Idealna figura i BMI przed ślubem – kiedy zacząć ćwiczyć? *Sport*

ćwiczenia na idealną figurę

Idealna figura, wymiary to temat, który interesuje wszystkie kobiety. Każda z nas pragnie mieć zgrabne ciało i piękną sylwetkę, zwłaszcza jeśli ślub zbliża się wielkimi krokami. I oczywiście nie ma w tym ani nic zaskakującego, ani tym bardziej złego. Po prostu warto to zrobić z głową, pamiętając jednocześnie, że Twoje ciało jest piękne takie, jakie jest. Przede wszystkim dlatego, że jest Twoje!

Pokusa ujędrnienia czy zrzucenia kilku centymetrów tu i ówdzie bywa jednak często zbyt silna. Wtedy ważny jest rozsądek i wyrozumiałość, może nawet delikatność, w działaniu.

Odpowiednio ułożony plan treningowy to podstawa w dążeniu do celu! Niezależnie od tego, czy zamierzasz sporo schudnąć, wysmuklić sylwetkę czy po prostu się odprężyć. A co istotne – ćwiczyć i dbać o swoją kondycję możecie także w domu. Nie jest to bez znaczenia, jeśli weźmie się pod uwagę panujące obostrzenia i trudności w organizowaniu stacjonarnych zajęć grupowych czy w wizytach na siłowniach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

 • jak wygląda idealna figura kobieca?
 • jak osiągnąć idealne wymiary?
 • kiedy zacząć ćwiczyć, z kim i w jaki sposób?
 • co to jest BMI i jak się je oblicza?
 • jak ćwiczyć w domu?

to koniecznie przeczytaj kilka prostych wskazówek! Niektóre z nich są do wdrożenia niemal od razu.

Przeczytaj także: Jak ujędrnić uda? 

Idealna figura – co masz zrobić jutro, zrób… dzisiaj!

Powiedziałaś „tak” i pierwsza myśl, która przyszła Ci do głowy to piękna, obcisła suknia ślubna i… fałdki. Masz dwa wyjścia:

New Drop
 • rezygnacja z wymarzonego fasonu

lub

 • odchudzanie i rozpoczęcie ćwiczeń.

Zdecydowanie odradzamy wyrzeczenie się marzeń o wystąpieniu w ,,syrence” na własnym weselu i zachęcamy do podjęcia wysiłku. Warto! Jeśli jednak możemy przy okazji coś doradzić – nie rób nic na przymus i za wszelką cenę.

Gdy zaczniesz pracę nad sylwetką odpowiednio wcześnie i wypracujesz szereg potrzebnych do tego nawyków, to idealna figura jest oczywiście w zasięgu Twoich możliwości. Odrzuć jednak myśli o drastycznych dietach czy głodówkach. Przecież nie chcesz opaść z sił na własnym ślubie. Albo jeszcze przed nim.

Twoje ciało, to Twoja świątynia. Dbaj o nie!

Dziewczyna biega po schodach, aby mieć idealną figurę.
Źródło: Unplash.com

Uwaga!

Wysportowana sylwetka, a co za tym idzie – idealna figura to nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim korzyści zdrowotne. I te pozostaną z Tobą na długo po ślubie!

Dieta sirt – Poznaj sekret figury Adele! [Odchudzanie]

Klepsydra czy kolumna – rozpoznaj kształt swojej idealnej figury

Nawet najdroższa suknia ślubna nie będzie wyglądała dobrze, jeśli nie zostanie dobrana do kształtu sylwetki. Jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, to niżej mała ściągawka. Znajomość kształtu swojej figury to bardzo cenna wiedza – nie tylko przed ślubem. Dzięki temu na również na co dzień będziesz bardziej świadomie dobierać ubrania tak, by wyglądać w nich obłędnie!

Istnieje kilka, podstawowych typów figury kobiecej, które warto znać nie tylko przed ślubem. Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj figury posiadasz, sprawdź naszą listę.

