Wegańska Wigilia — sprawdzone przepisy i najlepsze pomysły na wegańskie święta

wegańska wigilia

Chociaż wegetarianizm i weganizm nie są niczym nowym, coraz więcej osób zaczyna podejmować świadome wybory, decydując się na zmianę w swojej diecie – zarówno ze względów ideologicznych, jak i zdrowotnych. 

Co jednak zrobić, kiedy nowoczesne podejście do żywienia zderza się z polską, tradycyjną kuchnią, np. podczas wigilijnej wieczerzy? Czy możliwa jest do przygotowania „pełnoprawna”, ale wegańska Wigilia? Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie garść pomysłów na świąteczne wegańskie przepisy! 

janachowska.pl

Jak przygotować wegańską Wigilię? Wegańska kolacja na Święta Bożego Narodzenia

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Nasza pyszna, rodzima kuchnia pełna jest dań mięsnych, nabiału i różnych innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nawet podczas Wigilii na stole główne skrzypce grają rozmaite dania rybne. W wielu domach z kolei, potrawy wigilijne to również m.in. bigos, żurek na wędzonce czy rozmaite pieczenie mięsne. Niestety żadne z wymienionych dań nie będzie odpowiednie dla wegetarian ani wegan.

Czy jednak, przygotowując dania wigilijne z myślą o niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego gościach, trzeba od razu przebudowywać całe menu i rezygnować z ulubionych, wyczekiwanych cały rok potraw? Oczywiście, że nie! Wiele z tradycyjnych dań już jest odpowiednia dla wegetarian (np. sałatka wigilijna), a można z powodzeniem przyszykować je bez odzwierzęcych składników. Natomiast do przygotowania potraw, które muszą zawierać mięso lub nabiał, można wykorzystać wegańskie zamienniki lub nieco zmodyfikować przepisy. Czasem może się nawet okazać, że „lżejsze”, mniej kaloryczne, roślinne wersje dań staną się nową tradycją w Twoim domu!

concept store

Wegańska Wigilia bez kompromisów – najlepsze zamienniki dla tradycyjnych dań

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Pamiętaj, że wiele dań na Święta Bożego Narodzenia już w swojej podstawowej wersji jest wegetariańska. Przykłady obejmują tutaj m.in. uszka, pierogi ruskie i z kapustą i grzybami, zupy, warzywne sałatki na Wigilie czy ciasta. Aby uczynić z nich potrawy wegańskie, nie będziesz musiał poświęcać ani dużo czasu, ani nie nadwyrężysz mocno budżetu – wręcz przeciwnie!

Jak sprawić, by zupy były wegańskie?

Przykładem może być tutaj podstawa każdej wigilijnej kolacji, czyli barszcz czerwony. Wywar do zupy można z powodzeniem przygotować na samych warzywach z odrobiną roślinnego tłuszczu i przypraw – uprzednio upieczone, będą mocno aromatyczne i pełne smaku. W ten sam sposób może zostać przygotowana świąteczna zupa grzybowa. Do jej zabielenia, zamiast śmietanki 30% wystarczy użyć roślinnej śmietanki! Śmietanka ta sprawdzi się również podczas przygotowywania sosu grzybowego.

Wege pierogi

Kolejnymi potrawami, bez których większość osób nie wyobraża sobie Wigilii są uszka oraz pierogi. Te, o ile nie mają nadzienia mięsnego, już są daniem wegetariańskim. Aby były wegańskie, wystarczy pominąć jajko, które niektórzy dodają do ciasta, a w farszu do ruskich pierogów twaróg zastąpić tofu lub zupełnie z niego zrezygnować.

Chyba ryba?

Jeśli zaś chodzi o dania rybne, tutaj sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie, ale nie jest też przegrana! Wielu wegan wykorzystuje w daniach, które tradycyjnie są rybne, tzw. selerybę, czyli ugotowane w listkach nori i przyprawach kawałki korzenia selera, które przypominają rybę w smaku, wyglądzie i konsystencji. Sprawdzi się ona np. w wersji smażonej, jak i w „selerybie po grecku”.

