16 najciekawszych zwyczajów ślubnych z całego świata. Znasz je wszystkie?

młoda para za granicą

Tradycje i zwyczaje weselne to temat, który nieustannie budzi emocje. Wiele par decyduje się całkowicie zrezygnować z nich w dniu swojego ślubu, stawiając na bardziej nowoczesne i jednocześnie mniej tradycyjne przyjęcia. Zdecydowana większość wciąż wybiera jednak tradycyjne wesela, gdzie ślubne zwyczaje grają pierwsze skrzypce. Ale co zrobić, kiedy wychodzisz za mąż za obcokrajowca? Jak pogodzić dwa zupełnie różne światy i dwie zupełnie różne kultury? Czy taki ślub może się udać i o czym powinniście pamiętać? Poznaj ślubne zwyczaje z całego świata!

Polskie zwyczaje ślubne

Chociaż mogłoby się wydawać, że polskie zwyczaje znamy na wylot, okazuje się, że niekoniecznie – każdy region ma własne zwyczaje, które nie są znane w innych częściach naszego kraju. Ślubne zwyczaje bywają naprawdę zaskakujące, ale potrafią również zapisać się w pamięci jako wyjątkowe wspomnienia. Jakie są najpopularniejsze polskie tradycje ślubne?

janachowska.pl
 • Błogosławieństwo udzielane przez rodziców
 • Bramy weselne
 • Przywitanie chlebem i solą
 • Przenoszenie Panny Młodej przez próg
 • Oczepiny
 • Pierwszy taniec
 • Krojenie tortu weselnego
 • Rzucanie welonu oraz krawatu/muszki
 • Sypanie ryżem i drobnymi monetami na szczęście
 • Polterabend – głównie na śląsku
 • Podziękowania dla rodziców

Tradycje ślubne w Niemczech

Nasi sąsiedzi wierzą, że aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie trzeba trzymać się weselnych tradycji, które od lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki nim Młodzi mają szansę na długie i dostatnie życie u swojego boku. Jak wyglądają najdziwniejsze, ślubne zwyczaje w Niemczech?

1. Baumstamm zersägen – Wspólne przecinanie pnia

Tak, podczas wesela, Pan Młody i Panna Młoda za pomocą piły ręcznej, wspólnymi siłami muszą przeciąć kłodę drewna. Wydaje się to zabawne, jednak poza świetną zabawą, ta tradycja ma też głębsze przesłanie – Młodzi napotkają na wspólnej drodze wiele problemów (które symbolizuje kłoda), jednak jeśli będą potrafili je wspólnie rozwiązywać (tak jak przy przecinaniu drzewa),nie będzie to dla nich przeszkoda w budowaniu związku. Liczy się współpraca!

concept store

2. Polterabend – Tłuczenie porcelany

Polterabend to inaczej po prostu tłuczenie porcelany. Zwyczaj ten praktykowany jest również w Polsce, głównie na śląsku i wielu uważa, że to jedna z najlepszych ślubnych tradycji. Na czym polega? Dzień przed ślubem, przed dom panny Młodej przybywają goście weselni – sąsiedzi, rodzina, znajomi i przyjaciele, by przed jej drzwiami tłuc porcelanę.

Tłucze się wszystko, od stołowej zastawy, po zlewy i inne porcelanowe dodatki. Im więcej hałasu i bałaganu, tym więcej szczęścia dla Młodej Pary na nową drogę życia! Po wszystkim Panna Młoda zaprasza gości do siebie, gdzie przygotowuje skromny poczęstunek.

3. Brautentführung – Porwanie Panny Młodej

Porwanie Panny Młodej to prawdziwy sprawdzian dla przyszłego Pana Młodego! Według tradycji, na kilka dni przed ceremonią ślubną, rodzina i przyjaciele „porywają” Młodą i udają się z nią do tajemniczego miejsca. Młody musi odnaleźć ukochaną i wykupić ją z rąk „porywaczy” – ale nie jest to proste!

Negocjacje są zazwyczaj długie i bardzo wymagające. Zwyczaj ten ma symbolizować siłę i determinację Młodego oraz pokazać, że potrafi zadbać o przyszłą żonę w każdych okolicznościach.

para młoda na ślubie

Zwyczaje ślubne w Grecji

Chyba każdy z nas widział film „Moje wielkie greckie wesele” i każdy marzył, by choć raz znaleźć się na prawdziwym, tradycyjnym greckim przyjęciu. Nic dziwnego! Grecy podchodzą do swoich ślubnych tradycji bardzo poważnie i każde wesele jest tam wielkim wydarzeniem. Jednak oprócz setek zaproszonych gości, Grecy stawiają jeszcze na inne ślubne zwyczaje. Wybrałam kilka najciekawszych!

