Jak zrobić aniołka ze styropianu: poradnik krok po kroku

jak zrobić aniołka ze styropianu

Zima w pełni – radosna aura świąt jest coraz mocniej odczuwalna. Może to właśnie idealny moment, aby własnoręcznie stworzyć dekoracje świąteczne? Aniołki to motyw, który sprawdzi się na wiele okazji – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić aniołka ze styropianu!

Aniołek ze styropianu: od pomysłu do realizacji

Nabrałaś ochoty na zabawę w tworzenie ozdób z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia? W takim razie na pewno już masz listę rzeczy, które wykonasz! Własnoręcznie malowane bombki, wieniec, łańcuch z papieru… A co powiesz na aniołka ze styropianu?

janachowska.pl

Styropian to naprawdę wdzięczny materiał – jest lekki i bardzo łatwo uformować go w dowolny kształt, a dzięki swojej sztywności, wytworzone z niego ozdoby są dość trwałe. Stworzenie aniołka będzie naprawdę łatwe! Oczywiście nie musisz się ograniczać do jednej formy – możesz zrobić różne rozmiary i kształty, które potem wykorzystasz na różne sposoby.

Skoro to już postanowione, co będziesz tworzyć – pora na realizację planu!

concept store

Aniołki na komunię i na choinkę: tworzymy dekoracje ze styropianu

Czy wiesz, że aniołek to nie tylko symbol Bożego Narodzenia, ale również motyw kojarzący się z Pierwszą Komunią Świętą? Więc Twój wysiłek w stworzeniu cudownych ozdób nie musi być podziwiany tylko raz w roku – świetnie sprawdzi się jako dekoracja – aniołek na komunię!

Mimo wszystko tym razem skupimy się na tych „choinkowych” aniołkach. Aby Twoja ozdoba zawisła wdzięcznie na świątecznym drzewku, musisz pamiętać o kilku szczegółach:

 • Zachowaj miejsce na dziurkę, aby przepleść sznurek lub drucik,
 • Jeżeli mają to być zawieszki, nie rób aniołków zbyt dużych,
 • Uważaj z grubością ozdoby – za cienka może złamać się podczas wieszania,
 • Pamiętaj, że jeżeli użyjesz zbyt dużo brokatu do ozdoby aniołka, to przy każdym ruchu choinki będzie się on obsypywał dookoła niej.

Jesteś gotowa do działania? Pora zabierać się do pracy!

Jak zrobić aniołka ze styropianu krok po kroku

Czy wiesz, że takie robótki ręczne to idealny sposób, aby zachęcić dziecko do wspólnie spędzonego czasu? Zbierz super ekipę i zróbcie razem aniołki na choinkę! Możesz przygotować do tego kakao, ciasteczka i puścić ulubione, świąteczne melodie – taki wieczór dzieci zapamiętają na długo!

Tworzenie aniołka ze styropianu: materiały i narzędzia potrzebne do pracy

Aby rozpocząć rzeźbienie aniołka, musisz przygotować parę rzeczy:

 • Styropian (kupisz go w każdym plastycznym lub budowlanym sklepie) lub gotową formę styropianowego aniołka (przypomina pionek do gry planszowej),
 • Nożyczki, nóż, klej (ale nie ten na gorąco – stopi on styropian!),
 • Różnego rodzaju dekoracje: wstążki, piórka, koraliki, brokat, druciki, kordonek lub włóczkę, nitki itp.,
 • Farbki (jeżeli chcesz nadać koloru),
 • Bibułę lub papier,
 • Uśmiech (jest on najważniejszy podczas takiej super zabawy!).

Teraz, gdy zebrałaś już wszystkie potrzebne artykuły – pora przejść do wykonania tej pięknej ozdoby! Pamiętaj tylko, że podczas tworzenia dekoracji, do których jest potrzebny klej, nożyczki i drobne elementy, należy pilnować swoich pociech, aby nie zrobiły sobie krzywdy.

