Wszystko o naukach przedmałżeńskich

Wszystko o naukach przedmałżeńskich 11436

Wszystkie pary, które przysięgę małżeńską planują składać w kościele staną przed obowiązkiem odbycia nauk przedmałżeńskich. Najczęściej fakt ten spotyka się raczej z niechęcią ze strony nowożeńców, no bo jak? Ksiądz będzie ich uczył o małżeństwie? Przecież to relikt przeszłości i strata czasu. Dodatkowo w sieci krąży mnóstwo historii o nieciekawych, nudnych wykładach i absurdalnych wypowiedziach prowadzących.

Warto jednak wiedzieć, że w wielu parafiach takie kursy prowadzą nie duchowni, a osoby świeckie. Na spotkania z przyszłymi małżonkami zapraszani są psychologowie i mediatorzy tak, żeby możliwie najlepiej przygotować ich do ich nowych życiowych ról.

janachowska.pl
  • Wszystko o naukach przedmałżeńskich - zdjęcie 1
    fot. iStock

Znajdźcie najlepszy kurs dla siebie

Jeśli wiecie, że w Waszej parafii nauki nie są prowadzone w ciekawy, wartościowy sposób — spokojnie. Możecie udać się w dowolne miejsce, w którym taki kurs jest organizowany — wtedy otrzymacie zaświadczenie, które musicie dostarczyć do kościoła, w którym będziecie składać przysięgę. Weźcie jednak pod uwagę, że w parafiach, w których nauki cieszą się dobrą renomą lista chętnych może być naprawdę długa, więc zapiszcie się z odpowiednim wyprzedzeniem. Taki kurs obejmuje z reguły 10 spotkań, które odbywają się w ciągu 2 miesięcy. Warto więc zająć się tematem nawet pół roku przed ślubem tak, żebyście mieli pewność, że ze wszystkim zdążycie na czas, szczególnie, że wspomniane zaświadczenie nie może się przeterminować. Powinniście też wiedzieć, że jeśli w szkole średniej chodziliście na religię i posiadacie specjalne zaświadczenie wydawane przez katechetę to będziecie zwolnieni z obowiązku odbycia nauk przedmałżeńskich. Warunek? Oboje musicie mieć taki dokument.

Nauki przedmałżeńskie to zaledwie kilkanaście godzin z Waszego życia, więc nawet jeżeli nie jesteście zachwyceni perspektywą ich odbycia nie skupiajcie się na tym za bardzo. To od Was zależy, jak wykorzystacie ten czas. Dobrze poprowadzony kurs to świetna okazja do jeszcze lepszego poznania się, często staje się też pretekstem do omówienia ważnych dla Was kwestii. Nawet jeśli na tym etapie wydaje Wam się, że doskonale znacie Waszego partnera i wiecie już o sobie naprawdę dużo – skorzystajcie z szansy, żeby jeszcze bardziej pogłębić Waszą relację.

concept store
  • Wszystko o naukach przedmałżeńskich - zdjęcie 2
    fot. iStock

Macie jeszcze trochę czasu do ślubu? Zobaczcie co, oprócz nauk przedmałżeńskich, zorganizować na 3 miesiące przed ślubem!

Rekomendowane artykuły