4. Łóżko małżeńskie

Chociaż nazwa może wydawać się dość dwuznaczna, sama tradycja jest naprawdę świetna. Polega na tym, że na dwa dni przed ślubem, w domu Młodych spotykają się rodzina i przyjaciele. Na łóżko posłane białym prześcieradłem, kładzie się najmłodsze dziecko z rodziny, co ma zapewnić, że Młodzi szybko doczekają się potomstwa, a następnie zgromadzeni rzucają na łóżko pieniądze, by zagwarantować Młodym szczęście w dostatku. Brzmi świetnie, prawda?

ślub w grecji

5. Golenie Pana Młodego

Tę tradycję Greccy mężczyźni lubią najbardziej! To trochę jak poprawiny wieczoru kawalerskiego…chociaż zdecydowanie bardziej spokojne. W dniu ślubu w domu Młodego zbierają się jego najlepsi przyjaciele, by pomóc mu przygotować się do wielkiego wydarzenia.

Zgodnie ze zwyczajem piją wino, jedzą ulubione przekąski i dużo się śmieją, co pomaga nieco zniwelować stres. Jednak najważniejszym punktem programu jest moment, w którym świadek goli brodę Pana Młodego – oczywiście robi to w jak najbardziej zabawny sposób!

6. Spóźnienie Panny Młodej

Nie do końca wiadomo skąd wziął się ten zwyczaj ślubny, jednak na pewno jest on wart tego, żeby o nim wspomnieć. W Grecji Panna Młoda koniecznie musi spóźnić się na własny ślub – im dłużej, tym lepiej. Chociaż w innych krajach byłoby to prawdziwe faux pas, w Grecji uznawane jest jako test cierpliwości Pana Młodego. Zdarza się, że czeka przed ołtarzem naprawdę długo!

Ślubne zwyczaje w Irlandii

Z czym kojarzy Ci się Irlandia? Dla mnie to radość, mnóstwo pozytywnej energii, przepiękne zielone tereny i oczywiście ciemny Guinness z idealnie białą, puszystą pianką. Jednak okazuje się, że chociaż Irlandia jest krajem, w którym mieszka wielu cudzoziemców, a jej tradycja jest wynikiem „pomieszania” wielu kultur, wciąż kultywuje się tam prawdziwie irlandzkie zwyczaje ślubne, które mogą zachwycić. Czego możesz spodziewać się na irlandzkim weselu?

para młoda z wiankiem

7. Pierścień Claddagh

Większość irlandzkich tradycji ślubnych pochodzi jeszcze z czasów celtyckich. Podobnie jest i w tym przypadku. Pierścień Claddagh to wyjątkowy pierścionek, który najczęściej przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, kolejnym Pannom Młodym w rodzinie. Jego skomplikowane wzory mają symbolizować miłość, lojalność i przyjaźń. Niezamężne kobiety nosiły go na serdecznym palcu prawej dłoni, natomiast po ślubie przekładały go na dłoń lewą.

8. Irlandzki taniec nie dla każdego

Irlandzki taniec zachwyca każdego. Skoczne, rytmiczne ruchy, żywa muzyka i mnóstwo świetnej zabawy. Jednak nie dla Panny Młodej! Według zwyczaju, w czasie pierwszego tańca, Panna Młoda nie może nawet na chwilę oderwać stóp od ziemi.

Jeśli to zrobi, przyniesie nieszczęście i może oznaczać, że Młoda szybko ucieknie od świeżo poślubionego męża. To się nazywa twardo stąpać po ziemi!

9. Haftowana chusteczka

To jeden z najstarszych, ale najbardziej praktykowanych zwyczajów, który uwielbiają niemal wszystkie kobiety. Według tradycji, matka Panny Młodej przed ślubem powinna podarować jej chusteczkę, na której wyhaftowane są jej nowe inicjały.

Chusteczka ma zapewnić szczęście, ale i płodność, dlatego w czasie ślubu, Panna Młoda często wkłada ją do sukni ślubnej, pod sercem. Chusteczka służy za pamiątkę rodzinną, często darowana jest pierwszemu dziecku pary. Ma ona wtedy za zadanie odpędzać złe duchy.

zwyczaje ślubne

Zwyczaje ślubne w Meksyku

Bogata kultura tego kraju nie zawodzi również w zakresie ślubnych tradycji. Meksykanie wiedza jak się dobrze bawić, a wesele jest dla nich wydarzeniem, na którym nie warto oszczędzać. Dlatego możesz spodziewać się wielkich przyjęć, oryginalnych dekoracji, ale i wielu ślubnych zwyczajów, które praktykowane są do dzisiaj!

