub i wesele to okazja, najlepsza z możliwych, by uchylić drzwi do świata marzeń. Bo w całym tym zamieszaniu nie chodzi o nic innego.

Rekomendowane artykuły