Jak zrobić dekoracje na stół: kreatywne i łatwe pomysły na ozdobienie stołu

jak zrobić dekoracje na stół

Zaprosiłaś znajomych na małe przyjęcie? A może w tym roku to u Ciebie organizowane są święta? Jeśli chciałabyś zaimponować gościom nie tylko pysznym jedzeniem, ale również eleganckimi dekoracjami, w poniższym artykule znajdziesz szereg przydatnych wskazówek i inspiracji! 

Jak zrobić dekoracje na stół? Co położyć na stół w salonie, aby prezentował się dobrze na co dzień? Odpowiadamy!

janachowska.pl

Tworzenie dekoracji stołowych: poradnik krok po kroku

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Podczas organizowania przyjęcia, dekoracje na stole odgrywają ogromną rolę. Nadają one tematyki danemu spotkaniu, upiększają chwile spędzone przy stole oraz pokazują Twoje zaangażowanie – w końcu w ten sposób udowadniasz, że goście są dla Ciebie ważni, więc postarałaś się, aby na ich wizytę udekorować jadalnię. Jak się jednak do tego zabrać? Od czego zacząć i jak zrobić dekoracje na stół? Oto krótki poradnik:

  1. Zadbaj o czystość i schludność – najważniejszym krokiem, zanim w ogóle zaczniesz dekorowanie, jest… uporządkowanie przestrzeni! Nikt bowiem nie lubi jeść na zachlapanym stole i szukać wolnego krzesła, bo wszystkie zajęte są przez ubrania albo zabawki. 

Stół – prawdopodobnie jest centralnym punktem w Twoim domu. Twoje dzieci przy nim rysują, jecie tam całą rodziną obiad, a pod krzesłami często ucina sobie drzemkę pies. Zanim jednak przyjmiesz gości, zadbaj o to, aby dobrze wysprzątać stół oraz jego okolice. Odkurz i umyj podłogę, wyczyść blat oraz nogi stołu, oczyść krzesła i pozbieraj porozrzucane w jadalni ubrania czy dziecięce zabawki. Pamiętaj – na czystym płótnie najlepiej się pracuje!

concept store
  1. Zastanów się nad okazją – kiedy już sprzątnęłaś stół, zastanów się, jaki motyw przewodni ma Twoje przyjęcie. To pomoże Ci wybrać obrus na stół, naczynia i ozdoby. Chcesz przystroić stół na Wigilię dla całej rodziny? A może dekoracja stołu ma być przygotowana na przyjęcie urodzinowe albo sylwestrowe? 

W zależności od okazji, potrzebne będą inne ozdoby na stół, a także inna kolorystyka będzie bardziej na miejscu. Na zimowe, bożonarodzeniowe spotkania najlepiej sprawdzą się czerwienie, ciemna zieleń, a także obrusy i dekoracje na stół w kolorach bieli, szarości i srebra. Podczas hucznych imprez karnawałowych możesz postawić na złoto, srebro i blask. Na przyjęcia urodzinowe z kolei sprawdzą się delikatne pastele lub styl glamour, natomiast w przypadku przyjęć wielkanocnych i wiosennych, warto wybrać żywe, naturalne barwy i dekoracje. Oczywiście jednak wszystko możesz dopasować do swojego indywidualnego gustu i pomysłu.

  1. Policz zaproszonych gości – chociaż ten punkt może wydawać się oczywisty, liczba gości ma ogromne znaczenie. Każda osoba to osobne nakrycie – musisz więc uwzględnić w swoim planie każdy talerz, który pojawi się na stole. Nawet najpiękniejsze dekoracje nie zostaną docenione, jeśli większość blatu będą zajmować kwiaty i ozdoby, a goście nie będą mogli wygodnie się rozsiąść i jeść.

Dobrze, jeśli wszyscy będą jedli na jednakowych talerzach, pasujących do pater i półmisków – cały stół wygląda wówczas schludniej, upewnij się więc, że masz odpowiednią liczbę nakryć. Jeśli jednak nie masz zastawy pasującej do liczby gości, przemyśl motyw – możesz np. na bożonarodzeniowy stół przemycić styl boho lub rustykalny. Przy nich nawet różnorodne naczynia i sztućce będą prezentować się dobrze!

