Filmy kostiumowe, które musisz zobaczyć — sprawdź najlepsze filmy kostiumowe

filmy kostiumowe

Na długie jesienne i zimowe wieczory, a także na te romantyczne, spędzone we dwoje, dobry film kostiumowy jest jedną z najlepszych opcji. Jeśli szukasz podpowiedzi, który z wielu powstałych wybrać — dobrze trafiłaś! Sprawdź przedstawione przez nas propozycje!

Czym charakteryzują się filmy kostiumowe?

filmy kostiumowe
Fot: Kadr z filmu „Przeminęło z wiatrem”

Filmy kostiumowe najczęściej przenoszą nas w dawno minione czasy. Do świata dam i gentlemanów, pięknych strojów i wymyślnych fryzur oraz niesamowitych wnętrz.

janachowska.pl

Chociaż kostiumowe filmy często są utożsamiane z kinem historycznym, jest to nie do końca słuszne podejście. Oczywiście twórcy, z reguły, dokładają wszelkich starań, by kostiumy, scenografia, a nawet język, jakim posługują się aktorzy, wiernie odzwierciedlały czasy, w których ma się rozgrywać akcja. Jednakże opowiadane w filmach kostiumowych historie są najczęściej fikcją. „Najczęściej” nie oznacza jednak, że wszystkie takie filmy to fikcja, bo wśród produkcji tego gatunku zdarzają się również filmy historyczne kostiumowe, które odnoszą się do prawdziwych wydarzeń i realnych postaci żyjących w przeszłości.

Jedno jest pewne, wiele filmów kostiumowych posiada wspaniałą, porywającą fabułę, która okraszona odpowiednią scenografią i kostiumami, może wciągnąć widza i sprawić by poczuł się jak cząstka tego barwnego świata. Przejdźmy zatem do przygotowanego przez nas rankingu najlepszych filmów kostiumowych!

concept store

Najlepsze filmy kostiumowe: romantyczne historie w świecie minionych epok

filmy kostiumowe
Fot: Kadr z filmu „Wichrowe Wzgórza”

Być może przez atmosferę i otoczenie panujące w filmach kostiumowych, a może przez klasę, jaką sobą reprezentują, produkcje te kojarzą się z kinem romantycznym. Miłosne historie w nich nie są jednak „oklepane” i nudne, ale często owiane tajemnicą połączoną z intrygami, gdzie dramatyzm podkreśla niejednokrotnie namiętność między bohaterami. Poznaj najlepsze naszym zdaniem filmy kostiumowe romantyczne!

Małe kobietki (1994)

Chociaż adaptacji uznanej powieści Louis’y May Alcott powstało kilka, to właśnie ta w reżyserii Gillian Armstrong zyskała największe uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. „Małe kobietki” to film, łączący w sobie komedię, dramat i romans. 

Rozgrywająca się w latach 60. dziewiętnastego wieku akcja, opowiada historię życia czterech sióstr March: Meg, Jo, Beth i Amy (Trini Alvarado, Winona Ryder, Claire Danes, Samantha Mathis). Pod nieobecność ojca, ich samotnym wychowaniem zajmuje się matka o imieniu Marmee (Susan Sarandon). Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nasze młode bohaterki wkraczają w etap niepokojów młodości związanych z dojrzewaniem, pierwszymi miłościami, a także bólem straty.

Przeminęło z wiatrem (1939)

Adaptacja powieści Margaret Mitchell, w reżyserii George’a Cukor’a i Sam’a Wood’a to obowiązkowa pozycja każdej listy promującej najpiękniejsze filmy o miłości (nie tylko te kostiumowe).

Akcja filmu rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej. Szesnastoletnia Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) zakochuje się bez wzajemności w Ashleyu Wilkesie (Leslie Howard) — mężczyźnie, który już wkrótce ma poślubić największą rywalkę Scarlett. Wściekła, ze złamanym sercem, dziewczyna obiecuje swoją rękę pierwszemu z brzegu mężczyźnie. Nie wie jednak, jak bardzo ta decyzja wpłynie na jej dalsze życie, tym bardziej że jej poczynaniom przygląda się intrygujący, tajemniczy Rhett Butler (Clark Gable).

Wichrowe Wzgórza (1992)

Wśród wielu adaptacji bestselerowej powieści Emily Bronte, to właśnie wersja wyreżyserowana przez Peter’a Kosminsky’ego została okrzyknięta przez widzów najlepszą i najwierniejszą adaptacją filmową.

