3 miesiące do ślubu – 10 spraw, o których nie możesz zapomnieć!

3 miesiące do ślubu

Kiedy zostają Ci 3 miesiące do ślubu, sprawy organizacyjne zaczynają nabierać tempa. Presja czasu często nie tylko nie pomaga w skrupulatnym planowaniu, ale też przysparza wielu niepotrzebnych nerwów. Co zatem zrobić, żeby dopiąć wszystko na ostatni guzik?

Podobno grunt to umieć zapanować nad chaosem. Ale umówmy się, chyba żadna panna młoda nie chciałaby, żeby jej ślubem rządził przypadek. Dlatego też przychodzimy z pomocą i na początku podpowiemy, o czym warto pamiętać na 3 miesiące przed ślubem.

10 spraw, o których nie możesz zapomnieć, gdy zostały Ci 3 miesiące do ślubu

planowanie ślubu

Wiele elementów organizacji wesela zależy od preferencji samej młodej pary. Nie każdy będzie korzystał z tych samych atrakcji, wynajmował jednakowych usługodawców czy urządzał w tożsamy sposób przyjęcie weselne. Wszystko zatem sprowadza się do skrupulatnego planowania.

Niemniej przygotowaliśmy listę, która z pewnością pomoże zadbać o najważniejsze rzeczy, gdy zostały Ci 3 miesiące do ślubu.

New Drop

Przeczytaj także: Koszty ślubu cywilnego – co musisz wiedzieć

1. Wybierz, kto zadba o Twoją urodę 

Jeśli chcesz, aby o Twoje piękno zadbał profesjonalista, to już ten czas, kiedy należy go wybrać. Koniecznie zarezerwuj zatem termin u wybranego fryzjera, wizażysty i kosmetyczki, żebyś później nie była rozczarowana, że wybrany usługodawca nie ma czasu.

Zapoznaj się dokładnie z ofertą, przejrzyj portfolio danego podwykonawcy ślubnego i przeczytaj recenzje, wtedy łatwiej będzie Ci ocenić, czy rzeczywiście to dobry wybór. A żeby całkowicie być spokojnym, możesz np. na wieczór panieński umówić się na próbny makijaż i próbną fryzurę. To zniweluje Twoją niepewność i z pewnością będzie szałowo wyglądać na zdjęciach!

2. Umów się na ostateczne przymiarki sukni ślubnej

przymiarki sukni ślubnej

Powoli zbliżając się do swojego Wielkiego Dnia, warto po raz ostatni umówić się na ostatnią przymiarkę sukni. Wtedy nie tylko sprawdzisz czy wszystko leży na Tobie tak pięknie, jak zakładałaś, ale to też moment, w którym warto zwrócić uwagę, jak zakładać suknie ślubną i ją zapinać, aby nic nie uszkodzić. To też chwila, kiedy można wprowadzić jakieś ostatnie, drobne poprawki.

3. Wybierz dodatki do sukni ślubnej

Twoja suknia ślubna jest już gotowa, zatem to idealny czas by dobrać do niej buty i biżuterię. W zależności od tego jaki wybrałaś styl, możesz postawić albo na subtelne rozwiązania albo wybrać coś bardziej ekstrawaganckiego. Ważne, aby stylizacja tworzyła spójną całość i żebyś dobrze się w niej czuła.

Wskazówka! Gdy wybierzesz buty do ślubu, staraj się je rozchodzić przed Wielkim Dniem. Im więcej czasu temu poświęcisz, tym większa pewność, że w dniu ślubu nie będzie przykrej niespodzianki w postaci obtarć.

4. Znajdź swój wymarzony bukiet ślubny

Kwiaty na ślub

Szukając idealnego bukietu ślubnego możesz wybrać: biedermeier, nosegay, bukiet kaskadowy, arm bouqet, pomander, composite i wiele innych. W wyborze koloru, formy i rodzaju kwiatów ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Wskazówka! Jeśli jesteś drobnej postury nie wybieraj dużych i rozłożystych bukietów, bo optycznie Cię przytłoczą. Z kolei bukiety arm bouqet, które składają się z kwiatów o długich łodygach trzymanych na przedramieniu nie należą do zbyt wygodnych. Dokonując wyboru pamiętaj również o swoim komforcie.

Sprawdź także: Jak wybrać idealny bukiet ślubny?

5. Zarezerwuj transport i nocleg dla gości

Idealnie jest, gdy Wasi goście mieszkają w pobliżu miejsca wesela, wtedy nie musicie nic załatwiać. Niemniej taka sytuacja niezwykle rzadko ma miejsce, więc trzeba zadbać o to, by zapewnić przybyłym z daleka bliskim zakwaterowanie.

Być może uda się to zrobić w miejscu wesela, wtedy problem transportu rozwiązuje się sam. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to w dobrym tonie jest poszukanie miejsca pobytu dla swoich gości i transportu, który ich tam dowiezie.