  1. Rozpocznij dekorowanie – kiedy ustaliłaś już wszystkie wyżej wymienione kwestie, możesz przejść do przystrajania stołu. Połóż na blacie wyprany i wyprasowany obrus – jeśli jest nieco za duży na Twój stół lub wśród gości będą kilkuletnie maluszki, rozważ spięcie za długich boków klamerkami lub specjalnymi spinaczami, pod blatem. 

Ułóż na stole naczynia i sztućce, które przygotujesz z myślą o ilości gości i potrawach, jakie będziesz serwowała. Zaplanuj miejsce na półmiski i patery z potrawami oraz dzbanki z napojami. Nie zapomnij o serwetkach! W wolnych przestrzeniach możesz ustawić niewielkie dekoracje, dopasowane do okazji (np. bombki, świeże gałązki choinki, kwiaty, ozdobne figurki itp.), a w centralnym punkcie stołu rewelacyjnie będzie wyglądał ozdobny świecznik, bukiet świeżych kwiatów w wazonie lub większa, świąteczna ozdoba na stół, np. stroik czy wieniec.

Ozdoby na stół zrób to sam: kreatywne i niedrogie rozwiązania

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Chciałabyś pięknie przyozdobić stół na przyjęcie, jednak budżet nie pozwala Ci na kupienie nowych dekoracji? A może chciałabyś zaskoczyć swoich gości własnoręcznie wykonanymi ozdobami? Oto kilka pomysłów na ozdoby na stół „zrób to sam”!

Bukiet

Nie ma chyba piękniejszej i bardziej uniwersalnej dekoracji, niż bukiet roślin. Szczególnie te własnoręcznie przygotowane, odznaczają się wyjątkowym urokiem, naturalnością i swojskością.

Możesz przygotować taką dekorację bez wydawania grosza! Wystarczy wizyta w Twoim własnym ogrodzie lub na pobliskiej łące i błyskawicznie skompletujesz potrzebne do jej stworzenia kwiaty. Jeśli nie masz takiej możliwości zebrania, wybierz się do pobliskiego marketu i kup 2-3 najtańsze bukiety różnokolorowych roślin (zapłacisz za nie mniej niż 30 zł), a następnie skomponuj z ich pomocą piękną dekorację!

Stroik

Podobnie jak bukiet, własnoręcznie stworzony stroik będzie rewelacyjnym pomysłem na efektowne, a jednocześnie tanie dekoracje na stół! Do jego przygotowania możesz wykorzystać dowolne rośliny, np. gałązki drzewa iglastego lub wierzby czy suszone albo świeże kwiaty, a także różne drobne ozdoby i świeczki. Sprawdzą się też sztuczne rośliny (pamiętaj, żeby wybrać te najlepszej jakości). Możesz również, za kilka złotych, kupić gotowe formy, czy styropianowe okręgi, które znacznie ułatwią Ci pracę.

Świeczniki

Kolacja przy świecach brzmi romantycznie… Ale świece są towarzyszem również rodzinnych spotkań, świątecznych obiadóww i wieczornych imprez. Jeśli nie posiadasz ładnego świecznika, możesz w prosty sposób wykonać go samodzielnie.

Jednym z pomysłów jest stworzenie świeczników z kolorowych butelek (np. po winie) W przeźroczystych butelkach dekoracja będzie wyglądać równie efektownie, jeśli do środka włożysz roślinę i wlejesz wodę (do pełna). Wtedy wystarczy wetknąć w szyjkę świecę pasującą kolorystycznie do przyjęcia i ustawić dekorację na stół. Innym pomysłem jest ustawienie małych świeczek lub podgrzewaczy na nóżkach, odwróconych dnem do góry, wysokich kieliszków. Pod kieliszkami można umieścić gałązki choinki, ostrokrzewu, szyszki, albo świeże kwiaty. Możesz również stworzyć świeczniki, wsypując do kilku szerszych, przeźroczystych naczyń ziarenka kawy, kolorowy żwirek, kamyczki lub inne, drobne elementy dekoracyjne i wkładając na wierzch świece lub podgrzewacze.

