Wesele i opłata na ZAiKS – wszystko, co musisz wiedzieć przed ślubem!

państwo młodzi

Wesele i ślub poza pięknymi chwilami wiążą się także z formalnościami, których trzeba dopełnić przed tą ważną uroczystością. Kluczową jest kwestia muzyki, do której będziecie bawić się w tym dniu. Sprawdź, co musisz zgłosić do ZAiKSu, ile wynosi opłata i jak jej dokonać krok po kroku, aby maksymalnie zminimalizować stres związany z tym wydarzeniem.

Instytucja określana skrótem ZAiKS często dopiero przy okazji organizacji własnego wesela przewija się w rozmowach wielu przyszłych młodych par. Jeśli korzystają one z pomocy wedding plannerów wówczas z pewnością specjaliści przypomną, czym dokładnie jest ów ZAiKS i jak dopełnić płatności, aby zgodnie z prawem korzystać z czyichś autorskich utworów muzycznych. Jeśli jednak sami przygotowujecie imprezę, z poniższego artykułu dowiedziecie się o ZAiKsie wszystkich niezbędnych informacji.

Czym jest ZAiKS i dlaczego musisz to wiedzieć planując wesele?

ZAiKS to skrót od Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Dokładnie jest to organizacja, która stoi na straży prawidłowego zarządzania prawami autorskimi, tj. dokładnie ich ochroną. Ma ona m.in. wspomagać w rozwoju artystów, z których twórczości np. na weselach korzystają osoby trzecie.

Jak działa ZAiKS?

Instytucja ta podpisuje umowy z poszczególnymi twórcami, a później reprezentując ich interesy pośredniczy z osobami, które chcą wykorzystywać ich muzykę. Dwie strony czerpią  korzyści z takiej współpracy. W efekcie opłatę do ZAiKSu muszą wnieść przyszli państwo młodzi. Ale czy na pewno oni?

Kto płaci ZAiKS: państwo młodzi, dj czy zespół weselny?

dj na wesele
fot. Shutterstock

Opłata ZAiKSu prawnie zawsze leży po stronie organizatorów uroczystości, na której będą odtwarzane utwory różnych artystów. Natomiast często wynajmowane zespoły lub dj na wesele wliczają ten koszt w cenę za swoje usługi, przejmując od pary młodej temat tej płatności. Jeśli jednak podczas podpisywania umowy z wykonawcami temat ten się nie pojawił upewnij się, że wezmą oni na siebie ten obowiązek. 

Dlaczego ZAiKS trzeba opłacić przed weselem, czyli legalność muzyki na weselu

Odpowiedź jest banalnie prosta. Z definicji ochrony praw autorskich wynika, że nie można korzystać z czyjejś twórczości w określonych sytuacjach, jednocześnie nie płacąc za to autorowi muzyki. Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego na urodzinowej domówce bądź grillu ze znajomymi puszczacie swoje ulubione piosenki i nikt nikomu za to nie płaci? Otóż wykorzystujecie wtedy utwory muzyczne w innych okolicznościach. Wesele różni się od wymienionych sytuacji faktem, że w większości przypadków para młoda opłaca człowieka lub ludzi, którzy zajmują się wyłącznie oprawą muzyczną. Oni pobierają za to wynagrodzenie i to właśnie m.in. z tego powodu powinni się rozliczyć z autorami utworów, które będą wykorzystywać. W końcu najprawdopodobniej praca zespołów oraz dj-ów na weselach poniekąd straciłaby sens, gdyby nie muzyka na weselu autorstwa różnych innych artystów.

Ile wynosi ZAIKS, czyli koszt licencji i opłata za wesele

Przy organizacji wesela często wyskakują nieplanowane wydatki, których wcześniej nie uwzględnialiście w budżecie. Jednym z nich według wielu par młodych jest właśnie ZAiKS. Na szczęście nie jest to duża kwota w porównaniu do kosztu całkowitego imprezy. Opłata ZAIKS wynosi 10% od kwoty wynagrodzenia osób, które będą odpowiedzialne za muzykę na weselu. Przykładowo, jeśli zespół kosztuje was 6 tysięcy to do ZAIKSU będzie trzeba wpłacić dodatkowo 600 złotych. W sytuacji, gdy macie ten sam zespół na weselu i poprawinach to warunki liczenia kosztów ZAiKSU są niezmienne. Nadal jest to 10% liczone od kwoty, którą zażądał wasz wykonawca za jeden, dwa lub trzy dni imprezy, w zależności jak huczną uroczystość planujecie.