Akcja filmu rozgrywa się w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Podczas podróży, senior rodu Earnshaw znajduje cygańską sierotę. Zabiera chłopca ze sobą do domu i nadaje mu imię Heathcliff (Ralph Fiennes). Chłopiec wychowuje się w zamożnym domu wraz z córką państwa Earnshaw — Cathy (Juliette Binoche) oraz jej bratem. Z czasem, niewinna dziecięca miłość przeobraża się w poważniejsze i bardziej romantyczne uczucie… Uczucie, które z góry skazane jest na niepowodzenie.

Iluzjonista (2006)

„Iluzjonista” w reżyserii Neil’a Burger’a to film łączący w sobie romans i kryminał okraszone nutką magii i baśni.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Wiedniu. Iluzjonista Eisenheim (w tej roli rewelacyjny Edward Norton) dostarcza znudzonym, bogatym wiedeńczykom rozrywki swoimi magicznymi sztuczkami. Swoimi występami, przykuwa uwagę księcia Leopolda (Rufus Sewell), który, chcąc dowieść, że Eisenheim jest zwykłym oszustem, wysyła na scenę swoją ukochaną — Sophie (Jessica Biel)…

Filmy kostiumowe na Netflix: historyczne przeżycia na Netflixie

filmy kostiumowe
Fot: Kadr z filmu „Enola Holmes”

Ponieważ serwisy streamingowe cieszą się coraz większą popularnością, postanowiliśmy sprawdzić, jakie filmy kostiumowe Netflix przygotował dla swoich widzów. Oto najlepsze z nich.

Enola Holmes (2020)

O tym, że kino kostiumowe nie musi być pompatyczne i przepełnione romansami, a za to może być zabawne i wciągające zarazem, przekonasz się, oglądając wyreżyserowany przez Harry’ego Bradbeer’a film „Enola Holmes”.

Jest rok 1884, Anglia. W dniu swoich 16 urodzin Enola Holmes (znana ze Stranger Things Millie Bobby Brown) odkrywa, że jej matka (Helena Bonham Carter) zniknęła. Dziewczyna z dnia na dzień trafia pod opiekę swoich starszych braci: Sherlocka (tak, tak…TEGO Sherlocka, w którego wciela się największe ciacho – Henry Cavill) i Mycrofta (Sam Claflin), którzy niekoniecznie są zainteresowani niańczeniem młodszej siostry i odsyłają do szkoły dla „młodych dam”. Jednak Enola ma zupełnie inne plany.

Django (2012)

Filmy kostiumowe nie zawsze muszą też być osadzone w wiktoriańskich czasach i królewskich komnatach. Dlatego nasza kolejna propozycja to western „Django” w reżyserii znakomitego Quentin’a Tarantino.

Akcja filmu rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, w Teksasie, w 1858 roku. Schultz (Christoph Waltz), były dentysta, który stał się łowcą nagród, od handlarzy niewolników wykupuje czarnoskórego młodzieńca o imieniu Django (Jamie Foxx), który ma pomóc mu w zlokalizowaniu braci Brittle. Po udanej misji Schultz, w ramach podziękowania, czyni Django wolnym człowiekiem oraz swoim zastępcą. Razem wyruszają na kolejne misje, a najważniejsza z nich to uwolnienie żony młodego mężczyzny z rąk sadystycznego Calvin’a Candie (w tej roli mistrz – Leonardo DiCaprio).

Duma i uprzedzenie (2005)

„Duma i uprzedzenie” z 2005 roku to kolejna adaptacja powieści Jane Austen. Ty razem reżyserstwa Joe’go Wright’a.

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XVIII wieku. Elizabeth Bennett (Keira Knightley) jest drugą z pięciu córek państwa Bennett (Brenda Blethyn, Donald Sutherland). Wszystkie siostry są młode i samotne. Kiedy bogaty kawaler, pan Bingley (Simon Woods) i jego najlepszy przyjaciel pan Darcy (Matthew Macfadyen), przybywają do miasta, aby spędzić lato w rezydencji niedaleko ich posiadłości, nieśmiała i piękna Jane (Rosamund Pike) zakochuje się w Bingley’u. Za to Lizzie uważa pana Darcy’ego za snobistycznego i zadufanego człowieka. Czy Lizzie zmieni zdanie, i posłucha głosu swego serca?

Osobliwość (2022)

Dla fanów kina z dreszczykiem Netflix przygotował w swojej bibliotece film kostiumowy reżyserii Sebastián’a Lelio pt. „Osobliwość”.

