Najdroższe śluby w historii – kosztowały fortunę! Nasze TOP 10

Szafir księżnej Diany i Kate Middleton 1791

Ślub i wesele to jedne z najbardziej wyczekiwanych zdarzeń w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego, w jakiej części świata jesteśmy i w jakim języku mówimy. Ślub to też idealna okazja do pochwalenia się niezwykłym bogactwem, a ekstrawagancję zawsze można usprawiedliwić „tym jedynym, wyjątkowym w życiu dniem”.

W Stanach Zjednoczonych średnia kwota za wymarzone wesele wynosi ok. 25 000 dolarów. W Polsce dotąd wydawaliśmy na nie od 20 do 40 tysięcy złotych. Jak wykazał nasz ostatni raport, koszt wesela w 2022 roku może być jednak zdecydowanie wyższy.

janachowska.pl

Musimy więc liczyć się z tym, że ten wielki dzień może nadszarpnąć nasz budżet. Istnieją jednak ci, dla których koszty nie odgrywają znaczącej roli. Osoby należące do światowej śmietanki towarzyskiej potrafią wydać miliony dla upragnionego efektu, ale i rozgłosu. Te 10 par zorganizowało jedne z najdroższych wesel w historii. Kwoty wstrząsnęły światem!

Wayne Rooney i Coolen Rooney (ok. 8 mln dolarów)

Piłkarz Wayne Rooney ożenił się ze swoją wybranką we Włoszech w 2008 roku, mając niespełna 23 lata. Para zatrudniła na ślub popularny na całym świecie irlandzki boysband Westlife, którego gaża wyniosła 670 000 dolarów. Rooney wynajął również pięć prywatnych odrzutowców, aby przetransportowały 64 gości na miejsce wesela. Przyjęcie było niezwykle wystawne, a za prawa do zdjęć ze ślubu para dostała ponad 4 miliony dolarów!

concept store

Michael Jordan i Yvette Prieto (ok. 10 mln dolarów)

Gwiazda koszykówki Michael Jordan wziął ślub z Yvette Prieto w 2013 roku. 42-letnia modelka została jego drugą żoną. Wesele było kosztowne, a liczba gości wyniosła 300. Nie zabrakło też sław, wśród których znaleźli się m.in. Tiger Woods i Spike Lee. Przyjęcie odbyło się na Florydzie w Bear’s Club.

Para powiedziała sobie „tak” w kościele Bethesda-by-the Sea (tym samym miejscu, gdzie Donald i Melania Trumpowie). Parę krocie kosztował występ na żywo światowych gwiazd muzyki jak Ushera czy Robina Thicke. Modelka wystąpiła w sukni ślubnej J’Aton Couture, która ozdobiona została tysiącami kryształków Swarovskiego. Co więcej, gwiazda sportu nie chciała prezentów od przybyłych gości. Wraz z małżonką poprosili o przekazanie darowizn na cele charytatywne.

Kim Kardashian i Kris Humphries (ok. 12 mln dolarów)

Ślub Kim Kardashian i Krisa Humphriesa, jednego z graczy NBA, kosztował blisko 12 mln dolarów. Był prawie o 10 mln droższy niż wesele z Kanye Westem. Idealne przyjęcie stało się elementem show Keeping Up With the Kardashians, w którym Kim brała udział od lat.

Celebrytka zgarnęła za prawa do relacji ze ślubu (ale też zdjęć) kwotę, która prawdopodobnie pokryła koszty wesela. Produkcja poświęciła imprezie dwa odcinki specjalne. Na ślubie Kim i Krisa zgromadziło się ok. 500 gości, wśród których byli m.in. Lindsay Lohan i Eva Longoria.

Panna młoda miała na sobie kilka sukni ślubnych projektu Very Wang. Nie mniej kosztowny był wieczór panieński! Za klub w Las Vegas ekscentryczna celebrytka zapłaciła 50 tysięcy dolarów, a nocleg w hotelu Palazzo wyniósł ją 2 tysiące dolarów za noc. Małżeństwo z Krisem Humphriesem nie trwało jednak długo, bo 72 dni, czyli nieco ponad dwa miesiące.

Angelababy i Huang Xiaoming  (ok. 31 mln dolarów)

Część z Was pewnie nie ma pojęcia, kim jest Angelababy. To jednak bardzo znana postać – chińska celebrytka nazywana jest azjatycką Kim Kardashian. Jej ślub z aktorem Huangiem Xiaomingiem kosztował fortunę. Wesele odbyło się w Shanghai Exhibition Centre, które zostało wypełnione różami. 

