Sesja zaręczynowa – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

zakochana para

Ponieważ sama nie przepadam za staniem (i pozowaniem) przed obiektywem, to jestem w stanie wyobrazić sobie, że… takich jak ja jest więcej. Jednocześnie wiem, że fotografia to jedna z najwspanialszych form uwieczniania ważnych momentów.

Ten sposób przechowywania wspomnień wymaga jednak jednej rzeczy – stanięcia przed obiektywem. Dlatego dziś wspólnie ze mną przejdziesz przez kilka ważnych rzeczy, niezbędnych do uwiecznienia na zdjęciach tak wyjątkowego wydarzenia jak zaręczyny. Tak. Sesja zaręczynowa nie zrobi się sama, musisz nie tylko wziąć w niej udział, ale wcześniej jeszcze znaleźć na nią sposób.

Podpowiem Ci:

 • Po co robić sesję zaręczynową?
 • Jak dobrze wypaść na zdjęciach?
 • Jakie pomysły wykorzystać, aby stworzyć ciekawą sesję zaręczynową?
dłoń z pierścionkiem zaręczynowym
Źródło: Unsplash

Zatem do dzieła!

Sesja zaręczynowa – po co Ci ten stres?!

Czy sesja zaręczynowa to zbędny element, który można pominąć (i na którym można zaoszczędzić)? Według niektórych – na pewno tak. Na szczęście, jeśli nie chcesz, nie musisz przejmować się tą opinią.

Sesja zaręczynowa to wspaniała pamiątka tych wyjątkowych dni, kiedy już nie jesteście tylko chłopakiem i dziewczyną, ale jeszcze nie jesteście mężem i żoną. Tego nie da się podrobić. Wasza relacja – nawet jeśli nie widzicie tego na pierwszy rzut oka – pogłębiła się.

Jednak najważniejsze w sesji zaręczynowej jest to, że stanowi ona pewnego rodzaju trening przed właściwymi zdjęciami podczas ślubu i wesela.

para na sesji zaręczynowej
Źródło: Unsplash

Zalety sesji zaręczynowej

A skoro to trening, to na pewno wiąże się dla Ciebie z jakimiś korzyściami. Tak jak bieganie poprawia Twoją kondycje, tak sesja zaręczynowa:

 • pozwala Tobie i Twojemu partnerowi poznać bliżej wybranego fotografa ślubnego,
 • daje szansę na oswojenie się z obiektywem i – co za tym idzie – piękniejsze, bardziej naturalne zdjęcia podczas ślubu,
 • jest genialną zabawą z… Twoim ulubionym człowiekiem na ziemi,
 • stanowi pamiątkę na lata i kolejny dowód Waszej niesłabnącej miłości.

A do tego może być wykorzystana podczas przygotowań!

Czy to naprawdę nie wystarczy, żeby pokazać, jak ważna podczas przygotowywań do ślubu jest sesja zaręczynowa?

Jak wybrać fotografa na ślub?

Kiedy zrobić sesję zaręczynową?

W kwestii terminu sesji zaręczynowej jest kilka możliwości. Jednak każda z nich sprowadza się do tego, czy chcesz te zdjęcia wykorzystać w jakiś inny sposób niż tylko pliki na komputerze czy wypełnienie tradycyjnego albumu.

Zdjęcia z sesji zaręczynowej będą piękną i wzruszającą pamiątką na długie lata! 

Sesja zaręczynowa może się bowiem odbyć:

 • Zaraz po oświadczynach – nawet następnego dnia, jeśli Twój partner to zorganizuje. Zaletą tego rozwiązania jest Wasz naturalny blask i szczere, jeszcze świeże szczęście z tego wydarzenia. To pewnego rodzaju reportaż z tego etapu Waszego wspólnego życia, które niedługo się zacznie.
 • Po ustaleniu daty ślubu – w sytuacji, kiedy zdjęcia są robione dużo przed datą wydarzenia, przemyślcie wykorzystanie ich na wiele różnych sposobów. Mogą ozdobić Waszą stronę, którą stworzycie dla gości (jeśli się na nią zdecydujecie), mogą być bazą lub dodatkiem do zaproszeń, a czasem nawet stanowić dekorację sali ślubnej!
 • Po wybraniu fotografa – żeby się z nim poznać, zobaczyć go w akcji i – być może – przetestować próbny makijaż i fryzurę. To już nawet nie dwie, ale trzy pieczenie na jednym ogniu!

