Przekładanie ślubu i wesela jest tematem, o którym nigdy nie słyszeliśmy tak często jak ma to miejsce teraz. Do mojego Pogotowia Ślubnego spłynęło wiele pytań, w których prosicie o poradę: Od czego zacząć? Jak zabrać się za cały ten proces? Z kim się kontaktować? Dziś postanowiłam przedstawić Wam to wszystko krok po kroku.
Spis treści
W tej niecodziennej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy, zmienianie terminu ślubu i wesela rządzi się tak naprawdę swoimi prawami. Cała branża ślubna w jednej chwili stanęła w miejscu. Nie tylko młode pary, ale także usługodawcy próbują znaleźć złoty środek i rozwiązania, które pomogą im przetrwać ten trudny okres. Większość z nich nie powinna zatem stwarzać Wam jakichkolwiek przeszkód w przekładaniu ślubu. Chcecie wiedzieć do kogo, w jakiej kolejności i z jaką sprawą powinniście się zwrócić? W tym materiale przeprowadzę Was przez cały ten proces od samego początku.
Jak przełożyć ślub i wesele: Skontaktuj się z salą
Zanim zaczniecie informować gości o przełożeniu ślubu i wesela, najpierw musicie… faktycznie zmienić termin. Dlatego pierwszą osobą, z którą powinniście się kontaktować jest właściciel lokalu, w którym miało się odbyć przyjęcie weselne. Choć z pewnością rozmawiało z nim już wiele par, poinformujcie go o Waszej decyzji i jej powodach. Zaproponujcie kolejny termin wykonania usługi (czyli wynajęcia sali) i jeśli znajdziecie odpowiadającą Wam datę, zmieńcie jedynie ten zapis umowy. Warto jednak sporządzić aneks, który zawierać będzie informacje o nowej dacie planowanego wesela. Ważne jest także to, aby obie strony podpisały ten dokument.
Może się również zdarzyć, że nie uda Wam się znaleźć dogodnego dla obu stron terminu i będziecie zmuszeni zrezygnować z wesela w tym samym lokalu, aby zacząć szukać terminów w innym miejscu. Wtedy pamiętajcie o tym, aby podejść do całej sprawy bardzo przyjaźnie – w pozytywnym rozwiązaniu sytuacji żadnej ze stron nie będą służyć nerwy. Warunki rozwiązania umowy różnią się w zależności od tego, jakie zapisy widnieją w dokumencie, który podpisaliście. Zazwyczaj jednak, nie będziecie musieli ponosić dodatkowych kosztów. Z reguły sytuacja wygląda tak, że jeżeli został wpłacony zadatek, musicie mieć na uwadze to, że w przypadku gdy sala będzie w gotowości udostępnić lokal, a Wy nie stawicie się na ten termin, co do zasady zadatek może zatrzymać właściciel sali, a więc zadatek nie ulega zwrotowi. Natomiast w sytuacji, w której właściciel lokalu odmówi wykonania usługi, udostępnienia sali itp., a Wy będziecie w gotowości do zorganizowania wesela, możecie żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Jeśli natomiast została uiszczona zaliczka – jeżeli nie dojdzie do wykonania umowy, niezależnie od tego która strona ponosi winę, to wpłacona zaliczka powinna ulec zwrotowi w tej wysokości, w której została wpłacona. Pamiętajcie, że jest to tylko ogólna zasada, która może ulegać zmianie w związku z zaistniałą wyjątkową sytuacją, jaką jest pandemia koronawirusa. Ja mimo wszystko wierzę w to, że w tym trudnym dla obu stron czasie, dojdziecie do porozumienia i znajdziecie rozwiązanie, które nie będzie krzywdzące dla nikogo. Warto pamiętać, że strony mają możliwość samodzielnego zmieniania treści wiążącej ich umowy za porozumieniem stron, dlatego warto do niego dążyć.
Jeżeli będziecie szukać nowego miejsca na wesele, na naszym portalu na bieżąco będą pojawiać się aktualizacje lokali, które wciąż dysponują terminami na jesień i zimę.
Jak przełożyć ślub i wesele: Skontaktuj się z parafią lub urzędem stanu cywilnego
Prawdopodobnie większe trudności spotkają Cię przy szukaniu wolnego terminu w sali weselnej niż w urzędzie stanu cywilnego czy kościele. Oczywiście, jeśli masz podejrzenia, że w Waszej parafii lub USC często brakuje miejsce, możesz skontaktować się z nią wcześniej niż ustalisz nową datę wesela lub w międzyczasie rozmów z salą. W przypadku ślubu kościelnego, dla wszystkich księży jest to zupełnie nowa sytuacja. Dlatego w sprawie ważności dokumentów i płatności trzeba będzie kontaktować się z odpowiednią parafią. Niektóre z diecezji już decydują się przedłużać okres ważności dokumentów – metryki chrztu i dokumentu USC do 6 miesięcy, a protokołu przedmałżeńskiego do 1 roku. Z kolei wszystkie szczegóły związane z przekładaniem ślubu w USC opisałam dla Was w tutaj.
