Kontrowersyjna moda: naked dress. Fenomen ulubionej sukienki Marilyn Monroe i Emily Ratajkowski

W świecie mody często jesteśmy świadkami przełomowych trendów, które wywołują sensację i zdobywają serca fashionistów. Jednym z takich niezwykłych trendów jest "naked dress" – kreacja, która odsłania zdecydowanie więcej niż zakrywa.

naked dress

„Naked Dress” – co to takiego?

Choć wydawać by się mogło, że to zjawisko pojawiło się w trendach zaledwie kilka lat temu, jego historia jest o wiele dłuższa i zdecydowanie bardziej fascynująca. Za sprawą gwiazd znanych z pierwszych stron gazet cieszy się aktualnie ogromną popularnością, stanowiąc jednocześnie przedmiot fascynacji i kontrowersji.

„Naked dress” to ubranie, które jest zazwyczaj wykonane z przezroczystych materiałów, takich jak koronka, siateczka czy delikatny tiul. Jego główną cechą charakterystyczną jest to, że przez transparentność, pozostawia niewiele przestrzeni na wyobraźnię a jednocześnie zachowuje elegancki charakter, przez co często pojawia się na tak zwanych salonach. Sukienki naked dress to kreacje, które odsłaniają ciało w sposób subtelny, choć trudno powiedzieć, że cokolwiek w pełni zakrywają.

Noszenie „naked dress” nie jest dla każdego. Ta odważna moda ma na celu eksponowanie piękna ciała w sposób subtelny i estetyczny. Jednak nie wszyscy czują się komfortowo w takiej kreacji. Dla niektórych może to być wyjątkowo trudne ze względu na kwestie pewności siebie i obawy przed oceną innych ludzi. Jednak dla innych jest to sposób na wyrażenie swojego stylu i osobowości.

Historia naked dress

Chociaż „naked dress” stał się wyraźnie widoczny w modzie na początku XXI wieku, to jednak jego korzenie sięgają dalej w przeszłość. Już w latach 60. ubiegłego stulecia legendarna projektantka Mary Quant wprowadziła na rynek przezroczyste sukienki, które wywołały kontrowersje i zainteresowanie zarazem. Te nowe kreacje z koronki i siateczki odsłaniały ciało w subtelny sposób, stanowiąc wówczas przełom w modzie. Od tamtej pory „naked dress” przeszedł wiele przemian, dostosowując się do zmieniających się trendów i gustów.

Ikoniczna kreacja Marilyn Monroe: sukienka „Happy Birthday, Mr. President”

Jednym z najbardziej znanym momentów z kariery Marilyn Monroe było jej wystąpienie na urodzinach prezydenta Johna F. Kennedy’ego w Madison Square Garden w maju 1962 roku. To wydarzenie przeszło do historii głównie dzięki sukience, którą Marilyn wówczas nosiła.

Sukienka, znana jako „Happy Birthday, Mr. President”, była zaprojektowana przez Jeana Louisa. Była to kreacja z cielistej siateczki, która dosłownie opinała ciało Marilyn. Najbardziej charakterystyczną cechą kreacji był głęboki dekolt w kształcie litery V oraz odważne wycięcie na plecach, które eksponowało figurę gwiazdy. Sukienka była tak ciasno dopasowana, że Marilyn musiała potrzebować pomocy, aby w nią wejść. Miała ona także efektowne kryształowe aplikacje.

Sukienka „Happy Birthday, Mr. President” stała się natychmiastowym hitem i tematem gorących dyskusji. Wystąpienie gwiazdy przykuło uwagę całego świata, a sama sukienka stała się nie tylko symbolem Marilyn Monroe, ale także kultury pop. To wydarzenie zyskało status legendy, a fotografia Marilyn w tej kreacji stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów ikony Hollywood.