(Pamiętaj, aby upewnić się przed podpisaniem umowy czy w stawce dj nie jest już wliczony koszt ZAiKSU).

Przy okazji poszukiwania wymarzonego dj na swoje przyjęcie weselne warto skorzystać ze sprawdzonych specjalistów, którzy długo działają  na rynku i  sprawią, że wasza będzie niezapomniana. Jeśli nie macie człowieka poleconego metodą pantoflową rekomendujemy sprawdzić nasz katalog zespołów weselnych Traficie tam na portfolia wielu utalentowanych osób.

Jak uzyskać licencję ZAiKS na wesele?

Wystarczy, że wejdziecie na oficjalną stronę ZAiKSU w celu dokonania opłaty, a tam krok po kroku zostaniecie pokierowani, jak online dopiąć wszelkich formalności, włącznie ze zrobieniem przelewu.

Przeczytaj także:

New Drop

Jak opłacić ZAiKS za wesele? 5 ważnych elementów

zespół na wesele

1.  Utwórz indywidualne konto na oficjalnej stronie ZAiKS-u (https://online.zaiks.org.pl/tworz-konto)

2.  Z wykorzystaniem udostępnionego tam kalkulatora oblicz kwotę, którą musisz opłacić

3.  Z poziomu swojego konta złóż wniosek online

4.  Dokonaj opłaty na wskazany rachunek bankowy

5.  Umowa z ZAiKsem jest kompletna. Na wszelki wypadek zapisz ją u siebie na komputerze

Zgłoszenie imprezy gotowe! Nie stresuj się, że coś może pójść nie tak, ponieważ cały ten proces jest bardzo intuicyjny. Na stronie organizacji czeka cię łatwa nawigacja, która ma na celu szybkie sfinalizowanie waszej sprawy. Unikaj także wysyłki wniosku na ostatnią chwilę, ponieważ może okazać się, że zrobiłeś to zbyt późno. Najlepiej opłacić ZAiKS, gdy termin uroczystości jest już w stu procentach potwierdzony.

Kary za nieopłacenie ZAIKSU na weselu: ile wynoszą i kto je nakłada?

Kara za nieopłacenie ZAIKSU to najczęściej dwukrotność lub trzykrotność kwoty, którą należało pierwotnie opłacić. Według prawa istnieje też ograniczenie i pozbawienie wolności, gdy łamana jest ustawa o prawie autorskim. Natomiast dotyczy to przypadków długotrwałych działań. Zatem jednorazowa impreza nie podlega pod ten najbardziej surowy wymiar kary, gdyż nie jest to regularne odtwarzanie muzyki na weselu.

Kary nakładają urzędnicy pracujący w ZAiKsie. Mogą tego dokonać nawet do 5 lat po odbytej imprezie. W obecnych czasach najłatwiej im odnaleźć osoby, które chciały uchylić się od obowiązku zapłaty np. poprzez materiały z wesela publikowane w social mediach.

ZAIKS nie jest najważniejszy? Stwórz niepowtarzalny weselny klimat

Przy okazji organizowania jednej z ważniejszych imprez w życiu warto pamiętać poza wszelkimi formalnościami, które oczywiście są istotne, że najważniejsza jest dobra atmosfera i świetna zabawa w tym dniu.

Wybierzcie wcześniej swoje ulubione utwory, które następnie z rodziną i przyjaciółmi poniosą was w tańcu. Wspomnienia  z tej nocy zostaną w pamięci przez długie lata, a niektóre piosenki, jak np. ta wybrana na pierwszy taniec już zawsze będzie przypominać wam o ślubie.

Rekomendowane artykuły