Zmiana dowodu po ślubie — co musisz wiedzieć. Wymiana dokumentów po ślubie — dowód osobisty i prawo jazdy

zmiana dowodu po ślubie

Z czym wiąże się zmiana nazwiska po ślubie? Wymiana dokumentów po ślubie

Ślub, zazwyczaj, choć nie zawsze, wiąże się ze zmianą nazwiska jednego ze współmałżonków. Z reguły zmiana nazwiska po ślubie dotyczy głównie kobiet, chociaż zdarza się czasami, że i panowie decydują się na taki krok.

Zmiana nazwiska, to niestety nie tylko nowy podpis do wyuczenia. To cała masa spraw formalnych w urzędach, pracy lub na uczelni, bankach i wielu innych miejscach, w których konieczna jest aktualizacja Twoich danych. Jednak rzeczą, za którą musisz wziąć się w pierwszej kolejności, jest wymiana dokumentów po ślubie, a należy do nich: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny.

Ale spokojnie. Nie masz się czego bać. Wyjaśnimy Ci wszystko, krok po kroku.

Zmiana dowodu osobistego po ślubie — jak wymienić dowód osobisty

zmiana dowodu po ślubie
Fot: Shutterstock

Ze wszystkich dokumentów, które musisz zmienić po ślubie, dowód osobisty jest tym najważniejszym. Jakby na to nie patrzeć, jest to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość i zawsze powinno się go nosić przy sobie.

Jak wygląda zmiana dowodu osobistego po ślubie? Ile się czeka na dowód oraz kiedy zmiana dowodu po ślubie nie jest konieczna? Wyjaśniamy!

 Zmiana dowodu po ślubie: jakie dokumenty są potrzebne?

Pierwszym dokumentem, który należy przygotować, jeśli czeka Cię zmiana dowodu po ślubie, jest akt zawarcia małżeństwa. Zazwyczaj młoda para otrzymuje go zaraz po ceremonii, od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Czasami jednak dokument wydawany jest w najbliższy dzień roboczy.

Trochę inaczej sprawa wygląda w momencie, gdy chcesz otrzymać akt małżeństwa po ślubie konkordatowym. W tym przypadku duchowny przeprowadzający ceremonię musi przesłać do Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie młodej pary o woli zawarcia związku małżeńskiego. Nie może to nastąpić później niż 5 dni po ślubie. Dokument ten jest podstawą dla kierownika Urzędu Stanu Cywilnego do przygotowania odpisu aktu małżeństwa. Skrócony odpis aktu małżeństwa powinien trafić do świeżo upieczonych małżonków drogą pocztową w ciągu 14 dni.

Kolejny dokument, jaki będzie potrzebny, to prawidłowo wypełniony wniosek o zmianę dowodu osobistego. Wniosek można ten wypełnić na miejscu w urzędzie lub pobrać go wcześniej z odpowiedniej strony rządowej i z gotowym udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Nie zapomnij zabrać ze sobą również starego dowodu oraz aktualnej fotografii 35 × 45 mm.

Warto tutaj zaznaczyć, że wniosek o nowy dowód możesz złożyć także drogą elektroniczną, poprzez Profil Zaufany.

Zmiana dowodu po ślubie: ile czasu masz na zmianę dowodu?

Wiesz już, gdy konieczna jest zmiana dowodu po ślubie, jakie dokumenty musisz przygotować. Ale czy wiesz, kiedy musi nastąpić zmiana dowodu po ślubie – ile czasu masz, na dostarczenie dokumentów? Najlepiej, żebyś to zrobił najszybciej, jak tylko będziesz miał możliwość. Dotychczasowy dokument straci ważność po upływie 120 dni od zmiany danych w rejestrze PESEL, a nieważny dowód osobisty może wpędzić Cię w spore kłopoty finansowe. Pamiętaj też, że musisz wziąć pod uwagę, ile trwa wyrobienie dowodu. To oznacza, że wymiana dowodu po ślubie musi nastąpić nie później niż 3 miesiące od dnia, w którym oficjalnie powiedzieliście sobie „tak”.

Ile czeka się na dowód — ile trwa wyrabianie dowodu?

