Dlaczego suknie ślubne są takie drogie? Rozwiewamy wątpliwości!

suknia ślubna

Postanowiłyśmy sprawdzić, dlaczego suknie ślubne są takie drogie. Przyjrzałyśmy się dokładniej procesowi produkcji, materiałom, dodatkom i innym kwestiom, które wpływają na wysoką cenę tej jedynej i jedynej kreacji. A ta przecież musi być wyjątkowa. A wiadomo, że za wyjątkowe rzeczy często płaci się więcej. 

Suknia ślubna – droga czy tania?

Znalezienie „złotego środka” w przypadku sukni ślubnej, a właściwie jej ceny, nie jest trudne, ale też nie należy do najprostszych czynności. Przecież nikt nie lubi przepłacać, ale w organizacji ślubu i wesela nie chodzi też o wybór najtańszych rozwiązań. Jakość przede wszystkim.

Jeśli chodzi o suknię ślubną, w której panna młoda ma poczuć się jak księżniczka, warto zorientować się w cenach kreacji na długo przed rozpoczęciem przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Koszt jest bowiem niemały, ale łatwiej będzie go „przełknąć”, gdy zostanie odpowiednio zaplanowany. 

Specjaliści mody ślubnej nie mają wątpliwości, że na rynku nie brakuje sukien ślubnych, które są przesadnie drogie i ewidentnie znajdują nabywców głównie przez skuteczną reklamę i PR. Nie brakuje też sklepów, w których oferowane suknie są estetycznie wykonane, charakteryzują się pięknym wyglądem i mnogością zastosowanych dodatków w postaci materiałów, koronek, kamieni ozdobnych itd.  

Sprawdź także: Perły na ślub – najpiękniejsza biżuteria dla Panny Młodej

Kreacja ślubna – ile kosztuje?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje suknia ślubna (albo kreacja – coraz częściej panie młode decydują się bowiem np. na garnitur). Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a kończą się na kwotach dwucyfrowych.

Chcesz uzyskać świetną jakość w dobrej cenie? Zajrzyj do Concept Store Izabeli Janachowskiej! Znajdziesz tam przepiękne kreacje ślubne, wykonane z największą starannością.

Cena sukni ślubnej – dlaczego taka wysoka?

Dlaczego za niektóre suknie ślubne trzeba zapłacić niebotyczne kwoty? Czy chodzi tylko o wielkość marż w branży ślubnej? Niekoniecznie. Na ostateczny koszt ma wpływ kilka czynników, są to m.in.:

Projekt kreacji

Jeżeli zamawiasz suknię ślubną wg projektu indywidualnego (tj. szytą specjalnie dla Ciebie), to oczywistym jest, że będzie droższa niż gotowy model. Koszt projektu tworzonego dla konkretnej osoby obejmuje wizję i czas poświęcony na jego stworzenie.

Sprawdź także: Co założyć na ślub cywilny? Wskazówki doradcy wizerunkowego

Dedykowany model rodzi się w głowie projektanta, dlatego ma wymierną wartość. Trzeba jednak pamiętać, że nad całym konceptem i realizacją pracuje potem sztab ludzi – wykwalifikowanych specjalistów i rzemieślników. Osoby te wiedzą, jak obchodzić się z delikatnymi tkaninami, jak łączyć je ze sobą, by powstawały prawdziwe dzieła sztuki. 

Tkanina

To kolejny element, który ma duże znaczenie w kontekście ceny. Akurat to z pewnością nikogo nie będzie szokować. Widzimy przecież jak to działa – ubrania z poliestru czy akrylu są bardzo tanie, ale zdajemy sobie sprawę z ich marnej jakości. Co innego, np. te jedwabne – rozumiemy ich wysoki koszt. Ceny różnią się w zależności od produkcji tkanin, ich właściwości, pochodzenia. O wiele lepiej nosi się naturalne tkaniny – są lekkie, oddychające, miłe dla skóry. 

Kwestia materiału to odpowiedź na pytanie: dlaczego czasem skromna z wyglądu suknia ślubna jest o wiele droższa niż ta z tiulu czy koronek. Najprawdopodobniej ta pierwsza została uszyta z jedwabiu, a ta druga z syntetycznych tkanin.

Warto wspomnieć również, że praca z jedwabiem jest bardzo trudna. W żargonie krawieckim mówi się nawet, że „jedwab nie wybacza”. Wymaga doświadczenia i dużego zaangażowania. I nie możemy zapominać o koronkach – te francuskie i bawełniane, czyli bardzo wyszukane, są niezwykle drogie. Cena za metr może przekraczać kilkaset złotych. 

Sprawdź także: Odcienie bieli na weselu – jak wybrać odpowiedni ton?

Sposób szycia i fason

Tak, cena wynika również z tych dwóch kwestii. Im sukienka prezentuje bardziej wyszukany fason, tym więcej pracy wymaga, a tym samym jest droższa. Oczywiście możesz kupić suknię ślubną w sieciówce, pamiętaj jednak, że najprawdopodobniej ciężko ją będzie przerobić (pomijamy słabą jakość materiałów).

szycie sukni ślubnej

Sprawdź także: Jak zgłosić się do nowych programów Izabeli Janachowskiej?

Jak widzisz – suknia ślubna musi kosztować. Nie oznacza to jednak, że (jeśli nie chcesz) masz wydawać na nią majątek. Znajdziesz na pewno coś w Twoim budżecie. Wybór sukni ślubnej powinien wynikać nie tylko z serca, ale też z rozsądku. Nie może być wynikiem namawiania rodziny i presji. 

Rekomendowane artykuły