 • Gruszka – inaczej zwana trójkątem. Ten typ sylwetki charakteryzuje się wąskimi ramionami, niewielkimi piersiami oraz odwrotnie proporcjonalnymi do nich biodrami i udami. Zaokrąglony dół figury skupia na sobie uwagę.
 • Kolumna – określana też prostokątem. W tym przypadku linia ramion oraz bioder tworzy pionowy zarys, ponieważ mają one taką samą szerokość. Mankamentem tego rodzaju sylwetki jest niewyraźna talia. Zaletą – przeważnie smukłe ciało.
 • Jabłko – kojarzone z okręgiem. Jeśli chodzi o ten typ figury to wyraźnie dominuje
  w nim górna partia ciała: szerokie ramiona, pokaźny biust, wystający brzuszek. Uda i biodra mają zdecydowanie węższą linię, za to ,,jabłko” jest najczęściej posiadaczką zgrabnych nóg.
 • Klepsydra – często uważana za wzór kobiecej figury. Proporcjonalna linia ramion i lekko zaokrąglonych bioder. Duże piersi i wąska talia. Każda posiadaczka tego rodzaju sylwetki jest prawdziwą szczęściarą!

Wszystkie, wymienione kształty mogą tworzyć doskonałą figurę. Dzięki stylistycznym sztuczkom zawsze będziesz wyglądać oszałamiająco. Klucz to poznać mocne i słabe strony swojej figury, bo to znacznie ułatwi Ci wyglądanie wprost genialnie w każdej sytuacji – na co dzień i od święta.

Kobieta przygląda się w lustrze swojej idealnej figurze.
Źródło: Unplash.com

BMI – co to jest?

Na początku swojej drogi z odchudzaniem i ćwiczeniami fizycznymi przed ślubem z pewnością spotkasz się z terminem BMI. Jest to Body Mass Index, czyli inaczej wskaźnik masy ciała. Wartość ta pokazuje, czy Twoja waga jest optymalna, zbyt niska czy też posiadasz nadwagę.

Jak poznać swoje BMI? Istnieje prosty wzór, który pomoże nam obliczyć ten wskaźnik. Masę ciała w kilogramach podziel przez wzrost w metrach do kwadratu. Gotowe!

W wielkim uproszczeniu idealne BMI dla różnych grup wiekowych wygląda tak:

 • 19-24 lata: 19-24,
 • 25-34 lata: 20-25,
 • 35-44 lata: 21-26,
 • 45-54 lata: 22-27.

Pamiętaj jednak, żeby bardziej koncentrować się tym, jak się czujesz, jakie masz wyniki badań i ile masz siły. To są tak naprawdę najważniejsze wskaźniki.

Uwaga!

Wiele stron internetowych posiada profesjonalne kalkulatory BMI, np. Potreningu.pl .Wynik pojawia się wraz z krótkim omówieniem.

Kiedy zacząć ćwiczyć, aby osiągnąć idealną figurę przed weselem?

Jeśli Panna Młoda decyduje się na schudnięcie przed ślubem dzięki ćwiczeniom, to na pewno zadaje sobie jedno podstawowe pytanie: czy nie jest za późno/ za wcześnie, aby zacząć pracę nad swoim ciałem?

Pamiętaj, że każda pora jest dobra na rozpoczęcie odchudzania oraz przedślubnego treningu. Po prostu przy większej ilości dostępnego czasu zwiększysz szansę na uzyskanie idealnych, wymarzonych wymiarów.

Wczesny start to gwarancja zdrowego wzmocnienia i pięknej, rozsądnie zbudowanej sylwetki. I co ważne takiej sylwetki, która – jeśli po ślubie nie porzucisz treningów i zdrowego odżywiania – zostanie z Tobą na dłużej.

Ślub to świetna okazja do tego, aby rozpocząć zdrowy i aktywny tryb życia, bo nie ma nic bardziej motywującego od nieuchronnie zbliżającego się wielkiego dnia. Zatem do biegu, gotowi… Start! Niezależnie od tego, czy data ślubu została wyznaczona na dwa lata do przodu czy też ma miejsce za jedyne pół roku.