11. Pierwszy podarunek

W dniu ślubu Pan Młody powinien podarować przyszłej żonie prezent. Młody przekazuje ukochanej trzynaście złotych monet, które mają symbolizować oddanie i całkowite zaufanie. Monety są następnie błogosławione przez kapłana w czasie zaślubin, a następnie towarzyszą Młodym przez resztę życia, przypominając o złożonej przysiędze.

12. Ślubne lasso

To przepiękna tradycja. Podczas ceremonii parę małżonków obwiązuje się „lassem”, czyli długim sznurem, różańcem lub zdobioną wstążką, na znak miłości i jedności. Najczęściej robią to rodzice chrzestni, którzy w Meksyku mają ogromne znaczenie w życiu Młodych – to oni mają dzielić się z nimi sekretami udanego związku i dawać im wskazówki, jak postępować w małżeństwie. Lasso zatrzymywane jest na pamiątkę, często przekazywane później dalej, z pokolenia na pokolenie.

13. Pan Młody w opresji

Jedną z najzabawniejszych tradycji ślubnych w Meksyku jest zamiana ról. W czasie przyjęcia weselnego, to Panna Młoda musi uratować ukochanego. Przyjaciele Młodego zaczynają od zaczepek, by później zagonić go do łazienki i pozbawić ciuchów (kiedyś wszystkich, dziś zazwyczaj kończy się na marynarce). Następnie przekazują je Pannie Młodej, a ona idzie „ratować” męża – oddaje mu ubrania i wybawia z opresji.

Zwyczaje ślubne w Chinach

Jak wiadomo, Chiny słyną z przywiązania do tradycji. Nie tylko w sferze codzienności, ale również w tej bardziej obrzędowej, dlatego chińskim weselom towarzyszy wiele zwyczajów i przesądów, które przetrwały do dzisiaj. Jakie są najbardziej popularne zwyczaje ślubne w Chinach

zwyczaje ślubne w chinach

14. Kolor ma znaczenie

Chociaż dla nas ślub kojarzy się przede wszystkim z bielą, w Chinach kolorem zarezerwowanym dla Młodych jest…czerwień. Chińczycy wierzą w symbolikę kolorów, a czerwień oznacza miłość, namiętność i szczęście.

Dlatego to właśnie czerwony jest motywem przewodnim niemal każdego wesela – w tym kolorze są również kreacje Państwa Młodych, ślubne dodatki oraz bukiety. Wygląda to naprawdę spektakularnie!

15. Wąż na ulicach

W Chinach, nawet przejazd do ślubu musi odbywać się zgodnie z tradycją. I nie chodzi tu o to czym Młodzi jadą do ślubu, ale w jaki sposób! Orszak ślubny, składający się z samochodu Pary Młodej oraz ich gości, przejeżdża ulicami miasta tworząc kształt…smoka!

Smok ma być symbolem szczęścia i dostatku dla zakochanych. To nie tylko tradycja, ale też świetna zabawa i zwyczaj, który uwielbiają w Chinach niemal wszyscy.

16. Płacz na szczęście

To jeden z tych zwyczajów, które zostawiają mieszane uczucia, jednak w Chinach ma on szczególne znaczenie. Według tradycji, już miesiąc przed ślubem, przyszła Panna Młoda powinna każdego dnia przez godzinę…płakać. Tak – Panna Młoda ma codziennie wylewać morze łez.

W kolejnych tygodniach dołączają do niej również inne kobiety w rodzinie, matka, siostry, ciotki i płaczą razem. Wszystko po to, by jeszcze przed ślubem Młoda wylała wszystkie łzy i nie musiała płakać już po ślubie.

Co kraj, to obyczaj

Jak widzisz, tradycje ślubne w każdym z krajów znacząco się od siebie różnią, jednak wszystkie mają tak naprawdę wspólny cel – zapewnić Młodym szczęście i pomyślność na długie lata. Jeśli więc planujesz ślub wielokulturowy, warto uwzględnić również tradycje gości Pana Młodego, tak byście oboje czuli, że to Wasz dzień. Która tradycja podoba Ci się najbardziej?

Rekomendowane artykuły