Jak wybrać obrus na stół, aby uzupełnić dekoracje stołowe

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Obrus stanowi ważny element dekoracji. Jest on w pewnym sensie płótnem, na którym możesz „namalować” własną kompozycję. Dodatkową jego funkcją i zaletą jest… ochrona stołu przed zniszczeniem (np. podczas przesuwania po nim talerzy)! Podczas wieczerzy zawsze może też zdarzyć się jakiś mały wypadek – wyleje się zupa, ktoś nieumyślnie przewróci szklankę z napojem albo sos kapnie z sosjerki. Dzięki obrusowi, Twój drewniany stół będzie bezpieczny, a sam obrus – bez trudu upierzesz.

Aby cały stół wyglądał spójnie i elegancko, warto dopasować obrus zarówno do okazji, jak i do kolorystyki wystroju i innych dekoracji stołu. Jak wspomnieliśmy dwa akapity wyżej, warto wybierać kolory pasujące do poszczególnych świąt i obchodów. Jeśli jednak nie posiadasz pięknego, czerwonego obrusu bożonarodzeniowego, czy wystrzałowego ze srebrną nicią na sylwestra, albo uroczego, pastelowego obrusiku na Wielkanoc, pamiętaj, że klasyczny, pozbawiony wzorów, biały obrus jest najbardziej uniwersalnym wyborem!

Na białym, gładkim obrusie rewelacyjnie będą się prezentowały zarówno kolorowe ozdoby świąteczne na stół, jak i świeże kwiaty, stroiki, świerkowe gałązki czy wymyślne świeczniki. Z jego pomocą stworzysz piękną kompozycję na spotkania z przyjaciółmi, sprawdzi się także jako podstawowa dekoracja stołu na urodziny, czy ważne święta.

Świecznik glamour jako centralny punkt dekoracji stołu

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Jak wspomnieliśmy wcześniej, centralny punkt stołu to miejsce, w którym powinny znajdować się najbardziej okazałe dekoracje. Mogą to być kwiaty, stroiki oraz – obowiązkowo – świeczniki.

Zapalone świece nie tylko pięknie się prezentują, ale nadają też spotkaniom intymności, ciepła, swojskości i rodzinnej atmosfery. Wszyscy uwielbiamy siedzieć przy ogniu i się w niego wpatrywać – w końcu, zanim pojawiła się elektryczność, przez tysiące lat ludzie gromadzili się przy oświetlonych ogniem stołach, żeby wspólnie spożywać posiłki. Mimo iż od pokoleń wychowujemy się w świetle lamp i żarówek, wciąż odczuwamy przyjemność i spokój wtedy, gdy na stole znajduje się prawdziwy płomień…

Świeczniki to zatem nieodłączny element ozdób stołu, niezależnie od okazji. Sprawdzają się jako dekoracja stołu weselnego, urodzinowego, bożonarodzeniowego, sylwestrowego, a także jako ozdoba podczas romantycznej kolacji we dwoje. 

To, jaki rodzaj świecznika wybierzesz, zależy już wyłącznie od Twojego pomysłu i aranżacji stołu, jaką stworzysz. Możesz zdecydować się na klasyczny, metalowy lub srebrny świecznik, postawić na elegancki, kryształowy świecznik glamour, wybrać bogato zdobiony świecznik bożonarodzeniowy, albo samodzielnie stworzyć świeczniki według podanych przez nas wcześniej pomysłów. Nie zapomnij jednak umieścić tego elementu dekoracji na swoim stole!

Nowoczesne dekoracje stołu: jak stworzyć stylową aranżację

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Chociaż wiele osób nadal woli i praktykuje dekorowanie stołów w stylu klasycznym, boho, glamour, albo rustykalnym, coraz więcej inspiracji w sieci poświęconych jest nowocześniejszym i nieco bardziej ascetycznym aranżacjom.

Nowoczesny styl to przede wszystkim schludność, praktyczność i minimalizm. Nie ma tu miejsca na pokaźne wazony z dużymi bukietami, bujne stroiki i bogate zdobienia. Również pod względem kolorystyki, styl nowoczesny stawia na neutralne barwy – biel, czerń, szarości oraz beże. Czasem uzupełniane są one o naturalne elementy, takie jak drewno czy kamień, metalowe (np. miedziane, złote czy srebrne) dodatki, a także drobne dekoracje w kontrastujących kolorach – dla akcentu.