Ciasta, ciacha i ciasteczka

Jeśli zaś chodzi o słodkie wypieki… tutaj problem tkwi zazwyczaj w dodawanych do ciasta jajach, miodzie, mleku i maśle. Dwa ostatnie składniki można z powodzeniem zastąpić mlekiem roślinnym i margaryną lub innym roślinnym tłuszczem. Jeśli zaś chodzi o jajka – białko doskonale zastąpi aquafaba, czyli zalewa z ciecierzycy w puszcze, natomiast podobne do jajek „kleiste” właściwości posiada… starte jabłko! Naturalny miód możesz z kolei zastąpić tym sztucznym, syropem z agawy albo daktyli.

Wegańska Wigilia — menu pełne roślinnych smaków

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Wiesz już, jak przygotować wegańskie wersje popularnych, tradycyjnych dań. A co powiesz na pełne roślinnych smaków, mniej tradycyjne, wegańskie potrawy na Wigilię? Oto kilka przykładów przepysznych dań na wegańskie święta!

Boczniaki po kaszubsku

Świetna alternatywa dla znanych, szczególnie na Pomorzu, śledzi po kaszubsku, czyli ryb marynowanych w słodko-ostrym, pomidorowym sosie. Wege Wigilia w ich akompaniamencie będzie wprost przepyszna! Do ich przygotowania potrzebujesz: dużą cebulę, opakowanie boczniaków, arkusz nori, ⅔ szklanki wody, 4 łyżki oleju do smażenia, 50 g koncentratu pomidorowego oraz przyprawy: wegański sos sojowy, ocet jabłkowy, ziele angielskie, liść laurowy, paprykę wędzoną i ostrą, sól oraz cukier.

Pokrojoną drobno cebulę podsmaż na oleju z liściem laurowym i zielem angielskim, a gdy sie zarumieni, dodaj pokrojone na połowy (wzdłuż) boczniaki oraz pocięte na paski nori. Po chwili dodaj ocet, sos sojowy i przyprawy, podlej wodą i duś, aż wszystko zmięknie. Przełóż boczniaki do słoiczka i po przestudzeniu włóż do lodówki na co najmniej 24 godziny.

Tofurnik pieczony

Sernik kochają wszyscy, ale nie wszyscy mogą bez skrupułów jeść nabiał. Dla tych, którym marzy się przepyszny, puszysty sernik, jednak ze względów zdrowotnych lub ideologicznych nie mogą go przygotować z twarogu, tofurnik będzie opcją idealną. Do jego przygotowania potrzeba: 2 kostek naturalnego tofu, szklanki mleka sojowego, ¼ szklanki oleju, paczuszki cukru waniliowego, soku z jednej cytryny, 2 łyżek mąki ziemniaczanej i opcjonalne rodzynek oraz gorzkiej czekolady.

Zmiksuj wszystkie składniki, poza mąką ziemniaczaną, na gładką masę. Gdy już nie będzie grudek, dodaj mąkę ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj, do połączenia się składników. W tym momencie możesz dodać namoczone wcześniej i dobrze odsączone rodzynki. Masę przelej do formy i piecz przez około godzinę w 160 stopniach. Po upieczeniu, przestudzony tofurnik możesz polać roztopioną czekoladą lub posypać cukrem pudrem.

Pasztet z soczewicy

Przepyszny pasztet, idealny jako dodatek do chleba lub przekąska, bez której nie może się odbyć żadna wege Wigilia. Aby go upiec, potrzebujesz: ok. 500 g soczewicy czerwonej, 500 g marchwi, jedną dużą cebulę, kilka ząbków czosnku, 3 łyżki bułki tartej, olej do smażenia oraz przyprawy, takie jak kumin, czarnuszka, chilli i sos sojowy.

