Kwestia rozpadów małżeństw zawieranych przed Bogiem nie dawała spokoju episkopatowi. Jak zapobiec temu zjawisku? Co zrobić, żeby sakramentalne „tak” rozpoczynało „zgodny, szczęśliwy i trwały” związek? Biskupi znaleźli rozwiązanie i od 1 czerwca 2020 roku rozmowy kanoniczno- duszpasterskie prowadzone z narzeczonymi będą o wiele bardziej wnikliwe.
Spis treści
Szczegółowe pytania
Do tej pory w trakcie rozmowy z księdzem na część pytań można było odpowiedzieć po prostu „tak” lub „nie”. Po wprowadzeniu dekretu nie będzie już tak łatwo. Nowy kwestionariusz ma za zadanie możliwie dokładnie sprawdzić intencje młodych. Obok pytań o ewentualne przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego pojawią się jednak także pytania o zdrowie (głównie w aspekcie seksualnym). Spisujący protokół ksiądz ma ocenić, czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad„. Co to oznacza w praktyce? Możecie się spodziewać pytań o to, czy planujecie mieć dzieci.
Ślub kościelny tylko w parafii narzeczonych
Kolejną, wprowadzoną dekretem zmianą jest wskazanie, że ślub powinien odbyć się w parafii jednego z narzeczonych. Warto jednak zaznaczyć, że do parafii dołącza się już po miesiącu od zamieszkania w jej obrębie. Jeśli więc planujecie wziąć ślub w rodzinnych stronach musicie postarać się o zezwolenie proboszcza, lub ordynariusza miejsca. Będzie to jednak możliwe tylko, jeśli macie „słuszne powody” aby wziąć ślub poza swoją parafią.
Zobacz także:
- Przekładam ślub kościelny. Czy dokumenty stracą ważność?
- Nauki przedmałżeńskie w dobie koronawirusa- jak je odbyć?
- Ślub kościelny- ile to kosztuje?
Ślub kościelny: zgoda nie dla wszystkich
W dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego można też przeczytać, że zgody na ślub nie otrzymają osoby, które:
- nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa;
- nie wykażą chęci posiadania potomstwa;
- dopuszczają separację;
- planują zawrzeć małżeństwo mieszane, czyli „zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami”, wyjątkiem jest sytuacja, w której narzeczeni otrzymają zgodę od ordynariusza miejsca
Jak zapewniają specjaliści od prawa kanonicznego nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w których dochodzi do zawarcia nieważnych ślubów i lepiej przygotować przyszłych małżonków do sakramentu małżeństwa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Episkopat wprowadził nowe przepisy dotyczące rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa, które mają zapobiec rozpadowi związków sakramentalnych. Od 1 czerwca 2020 roku, rozmowy z narzeczonymi będą bardziej szczegółowe, aby dokładniej sprawdzić ich intencje. Nowy kwestionariusz zawiera pytania dotyczące zdrowia, zwłaszcza w aspekcie seksualnym, oraz planów posiadania dzieci. Kolejną zmianą jest zasada, że ślub kościelny powinien odbyć się w parafii jednego z narzeczonych, chyba że proboszcz lub ordynariusz wyrazi zgodę na inną lokalizację. Dekret wprowadza również rygorystyczne kryteria, według których zgody na ślub nie otrzymają osoby niezdolne do stosunku małżeńskiego, niechętne do posiadania potomstwa, dopuszczające separację lub planujące małżeństwo mieszane bez zgody ordynariusza. Te zmiany mają na celu eliminację nieważnych ślubów i lepsze przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa.
Najważniejsze informacje:
– Bardziej szczegółowe rozmowy kanoniczno-duszpasterskie.
– Sprawdzenie intencji narzeczonych przez nowy kwestionariusz.
– Ślub kościelny powinien odbyć się w parafii jednego z narzeczonych.
– Rygorystyczne kryteria zgody na ślub.
– Wyeliminowanie nieważnych ślubów.
Artykuł jest skierowany do par planujących ślub kościelny, duchowieństwa oraz osób zainteresowanych zmianami w przepisach kościelnych dotyczących małżeństw. Przedstawia nowe wymagania i procedury, które muszą spełniać narzeczeni, aby otrzymać zgodę na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.