Zobacz także: 7 kroków do gładkiej cery przed ślubem

Idealne wymiary, czyli harmonogram to podstawa

Lista ślubnych zadań wydaje się nie mieć końca. Każdy miesiąc przynosi nowe, niespodziewane obowiązki, z którymi oboje musicie się uporać. Właśnie dlatego w harmonogramie ślubnych przygotowań warto uwzględnić odchudzanie oraz sport. Włączenie treningu do takiej listy pomoże Wam nie tylko uzyskać idealną figurę, ale i opanować przedślubny stres.

Aktywność fizyczna naprawdę wspiera jego redukcję! Ponadto ułatwia zasypianie, poprawia postawę, dodaje energii oraz ogólnie polepsza samopoczucie. A wszystko to będziecie mogli wykorzystać organizując swój wielki dzień!

A wszystko to będziecie mogli wykorzystać podczas organizacji swojego wielkiego dnia!

Ćwiczenia, trening – tak, ale z głową

Pamiętajcie tylko, że nie warto się przemęczać. Swoje aktywności zaplanujcie rozsądnie, ponieważ sam okres przygotowań i tak będzie jednym z bardziej intensywnych w Waszym życiu (oczywiście w zależności od stopnia zaangażowania). 

Liczba treningów w tygodniu będzie uzależniona od okresu, jaki pozostał wam do ślubu oraz od ilości kilogramów, które chcecie zrzucić. Trening wykonany dwa razy w tygodniu z pewnością pobudzi spalanie tkanki tłuszczowej, ale nie przyniesie spektakularnych efektów.

Sukces osiągniesz, ćwicząc od trzech do pięciu razy w tygodniu. Ale nie miej złudzeń, że w krótkim czasie, np. w miesiąc, wypracujesz te same efekty co na przykład w rok.

Ćwiczenia wymagają systematyczności, czasu na regenerację. Dlatego umieść je dość wcześnie w harmonogramie ślubnym. Początki – zwłaszcza jeśli dotąd regularnie nie ćwiczyłaś – będą trudniejsze i prawdopodobnie będą wymagały większych przerw między kolejnymi treningami.

Inaczej – jesteś na prostej drodze do kontuzji i oddania walkowerem walki o idealną figurę.

Najważniejszym elementem w odchudzaniu jest ujemny bilans kaloryczny! Efekty bez odpowiedniej diety nie będą aż tak zauważalne.

Zobacz także: Zabiegi, które warto zrobić przed ślubem

Idealna figura? Tylko z narzeczonym.

To będzie dobry trening nie tylko dla ciała! Jeśli obydwoje nie jesteście fanami sportu, ale zdajecie sobie sprawę z tego, że przydałoby się Wam trochę ruchu, mobilizujcie się wzajemnie. Nie oznacza to jedynie wsparcia psychicznego, kiedy jedno z Was siedzi na kanapie — do walki macie stanąć wspólnie! 

Z doświadczenia wielu trenerów wynika, że pary, które razem koncentrują się na poprawie swojej kondycji przed weselem, mają większe szanse na sukces. Mało tego takie treningi zapewniają Wam więcej wspólnie spędzonego czasu. Poza tym… Dzielenie się sukcesem to bardzo miłe i budujące uczucie!

Zobacz także: Poznaj korzyści z ćwiczenia we dwoje!

Spersonalizowany harmonogram

Doskonale wiemy, że najtrudniej jest zacząć odchudzanie. Dlatego ważne jest, żeby trafić w ręce odpowiedniej osoby, która już w pierwszych dniach zmobilizuje Was do ćwiczeń i ułoży plan treningowy. Do wyboru jest wiele typów treningu, jak np.:

 • ćwiczenia na brzuch
 • ćwiczenia na uda (doskonale zwalczają cellulit)
 • cardio

Większość ekspertów zaleca kombinację treningów cardio z treningami siłowymi, po to, aby schudnąć i jednocześnie zbudować masę mięśniową.

Przynajmniej jedno spotkanie z osobistym trenerem da gwarancję spersonalizowanego planu treningowego, dzięki któremu cel będzie łatwiejszy do osiągnięcia.