Soczewicę wystarczy ugotować, aż do momentu rozpadnięcia się; marchewki zetrzeć na drobnych oczkach i udusić z posiekaną cebulą, czosnkiem i przyprawami. Ugotowaną soczewicę odcedź i odciśnij z wody, dodaj ją do marchwi. Dosyp bułkę tartą i ewentualnie mocniej dopraw do smaku. Dobrze wymieszaną, gotową masę przełóż do keksówki wysmarowanej olejem i piecz ok. 40 minut w 180 stopniach.

Wegańska Wigilia dla początkujących – proste przepisy na świąteczny stół

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z weganizmem i nie wiesz, jak powinna wyglądać vegan kolacja wigilijna? Potrawy, które przygotowuje się dłużej niż pół godziny przyprawiają Cię o zawrót głowy, a z piekarnikiem Ci nie po drodze? Nic się nie martw! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rozwiązań!

Nowoczesne farsze do pierogów

Pierogi to dość proste w przygotowaniu i pyszne danie. Jeśli nie masz wprawy w lepieniu, bez trudu kupisz pierożnicę lub foremki ułatwiające to zadanie. Pierogi mają też to do siebie, że nadziać je można niemal wszystkim, a tradycyjne nadzienia również można przygotować w formie vegan.

Nie licząc farszu z kapusty i grzybów, świetnie na Wigilię sprawdzi się farsz z kaszy gryczanej i pieczarek. Wystarczy ugotowaną kaszę połączyć z przesmażonymi z cebulką, startymi pieczarkami. Innym, ciekawym farszem jest ten przygotowany z ziemniaków i groszku – utłuczone ziemniaki wystarczy połączyć z drobnym groszkiem konserwowym i przyprawami. Dla fanów klasyki idealne będą z kolei wegańskie ruskie – twaróg wystarczy w tych pierogach zastąpić tofu utartym z sokiem z kiszonych ogórków.

Bezmięsne sałatki na Święta Bożego Narodzenia

Sałatka na Wigilię bez mięsa i nabiału? Żaden problem! Już sama klasyczna sałatka jarzynowa, jeśli tylko zastąpimy w niej zwykły majonez tym wegańskim i nie dodamy doń jajka, będzie idealna dla wszystkich niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego. Świetna również jest sałatka z ugotowanego ryżu, ogórków konserwowych, czerwonej cebuli, groszku konserwowego i pora, z sosem wykonanym z musztardy, oleju i soku z cytryny.

Innym pomysłem na wegan i wege sałatki na Święta jest po prostu zastąpienie klasycznego sosu na majonezie i jogurcie, dipem zrobionym z namoczonych w wodzie pestek słonecznika, zmiksowanych z przyprawami i sokiem z cytryny. Dodanie tego dipa do dowolnej mieszanki warzyw da rewelacyjny efekt!

Wegańskie przekąski na zimno

Tutaj pomysłów jest co niemiara! Właściwie wszystkie warzywa, pokrojone i podane z dipem lub hummusem sprawdzą się jako rewelacyjna przekąska na zimno. Weganie mogą również spożywać kiszonki, zatem ogórki kiszone, kapusta, grzybki marynowane czy kimchi, będą doskonałym pomysłem na przegryzkę. W marketach z kolei nie brakuje gotowych wegańskich smakołyków – kabanosów, kiełbasek, serów. Z powodzeniem można kupić kilka takich produktów, wyłożyć je na paterę i częstować wege gości.

Jeśli z kolei szukasz czegoś, co Ty lub Twoi niejedzący mięsa przyjaciele moglibyście przekąsić np. podczas świątecznego seansu filmowego – rewelacyjnie sprawdzi sie pieczona ciecierzyca. Wystarczy odsączyć ziarenka z aquafaby, pokryć je oliwą i ulubionymi przyprawami i upiec. Przestudzone, świetnie zastąpią inne przegryzki.

Wegańskie przysmaki wigilijne – zdrowe i smaczne propozycje na świąteczny wieczór

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Wigilia i Święta Bożego narodzenia to jednak nie tylko syte, pełnowartościowe dania i świąteczne sałatki. W tym czasie można odrobinę zaszaleć i podarować sobie nieco słodkiej przyjemności. Oto kilka przepisów na wegańskie przysmaki wigilijne z kategorii deserów!