naked dress Marilyn Monroe
fot. East News

Status ikonicznej kreacji przypieczętowała aukcja, podczas której sieć muzeów Ripley’s Believe It or Not! kupiła ją za 4,8 miliona dolarów. Do 2021 roku jej szacunkowa wartość wzrosła o drugie tyle, co uczyniło ją najcenniejszą sukienką świata. W 2022 roku ponownie pojawiła się na czerwonym dywanie, a wszystko za sprawą Kim Kardashian, która wypożyczyła kreację na MET Galę. Muzeum przystało na prośbę gwiazdy, jednak zgoda na założenie sukni obwarowana była wieloma zakazami: m.in. używania perfum, czy nakładania kosmetyków na ciało – produkty te mogłyby to zaszkodzić wiekowej tkaninie. I choć celebrytka, żeby zmieścić się w sukienkę, przeszła na drakońską dietę, a zaraz po pokonaniu schodów Metropolitan Museum of Art, przebrała się w replikę i tak nie uniknęła oskarżeń o zniszczeniu kultowej kreacji.

Ann Lowe i kreacja dla Barby Streisand

W 1969 roku, podczas ceremonii wręczenia Oscarów, Barbra Streisand pojawiła się w sukience, która natychmiast wzbudziła sensację i zainteresowanie mediów. Sukienka ta, zaprojektowana przez Arnolda Scaasera, stała się znana jako „The Sheer Pantsuit” i była odważnym eksperymentem w modzie.

Kreacja składała się z przezroczystej bluzki i spodni, które były obszyte kamieniami szlachetnymi. To właśnie przezroczystość materiału i eksponowanie ciała sprawiły, że sukienka stała się kontrowersyjna. Była to odważna stylizacja jak na tamte czasy, a sama Barbra Streisand śmiało wyeksponowała swoją figurę.

Barbra Streisand w naked dress
fot. W Magazine

Sukienka „The Sheer Pantsuit” natychmiast stała się tematem gorących dyskusji w mediach i społeczeństwie. Jej odważność i niekonwencjonalność przyciągnęły uwagę, a kreacja od Arnolda Scaasera została omówiona na łamach wielu czasopism modowych i plotkarskich. Barbra Streisand stała się ikoną odwagi w wyrażaniu siebie poprzez modę.

Lata 90. i sukienka Liz Hurley

W latach 90. „naked dress” przeżył renesans, a ikoniczną sukienką stała się kultowa kreacja w kolorze czarnym zaprojektowana przez Gianni’ego Versace dla Liz Hurley. Na premierze filmu „Ciemna Strona Słońca” w 1994 roku aktorka zrobiła prawdziwą furorę w sukience zaprojektowanej przez Gianni’ego Versace. Odważna i ekscentryczna kreacja była zarazem niezwykle elegancka. Wykonana z czarnej satyny, sukienka była mocno dopasowana do figury i ozdobiona złotymi agrafkami na bokach, które eksponowały ciało modelki.

Jak można się było spodziewać, sukienka Elizabeth Hurley od Versace natychmiast stała się tematem gorących dyskusji w mediach i społeczeństwie. Jej odważny wybór kreacji wzbudził kontrowersje, ale jednocześnie przyciągnął uwagę wielu osób. Sukienka ta była wyjątkowa w swojej odważności, ale także niezwykle stylowa i elegancka, co sprawiło, że Elizabeth Hurley stała się tematem wielu magazynów modowych.

Naked dress wkracza w nowe tysiąclecie

Współczesna moda to nie tylko kwestia ubierania się, ale również wyrażania swojej osobowości, pewności siebie i odwagi. W XXI wieku wiele znanych gwiazd postanowiło eksperymentować z odważnym trendem w modzie, jakim jest „naked dress” – kreacja, która odsłania więcej niż zakrywa. W tym artykule przyjrzymy się kilku gwiazdom, w tym Emily Ratajkowski, które odważyły się nosić „naked dress,” podkreślając swoją pewność siebie i styl.