Jak stworzyć dekoracje na stół do salonu w tym stylu? Przede wszystkim postaw na jednolity, jasny obrus lub w ogóle z niego zrezygnuj i zamiast tego, połóż na stole minimalistyczny bieżnik albo stylowe, jednolite podkładki pod talerze. W centralnym punkcie umieść wazon o prostej formie i jednolitej barwie. Jeśli chcesz, możesz włożyć do niego kilka kwiatów (najlepiej w jednym kolorze) lub np. parę źdźbeł trawy pampasowej, tworzących minimalistyczną, schludną kompozycję. Tuż obok wazonu umieść 2-3 świece o różnym kształcie.

Nowoczesny styl kocha geometryczne formy. Jeśli zatem myślisz o kupieniu całej zastawy i dekoracji, aby urządzić przyjęcie właśnie w tym stylu, postaw na kwadratowe talerze lub takie, które pozbawione są wszelkich zdobień. Pamiętaj – im prościej, tym lepiej!

Jak udekorować salon na Boże Narodzenie: inspiracje na stół świąteczny

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Święta Bożego Narodzenia to jedna z tych okazji, kiedy możemy popisać się przed gośćmi nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale również swoim wyczuciem smaku i stylu – podczas dekorowania stołu oraz jadalni lub salonu.

Jak udekorować salon na Boże Narodzenie? Oczywiście poza obowiązkową w tym okresie, w każdym domu, choinką, warto również dodać kilka świątecznych akcentów w innych miejscach pokoju. Ciekawym pomysłem jest rozwieszenie lampek świątecznych, np. wokół lustra czy na ścianie. Świetnie sprawdzą się również rozstawione po pokoju świece (najlepiej takie, które pachną pomarańczą, cynamonem i jabłkami), urocze, świąteczne dekoracje, takie jak renifery, skrzaty czy domki z piernika, a także bombki. Pamiętaj, że te kolorowe, szklane kulki nie muszą wisieć jedynie na choince. Możesz kilka z nich położyć na komodzie, zawiesić je na żyłkach w oknach albo udekorować nimi stół.

A jeśli o samą dekorację stołu chodzi… Biały, czerwony lub ciemnozielony obrus to podstawa. Bez wątpienia pięknie będzie wyglądał na stole również stroik ze świecami lub wazon z kilkoma gałązkami świerku. Możesz parę mniejszych gałązek również rozłożyć między talerzami na stole.

Tworzenie dekoracji stołu weselnego: pomysły i wskazówki

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Wielu z nas wesela kojarzą się z przyjęciami na kilkadziesiąt lub kilkaset osób, organizowanymi w salach weselnych i hotelach. Obecnie jednak coraz więcej młodych par decyduje się na powrót do korzeni – śluby w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół oraz kameralne wesela w domu lub restauracji. Nie da się ukryć, że w tym sposobie świętowania zawarcia związku małżeńskiego jest jakaś magia!

Jeśli właśnie tak zorganizować wesele planujesz Ty lub ktoś z Twoich bliskich i na Twoich barkach spoczywa przygotowanie dekoracji stołu weselnego – nie martw się! Z nami sobie doskonale poradzisz!

W pierwszej kolejności zastosuj się do mini poradnika z pierwszego akapitu tego artykułu – te zasady są bowiem uniwersalne do każdego rodzaju przyjęcia. Przygotowując ozdoby na stół w salonie, w którym ma się odbyć rodzinne przyjęcie weselne, pamiętaj jednak o tym, że w przypadku imprez ślubnych najlepiej stawiać na jasne i pastelowe kolory. Biały, kremowy lub jasnoróżowy obrus będzie doskonałym wyborem. Jako dekoracje wybierz przede wszystkim świeże kwiaty – najlepiej takie, które również znajdują się w bukiecie panny młodej, albo takie, które do owego bukietu będą pasowały. Uzupełnić je możesz np. gipsówką czy kilkoma dużymi, zielonymi liśćmi – uważaj jedynie na te, które intensywnie pachną, np. lilie, bo ich zapach może przytłoczyć, szczególnie niewielkie pomieszczenie i „gryźć się” z serwowanym na stołach jedzeniem. Nie zapomnij o świecach i eleganckich świecznikach. Dodatkowo świetnie sprawdzą się typowo weselne atrybuty, takie jak np. drewniane napisy „Mrs & Mr”. Nie zapomnij również o winietkach dla gości!

