Kiedy są Mikołajki? Znaczenie i data święta, kiedy przychodzi Mikołaj

kiedy są mikołajki

Mikołajki – ta data właściwie jest nam znana niemalże od urodzenia, a na pewno od naszych wczesnych lat dzieciństwa. 6 grudnia, bo o tym dniu mowa, kojarzy nam się z dniem pełnym radości, oczekiwaniem na spełnienie naszych marzeń oraz przybyciem magicznej postaci, jaką jest niewątpliwie człowiek w czerwonym stroju, z białą brodą, z workiem wspaniałych prezentów, pogodnym zaraźliwym uśmiechem oraz ciepłym głosem wraz ze swoim nieodłącznym ho, ho, ho!

Kiedy są Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja, obchodzone są zaraz na początku grudnia, a dokładnie szóstego dnia tego miesiąca? Ta data wyczekiwana jest zarówno przez dzieci jak i dorosłych, bo kto z nas nie lubi otrzymywać prezentów. Właściwie główny bohater tego dnia przychodzi do nas w nocy z 5 na 6 grudnia i zostawia nam słodycze lub prezent na mikołajki, czyli na imieniny Mikołaja. Czasami pod poduszką, a kiedy indziej na parapecie okna albo w mikołajowej skarpecie, najlepiej, żeby była bardzo pojemna, a dzięki temu zmieściło się w niej mnóstwo wspaniałych i wymarzonych prezentów.

janachowska.pl

O poranku, po tak niezwykłej nocy, w każdym domu słychać wielką radość i to jest najcenniejsze w tym święcie. Jest to jakby przedsmak wieczoru wigilijnego, a paczka mikołajkowa potwierdza nasze uczucia i przywiązanie do bliskich nam osób, którym pragniemy sprawić przyjemność.

6 grudnia Mikołajki to wspaniała okazja, by obdarowywać się nawzajem, by celebrować to święto radości i pokazać jak bardzo zależy nam na wspólnych więzach czy to rodzinnych, czy przyjacielskich. Znaczenie tej tradycji jest dla nas wszystkich, nie ma co ukrywać, bardzo ważne i chyba nikt już nie wyobraża sobie kalendarzowego roku bez 6 grudnia, odliczania do tego magicznego czasu i pytania – za ile Święta?

concept store

Mikołajki – kiedy są imieniny Mikołaja

kiedy są mikołajki
Fot: Shutterstock

Każdy z nas zapytany o to, kiedy są imieniny Mikołaja, odpowie przekonany, że tylko jeden jest taki dzień w roku, a mianowicie 6 grudnia. Mało kto jednak wie, że Mikołaje mogą obchodzić swoje imieniny również w inne dni, których w całym roku kalendarzowym jest aż 14, m.in. w lutym, w marcu, maju, czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i listopadzie. Najczęściej mimo tylu różnych opcji świętowania, Mikołaje wybierają 6 grudnia. Jest to dzień ściśle związany ze wspomnieniem Świętego Mikołaja z Miry, biskupa czczonego zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Ten święty urodził się około 270 roku w Patrze, portowym mieście dzisiejszej Turcji. Był człowiekiem o wielkim sercu i zawsze pomagał ubogim. W tradycji chrześcijańskiej największym ośrodkiem jego kultu jest włoska wyspa Bari, skąd też wywodzi się zwyczaj obdarowywania się prezentami 6 grudnia. Niegdyś Mikołaj przedstawiany był jako mężczyzna w szatach biskupich z mitrą na głowie. Później amerykański rysownik Haddon Sundblom zmienił jego wygląd na bardziej bajkowy i medialny, taki który znamy do dzisiaj. 

6 grudnia Mikołajki – skąd wziął się ten zwyczaj?

kiedy są mikołajki
Fot: Shutterstock

Mikołajki to jeden z najpiękniejszych zwyczajów obdarowywania się prezentami, który przez wieki miał na celu upamiętnienie postaci biskupa z Miry, świętego Mikołaja, żyjącego na przełomie dwóch wieków III I IV.

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się wszystko zaczęło? Już niedługo 6 grudnia, więc warto poznać historię tej tradycji. Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym dniu podarunków, związany jest z legendą Świętego Mikołaja, który w nocy z 5 na 6 grudnia przynosi maluszkom i nie tylko, różnego rodzaju paczki mikołajowe, a także zabawki, słodycze, a czasami niestety i rózgę. Związane to jest z opowieścią, która istnieje już od X wieku, a dotyczy ona losów życia biskupa z Miry, który wręczał dzieciom prezenty, właśnie w dniu 6 grudnia, w swoje imieniny.

