Czy związek na odległość może się udać? [3 wady i 3 zalety]

związek na odległość

Obecnie wiele par żyje na odległość. Częstym powodem podjęcia takiej decyzji są obowiązki zawodowe czy nauka na studiach. Jedni zmuszeni są na przykład do opuszczenia rodzinnego miasta, inni zaś – kraju. Problem ten dotyczy także osób, które poznały się przez internet na jednym z portali randkowych, a które dzielą setki kilometrów i przez to prowadzą long distance relationship.

Poniżej znajdziecie kilka tipów, które pomogą Wam utrzymać związek bez mieszkania razem. Dodatkowo przygotowałyśmy zbiór zalet i wad trwania w takiej relacji. Dzięki nim możesz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy taka opcja jest dla ciebie? Czy możesz żyć w związku na odległość?

Czy związek na odległość ma sens? 

To pytanie zadaje sobie każda para, w której jedna z osób zostaje postawiona przed podjęciem trudnej decyzji o wyjeździe z miasta lub kraju. Warto wiedzieć o tym, że związek na odległość jest jedną z najtrudniejszych relacji partnerskich. Wymaga on wielu wyrzeczeń oraz poświęceń od każdej ze stron.  

Związek na odległość ma sens, jeśli miłość i zaangażowanie pierwszej osoby są wprost proporcjonalne do drugiej. 

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom związek na odległość ma sens! Co więcej, może on normalnie funkcjonować! W dobie internetu, który umożliwia nam bezproblemowe kontaktowanie się z osobami znajdującymi się na drugim krańcu świata, utrzymanie związku na odległość jest o wiele łatwiejsze. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na nawiązanie takiej relacji. Co więcej, mówi się także, że dystans działa na faceta, a związek na odległość oczami mężczyzny często wydaje się być całkiem atrakcyjny. 

związek na odległość
Fot: Shutterstock

Największą trudnością w trwaniu w związku na odległość jest dystans dzielący dwójkę zakochanych w sobie ludzi.

Pamiętajcie o tym, że jeśli Wasz związek przetrwa długą rozłąkę oraz próbę czasu, to z pewnością przetrwa także wiele innych trudności i przeciwności losu, z jakimi być może przyjdzie Wam się zmierzyć w przyszłości.

Związek na odległość – jak go utrzymać? 

Choć nowoczesne technologie w znacznym stopniu ułatwiają utrzymanie kontaktu, to problem w przypadku związków na odległość stanowi zachowanie intymnej i bliskiej relacji. Brak czułości w związku może być dla ciebie i twojego partnera, destrukcyjny. Dlatego też zaangażowanie każdego z partnerów powinno być tak samo duże i intensywne. 

Spędziłem wystarczająco dużo czasu z moimi kumplami, by wiedzieć, że potrzeba znacznie więcej niż kilku szczególnych dni, by przetrwał związek po dwóch stronach Atlantyku. Słyszałem, jak chłopcy z mojej jednostki po powrocie z urlopu przysięgali, że są zakochani – i może byli – lecz ta ich miłość nigdy nie przetrwała.
Nicholas Sparks 

Nieobecność ukochanej osoby na co dzień czy o wiele rzadsze kontakty intymne nie zawsze muszą wskazywać na to, że związek na odległość z daną osobą nie ma szansy przetrwać. Jest wręcz przeciwnie! Jeśli zakochani włożą w tę relację całe swoje serce oraz oddanie, to przetrwa ona niejedną próbę czasu. 

Tęsknota za ukochaną osobą powinna wręcz napędzać chęć kontaktu wirtualnego i szukanie okazji do spotkań mimo dzielącej Was odległości. 

Dystans dzielący zakochanych nie zawsze musi stanowić przeszkodę do zbudowania szczerej i trwałej relacji, ponieważ to jak powinien wyglądać związek, zależy tylko od Was. 

Jak utrzymać związek na odległość? Praktyczne porady.

Po pierwsze: zaufanie

Chcąc utrzymać związek na odległość, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Bez wątpienia jednym z nich jest zaufanie. To podstawowy filar każdej relacji partnerskiej, bez którego żaden związek nie będzie w stanie przetrwać. Mówi się, że istnieją pewne etapy rozpadu związku –  brak zaufania w związku jest jednym z pierwszych takich sygnałów. Niezwykle istotne jest, abyście zawsze dotrzymywali danego sobie słowa i byli dla siebie wsparciem. 