Upewnij się tylko przed dokonaniem rezerwacji, że goście zadeklarują chęć przybycia i poinformuj ich o tym, że planujesz zapewnić im nocleg.

Wskazówka! Zwróć uwagę, jakie są godziny wymeldowania i zameldowania danego hotelu, żeby uniknąć niekomfortowej sytuacji, w której goście wczesnym rankiem po weselu, będą musieli go opuścić. Niektórzy młodzi decydują się w związku z tym na rezerwację dwóch dób hotelowych.

6. Spotkaj się z księdzem lub urzędnikiem w celu omówienia szczegółów ceremonii

Gdy zbliżają się 3 miesiące do ślubu, to czas najwyższy na dopełnienie formalności. W zależności od tego czy ślub będzie odbywał się w USC czy w kościele musicie liczyć się z różnymi obowiązkami.

Na pewno szybciej i łatwiej uda Wam się załatwić sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na miejscu złożycie potrzebne dokumenty, dokonacie opłaty skarbowej i ustalicie przyszłe nazwiska Wasze i Waszych dzieci. Listę potrzebnych do złożenia dokumentów znajdziesz tutaj.

Z kolei podczas ślubu kościelnego czeka Was spisanie protokołu ślubnego, opłacenie zapowiedzi i kosztów ślubu, nauki przedmałżeńskie, wypełnienie dokumentów urzędowych i dostarczenie ich do parafii. Jeśli chcesz przeczytać o szczegółach kliknij tutaj.

7. Przygotuj prezenty dla rodziców

podziękowania dla rodziców w formie albumu

Warto już w tym momencie zastanowić się, co chcecie ofiarować na ślubie swoim rodzicom. Być może będzie to jakiś materialny prezent np. kosz słodyczy, voucher do SPA czy jakaś wymarzona wycieczka. Albo skupicie się na czymś bardziej sentymentalnym, jak pamiątkowy filmik, album ze zdjęciami, wspólny portret rodzinny. Wiele przydatnych informacji znajdziesz tutaj.

8. Potwierdź obecność gości

Zbliża się moment, w którym będziecie musieli przekazać informację sali weselnej, ile gości będzie na Waszej imprezie. Wiadomo, że są związane z tym koszty, ale i cała logistyka: jak usadzić gości, dla ilu osób przygotować poczęstunek, dla ilu osób zamówić transport, jeśli będzie taka potrzeba.

Jeśli Wasi goście sami się do Was nie odezwali, lepiej nie zakładać w ciemno, że będą, tylko dla pewności zapytać. Być może dla niektórych to trochę krępujące, ale na pewno dzięki temu unikniecie zbędnych kosztów.

9. Przygotuj plan usadzenia gości

Zaproszenia potwierdzone, więc czas przygotować plan usadzenia gości. Warto zadbać, żeby czuli się komfortowo i siedzieli obok osób, z którymi będą się dobrze czuli. W pewien sposób może to wpłynąć na atmosferę podczas przyjęcia weselnego, więc dobrze jest poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby wybrać optymalne rozwiązanie.

Co prawda, dla niektórych będzie to duże wyzwanie logistyczne, ale wspólnie na pewno sobie z nim poradzicie. Pomocna w tym może być nasza darmowa aplikacja Wedding Dream App. Znajdziesz w niej specjalny planner stołów, dzięki któremu w prosty sposób rozplanujesz usadzenie gości.

10. Zamów lub przygotuj winietki 

winietki

Aby uniknąć chaosu związanego z wyborem miejsc przy stole, wiele osób korzysta z winietek, tj. specjalnych bilecików z imieniem i nazwiskiem. Dzięki temu, usadzenie gości pójdzie sprawnie i bezproblemowo.

Czasem zdarza się, że goście zamieniają się miejscami, ale to i tak zawsze mniejszy bałagan, niż gdyby wybór był losowy.

W chwili obecnej możesz zamówić winietki w wybranej firmie, albo zdecydować się na samodzielne wykonanie tego dodatku. Niektórzy tworzą np. babeczki, w których wbita jest wykałaczka na której opiera się karteczka z imieniem i nazwiskiem gościa.

Podsumowanie

Poznałaś 10 elementów, o których nie możesz zapomnieć mając 3 miesiące do ślubu i możesz spokojnie przygotowywać się do uroczystości. Dobre planowanie i organizacja z pewnością pomogą Ci wyjść z każdej opresji, dlatego najlepiej będzie jeśli wypiszesz sobie wszystkie rzeczy do zrobienia i będziesz krok po kroku odznaczać, co już jest za Tobą.

Posłuchaj też, specjalnego materiału, dzięki któremu nie umknie Ci żaden ślubny obowiązek!

Wcześniejsze filmy:

Nowa seria na YouTube: Zaplanuj ze mną ślub i wesele

Zaplanuj ze mną ślub 2: zostało tylko pół roku!

Rekomendowane artykuły