Te błędy zrujnują twój budżet weselny

młodzi ludzie planujący wydatki

Zapraszanie gości, tylko dlatego, że ,,tak wypada”

W naszej kulturze wciąż mocno kultywuje się tradycję zapraszania konkretnych osób na wesela. Chodzi np. o dalszą rodzinę. Nawet taką, z którą młoda para nie utrzymuje żadnych kontaktów. Wiele osób z mniejszych miejscowości zaprasza także sąsiadów lub wszystkich współpracowników z firmy.

carsy

Najczęściej w takich przypadkach młodzi ludzie czują presję ze strony rodziców dotyczącą tego, że kogoś zwyczajnie wypada zaprosić, bo są to np. znajomi rodziców i z przyjemnością, uczestniczyliby w weselu ich dziecka. Czy powielanie takich ,,tradycji” ma sens?

młoda para planująca budżet weselny

Pomimo wszelkich nacisków warto zastanowić się, z kim faktycznie chcemy cieszyć się tym świętem.

  • Czy osoby, których kompletnie nie znamy wniosą dodatkowe szczęście do naszego celebrowania tych ważnych chwil?
  • Co więcej, czy jesteśmy w stanie przewidzieć, czy odpowiednio się zachowają na naszej imprezie skoro w życiu codziennym nie mamy z nimi żadnych relacji?
  • Czy faktycznie będzie dla nich tak ważne bycie na naszym weselu, jak naszym rodzicom może się wydawać?

Jest to seria pytań, na które każda młoda para musi samodzielnie sobie odpowiedzieć. Natomiast często zapraszanie „wszystkich” mocno odciska piętno na planowanym budżecie. Nie jest on przecież z gumy, a każda dodatkowa osoba oznacza kolejną opłatę, np. na sali weselnej.

W związku z tym przyszłym nowożeńcom doradzamy, aby na wesele zapraszali wyłącznie osoby, bez których nie wyobrażają sobie celebrowania własnego ślubu.

New Drop
przewodnik

Kupowanie najdrobniejszych dekoracji i akcesoriów

Być może wśród znajomych lub w rodzinie macie osoby, które niedawno brały ślub i zwyczajnie, bez narzucania się, mogą służyć cenną radą, np. jak zaoszczędzić na poszczególnych elementach tej ceremonii. Skoro niedawno organizowali identyczną imprezę być może mają jakieś cenne rady z życia wzięte.

Może się np. okazać, że z ich własnej uroczystości zostało sporo rekwizytów, które mogą Wam pożyczyć, ratując tym samym wasz budżet weselny. Wbrew pozorom sporo jest takich elementów, które bez problemu mogą otrzymać drugie życie i zmniejszyć Wasze koszty m.in.:

  • skrzynka na koperty,
  • koszyczki ratunkowe,
  • wieszaki z napisami,
  • ozdobne tablice rejestracyjne na samochód nowożeńców i wiele innych.
rekwizyty ślubne
fot. Shutterstock.com

Wydawać się może, że takie drobne wydatki nie zmienią zbyt wiele w ogólnych kosztach imprezy, ale to właśnie one stanowią nawet ok. 20% całego budżetu weselnego. Warto to przemyśleć, gdyż są to rzeczy, które wykorzystacie wyłącznie w dniu ślubu, a później staną się niepraktyczne.

Sprawdź: 17 sposobów na oszczędności weselne!

Oszczędności na…pannie młodej?

Jeśli jesteś pewna, w jaki rodzaj fryzury czy typ makijażu Ci się podoba, to nie zapisuj się na kilkanaście spotkań próbnych, ponieważ będzie to strata pieniędzy. Masz sprawdzone profesjonalne punkty, w których mogłabyś wykonać te usługi, ale szukasz tańszej opcji, aby zaoszczędzić? Niestety to także nie jest dobra droga.

Żadna z kobiet nie chce wyglądać źle na własnym ślubie. Co więcej, robimy wszystko, aby w tym dniu olśnić nie tylko męża, ale także gości weselnych oraz czuć się doskonale samej ze sobą. Inwestując kilkadziesiąt tysięcy złotych w imprezę, ,,nie oszczędzajmy” na własnym wyglądzie. Wspomnienia, a często zdjęcia i film zostaną z nami na długie lata, więc warto do nich wracać z przyjemnością.