Pamiętajcie także o codziennych rutynowych czynnościach, takich jak poranny SMS czy wieczorna wideorozmowa z ukochaną osobą.

To naprawdę bardzo ważne. Dzięki temu relacja nabierze intymnego charakteru, co z kolei umocni i ustabilizuje Wasz związek.

Związek na odległość potrzebuje stałego i częstego kontaktu. Dlatego też starajcie się jak najczęściej ze sobą rozmawiać – niezależnie od tego, jaką formę kontaktu preferujecie. Mogą to być rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS, MMS czy e-mail. 

Po drugie: szczerość

Ustalcie zasady, których obydwoje będziecie przestrzegać. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli zależy Wam na tym, aby ta relacja przetrwała. W związku na odległość wszystko powinno być jasne i klarowne. Partnerzy muszą być zgodni co do swoich wzajemnych oczekiwań oraz zasad życia we dwójkę, nawet jeżeli dzielą ich tysiące kilometrów. Musicie też znaleźć swoje własne sposoby na to jak okazać wsparcie na odległość czy zatroszczyć się o siebie mimo dzielących Was kilometrów. 

Niestety często zdarza się tak, że jedna osoba upatruje w związku na odległość szansy na wspólną przyszłość, podczas gdy druga strona traktuje to jako wygodną i luźną relację, opartą jedynie na okazjonalnych spotkaniach i przygodnym seksie. Wówczas warto zastanowić się, czy trwanie w takim związku rzeczywiście ma sens. A kiedy związek nie ma sensu? No właśnie najczęściej wtedy kiedy jedna ze stron pragnie bardziej, a druga to wykorzystuje. Mimo tej świadomości i tak większość kobiet nie wie, jak zakończyć związek kiedy się kocha … nawet jeśli polega on na wykorzystywaniu zaangażowania drugiej osoby.

Miłość na odległość to nic trudnego. Kilometry nie stanowią żadnej przeszkody dla ludzi, którzy darzą się szczerym i gorącym uczuciem.

związek na odległość
Fot: Shutterstock

Po trzecie: pragnienia

Nie bójcie się fantazjować i za wszelką cenę dążcie do zmian! Zdaniem ekspertów ds. związków i seksualności relacja na odległość może przynieść ogromną satysfakcję i zadowolenie z życia erotycznego. Jak dokonać niemożliwego?

Z pomocą zakochanym po raz kolejny przychodzą nowe technologie oraz internet. Możecie wysyłać sobie nawzajem odważne zdjęcia, a także do woli opowiadać o swoich fantazjach i skrytych pragnieniach. Są pewne etapy związku na odległość i jednym z nich jest właśnie wyzbycie się skrępowania w kontaktach wirtualnych.  

Związek na odległość – oto jego największe zalety! 

Osoby, które trwają w szczęśliwym związku na odległość, jednomyślnie uważają, że jest on pod wieloma względami lepszy niż tradycyjny.

Zastanawiasz się, jak to w ogóle jest możliwe?  

Związek na odległość to nie tylko przeszkody. Życie we dwoje na odległość niesie ze sobą wiele korzyści! 

Po pierwsze: dłuższe rozmowy

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom związki na odległość mają wiele zalet. Jakich? Przede wszystkim jest to świetna okazja do tego, aby się lepiej poznać. W końcu związek na odległość w dużej mierze skupia się na rozmowach, w tym przypadku zbliżenia intymne nie wchodzą w grę. A jak wszyscy wiemy, to właśnie brak rozmowy w związku jest jedną z przyczyn jego rozpadu. 

Po drugie: czas dla siebie

Więcej wolnego czasu, który można poświęcić na rozwijanie własnych zainteresowań i pasji, to kolejna z zalet związku na odległość. Co zostało udowodnione naukowo, osoby, które spędzają z partnerem każdą wolną chwilę, często zaniedbują inne aspekty swojego życia, stopniowo zatracając poczucie własnej tożsamości.  

Związek na odległość to doskonały sprawdzian uczuć! W ten sposób przekonacie się, ile tak naprawdę dla siebie znaczycie. Pary, które decydują się na związek na odległości, a przy tym darzą się szczerym uczuciem, nigdy nie rezygnują z miłości, gdy na horyzoncie pojawiają się problemy. Walczą i idą dalej – razem! 

Po trzecie: lepszy seks

Jak się okazuje, związek na odległość to świetny sposób na udany seks. Zakochani, których dzielą tysiące kilometrów, nigdy nie narzekają na rutynę w łóżku. Wbrew pozorom związek na odległość nie oznacza związku bez seksu.