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy sesja zaręczynowa to dobry pomysł, to koniecznie obejrzycie film z serii “8 miesięcy do ślubu: Sesja narzeczeńska” dostępny na WD TV. Jestem przekonana, że argumenty naszej redaktor naczelnej Izabeli Janachowskiej zachęcą Was do umówienia się z fotografem na sesję przed ślubem! 

Sesja zaręczynowa – na co zwrócić uwagę podczas przygotowań?

Dobrze, to skoro już wiesz, po co w ogóle organizować sesję zaręczynową i kiedy ją zrobić, to przejdę do tego, na co zwrócić uwagę podczas przygotowań. 5 ważnych punktów. Tylko i aż 5 punktów.

Gotowa?

W takim razie: na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do sesji zaręczynowej?

 1. Miejsce
 2. Czas
 3. Ubiór
 4. Elementy towarzyszące
 5. Wykorzystanie

Jeśli uporządkujesz te rzeczy, cała reszta pójdzie jak z płatka.

Pamiętajcie, sesja zaręczynowa jest częścią planowanego ślubu, która stopniowo buduje napięcie w oczekiwaniu na ślub. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie przygotowanie. Jeśli chcecie mieć pewność, że o niczym nie zapomnicie, to koniecznie skorzystajcie z naszej aplikacji WeddingDream.app. Znajdziecie tam niezwykle przydatny planer, który ułatwi Wam zrealizować wszystkie najważniejsze zadania ślubne, w tym również sesję narzeczeńską! 

Miejsce na sesję zaręczynową

Ono nie może być przypadkowe! Nawet jeśli Ty i Twój partner kiedyś spotkaliście się przypadkiem, to ta miłość, której doświadczacie była Wam pisana. I właśnie to warto zauważyć, docenić i celebrować.

Dlatego usiądź z ukochanym i zastanówcie się:

 • Czy jest miejsce szczególnie bliskie Wam obojgu?
 • Czy miejsce, w którym zobaczyliście się po raz pierwszy jest warte wykorzystania?
 • A może macie fioła na punkcie gór lub morza i to właśnie tam chcecie uwiecznić ten moment?

Widziałam sesje zaręczynowe na scenach teatrów, na dziedzińcach uczelni a także po prostu w przestrzeni miasta, z którym narzeczeni wiązali swoją przyszłość. Jeśli nie macie pomysłu, zawsze możecie poprosić o pomoc fotografa. Ten z pewnością wskaże Wam wyjątkowe miejsca w okolicy, które będą stanowić piękne i urokliwe tło dla wspólnych fotografii. 

Ulubiona kawiarenka, park, las, ogród, zabytkowy rynek, a nawet Wasze mieszkanie czy dom – to, jakie miejsce na sesję narzeczeńską wybierzecie, zależy tylko i wyłącznie od Was. Ważne, abyście oboje w danym miejscu czuli się swobodnie.  

para na sesji narzeczeńskiej
Źródło: Unsplash

Miejsca na zaręczyny na świecie

Idealny czas w ciągu dnia na sesję zaręczynową

Nie ma jednego, idealnego czasu dla każdego. Tak samo jak nie ma dwóch, jednakowych płatków śniegu i drugiej takiej osoby, której na pytanie „czy wyjdziesz za mnie” odpowiedziałaby „TAK!”.

Za najlepszą porę na wykonanie profesjonalnych zdjęć uważa się tzw. złotą godzinę, czyli moment tuż po zachodzie lub przed wschodem słońca. Jest to czas, w którym słońce świeci w specyficzny sposób, emitując światło o złotym odcieniu, co nadaje fotografiom niezwykłego klimatu.

Niemniej, idealny czas to ten, który dopełni pomysł na sesję. Oczywiste jest, że nie zrobicie zdjęć z zachodem słońca w tle o 14 lub z poranną mgłą nad polami o 21.

Dlatego nie spinaj się. Po prostu porozmawiaj z partnerem i fotografem i wspólnie ustalcie taki plan działania, który umożliwi Wam uzyskanie najlepszego efektu.

Sesja zaręczynowa zazwyczaj jest planowana, więc – wymyśl ją, zaplanuj i zrealizuj.

młodzi na sesji zaręczynowej
Źródło: Unsplash

W co się ubrać na sesję zaręczynową?