Jak przełożyć ślub i wesele: Skontaktuj się z fotografem i zespołem lub DJ’em
W tym przypadku także diabeł tkwi w szczegółach. Zanim zdecydujecie się skontaktować z zespołem, DJ’em czy fotografem, dokładnie przeczytajcie umowę, którą z nimi podpisaliście. Większość fotografów i zespołów zawiera w umowie klauzulę na ewentualność wydarzeń losowych. Najczęściej dotyczy ona sytuacji, w której to usługodawca nie spełni wszystkich wcześniej przewidzianych warunków. Jednak w zaistniałej sytuacji może się również odnosić do pary młodej. Jestem przekonana, że jeżeli tylko wolny termin fotografa lub zespołu czy DJ’a będzie pokrywał się z Waszą nową datą ślubu, z pewnością będą oni chcieli kontynuować współpracę. Jeśli dojdzie do odstąpienia od umowy nie z Waszej winy, tak jak w przypadku sali weselnej musicie upewnić się, czy został wpłacony z reguły bezzwrotny zadatek, czy podlegająca zwrotowi zaliczka. Jeśli będziecie szukać nowego usługodawcy, miejcie na uwadze, że fotografowie i osoby zapewniające oprawę muzyczną mają bardzo często mocno napięte kalendarze. Znalezienie odpowiadającego terminu może nie być łatwym zadaniem, dlatego trzeba się tym zająć jak najszybciej.
Jak przełożyć ślub i wesele: Skontaktuj się z florystą lub dekoratorem
Jeżeli Wasz ślub miał się odbyć w maju lub czerwcu, musicie dogadać się z florystą lub dekoratorem na zmianę terminu umowy albo podpisanie zupełnie nowego dokumentu. Będzie to sytuacja analogiczna do porozumienia z fotografem czy zespołem. Problem może pojawić się wtedy, kiedy Wasz ślub miał się odbyć w ciągu kilku najbliższych tygodni. Bowiem to w szczególności floryści i dekoratorzy, którzy już zamówili kwiaty do dekoracji sali weselnej, są teraz postawieni w trudnej sytuacji. Zainwestowali wtedy pewną kwotę w złożenie zamówienia. Ogólną zasadą jest, że w momencie, kiedy nie zostanie wykonana umowa, zaliczka powinna podlegać zwrotowi w takiej samej wysokości w jakiej została wpłacona. Jednakże w treści umowy strony mogą odmiennie ustalić zakres swoich praw i obowiązków związanych z ewentualnymi rozliczeniami. Stąd też w pierwszej kolejności warto dokładnie zapoznać się z umową. Ja jestem zwolenniczką załatwiania takich sporów polubownie, tak aby żadna ze stron jak najmniej odczuła efekty tej nagłej, niespodziewanej sytuacji.
Jak przełożyć ślub i wesele: Skontaktuj się z salonem sukien ślubnych lub krawcową
W przypadku sukni ślubnej, sprawa jest nieco prostsza. Nie ma bowiem potrzeby na szukanie innej kreacji, jeżeli ślub ma się odbyć jesienią lub zimą, a nie w maju czy czerwcu. Gdy już wybrałaś tę jedną jedyną, wymarzoną suknię i nie chcesz z niej rezygnować, zawsze możesz postawić np. na wierzchnie okrycia. Oczywiście, przymiarki odbędą się później niż to wcześniej zakładałaś. Będziesz więc musiała wstępnie umówić się z salonem lub krawcową na nowe terminy.
Jak przełożyć ślub i wesele: Powiadomcie gości
Kiedy już rozwiążecie wszystkie sprawy z Waszymi podwykonawcami i będziecie pewni, że posiadacie już pełny skład na nowy termin, możecie poinformować gości o zmianie daty. Macie do dyspozycji nie tylko telefon, mail i klasyczne zaproszenia, ale także nową wkładkę change the date. O wszystkich sposobach, w jakich można przekazać tę wiadomość bliskim, mój #weddingdreamteam niedawno pisał dla Was tutaj.
Masz do mnie pytanie? Jeżeli trapi Cię jakiś problem napisz do nas, a my pomożemy Ci go rozwiązać. Opisz swój problem w formularzu w aplikacji WeddingDreamApp – zrobię wszystko, aby Ci pomóc.
Na najważniejsze pytania dotyczące organizacji ślubu i wesela w dobie pandemii koronawirusa odpowiedziałam w LIVE na kanale YouTube Wedding Dream. Jeśli jeszcze go nie widziałaś, koniecznie nadrób zaległości!
Z tego artykułu dowiesz się:
Przekładanie ślubu i wesela stało się koniecznością dla wielu młodych par z powodu obecnych zawirowań związanych z pandemią. Przemysł ślubny zmaga się z wyjątkowymi wyzwaniami, a wszyscy – od pary młodej po usługodawców – starają się znaleźć najlepsze rozwiązania. Pierwszym krokiem w zmianie terminu ślubu jest kontakt z właścicielem lokalu weselnego. Należy omówić nowe daty i sporządzić aneks do umowy. Jeśli lokal nie posiada dostępnych terminów, konieczne może być znalezienie nowego miejsca.
Następnie skontaktujcie się z parafią lub urzędem stanu cywilnego, by uzgodnić nowe formalności. Kolejnymi krokami są rozmowy z fotografem, zespołem lub DJ’em oraz florystą i dekoratorem – wszystkie umowy mogą wymagać dostosowania. Warto pamiętać o szczegółach dotyczących zaliczek i zadatków. Kiedy wszystko będzie uzgodnione, należy poinformować gości o zmianach, korzystając z różnych form komunikacji, takich jak telefony, e-maile czy wkładki change the date.
Najważniejsze informacje:
– Kontakt z właścicielem sali weselnej
– Aneks do umowy o wynajem sali
– Rozwiązanie umowy w przyjazny sposób
– Nowe terminy w parafii lub USC
– Uzgodnienia z fotografem, zespołem, DJ’em, florystą i dekoratorem
– Poinformowanie gości o nowych terminach
Artykuł jest skierowany do par, które planują przełożenie terminu swojego ślubu i wesela z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak pandemia. Oferuje praktyczne porady i wskazówki, jak skutecznie przejść przez ten proces, dbając o wszelkie formalności i komunikację z usługodawcami oraz gośćmi.