Aniołek z papieru i styropianu: jak połączyć materiały

Zacznij od przygotowania stanowiska do pracy – na stole lub podłodze rozłóż jakiś materiał lub gazety, których, w razie zniszczenia, nie będzie Ci szkoda i które łatwo oczyścisz z drobnych wiórek styropianu. Połóż narzędzia w zasięgu ręki. Następnie przejdź do wykonania podstawy Twojego aniołka:

 1. Połóż kawałek styropianu na stanowisku, krótszym bokiem zwrócony do Ciebie (zazwyczaj ma on kształt prostokąta),
 2. Weź nóż i wytnij z tafli trójkąt z niewielkim kółkiem na wierzchołku lub, jeśli Twój styropian jest dość gruby, a tworzony aniołek nie będzie zbyt duży, spróbuj wyciąć stożek z „główką”, o w miarę okrągłej podstawie – możesz tutaj zainspirować się zdjęciami gotowych figurek z internetu, aby na pewno dobrze wyciąć kształt,
 3. Jeśli chcesz wykonać więcej aniołków, powtórz poprzednią czynność kilka razy. W zależności od tego, gdzie będziesz chciała umieścić gotowe ozdoby, dopasuj do tego celu rozmiar styropianowego modelu.

Jeśli jednak zakupiłaś gotowe, styropianowe figurki do tworzenia aniołków, możesz pominąć te trzy kroki.

Teraz możesz zacząć działanie z elementami dekoracyjnymi:

 1. Z papieru lub bibuły wytnij duże koło lub wygięty trapez – w ten sposób stworzysz sukienkę dla aniołka. Możesz też do tego celu użyć innego, podatnego materiału.
 2. Aby urozmaicić jego ubranko – ozdób je koralikami, wstążkami lub innymi artykułami, które wcześniej przygotowałaś. Jeżeli spódnicę wykonałaś z papieru, możesz ją pomalować farbkami albo mazakami.
 3. Gotowy element zawiń wokół stożka i przyklej klejem. Możesz po bokach przykleić dwa wydłużone trójkąty – będą one rączkami w szerokich rękawach.
 4. Na buzi aniołka namaluj ładną twarzyczkę, przyklej oczy i usta z guzików lub zostaw ją białą – wedle gustu.
 5. Na głowie aniołka przyklej włóczkę, tak, aby stworzyła włosy. Możesz ufryzować ją w loki albo długie, lejące się włosy – wedle gustu i pomysłu.
 6. Aby wykonać aureolę, musisz zawinąć drucik w kółko i jego podstawę wbić lub przykleić do główki aniołka. Możesz użyć ozdobnego drucika, pomalować go złotą farbą, pokryć brokatem lub ozdobić w dowolny, inny sposób.

Aniołek z papieru i styropianu, będzie wyglądał pięknie na komodzie lub jako ozdoba pod choinką!

Jak zrobić skrzydła anioła: porady do tworzenia aniołka ze styropianu

Aniołek jest już prawie gotowy, jednak czegoś mu brakuje? Odpowiedzią są oczywiście skrzydła! To w końcu główny element tej postaci. Jak zrobić skrzydła anioła? Oto prosty poradnik:

 1. Zacznij od wycięcia kształtu skrzydeł z papieru lub twardszej tektury – dopasuj rozmiar do swojej ozdoby.
 2. Na razie nie łącz skrzydeł ze sobą – dekoruj je oddzielnie.
 3. Użyj wcześniej przygotowanych piórek, brokatu i koralików, aby nadać realizmu tej części dekoracji.
 4. Posmaruj skrzydła klejem i zacznij układanie piórek.
 5. Gdy klej dobrze wyschnie, możesz użyć trochę lakieru do włosów, aby nadać lepkości piórkom, a następnie szybko oprószyć je brokatem – dzięki temu piórka uodpornią się na wilgoć, a brokat ładnie przyklei się do nich.
 6. Doklej w wybranych miejscach koraliki lub wstążki.
 7. Gdy skrzydła są już suche, a wszystko dobrze się trzyma, przymocuj je do podstawy aniołka – możesz zrobić to mocnym klejem (zadziała jeżeli skrzydła są dosyć lekkie) lub szpilkami.

Teraz Twój uroczy aniołek jest gotowy, aby dumnie prezentować się w domu! Taka dekoracja będzie również pięknym prezentem dla najbliższej osoby.

Rekomendowane artykuły