Tego, ile trwa wyrabianie dowodu, najprawdopodobniej dowiesz się od urzędnika podczas składania wniosku. Od niego właśnie otrzymasz potwierdzenie, że takowy wniosek złożyłeś, a także poinformuje Cię on o przewidywanej dacie odbioru nowego dokumentu. Zazwyczaj czas oczekiwania trwa 30 dni.

Tak to wygląda jeśli składasz wniosek bezpośrednio w urzędzie. A ile czeka się na dowód jeśli wniosek złożysz za pośrednictwem Profilu Zaufanego? W tym wypadku nie ma żadnego odstępstwa od reguły i również jest to 30 dni.

Męczy Cię pytanie: ile mam czasu na odebranie dowodu osobistego? No cóż, nowy dowód osobisty powinieneś odebrać, jak tylko otrzymasz informację, że jest już gotowy. Tylko w wyjątkowych przypadkach czas ten może się przedłużyć nawet do końca ważności nowego dokumentu. Jednak po upływie jego ważności czekać Cię będzie ponowna wymiana dowodu osobistego.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu?

Dowiedziałeś się już praktycznie wszystkiego o tym, jak wymienić dowód osobisty. Ostatnia rzecz, która Cię jeszcze może zastanawiać, to ile kosztuje wymiana dowodu osobistego.

Nasza odpowiedź na pytanie „Ile kosztuje wyrobienie dowodu?” pewnie Cię zaskoczy, bo jedyny wydatek, jaki w tym przypadku poniesiesz, to ten w studiu fotograficznym na wykonanie odpowiednich zdjęć. W urzędzie za nowy dowód nie płacisz nic.

Sprawdź też: Dokumenty do ślubu cywilnego i konkordatowego

Wymiana prawa jazdy po ślubie i wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska

zmiana dowodu po ślubie
Fot: Shutterstock

Nie bez przyczyny opisywana przez nas zmiana dokumentów po ślubie, rozpoczęła się od opisu procesu wymiany dowodu, ponieważ bez tego dokumentu nie będziesz mógł przejść do następnego kroku, którym jest… Wymiana prawa jazdy po ślubie

Nowe prawo jazdy, to kolejna rzecz, o której nie wolno Ci zapomnieć, tym bardziej że bez aktualnego prawa jazdy daleko nie zajedziesz. Jeśli nastąpiła zmiana nazwiska, prawo jazdy musi być wymienione.

Na wymianę masz dokładnie 30 dni od momentu odebrania nowego dowodu osobistego. Koniecznie zabierz go ze sobą. Wraz z dowodem na wizytę w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta) musisz przynieść dotychczasowe prawo jazdy, aktualne zdjęcie (takie samo jak do dowodu) i ewentualnie orzeczenie lekarskie (jeżeli go potrzebujesz).

New Drop

Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska pociąga za sobą już pewne koszty. Jest to kwota 100,50 zł, którą będzie trzeba uiścić podczas składania wniosku.

Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy jest krótszy niż w przypadku dowodu osobistego i wynosi około 9 dni roboczych.

Wymiana dokumentów po ślubie — jak się przemeldować?

zmiana dowodu po ślubie
Fot: Shutterstock

Zawarcie związku małżeńskiego często wiąże się nie tylko ze zmianą nazwiska, ale również ze zmianą miejsca zamieszkania/zameldowania. W Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, a zgłaszanie wszelkich zmian dotyczących meldunku powinno być zgłoszone w terminie do 30 dni od zmiany miejsca zamieszkania.

Nie wiesz, jak się przemeldować? Nic prostszego. Zmiany meldunku możesz dokonać na dwa sposoby:

  • Pierwszy — musisz odwiedzić Wydział Spraw Obywatelskich znajdujący się w urzędzie miasta lub gminy, w której znajduje się Twoje nowe miejsce zamieszkania. Na miejscu powinieneś wypełnić formularz dotyczący zmiany pobytu stałego lub czasowego. Pamiętaj, że za zaświadczenie o meldunku stałym nic nie zapłacisz, natomiast zaświadczenie o pobycie czasowym będzie Cię kosztować 17 zł.
  • Drugi — korzystając z profilu zaufanego. Wystarczy, że zalogujesz się na swoim profilu zaufanym i wybierzesz opcję „Zamelduj się”, a następnie zostaniesz przekierowany do formularza, który oczywiście musisz wypełnić. Bez stania w kolejkach, bez zbędnych wizyt w urzędzie. Dziecinnie proste!