Wybór drogich kwiatów i dodatkowych dekoracji

Jeśli nie chcesz, aby dekoracje i kwiaty nadmiernie nadwyrężały Twój budżet weselny to jeszcze przed zarezerwowaniem sali weselnej dopytaj, jakie rekwizyty, akcesoria mogą zostać udostępnione w cenie przyjęcia.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że sale mają w swoim asortymencie różnego rodzaju świeczniki, wazony, podkładki czy tablice powitalne. Zanim będziesz szukała miejsca, w którym możesz to wynająć, sprawdź czy aby na pewno nie możesz zyskać choćby podstawowych dekoracji w swoim pakiecie weselnym.

Dekoracje ślubne

Wiele par młodych decyduje się na dekoracje wykonane z żywych kwiatów. Jeśli podobają Wam się egzotyczne gatunki roślin, musicie liczyć się z tym, że Wasze zamówienie nigdy nie będzie tanie, ale jedna Wasza decyzja może sprawić, że zwyczajnie nie przepłacicie na tym elemencie wesela. Zasada jest prosta: postawcie na kwiaty sezonowe, dostępne w Polsce. Zawsze będę one tańsze od gatunków, które w danym okresie są trudno dostępne.

Sprawdźcie, na które gatunki postawić w poszczególnych miesiącach w roku: Jakie kwiaty kupić na wesele i dlaczego?

miss polski

Niekontrolowanie na bieżąco wydatków weselnych

Podczas planowania budżetu weselnego zawsze zakładamy margines ok. 10% błędu. W czasach błyskawicznych zmian, tj. podwyżek cen – procent ten może być jeszcze większy.

W związku z tym po wstępnych ustaleniach budżetu, którym dysponujecie oraz podzieleniem pieniędzy pomiędzy wszystkie usługi, za które musicie zapłacić, nie poprzestawajcie na kontrolowaniu Waszych założeń. Najlepiej, jeśli zrobicie sobie całą listę planowanych wydatków. Może być to najprostszy arkusz Excela, który automatycznie będzie zliczał sumę poniesionych kosztów. Jeśli nie lubicie takich rozwiązań, niech będzie to tradycyjna, papierowa lista.

Podczas realizowania planów przygotowań weselnych stale aktualizujcie budżet i sprawdzajcie czy mieścicie się w przewidywanych kosztach. Nawet, jeśli okaże się, że Wasza impreza będzie droższa niż zakładaliście to zdecydowanie lepiej wiedzieć o tym wcześniej niż tuż przed samym ślubem. W tym dniu więcej stresów już nie będzie wam potrzebne.

Czytaj także: Budżet weselny: jak go zrobić i nie zwariować?

Niedopatrzenia w umowach z usługodawcami

Nie wszyscy jesteśmy prawnikami. Nie każdy musi znać się na tym, jak prawidłowo powinna być skonstruowana umową pomiędzy klientem, a usługodawcą.

Najważniejszym jest jednak, abyście dokładnie zapoznali się ze wszystkimi umowami, które podpisujecie. Jeśli macie jakieś wątpliwości to dopytajcie o nie lub poproście o czas na skonsultowanie się z zaufaną osobą trzecią. Wszystko po to, aby nie zrujnować waszego budżetu weselnego. Co to oznacza?

Zweryfikujcie, czy np. w umowie z salą weselną nie ma informacji o podniesieniu stawki za całą uroczystość, np. z powodu inflacji. Sale weselne bronią swoje zyski takimi zapisami najczęściej w sytuacjach, gdy podpisują umowy z klientami na rok lub 2 lata przed planowanym weselem. Dowiedzcie się także ile wyniesie korkowe, czy w Waszym pakiecie jest tort weselny i czy na pewno obiekt wymaga opłaty za parking.

Porównywanie się z innymi

Ostatnia ze wskazówek dotyczy porównywania się z innymi. Pamiętajcie, aby skupić się na tym, by na Waszym weselu były wszystkie atrakcje, o których marzyliście, a nie wszystkie te, które kiedykolwiek widzieliście na innych weselach.

Często w sytuacjach, gdy atrakcji weselnych jest zbyt wiele goście mocno się rozpraszają pomiędzy nimi i w rezultacie mało osób bawi się na parkiecie. Nie porównuj swojej imprezy weselnej do tych, na których byliście lub widzieliście w internecie. Jeśli pewne atrakcje przekraczają Wasz budżet lepiej z nich zrezygnować i postawić na inne, tańsze rozwiązania.

Istnieje wiele kreatywnych pomysłów, które można zastosować na własnym weselu, aby nie zrujnować zakładanego na nie budżetu. Pamiętaj, że ma być to impreza, którą zapamiętacie do końca życia, ale na pewno nie przez to, że na wiele lat po niej będziecie mieć jeszcze weselne długi.

Sprawdź: Wesele za 40, 60 i 80 tysięcy – jak je zorganizować?

Rekomendowane artykuły