Wybór stylizacji na sesję narzeczeńską to nie lada wyzwanie! Należy pamiętać o tym, że każda sesja zaręczynowa rządzi się swoimi prawami. Jeśli się do niej przygotowujesz, postaw na ubrania:

New Drop
 • swoje,
 • wygodne,
 • bardziej codzienne niż wieczorowe (chyba że koncepcja na sesję wymaga czegoś innego!).

Pamiętaj jednak, żeby strój pasował do lokalizacji i klimatu. Jeśli planujesz sesję zaręczynową w górach, to wchodzenie tam w szpilach i sukience… nie tylko mija się z celem, ale jest też niebezpieczne.

Z kolei stroje wieczorowe w wesołym miasteczku będą wyglądać nienaturalnie. Pomyśl o spójnej kreacji, która odzwierciedli Wasze uczucie, wkomponuje się w miejsce i pozwoli czuć się swobodnie zarówno Tobie, jak i Twojemu partnerowi. Stworzone stylizacje powinny nie tylko podkreślać Wasze charaktery, ale także i atuty Waszych sylwetek. 

Doceń piękno zwyczajności. Miłość, którą znalazłaś, to najpiękniejsza ozdoba.

Nie zapomnijcie o dodatkach! Drobne elementy takie jak łańcuszek z wisiorkiem, bransoletka, zegarek czy ulubiona apaszka będąca upominkiem od ukochanego idealnie uzupełnią Wasze stylizacje, nadając im indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. 

narzeczeni
Źródło: Unsplash

Sesja zaręczynowa a rekwizyty – czy one są potrzebne?

Charakter Waszej sesji narzeczeńskiej zależy wyłącznie od Was! Postawcie na naturalność i bądźcie sobą, nie zastanawiajcie się, nad tym, co jest akurat modne, nie sugerujcie się fotografiami znajomych… W końcu sesja zaręczynowa ma odzwierciedlać to, co czujecie do siebie! 

Rekwizyty na sesji zaręczynowej nie są ani potrzebne, ani niezbędne. Co nie oznacza, że jeśli masz na nie świetny sposób, to nie wolno Ci ich wykorzystać. Tak naprawdę – wszystkie chwyty dozwolone.

To może być książka, która ma dla Was specjalne znaczenie. Albo czworonożny przyjaciel rodziny. Albo jeszcze wiele innych rzeczy, które sprawią, że sesja zaręczynowa będzie skrojona na miarę charakteru i preferencji fotografowanych. Czyli Ciebie oraz Twojego ukochanego.

para nad morzem
Źródło: Unsplash

Zdjęcia z sesji zaręczynowej – wykorzystaj je na kilka sposobów!

O kilku pomysłach na wykorzystanie zdjęć z sesji zaręczynowej już wspomniałam. Jednak zbiorę je jeszcze raz w jednym miejscu, żebyś w razie potrzeby mogła do nich szybko wrócić.

Sesja zaręczynowa może być przez Ciebie wykorzystana jako:

 • informacja dla świata o zaręczynach (któż by nie chciał pochwalić się tą nowiną za pomocą pięknych zdjęć),
 • galeria na specjalnej stronie internetowej, którą założycie, by utrzymywać kontakt z zaproszonymi gośćmi i aktualizować informacje związane ze ślubem i weselem,
 • baza lub dodatek do zaproszeń ślubnych,
 • prezent ślubny dla rodziców dziadków lub chrzestnych – gwarantuję, że Wasi bliscy będą zachwyceni i jednocześnie bardzo poruszeni takim upominkiem! 
 • tablica informacyjna umieszczona przed wejściem na salę weselną, 
 • element umożliwiający stworzenie spersonalizowanej Księgi Gości, na której kartkach zaproszeni będą mogli wypisać życzenia lub podziękowania dla Młodej Pary, 
 • atrakcję dla gości – mam tutaj na myśli stworzenie łamigłówek polegających na odnalezieniu kilku różnic pomiędzy fotografiami – Wasi goście z pewnością nie będą się nudzić! 
 • dekoracji kościoła lub sali weselnej,
 • podziękowania dla gości.

No i oczywiście, tradycyjnie, jako pamiątka na lata zamknięta w albumie!

odpoczywająca narzeczona
Źródło: Unsplash

Jak ogłosić światu swoje zaręczyny?

To jak, gotowa na swoją sesję zaręczynową? Trzymam kciuki i koniecznie pochwal się efektami na przykład na naszej grupie na Facebooku.

Rekomendowane artykuły