Wegańskie ciasteczka cynamonowe

Czy jest przyprawa, która kojarzy się z Gwiazdką bardziej, niż cynamon? Te przepyszne i łatwe w przygotowaniu ciasteczka zrobią furorę podczas Wigilii! Do ich przygotowania potrzebujesz: 2 szklanki dowolnej mąki, ¾ szklanki dowolnego oleju, pół szklanki cukru, 2 łyżki mleka roślinnego, cynamon i odrobinę soli.

Wszystkie składniki, poza mąką włóż do miski i dokładnie wymieszaj, do powstania jednolitej masy. Następnie dodaj mąkę i dokładnie wyrób ciasto. Podziel je na małe kulki, połóż na blaszce wyłożonej papierem i lekko spłaszcz, tak, by się nie stykały. Piecz w 180 stopniach przez 15-20 minut. Ogromną zaletą tych ciasteczek jest ich długa, nawet dwutygodniowa trwałość.

Wegańskie pierniczki

Nie wyobrażasz sobie świąt bez pierniczków, ale nie jesz jajek, miodu, ani masła? Oto przepis dla Ciebie. Wystarczy, że przygotujesz: 2 szklanki mąki pszennej, pół szklanki cukru, paczuszkę sody oczyszczonej, przyprawę korzenną, 140 g schłodzonej margaryny, 60 g syropu daktylowego lub syropu z agawy i 2 łyżki zimnej wody.

Suche składniki dokładnie wymieszaj, następnie dodaj do nich margarynę, syrop i wodę i dokładnie wyrób ciasto. Gotowe ciasto zawiń szczelnie folią spożywczą i schłódź przez około godzinę. Po tym czasie rozwałkuj ciasto i wytnij z niego ciasteczka. Pierniczki piecz przez 8-10 min w 180 stopniach. Te ciasteczka mogą stanowić też doskonały prezent dla weganki lub weganina, jeśli chciałbyś zrobić świąteczny upominek przyjaciołom w pracy.

Wegańska Wigilia – pomysły na świąteczne potrawy, które zachwycą wszystkich

wegańska wigilia
Fot: Shutterstock

Wyżej wymieniliśmy wegańskie przepisy na Wigilię i pomysły, jak zmienić zwykłe lub wegetariańskie potrawy na wersję vegan. Istnieje jednak kilka klasycznych, świątecznych dań, które są w pełni wegańskie!

Kapusta z grzybami

Przepyszne danie, które nie jest znane we wszystkich regionach Polski – a szkoda! Do jego przygotowania wystarczy: 1 kg kiszonej kapusty, garść suszonych grzybów, 200 g pieczarek, kilka suszonych jabłek i duża cebula. Do tego przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, kilka ziaren jałowca, szczypta tymianku oraz sól i pieprz. Opcjonalnie można dodać do gotowania wino.

Kapustę odsącz i lekko przepłucz, włóż do garnka. Dodaj susz i przyprawy. Na patelni przesmaż pokrojone pieczarki i cebulę, dodaj do kapusty. Podlej danie czerwonym winem lub wodą, dobrze wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez 2-4 godziny.

Groch z kapustą

Przepyszna i prosta potrawa, którą najczęściej można spotkać w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. Do jej przygotowania potrzebujesz: pół dużej kapusty, szklankę grochu w połówkach, 2 duże cebule, łyżkę mąki pszennej, liść laurowy, sól, pieprz i majeranek. Opcjonalnie możesz dodać śmietankę roślinną.

Drobno posiekaną kapustę zalej wodą do połowy wysokości i ugotuj do miękkości z liściem laurowym. W osobnym garnku ugotuj groch do miękkości, a następnie utłucz go na papkę. Cebule posiekaj i podsmaż. Połącz wszystkie w jednym garnku, dodaj odrobinę wody lub śmietankę i jeszcze raz lekko utłucz i dopraw. Podgrzewaj, cały czas mieszając, aż wszystkie składniki dobrze się połączą.