Pikantne SMS-y, kuszące zdjęcia – sposobów na urozmaicenie życia intymnego jest wiele. Choć na początku znajomości może być to bardzo trudne, to jedno jest pewne – kiedy po długiej rozłące w końcu dojdzie do zbliżenia, zakochani mogą liczyć na prawdziwe chwile uniesienia! 

New Drop

Związki na odległość mają wiele plusów, mają sens i co najważniejsze mogą być bardzo udane.

związek na odległość
Fot: Shutterstock

Związek na odległość – poznajcie jego wady 

Skoro omówiliśmy już najważniejsze zalety związków na odległość, to najwyższa pora skupić się na wadach tego typu relacji partnerskich. Niestety bardzo często są one główną przyczyną rozpadu wieloletniego związku. 

Odległość zabija. Chyba że istnieje nadzieja, że kiedyś rozdzielająca dwoje ludzi przestrzeń zostanie przekroczona, wówczas nawet na odległość mogą oni zachować swój związek. Ale bez nadziei – odległość zabija
Ryszard Kapuściński 

Jedną z najistotniejszych wad związku na odległość jest oczywiście brak bliskiego kontaktu z partnerem na co dzień. Jak wspierać w trudnych chwilach i kryzysach drugą osobę, gdy ta znajduje się na drugim krańcu świata? Kiedy nie można jej przytulić ani ucałować… i kiedy sam już nie wiesz, czy jesteście w końcu razem czy osobno. 
 
Rozmowa przez telefon czy internet nie jest w stanie zastąpić fizycznego kontaktu i bliskości z partnerem – należy o tym pamiętać, decydując się na związek na odległość. 

związek na odległość
Fot: Shutterstock

Brak bliskości, intymności oraz czasu spędzonego tylko we dwoje nierzadko prowadzi do stopniowego oddalania się od siebie partnerów. Niestety to już krok od zerwania. Co więcej, zgodnie ze statystykami osoby trwające w związku na odległość bardzo często dopuszczają się zdrady. Dotyczy to zarówno osób, które zdecydowały się na wyjazd, jak i tych, które zadeklarowały się czekać cierpliwie na powrót partnera. I niestety szukanie sposobu, jak naprawić związek po zdradzie, przerasta większość osób i taka relacja nawet mimo wybaczenia wzajemnych krzywd, nie ma szansy na przetrwanie.  

Związek na odległość – zasady, których warto przestrzegać

Jeżeli pomimo dzielącej Was odległości postanowicie dać sobie szansę, pamiętajcie o tym, aby wkładać w związek więcej zaangażowania.  

To, co w tej sytuacji jest najważniejsze, to przede wszystkim bycie ze sobą szczerym. Otwarcie rozmawiajcie o wszystkich swoich obawach oraz niepewnościach związanych ze związkiem utrzymywanym na odległość. Szczere i długie rozmowy z pewnością umocnią Waszą relację.  

Marlu_baner

 Jeśli więź jest mocna, jeśli jest w niej prawdziwe uczucie, odległość nic nie zmieni. Co najwyżej wzmocni związek
Alessio Puleo 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez pary, które zdecydowały się na związek na odległość, jest snucie domysłów o rzekomej zdradzie partnera. Pamiętaj, nie wpadaj w obsesję – nawet wtedy, kiedy Twoja druga połówka nie odbierze od Ciebie telefonu. Takie zachowanie nie zawsze wskazuje na potajemne umawianie się z kimś innym. 

Nie pozwólcie na to, aby do Waszego związku wkradła się rutyna. Planujcie randki, dokładnie tak samo, jak robią to zakochani trwający w tradycyjnych związkach. Porozmawiajcie o tym, jak będzie wyglądało Wasze kolejne spotkanie. Zaplanujcie weekend pełen atrakcji, a wieczorem koniecznie wybierzcie się na romantyczną kolację i spacer.

Niezależnie od tego, czy dzieli Was kilkadziesiąt, czy kilkaset kilometrów – bądźcie dla siebie wsparciem! Wówczas nawet najdłuższa rozłąka przetrwa próbę czasu.

związek na odległość
Fot: Shutterstock

Podsumowując, każdy związek na odległość ma szansę przetrwać. Wystarczy tylko odrobina chęci i zaangażowanie obojga partnerów, a sukces w miłości będzie gwarantowany. Jesteśmy ciekawe, jakie jest Wasze zdanie na temat związków na odległość. Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Rekomendowane artykuły