Hymn o miłości – najpiękniejszy psalm na ślub! 

Hymn o miłości św. Pawła

Hymn o miłości, który szczególnie upodobały sobie młode pary, to jeden z najpiękniejszych fragmentów Biblii. Święty Paweł, będący autorem tekstu, w wyjątkowy sposób wyjaśnia, czym jest prawdziwa miłość i zachęca do refleksji nad potęgą tej cnoty. Nic więc dziwnego, że w Kościołach chrześcijańskich to czytanie biblijne niezwykle często pojawia się podczas ceremonii zawarcia sakramentu małżeństwa. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, wybierając psalm o miłości na ślub.

Hymn o miłości – historia i kontekst powstania

Jak mówić o miłości, skoro nie ma jej definicji ani precyzyjnego określenia? A przecież napisano o niej całe biblioteki. Z miłości pisze się wiersze, tworzy wielkie powieści i szalone opery. A wciąż jesteśmy daleko od uchwycenia tego, czym tak naprawdę jest miłość. 

Zobacz także: Czytania i pieśni liturgiczne na ślub

Jedną z najpiękniejszych prób podjął apostoł Paweł w Liście do Koryntian, który można znaleźć pośród ksiąg Nowego Testamentu. Jak w przypadku wielu fragmentów Starego i Nowego Testamentu, istnieje kilka hipotez na temat czasu powstania listu do Koryntian apostoła Pawła. Bibliści twierdzą, że utwór powstał podczas drugiego pobytu świętego w Efezie – uczeń Jezusa przebywał na terenach dzisiejszej Turcji w latach 51-52.  

Przypuszcza się jednak, że ostateczna redakcja tekstu miała miejsce kilka lat później. Powodem napisania pierwszego listu świętego Pawła miały być doniesienia o sporach w Koryncie, które dotarły do apostoła za pośrednictwem poselstwa. Wysłannicy złożyli na ręce Pawła list, a ten zdecydował się wyjaśnić wiernym niepokojące ich kwestie. 

Ślub kościelny
Fot. Shutterstock

Hymn o miłości – co to jest?

Hymn o miłości to fragment 1 listu do Koryntian apostoła Pawła z Tarsu. Sigla to 1 Kor 13,1−13, gdzie pierwsza część skrótu odnosi się do księgi (w tym przypadku Pierwszego Listu Pawła Apostoła do Koryntian), liczba 13 to rozdział, zaś 1-13 to zakres wersetów. 

Z formalnego punktu widzenia tekst napisany przez św. Pawła apostoł to hymn, czyli wywodząca się z kultury greckiej pieśń pochwalna na cześć najwyżej cnoty. Utwór podzielony jest na trzy części tematyczne. Wiersze 1-3 mówią o bezużyteczności charyzmatów (darów Ducha Świętego) bez miłowania, wiesze 4-7 opisują istotę uczucia, zaś wiersze 8-13 traktują o jej nieprzemijalności miłości. Ostatni werset jest miejscem, gdzie apostoł wylicza najważniejsze cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję i miłość. 

Tekst Hymnu o miłości. Czytanie na ślub kościelny

„Gdybym mówił językami ludzi i aniołów1,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie.
Po części bowiem tylko poznajemy,
po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe,
zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem,
mówiłem jak dziecko,
czułem jak dziecko,
myślałem jak dziecko.
Kiedy zaś stałem się mężem,
wyzbyłem się tego, co dziecięce.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno;
wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz:
Teraz poznaję po części,
wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy:
z nich zaś największa jest miłość”.

Czytanie na ślub. Jaki fragment Biblii wybrać?

Choć Hymn o miłości jest jednym z najpopularniejszych fragmentów Pisma Święta wybieranych na ślub, to w młode pary chcące się wyróżnić, mogą sięgnąć po inne czytania. Wyjątkowo piękny opis miłości przekazuje święty Jan w Pierwszym Liście (1 J 4, 11-18).

„Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha.


My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli ktoś wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. My poznaliśmy i uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości, iż będziemy mieli pełną ufność w dzień sądu, ponieważ tak, jak On jest w niebie, i my jesteśmy na tym świecie. W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości”.

W przypadku Ewangelii, pięknym wyborem na ślub jest tekst o 8 Błogosławieństwach pochodzący z Ewangelii Mateusza (Mt 5, 13-16).

„Jezus widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie.
Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.

Warto jednak wcześniej dobrze zapoznać się z wymienionymi tekstami, aby ich brzmienie nie zaskoczyło nowożeńców. Teksty powstałe dwa tysiące lat temu nie zawsze dobrze rezonują ze współczesnością. Nie każda panna młoda ucieszy się z biblijnego czytania mówiącego o konieczności posłuszeństwa wobec męża. Przed ceremonią dobrze jest również zapoznać się z treścią przysięgi małżeńskiej. Zwykle kapłan prosi, aby narzeczeni powtarzali jej słowa za nim, jednak dla własnego komfortu dobrze jest zadbać o znajomość tekstu.

Stary Testament. Jakie czytanie wybrać na ślub?

Jeśli ceremonia odbywa się w obrządku katolickim, pierwsze czytanie podczas mszy pochodzi z ksiąg Starego Testamentu. Tutaj również nowożeńcy mogą wybrać najbardziej odpowiadający im fragment. Do najpopularniejszych należą: Stworzenie mężczyzny i niewiasty (Rdz 1,26-28.31A), Stworzenie kobiety (Rdz 2, 18-24), Rebeka (Rdz 24, 48-51, 58-67), Czytanie z Księgi Tobiasza (Tb 7,9c-10), Modlitwa Tobiasza i Sary (Tb 8, 5-10 (WLG)), Pieśń na pieśniami (Pnp 2, 8-10. 14. 16A; 8, 6-7A), Dobra żona (Syr 26, 1-4. 13-16), Przymierze (Jr 31, 31-32A, 33-34A.) i w okresie wielkanocnym Gody Baranka (Ap 19, 1.5-9A.).

Zobacz także: Ślub kościelny. Ile to kosztuje?

Wybór należy ustalić z proboszczem parafii, tak aby w dniu ślubu nie było zaskoczeń. Jeśli młoda para, członkowie rodziny lub świadkowie są szczególnie związani z Kościołem, mogą – po wcześniejszym uzgodnieniu tego z kapłanem – osobiście przeczytać wybrany fragment Pisma  Świętego. Warto sprawdzić, co jeszcze trzeba ustalić, planując ślub kościelny bądź konkordatowy.

Wszystkie cytowane fragmenty pochodzą z Biblii Tysiąclecia.

Rekomendowane artykuły