Akcja nie przeniesie nas tym razem do bogatych komnat, a życie naszej bohaterki w niczym nie będzie przypominać sielanki. W drugiej połowie XIX wieku, w niewielkiej wiosce w Irlandii jedenastoletnia dziewczynka (Kíla Lord Cassidy) pości od kilku miesięcy, spożywając jedynie „mannę z nieba”. By zbadać dokładnie sprawę, bogobojna społeczność wzywa do wioski angielską pielęgniarkę ze szkoły Florence Nightingale, Lib Wright (Florence Pugh).

Najlepsze seriale kostiumowe — fascynujące światy i wielka historia w jednym

filmy kostiumowe
Fot: Kadr z filmu „Hrabia Monte Christo”

Są takie historie, których szczegółowe przedstawienie wymaga czegoś więcej, niż 120 minut na kinowym ekranie. Najlepsze rozwiązanie, to oczywiście serial kostiumowy, a listę tych najciekawszych, znajdziesz poniżej!

Downtown Abbey (2010-2015)

„Downtown Abbey” to serial stworzony na potrzeby stacji telewizyjnej ITV przez Juliana Fellowesa, a obejrzeć go można m.in. na HBO Max, SkyShowtime i Amazon Prime.

W serialu śledzimy życie i przygody rodziny Crawleyów, która od pokoleń mieszka w pięknym dworze Downtown Abbey. Akcja rozpoczyna się w kwietniu 1912 roku wiadomością o zatonięciu Titanica. Robert Crawley (Hugh Bonneville), hrabia Grantham nie ma syna, a jedyny dziedzic był na pokładzie statku. Nowym spadkobiercą zostaje daleki kuzyn cioteczny Matthew Crawley (przystojny Dan Stevens), który przybywa do Downtown Abbey wraz ze swoją matką (Penelope Wilton).

Outlander (2014-)

„Outlander” to filmowa adaptacja powieści Diany Gabaldon zatytułowanej „Obca”. Twórcą serialu jest Ronald D. Moore, a obejrzeć można go na Netflix.

Jest rok 1945. Sanitariuszka wojenna Claire Randall (Caitríona Balfe), w tajemniczych okolicznościach przenosi się w czasie do 1745 roku. Przeskok nie jest dla niej łatwy, tym bardziej że zostaje zmuszona do poślubienia szkockiego wojownika Jamie’go Fraser’a (Sam Heughan). Sytuacji nie ułatwia również świadomość, że w świecie, z którego przybyła, czeka na nią ukochany mąż Frank (Tobias Menzies).

Hrabia Monte Christo (1998)

„Hrabia Monte Christo” to miniserial francusko-włosko-niemiecki wyreżyserowany przez Josée Dayan’a. Liczy on zaledwie cztery odcinki i dostępny jest na darmowej platformie TVP VOD.

Młody marynarz, Edmond Dantes (Gérard Depardieu), zostaje fałszywie oskarżony i uwięziony na resztę życia w więzieniu. Po wielu latach spędzonych w niewoli, udaje mu się zbiec. Teraz wolny Edmond, pod przybranym nazwiskiem Monte Christo, ma jeden cel: zemścić się na tych, którzy mu tę wolność odebrali.

Janosik (1973)

A na koniec odrobina rodzimego klimatu! „Janosik” to oparty na autentycznej historii karpackiego zbójnika Juraja Jánošíka, serial w reżyserii Jerzego Passendorfera. Choć wielu z nas, serial ten kojarzy się latami 80. i sobotnimi porankami przed telewizorem Helios, jest to obraz doceniany również za granicą, który cieszy się niemal 8 gwiazdkami na IMDB. Do obejrzenia, podobnie jak wcześniej wymieniona propozycja, na TVP VOD.

Janosik to momentami zabawna, momentami romantyczna, a także wyciskająca łzy historia zbójnika o gołębim sercu. Zbójnika (w roli Janosika, nieodżałowany, zabójczo przystojny Marek Perepeczko), który, nie mogąc dłużej patrzeć na krzywdę ludzką, przeciwstawił się Murgrabiemu (Marian Kociniak) i jego świcie, wspierając przy tym najuboższych. W historii tej nie brakuje również wątku romantycznego – Janosik bowiem zakochany był w prostej dziewczynie ze wsi – Marynie (Ewa Lemańska).

Rekomendowane artykuły