Odchudzanie bez stresu

Dobrym dodatkiem do intensywnych treningów będą ćwiczenia relaksacyjne. Na przykład joga! Pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji, nauczy Was jak oddychać i chociaż na chwilę zapomnieć
o troskach dnia codziennego.

Dziewczyna ćwicząca jogę dla idealnej figury

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie przeczytaj tekst: Joga – sposób na odstresowanie nie tylko przed ślubem

Idealna figura bez wychodzenia z domu? To możliwe!

„Przecież teraz nie da się ćwiczyć! Wszystko pozamykane, a ćwiczenie w maseczkach jest niemożliwe” – pomyślał sobie… każdy w tym kraju. Nie ma co. To zawsze jest wymówka idealna.

Ale – chcemy powiedzieć jedno – idealna figura sama się nie zrobi. Znaczy – o ile nie masz jej zapisanej w genach, czym wzbudzasz zazdrość absolutnie każdej osoby z naszej redakcji 😊

Mamy jednak dobrą wiadomość. Pracę nad sylwetką możesz bez problemu rozpocząć w domu. Mało to darmowych materiałów treningowych w internecie? Poza tym – wielu trenerów personalnych musiało przenieść swoje działania do internetu. A co za tym idzie – oferują treningi online! Także koniec wymówek, znajdź swojego sportowego guru i działaj. To kolejny krok do osiągnięcia idealnej figury przed ślubem.

Na ten temat więcej przeczytaj w poniższych tekstach:

Trzeba powiedzieć, że ten internet to jednak wynalazek doskonały. Nie tylko znajdziesz tam porady sportowe i darmowe treningi, ale też zrobisz zakupy – także te związane ze ślubem na stronie weddingdream.shop – lub ściągniesz aplikację Wedding Dream App, która przeprowadzi Cię za rękę przez całą organizację ślubu.

Czy ćwiczenia wystarczą, by wypracować idealną sylwetkę?

Nie! To tylko… 20% sukcesu. Pozostałe 80% osiągniesz dzięki zmianom nawyków żywieniowych i mniej lub bardziej wymagającym zmianom w Twojej kuchni.

Co mamy na myśli? Na przykład:

 • regularne jedzenie minimum 3 posiłków dziennie,
 • zmniejszenie ilości słodyczy oraz innych źródeł niezdrowych cukrów,
 • ograniczenie spożywania słodkich napojów, kawy i alkoholu,
 • wprowadzenie do diety większej ilości warzyw,
 • jedzenie mniejszej liczby smażonych potraw,
 • zmniejszenie ilości potraw z białej mąki.

Brzmi strasznie, prawda? Doskonale to wiemy. W końcu pizza na grubym spodzie albo smażone mięso to jest absolutnie to! Niestety – takie jedzenie w nadmiarze utrudnia zrzucenie wagi.

Specjalnie nie mówimy „RZUĆ TO WSZYSTKO”, bo wiemy, że nie tylko jest to trudne, ale i z dnia na dzień niemożliwe. Po prostu przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym, sprawdź, gdzie możesz zmienić produkty na zdrowsze, gdzie wprowadzić nowe nawyki i stopniowo o to zadbaj.

Takie działanie ma sens w dłuższej perspektywie – nie tylko w związku z idealną figurą na ślub.

Przeczytaj także: Domowa dieta przed ślubem, czyli jak nie przybrać na wadze w domu

Na naszym YouTubie znajdziecie trening dla panny młodej… z Qczajem! Zobaczcie jak ćwiczyć i na ślubie mieć idealną figurę.

A na koniec jeszcze chcielibyśmy dodać – nie ćwicz, bo uważasz (lub co gorsza ktoś inny tak uważa i wywiera na Tobie presję). Ćwicz, bo kochasz siebie i w ten sposób chcesz zadbać o swoje ciało. Wyrazić troskę o samą siebie. To brzmi jak znacznie lepsza motywacja do ćwiczeń oraz zmian, prawda?

Aktualizacja: Anka Kamińska

Rekomendowane artykuły