Emily Ratajkowski: ikona „Naked Dress”

Jedną z gwiazd, która przyjęła „naked dress” jako część swojego stylu jest bez wątpienia Emily Ratajkowski. Modelka odważnie eksponuje swoją sylwetkę w tego rodzaju stylizacjach, jednocześnie emanując pewnością siebie i elegancją. Jednym z najbardziej pamiętnych momentów, kiedy Emily Ratajkowski błysnęła w „naked dress”, był jej udział na gali Met Gala w 2017 roku. Wybrała kreację projektu Marcusa Waina, która była niezwykle odważna i efektowna. Ta czarna sukienka z efektownymi wycięciami na ramionach, plecach i nogach wyeksponowała jej figurę w sposób zachwycający. Kreacja ta była zarazem wyrafinowana i zmysłowa, a Emily Ratajkowski jako kolejna gwiazda udowodniła, że można nosić „naked dress” z klasą i elegancją. Jej wystąpienie na Met Gala zdobyło uznanie mediów i krytyków mody.

Emily Ratajkowski w naked dress
fot. East News

Od tamtej pory Emily wielokrotnie sięgała po naked dress. Warto wiedzieć, że gwiazda to nie tylko modelka, ale również aktywistka społeczna i feministka, która często wykorzystuje swoją pozycję w świecie mody do wyrażania swoich przekonań. W rozmowach i na mediach społecznościowych otwarcie mówi o równości płci, ciele i poczuciu własnej wartości.

Nosząc „naked dress” i wyrażając swoją pewność siebie, Emily Ratajkowski promuje przesłanie, że każda kobieta ma prawo do wyboru, jak wyraża siebie przez modę i ciało. Jej odwaga w noszeniu takich kreacji jest zarazem wyrazem akceptacji i walki o równość w społeczeństwie.

Naked dress i Kim Kardashian: połączenie idealne?

Jeśli chodzi o noszenie „naked dress”, to trudno nie wspomnieć o Kim Kardashian. Ta celebrytka i bizneswoman wielokrotnie pojawiła się na różnego rodzaju wydarzeniach w kreacjach, które odsłaniały jej ciało w sposób odważny i zmysłowy. Kim Kardashian wydaje się być nieustraszoną ambasadorką tego trendu, często prezentując swoje stylizacje na czerwonym dywanie i w mediach społecznościowych.

Jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów było jej pojawienie się na MET Gala w 2019 roku w kreacji Thierry’ego Muglera, która wydawała się jakby była zrobiona z kryształów lodu i subtelnej koronki. Kreacja ta zdobyła ogromne uznanie i była jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie mody w tamtym roku, choć, jak już wspomniałam, nie był to jedyny występ celebrytki w kreacji tego typu na MET Gala.

Rihanna: Kreatywna artystka i trendsetterka

Rihanna, znana nie tylko jako utalentowana piosenkarka, ale także jako projektantka mody, również odważyła się na noszenie „naked dress.” Jednak Rihanna nie tylko nosi takie kreacje, ale także tworzy własne linie odzieżowe, które często zawierają odważne i seksowne elementy.

Jej marka Savage X Fenty to doskonały przykład na to, jak można promować różnorodność i poczucie własnej wartości poprzez modę. Rihanna zawsze była zwolenniczką eksperymentowania w modzie i zachęca innych do wyrażania siebie poprzez ubrania.

New Drop

Beyoncé: królowa sceny w Naked Dress

Beyoncé, znana jako królowa sceny, także nie unika „naked dress.” Jej wystąpienia na czerwonym dywanie i koncertach często zawierają kreacje, które eksponują jej krągłości w sposób zachwycający i pełen pewności siebie.

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów była jej stylizacja na gali Met w 2015 roku, gdzie pojawiła się w długiej sukni z przezroczystej siateczki i setkach kryształów. Ta kreacja zdobyła uznanie jako przykład odważnej mody.

Naked dress: look czy brook?

Gwiazdy, które noszą „naked dress” w XXI wieku, nie tylko podążają za odważnymi trendami, ale także inspirują swoją pewnością siebie i kreatywnością. Te kreacje wywołują wiele kontrowersji i dyskusji, ale także stanowią ważny element współczesnej mody. W dzisiejszym świecie, w którym wyrażanie siebie i poczucie własnej wartości są na wagę złota, „naked dress” staje się symbolem odwagi i indywidualności. To trend, który nie tylko przyciąga uwagę, ale także inspiruje innych do eksperymentowania i wyrażania siebie poprzez modę.

Rekomendowane artykuły