Na ekranach wyświetlane były efekty sesji przedślubnej, którą uwieczniono w Paryżu. Podczas niej celebrytka pozowała w sukniach od Elie Saab Couture. Na weselu zgromadzonych było aż 2000 gości, z czego lwia część to największe gwiazdy Azji Wschodniej. Angelababy postawiła też na tort w kształcie karuzeli, którego złożenie, jak rozpisywały się media, miało zająć aż trzy miesiące.

Aktorka i modelka wystąpiła m.in. w sukni Diora, co więcej, pojawiła się też w kreacji z setką ręcznie wyciętych, koronkowych róż, a jej goście weselni w prezencie otrzymali choćby kwiaty i telefony komórkowe. Panna młoda nosiła na palcu pierścionek o wartości 1,5 miliona dolarów, autorstwa paryskiego projektanta Chaumeta.

Książę William i Kate Middleton (ok. 34 mln dolarów)

Gdy po 10 latach znajomości świat dowiedział się, że William i Kate szykują się do ślubu, prasa oszalała. Dzień zaślubin królewskiej pary był dla Brytyjczyków dniem wolnym od pracy. Suknia Kate była ręcznie szyta w Królewskiej Szkole Krawiectwa i kosztowała niespełna 400 tysięcy dolarów, natomiast uzupełniająca stylizację biżuteria – 1,3 mln dolarów. Największą część budżetu ślubnego pochłonęła natomiast ochrona.

Książę William i Kate Middleton

Priyanka Chopra i Nick Jonas (ok. 40 mln dolarów)

Aktorka Priyanka Chopra i piosenkarz Nick Jonas pobrali się w 2018 roku. Para wynajęła cały hotel Taj Umaid Bhawan Palace w Indiach w dniach od 29 listopada do 3 grudnia, a koszt noclegu wynosił około 92 tys. dolarów za dobę. Nie tylko ślub był jednak kosztowny. Para zdecydowała się na szereg tradycyjnych indyjskich uroczystości przedślubnych, na których za sam catering młodzi zapłacili 60 tys. dolarów.

Książę Harry i Meghan Markle (ok. 45 mln dolarów)

Ślub Meghan i Harry’ego był droższy niż wesele księcia Williama i Kate. Wybranka Harry’ego miała na sobie dwie suknie ślubne. Projekt Givenchy kosztował parę ok. 390 tys. funtów, czyli 508 tys. dolarów. Na ochronę para książęca wydała 30 milionów funtów. Meghan i Harry nie byli rozrzutni, jeśli mowa o dodatkach. Pobrali się w Zamku Windsor.

Książę Harry i Meghan Markle

Vanisha Mittal i Amit Bhatia (ok. 60 mln dolarów)

Córka Lakshima Mittala, jednego z największych producentów stali na świecie, wyszła za mąż za bankiera Amita Bhatia w XVI-wiecznym pałacu w Wersalu. Młoda para, jak przystało na opływających złotem zakochanych, przybyła do Wersalu wysadzaną szlachetnymi kamieniami karocą. Na weselu, które trwało prawie tydzień, bawiło się ponad tysiąc osób, w tym Donald Trump.

Książę Karol i Diana Spencer (ok. 110 mln dolarów)

W 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie miało miejsce wydarzenie, które na zawsze zapisało się na kartach historii. Ceremonia zaślubin szlachetnie urodzonego Karola i jego ukochanej została okrzyknięta „ślubem stulecia”.

Suknia panny młodej, o której marzyły potem setki tysięcy kobiet na świecie, była jednym z najpilniej strzeżonych, modowych sekretów. Ozdobiona koronkami z sukni królowej Marii i 10 tysiącami pereł kosztowała ponad 400 tysięcy dolarów. Drogę do kościoła udekorowano 4,5 tysiącami wiązanek, a stworzenie królewskiego tortu zajęło prawie 14 tygodni. „Ślub stulecia” oglądało przez telewizorami 750 milionów ludzi na całym świecie!

Ślub księżniczki Hafizah Sururul Bolkiah – córki sułtana Brunei (ok. 400 mln dolarów)

Ceremonia zaślubin księżniczki i młodszego od niej o trzy lata Pengirana Haji Muhammada Ruzainiego odbyła się w Sali Tronowej pałacu Istana Nurul Imana. Uchodzący za największy na ziemi pałac mieści się w Brunei i liczy aż… 1788 pokoi! Wybór miejsca tłumaczy lista gości, na której było ponad 3000 osób. Podobno samo menu na kilkudniowe wesele kosztowało 40 milionów dolarów. Sułtan Brunei jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, ma 11 dzieci z trzema żonami.

Zobacz historię miłości Sylwii i Akopa Szostaków!

Rekomendowane artykuły