Święconka: co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Święconka: co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? 121434

Święconka: co włożyć do koszyczka?

Warto wiedzieć, że pokarmy, które wkładamy do święconki, mają swoją określoną symbolikę i nie znajdują się tam przypadkiem. Od pokoleń wkładamy do święconki wiele różnych elementów, ale zdarza się, że zupełnie nie wiemy, dlaczego tak się dzieje i skąd wzięła się ta tradycja.

Zwyczaj święcenia pokarmów wywodzi się z tradycji sięgającej w Polsce XIV wieku. Mało kto wie, że na początku kapłani odwiedzali wiernych w ich domach i błogosławili suto zastawione stoły, jednak wraz z ekspansją wiary katolickiej takie wizyty stawały się niemożliwe – stąd wystawne stoły zastąpiły koszyczki, które wierni noszą do świątyni.

janachowska.pl

Co powinno znaleźć się w święconce?

  • jajka: chyba nikt nie wyobraża sobie koszyczka wielkanocnego bez kolorowych pisanek. Dlaczego jednak się tam znajdują? To pradawny, przedchrześcijański symbol mocy, życia, odradzania się i wewnętrznej, tajemnej siły;
  • chleb: obowiązkowy element każdego koszyczka, symbolizuje eucharystię;
  • chrzan: ostry i czasami bolesny w smaku ma przedstawiać mękę Jezusa, która jednocześnie miała swój korzystny dla nas ludzi wymiar;
stylizacje na wielkanoc izabela janachowska
  • sól: symbolizuje nie tylko duchową moc, ale jednocześnie służy do dalszego „poświęcenia” produktów, poprzez posypanie nią pozostałych pokarmów znajdujących się na wielkanocnym stole;
  • masło: symbol dostatniego, bogatego życia. Powinno znaleźć się w święconce, aby przywoływać obfitość;
  • wędliny: symbolizują ofiarę z baranka bądź jagnięcia, którą kiedyś składano na święto paschy. W Polsce są także synonimem bogatego, zasobnego stołu;
  • babka wielkanocna: tradycyjne ciasto drożdżowe według wierzeń ludowych scala rodzinę i sprawia, że będzie się ona rozrastać;
  • baranek: figurka przedstawiająca jagnię to oczywiste nawiązanie do Chrystusa Baranka Bożego. Bardzo ważne, aby był przestawiany z chorągiewką, która symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią;
  • kurczaczek: symbol nowego życia, które odradza się po zimie;
  • bukszpan: wszelkie roślinne elementy mają nawiązywać do nadchodzącej wiosny i siły odradzającej się przyrody.

Jak udekorować koszyczek wielkanocny?

Kwestia dekoracji święconki to sprawa bardzo indywidualna – często także związana z rodzinną tradycją. W wielu domach sięga się po ozdoby, które przekazywane są wręcz z pokolenia na pokolenie, są też miejsca, w których wykorzystuje się nowe, bogato dekorowane koszyki, które można kupić w sieci.

Co do zasady w dekoracjach świetnie sprawdzają się świeże kwiaty: tulipany, żonkile, bratki, stokrotki, czy prymule, które o tej porze roku naturalnie kwitną.

concept store

Często wykorzystuje się też gałązki forsycji, bukszpanu czy pędy barwinka, które dodają kompozycji zielonych akcentów, a całą kompozycję uzupełnia się kojarzącymi się z Wielkanocą baziami.

Pałąk koszyczka można owinąć kolorową wstążką, a jego zawartość otulić ręcznie robioną szydełkową serwetką – podstawowa (choć bardzo efektowna) dekoracja gotowa.

Jeśli nie masz w sobie artystycznego zacięcia, możesz kupić gotowy koszyczek. Floryści przygotowują ozdoby w tak wielu stylach, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

W ich ofertach znajdują się zarówno te bardziej rustykalne, jak i nowoczesne kompozycje. Wiele kwiaciarni oferuje także przygotowanie dekoracji personalizowanych, na zamówienie.

Ciekawym, bardzo nietypowym rozwiązaniem jest też zabawa formą koszyczka. Choć tradycyjnie powinien on być wykonany z wikliny, w tym roku szczególną popularnością cieszą się te wykonane na szydełku ze… sznurka!

Trzeba przyznać, że ta nietypowa konstrukcja wygląda imponująco. Takie koszyczki są ręcznie robione, więc już same w sobie są prawdziwym dziełem sztuki.

Rekomendowane artykuły