Zmiana dowodu po ślubie — jakim nazwiskiem podpisać się na akcie ślubu cywilnego?

zmiana dowodu po ślubie
Fot: Shutterstock

Jakim nazwiskiem podpisać się na akcie ślubu cywilnego? Czy zdajesz sobie sprawę, że to z pozoru banalne pytanie jest koszmarem niejednej panny młodej (tudzież zmieniającego nazwisko pana młodego)? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć. Bo chociaż właśnie wskakujesz w nowy związek małżeński i rozpoczynasz nową drogę życia, to na akcie ślubu, po raz ostatni zresztą, podpisujesz się nazwiskiem, które nosiłaś/nosiłeś przed ślubem. Więc… celebruj tę chwilę, bo kolejnej okazji już nie będzie!

Zmiana dokumentów po ślubie — podsumowanie

zmiana dowodu po ślubie
Fot: Shutterstock

Na koniec rzucimy Ci jeszcze garść informacji, które mogą Ci się przydać po zawarciu związku małżeńskiego.

  • Decyzję o tym, czy panna młoda (lub pan młody) będzie zmieniać nazwisko, lepiej jest podjąć wcześniej. Dzięki temu oboje unikniecie dodatkowego stresu. Możliwości są trzy: pozostawienie nazwiska panieńskiego, zmiana nazwiska na nazwisko współmałżonka lub połączenie nazwisk i posługiwanie się nazwiskiem dwuczłonowym.
  • Zazwyczaj małżonkowie podczas ślubu składają w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie o zmianie nazwiska. Mogą jednak złożyć je po ślubie. Jednak uwaga! Na złożenie takiego oświadczenia świeżo upieczeni małżonkowie mają trzy miesiące. Jeśli nie zmieszczą się w tym terminie lub w późniejszym czasie zdecydują się na zmianę, wtedy będą musieli skorzystać z oficjalnej procedury i złożyć wniosek o zmianę nazwiska. A ile kosztuje zmiana nazwiska? Jeśli zmieścisz się w terminie, nie zapłacisz nic. W przeciwnym razie będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 37 zł za złożenie wniosku.
  • Nowe nazwisko i zmiana dowodu osobistego – gdzie zgłosić ten fakt? Jeśli chodzi o zmianę nazwiska i dowodu, to powinieneś poinformować swojego pracodawcę, Urząd Pracy (jeśli jesteś zarejestrowany) lub uczelnię, na którą uczęszczasz, a także zgłosić ten fakt w banku, przychodni czy u dostawców mediów. A co z instytucjami jak np. Urząd Skarbowy? Jeśli widniejesz w rejestrze PESEL i nie prowadzisz przy tym żadnej działalności gospodarczej, nie musisz robić z tym faktem nic. Zmiana danych będzie widoczna w rejestrze, a Urząd Skarbowy ma do niego dostęp. Jeśli jednak jesteś płatnikiem VAT i prowadzisz działalność, na poinformowanie Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych masz 7 dni od zmiany danych.
  • Podróż poślubna już zaplanowana, a Ty martwisz się, że wymiana paszportu po ślubie pokrzyżuje Wam plany? Nie martw się! Stary paszport straci ważność dopiero po 60 dniach od dnia zawarcia przez Was związku małżeńskiego. Pamiętaj tylko, że wniosek musisz złożyć w ciągu 30 dni. Przygotuj także gotówkę, gdyż koszt wymiany paszportu wynosi 140 zł (może jednak wynieść Cię mniej jeśli załapiesz się na zniżki).
  • Jeśli podczas wymiany prawa jazdy zaczniesz zastanawiać się nad wymianą dowodu rejestracyjnego, a nie zgłaszałeś jeszcze zmiany miejsca zamieszkania — wstrzymaj się! Złożenie wniosku o nowy dowód rejestracyjny wiąże się z wizytą w urzędzie, wypełnianiem formularzy i opłatą w wysokości 54,50 zł. Jeśli wymienisz dowód przed zmianą miejsca zamieszkania, to za moment będziesz musiał wnioskować ponownie. Naprawdę chcesz tracić czas i pieniądze? Dobrze się zastanów!

Sprawdź też: 4 powody, dla których warto wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego

Rekomendowane artykuły