Codzienna dekoracja stołu w salonie: proste i efektowne aranżacje

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Chciałabyś, aby Twój stół w salonie wyglądał rewelacyjnie nie tylko „od święta”? Postaw na elegancję i minimalizm. Pamiętaj, że na co dzień z tego mebla korzysta cała rodzina – podczas posiłków, wspólnych rozmów czy wieczornej gry w planszówki. Dekoracja na stół do salonu zatem nie może zajmować całego blatu i krzyczeć do domowników „patrz, ale nie dotykaj!”.

Najlepiej w takim wypadku sprawdzi się niewielka kompozycja ustawiona na środku stołu. Może to być kilka świec zapachowych na ładnej podstawce, eleganckie świeczniki, jakaś stylowa figurka lub, po prostu, wazon pełen świeżych, ciętych kwiatów (pamiętaj tylko, aby je regularnie wymieniać!). 

Dobrze też w takim wypadku sprawdzi się minimalistyczny bieżnik oraz podkładki pod talerze – jak wcześniej wspominaliśmy, wszelkie nakrycia stołu służą nie tylko do dekoracji, ale również do tego, żeby chronić mebel przed codziennymi „wypadkami”.

Dekoracja stołu na przyjęcie w domu: jak stworzyć niezapomnianą atmosferę

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Jak w każdym innym przypadku, przygotowując stół na domowe przyjęcie, zadbaj o to, aby był on czysty i schludnie przystrojony. Nie zapominaj o obrusie i tematycznych dekoracjach.

Jeżeli jest to przyjęcie urodzinowe, zwłaszcza dla dziecka, możesz na stole, oprócz kwiatów, położyć kilka kolorowych serpentyn i balonów albo podwiesić je nad meblem. W takim przypadku również możesz zaszaleć, jeśli chodzi o obrus i naczynia – im bardziej kolorowo i wesoło – tym lepiej!

W przypadku przyjęć dla dorosłych, na przykład domówek, uroczystych kolacji czy imienin, lepiej postawić na bardziej klasyczne ozdoby. Świetnie sprawdzi się bukiet kwiatów, eleganckie świeczniki czy też stroik na stół. Glamour to styl, który rewelacyjnie pasuje do takich uroczystości. Przy takiej stylizacji warto postawić na połączenie czerni i bieli oraz stylowe, kryształowe lub złote dodatki. Strojąc stół, możesz również finezyjnie złożyć serwety.

Kompozycje kwiatowe na stół do salonu: tworzenie kolorowych aranżacji

jak zrobić dekoracje na stół
Fot: Shutterstock

Jak wspomnieliśmy wielokrotnie, kwiatowe kompozycje to idealna dekoracja stołu – zarówno na co dzień, jak i podczas wszelkiego rodzaju przyjęć i uroczystości. Żeby jednak stworzyć kompozycję idealną, warto pamiętać o kilku zasadach.

Jak w przypadku komponowania bukietów ślubnych, tak i podczas przystrajania stołu, warto stawiać na rośliny sezonowe. Wiosną najlepiej komponować wiązanki i ozdabiać stół świeżymi tulipanami, żonkilami, narcyzami czy hiacyntami. Latem doskonale wyglądają bukiety i stroiki stworzone z hortensji, mieczyków, słoneczników i goździków, a także bogate bukiety polnych kwiatów, połączonych z kłosami zbóż. Jesienne kompozycje najpiękniej wyglądają złożone m.in. z chryzantem, wrzosów, aksamitek czy astrów. Stroiki i dekoracje można wówczas urozmaicać przy pomocy… warzyw! Ozdobne dynie czy fikuśne patisony będą stanowiły świetny dodatek do bukietów. Zima z kolei jest czasem, w którym królują najróżniejsze iglaste gałązki, ostrokrzew, różanecznik czy ciemiernik.

Istnieją też jednak kwiaty, które dobrze wyglądają przy każdej porze roku i okazji. Należą do nich oczywiście róże! Te najlepiej dobierać kolorystycznie do rodzaju przyjęcia oraz innych dekoracji w domu i na stole.

Rekomendowane artykuły