Dzisiaj obecny Mikołaj mieszka na kole podbiegunowym i jakby zapytać Finów lub jakiegokolwiek dziecka, bez wahania wskazana zostanie Laponia. W samym sercu tego regionu znajduje miasteczko, które uchodzi za oficjalną siedzibę Świętego Mikołaja, czyli Rovaniemi. Razem z nim mieszkają tam jego pomocnicy i oczywiście magiczny zaprzęg reniferów, na czele z Rudolfem. 

Tradycje mikołajkowe w Polsce i na świecie – jak obchodzimy Mikołajki?

kiedy są mikołajki
Fot: Shutterstock

Mikołajkowe święto to wspaniała okazja, by okazać swoje uczucia bliskim i zobaczyć ich radość nawet z najdrobniejszego, otrzymanego od nas prezentu. Uciecha z tej okazji jest zawsze, niezależnie od tego, w jakim miejscu globu mieszkamy, z jakiego kraju jesteśmy czy w jakiej kulturze narodowościowej żyjemy. Wszyscy tak samo niecierpliwie czekamy na ten dzień. Jedyne, co może różnić, to miejsce pozostawienia prezentów mikołajkowych, jednak cel uszczęśliwienia drugiej osoby pozostaje ten sam. Wiele państw przejęło obyczaje, wzorując się na innych krajach, np.wieszanie kolorowych skarpet przy kominku, pozostawienie Mikołajowi ciepłego mleka lub kakao i ciasteczek.

W Holandii dzieci obdarowuje prezentami Sinterklass, który przypływa 5 grudnia statkiem z Hiszpanii, wręczając dzieciom pierwszą literę imienia dziecka wykonaną z czekolady, do pozostawionego na parapecie bucika. I co ciekawe, charakterystyczną cechą Sinterklassa, jest jego strój, cały czarny od sadzy z komina. 

Natomiast, we Włoszech, alternatywą do mikołajek jest styczniowe święto Trzech Króli, wówczas prezenty dzieciom wręcza wiedźma Befana, z zakrzywionym nosem, ubrana w stare brudne szaty. Latając na miotle, wrzuca upominki przez komin.

W Hiszpanii również mikołajki praktykowane są w święto Trzech Króli i wg ich tradycji to właśnie królowie rozdają prezenty.

Na wschodzie do dzieci przychodzi w Nowy Rok – Dziadek Mróz, w futrzanej czapce, w błękitno-srebrnym kożuchu i długą brodą, w towarzystwie swojej żony Staruchy Zimy i wnuczki Śnieżynki.

W Czechach i na Słowacji wręcza prezenty Mikulasz, który 6 grudnia wraz z czartem i aniołem zsuwa się po złotej nici, rozciągniętej między ziemią a niebem.

A wiecie, że we Francji zamiast Mikołaja jest Marcin, zwany także Pere Noel, czyli Bożonarodzeniowy Ojciec?

Jego atrybutem również jest biała broda, jednak odwiedza dzieci w Boże Narodzenie, a nie 6 grudnia.

W Niemczech Mikołajowi towarzyszy tajemnicza postać, która przybiera różne nazwy w zależności od regionu. Może to być np.Krampus lub Knecht Ruprecht.

A w Belgii dzieci mają podwójną wizytę Mikołaja. Wpierw przychodzi do nich 4 grudnia, by sprawdzić czy były grzeczne i zasłużyły swoim zachowaniem na prezent, a drugi raz pojawia się już z upominkami lub rózgami.

Można więc stwierdzić, że Mikołaj niezależnie od tego jak go nazwiemy, pamięta o wszystkich dzieciach tych mniejszych i większych na całym świecie.

Życzenia i prezent na Mikołajki – najlepsza paczka mikołajkowa

kiedy są mikołajki
Fot: Shutterstock

Poza przygotowywaniem najlepszej paczki mikołajkowej, która powinna być wypełniona smakołykami i tym, o czym marzyliśmy, pisząc w liście  do Św. Mikołaja, mamy również wspaniałą okazję, by wysłać swoim bliskim i znajomym ciepłe, serdeczne, a czasami żartobliwe życzenia. Inspirację do ich napisania znajdziecie na różnych stronach internetowych zajmujących się tym tematem. 

Rekomendowane artykuły