Ubezpieczenie dla małżeństw – na czym polega i czy warto?

małżeństwo wybierające ubezpieczenie na życie

Wiemy doskonale, jak brak płynności finansowej może wpłynąć na relację. Ubezpieczenia indywidualne nie zawsze wiążą się z szybkim i łatwym otrzymaniem rekompensaty dla drugiej strony. Ubezpieczenie dla małżeństw może dotyczyć pary w rozumieniu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego albo nieformalnego związku, który tworzy wspólne gospodarstwo domowe. Podpowiadamy, co oznacza i dlaczego warte jest rozpatrzenia.

Ubezpieczenie dla małżeństw jest polisą (najczęściej indywidualną, gdzie jako uposażonych wskazujemy współmałżonka, ale też rodzinną lub grupową), obejmującą w tym przypadku dwie osoby. Może być ich oczywiście więcej. Jest ona zabezpieczeniem finansowym dla małżonków w przypadku śmierci któregoś z nich, choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie małżeńskie ułatwia zarządzanie polisą, ale też może zmniejszyć jej koszty. Może zostać wykupione prywatnie lub być częścią polisy oferowanej np. przez zakład pracy. Dzięki niej jeden z małżonków może włączyć do swojego ubezpieczenia żonę lub męża (ale również dzieci).

Oprócz klasycznego rozmienia, ubezpieczenie tego typu może mieć również formę inwestycyjną lub oszczędnościową, gdzie część składki przeznaczona jest np. na określone fundusze ujęte w umowie z ubezpieczycielem lub na polisę dla dzieci. Możliwe jest też odkładanie i mnożenie kapitału dla potomstwa, z którego będzie mogło skorzystać po osiągnięciu pełnoletności.

Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na ubezpieczenie dla małżeństw?

Ubezpieczenia dla małżeństw a indywidualne

Ubezpieczenie małżeńskie opiera się na wspólnym dokumencie i produkcie wybranym z oferty firm zajmujących się polisami na życie. Dzięki temu każdy z jej członków ma do niego wgląd, może swobodnie korzystać z jej zakresu. Dostęp jest łatwiejszy, małżonek ma również do załatwienia mniej formalności. Co więcej, taka opcja jest najszczęściej tańsza niż opłacanie dwóch niezależnych polis.

Ubezpieczenie indywidualne może być dopasowane do potrzeb klienta. W przypadku polisy małżeńskiej nie zawsze tak jest. Podstawą do jej obowiązywania często jest umowa ustalona względem głównego ubezpieczonego. W niektórych firmach istnieją jednak możliwości personalizacji pod każdego z małżonków. Warto postawić na taki wariant.

Wybierając odpowiednią firmę dla siebie, warto również wziąć pod uwagę, jakie dodatkowe pakiety zawiera oferta. Obecnie możemy liczyć się z jej wzbogaceniem o nagłą utratę pracy, czy też pomoc w opiece nad dziećmi. Niemal każda opcja obejmuje również konsultacje ze specjalistami. Zwykle ubezpieczenie małżeńskie (niezależnie od jego formy) obejmuje podstawowy zakres, który zakłada wypłatę świadczeń wyłącznie w przypadku śmieci jednego z małżonków. W takim przypadku warto zadbać o dodatkowe, realne wsparcie finansowe, wybierając np. odszkodowania ze względu na poniesiony uszczerbek na zdrowiu, czy skorzystać z pakietów medycznych.

Przeczytaj także: Ślubny budżet – jak go zrobić i nie zwariować?

szczęśliwe małżeństwo

Ubezpieczenie indywidualne a dla małżeństw – które bardziej się opłaca?

Biorąc pod uwagę ubezpieczenie dla małżeństw w wariancie prywatnym, warto wziąć pod uwagę kwotę miesięcznej składki. Jedna z topowych firm obecnych na rynku oferuje polisę dla par, która w najtańszej opcji (wynoszącej mniej niż 80 zł miesięcznie) oferuje wypłatę odszkodowania w wysokości 5 tysięcy za utratę życia partnera lub 10 tysięcy, jeśli dojdzie do niej ze względu na nieszczęśliwy wypadek. Za głównego ubezpieczonego jest to kolejno 20 i 40 tysięcy. Ma ona w rzeczywistości formę polisy indywidualnej w wersji rozszerzonej. Czy to wysoka kwota? Trudno powiedzieć.

W rzeczywistości wysokość składki i świadczeń uzależniona jest od wieku każdej z osób objętych polisą, ale też dochodów, czy wykonywanego zawodu. Istotny jest również czas, na jaki zawierana jest umowa. Często jest to minimum rok, najczęściej kilka lat. Dostępne kalkulatory ubezpieczeń dla małżeństw oferują konkretne wyliczenia na podstawie danych dotyczących statusu majątkowego, posiadanego potomstwa, jak i odbytych lub posiadanych chorób (należy wypełnić krótką ankietę medyczną). Składka może wynosić więc zarówno 30 zł, jak i 350 zł na miesiąc, jeśli dobieramy dodatkowe usługi. Warto również zauważyć, że składka może być opłacana kwartalnie, ale też półrocznie lub rocznie. Zależy ona od wybranej oferty oraz ubezpieczyciela.

Przeczytaj także: Wspólne życie, przyszłość i wspólne konto bankowe? TAK czy NIE?

New Drop

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Decydując się na określony wariant ubezpieczenia dla małżeństw należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na jakość świadczeń. Konieczne jest więc szczegółowe zapoznanie się z warunkami realizacji polisy. Istotnymi elementami są:

  • zmienność wysokości składki,
  • wykluczenia uniemożliwiające wypłacenie środków,
  • posiadanie dokumentów niezbędnych do realizacji polisy,
  • wysokość procentowa odszkodowania za doznanie uszczerbku na zdrowiu,
  • okres i warunki wypłaty świadczeń,
  • warunki rozwiązania umowy.

Ubezpieczenie najczęściej podzielone jest na segmenty. Pierwszy obowiązuje od ukończenia 18. do ok. 60 roku życia. Kolejny liczony jest od 61 roku życia i wiąże się z większym ryzykiem dla ubezpieczyciela i może generować większe koszty.

Przeczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze? TOP 5 sposobów na pełną skarbonkę!

Myślisz, że wybranie ubezpieczenia dla małżeństw tuż po ślubie jest złą decyzją? Niektóre pary decydują się już na polisy ślubne! Mają one zabezpieczać przed nieszczęśliwymi wypadkami podczas tego najważniejszego dnia w roku.

Rekomendowane artykuły