Trooping the Colour 2023: rodzina królewska zadaje szyku na paradzie z okazji urodzin Karola

Trooping the Colour: oficjalne obchody urodzin monarchy

Tradycyjna ceremonia wojskowa Trooping the Colour odbywa się w Wielkiej Brytanii co roku, począwszy od XVII w. Od ponad 260 lat są to oficjalne obchody urodzin brytyjskiego monarchy.

W 2023 roku, Król Karol III po raz pierwszy będzie uczestniczył w Trooping the Colour jako suweren.

Królewska parada urodzinowa rozpoczęła się przy Buckingham Palace – stamtąd Windsorowie przejechali ulicą The Mall do Horse Guards Parade. Należy wskazać, że król Karol III, jego syn, książę William oraz siostra, księżniczka Anna i brat, książę Edward udali się na paradę konno. Królowa Camilla i księżna Kate jechały za nimi w królewskim powozie w towarzystwie dzieci: George’a, Charlotte i Louisa.

Trzeba nadmienić, że król Karol III jest jedynym z żyjących członków rodziny królewskiej, który w przeszłości uczestniczył w paradach urodzinowych nie tylko królowej Elżbiety II, ale również swojego dziadka, króla Jerzego VI. Fotografie z tego wydarzenia pojawiły się na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Instagramie.

Trooping the Colour

Księżna Kate podczas Trooping the Colour 2023

Księżna Kate w tym roku debiutowała na paradzie w roli księżnej Walii. Eksperci od rodziny królewskiej i fashioniści na całym świecie długo zastanawiali się, na jaką kreację postawi.

Zobacz także: Kate Middleton – współczesna ikona stylu. Zobacz inspiracje

Tym razem przyszła królowa zdecydowała się na soczystozieloną sukienkę z bogato zdobionymi guzikami. Na głowie miała kapelusz w tym samym kolorze, a całą stylizację dopełniła pasującymi szpilkami i kolczykami należącymi niegdyś do księżnej Diany.

Trooping the Colour: księżna Kate

Warto zaznaczyć, że wybór koloru kreacji księżnej był nieprzypadkowy. Pod koniec 2022 roku księżna przejęła od swojego męża, księcia Williama rolę Pułkownika Gwardii Irlandzkiej.

Jej strój miał podkreślić jej szczególną rolę, podobnie jak wpięta w sukienkę broszka Cartiera w kształcie koniczynki – symbolu Irlandii.

Trooping the Colour: księżna Kate

Trooping the Colour 2023: księżna Zofia w kremowej stylizacji

Drugą pracującą członkinią rodziny królewskiej, która podczas parady wystąpiła w cywilnych ubraniach była księżna Zofia. Żona najmłodszego brata króla jechała w powozie z Timothym Laurencem, mężem księżniczki Anny.

Trooping the Colour: księżna Zofia

Na tę wyjątkową okazję księżna Edynburga założyła prostą, kremową sukienkę, bogato zdobiony kapelusz i złoto-srebrną biżuterię. Od wielu już lat mówi się, że to właśnie Zofia jest (obok Kate) jedną z najlepiej ubranych kobiet w dynastii Windsorów. Jej dojrzały, klasyczny i elegancki styl inspiruje wiele brytyjek i fanek monarchii na całym świecie.

New Drop

Książe Louis kradnie show podczas parady

W paradzie z okazji urodzin króla Karola III wzięły udział także wnuki monarchy: książe George, księżniczka Charlotte i książę Louis jechali w powozie razem z mamą, księżną Kate.

Trooping the Colour

Chłopcy zostali ubrani w jednakowe, granatowe garnitury i czerwone krawaty, a księżniczka miała na sobą białą sukienkę ozdobioną czerwoną kokardą i lamówkami w tym samym kolorze.

Nie po raz pierwszy uwaga wszystkich obserwujących wydarzenia w Londynie skupiona była na najmłodszym dziecku Williama i Kate. Choć książę Louis ma zaledwie 5 lat, już podbił serca wszystkich fanów rodziny królewskiej. Choć niemal od urodzenia uczestniczy w oficjalnych uroczystościach, niespecjalnie jest nimi podekscytowany. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że malec po prostu nudzi się podczas takich uroczystości, więc bawi publikę zabawnymi minami.

Trooping the Colour

Nie inaczej było w przypadku tegorocznej parady. W sieci nie brakuje zdjęć Louisa, który jadąc powozem i stojąc na balkonie Pałacu Buckingham uraczył poddanych swoją bogatą (i przezabawną) mimiką.

Trooping the Colour: wielcy nieobecni

Z pewnością nikogo, kto na przestrzeni ostatnich lat śledził losy rodziny królewskiej nie zaskoczy wiadomość, że młodszy syn króla, książę Harry nie pojawił się w Londynie. Prasa na całym świecie od dnia koronacji spekulowała, czy tym razem zdecyduje się wziąć udział w uroczystościach. Ani on, ani tym bardziej jego żona Meghan Markle, ani dzieci: Archie i Lilibet nie przybyli do stolicy Wielkiej Brytanii.

Rekomendowane artykuły