Welon ślubny – czyli delikatna mgiełka spowijająca pannę młodą, która w szczególności ma zakrywać jej twarz, tuż przed ślubem i dodająca odrobiny magii w tym wyjątkowym dniu. Z roku na rok projektanci mody ślubnej przechodzą samych siebie, tworząc co raz to oryginalniejsze i bardziej spektakularne modele.
Spis treści
Sprawdź: Jak wybrać welon idealny? Rady, o których nie możesz zapomnieć
Jeśli więc właśnie się zastanawiasz, czy postawić na welon czy nie? Zrób to koniecznie. Podpowiemy Ci, jakie welony są teraz na topie i na co zwrócić uwagę, żeby cała stylizacja wyglądała obłędnie.
Podpowiemy Ci:
- Jak wybrać welon?
- Jakie modele i wzory są najmodniejsze?
- Welon krótki czy długi – na co się zdecydować?
Welon dobierz do sukni
Rada wydaje się oczywista, ale przeglądając różne, piękne welony łatwo stracić z oczu ten jasny cel — welon ma dopełniać suknię, podkreślać jej styl, a nie dominować, czy z nią konkurować.


Przeczytaj także: Jak dobrać welon?
Bardzo zdobna suknia ślubna „polubi się” z dodatkami, które powtarzają jej motyw dekoracyjny w znacznie mniejszej dawce (bardzo drobnym ornamencie) lub z w ogóle ich pozbawionymi. Sprawdzi się więc welon gładki, lekki i zwiewny niczym mgiełka. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej!
Przeczytaj także: Welon do gładkiej sukni – 4 propozycje
Jeśli Twoja suknia ślubna została wykonana z gładkich tkanin a do tego jej fason należy do prostych, możesz pokusić się o bardziej zdobiony welon, mówiąc kolokwialnie czas zaszaleć! Bez wyraźnego akcentu taka minimalistyczna suknia mogłaby wyglądać wręcz przesadnie skromnie. Z biżuteryjnym welonem, czy takim wyszywanym trójwymiarowymi kwiatami będzie się prezentować naprawdę szykownie.
Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle powinnaś postawić na welon w swojej stylizacji pamiętaj, że to dodatek, który w każdej chwili możesz zdjąć, a druga taka okazja pewnie się już nie powtórzy!
Sprawdź ofertę welonów ślubnych na weddingdream.shop! Kliknij Tutaj
Welon długi czy krótki?
Długość ma znaczenie. Chcesz się poczuć jak księżniczka – długi welon katedralny może stać się trenem w iście arystokratycznym stylu. Lubisz wygodę i zadziorny look – woalka jest dla Ciebie.
Dla tych z Was które nie do końca pamiętają nazwy długości welonów małe przypomnienie:


Welon o długości do łokcia pięknie okryje ramiona i może się okazać, że nie potrzebujesz już żadnej „narzutki” na suknię, nawet do kościoła.
Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretną długość i na to znajdzie się prosty sposób. Wybierz welon z długim, powłóczystym tyłem i krótkim przodem, którym osłonisz twarz na początku ceremonii. Później pełnym gracji gestem odrzucisz woal do tyłu.


Bogato zdobiony welon: koronki, gipiury
Gipiura, czyli jeden z rodzajów koronki, nazywany również weneckim. Nie należy mylić jej z haftem, który jest wykonywany bezpośrednio na tkaninie. Charakterystyczny dla gipiury jest wzór w kwiatowy ornament. W sklepach pasmanteryjnych jak i krawieckich znajdziecie ją w postaci aplikacji do naszywania. Jeśli więc zależy Wam na spektakularnym efekcie postawie na welon z wyrazistymi zdobieniami.


Błyszczący welon: brokat, kryształy, perły
Mocnym trendem w modzie ślubnej na rok 2021 będzie blask. Jeśli więc kochasz wszystko co pięknie się mieni, czas przenieść to do stylizacji ślubnej. Zobacz inspiracje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Przeczytaj także: Welony z aplikacjami: kwiatki 3D, gwiazdki, perełki!
Woalka
Welony występują również w formie doczepianej ozdoby do włosów. Szyfonowy lub tiulowy materiał można wpiąć za pomocą pięknej, biżuteryjnej spinki, klamry lub grzebyka. Woalka jest zdecydowanie najwygodniejszą i najpraktyczniejszą opcją w dniu ślubu. W tym przypadku z pewnością nie będziesz musiała zastanawiać się, czy przypadkiem ktoś nie nadepnie Ci na welon.


Welon z kokardą czy welon–kokarda?
Kochamy ten trend! Krótki welon nonszalancko przewiązany w kokardę to przepis na bezpretensjonalny szyk. Ten sposób noszenia welonu jest dość nie spotykany, dlaczego by więc nie być pierwszą w gronie przyjaciółek, która wykorzysta trend na swoim ślubie?
Ładnie prezentuje się także delikatny welon podpięty pod atłasową czy satynową kokardę.
Gorący trend: personalizowany welon
Welony z haftem wracają do łask w nowej, uwspółcześnionej odsłonie. Takie z kwiatowymi, organicznymi motywami z pewnością mają swój urok i grono wiernych wielbicielek, ale na topie są teraz napisy. Wyhaftowane deklaracje dozgonnej miłości, inicjały, a może rysunki czy wzory, których znaczenie jest sekretem pary młodej? Na personalizowane motywy na welonie postawiły znane i lubiane: Angelina Jolie i Hailey Bieber. Zainspiruj się!
Kiedy założyć i zdjąć welon?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment, by założyć welon, mówię — w ostatniej chwili. Oprzyj się pokusie zbudowania kompletnej stylizacji od razu po założeniu sukni.
Jeszcze wiele może się wydarzyć, zanim wyruszysz w drogę do urzędu czy ołtarza. Ogranicz ryzyko zaciągnięcia, przydeptania, ubrudzenia.


Tradycyjnie momentem, w którym zdejmuje się welon są oczepiny, w czasie przyjęcia weselnego. Ale nie każdy musi być fanem rytuałów i symbolicznych ceremonii.
Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zwyczajnie zdejmij go, kiedy będzie to dla Ciebie najwygodniejsze: po wyjściu z urzędu czy kościoła, po pierwszym tańcu lub na koniec przyjęcia.
Wiele zależy od długości welonu. Te krótkie są na tyle wygodne, że być może niepostrzeżenie zastanie Cię w nim noc poślubna 🙂
Przeczytaj także: Po co pannie młodej welon?
Chociaż od jej ślubu minęło już 8 lat, w Polsce nadal jest panną🤭. Decyzję o zamążpójściu podjęła dosyć spontanicznie, mimo, że, jak deklaruje, ceremonia była spełnieniem jej marzeń🥰. Prawie spóźniła się na swój ślub, a w Urzędzie Stanu Cywilnego zrobiła niemałą furorę🔥. Dziś o swoim ślubie w Vegas opowie mi Natalia Siwiec❗️
Aktualizacja K.Dyczewska