10 rocznica ślubu — jak się nazywa i jak ją świętować? Prezenty i życzenia na 10 rocznicę ślubu

10 rocznica ślubu

Dziesiąta rocznica ślubu powinna być wyjątkowa i przeżyta w niezapomniany sposób. Przypomina przecież o jednym z najszczęśliwszych dni w życiu pary małżonków. Może z tej okazji jakiś pomysł na prezent lub specjalne życzenia? Podpowiemy Ci jak świętować ten wyjątkowy dzień!

10 rocznica ślubu — jak się nazywa?

10 rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Pierwsze wzmianki o świętowaniu rocznic ślubu pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to mężowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w ich dwudziestą piątą rocznicę ślubu, zaś złotym — w pięćdziesiątą. Jak widać, nazwy tych rocznic ślubu wzięły się od rodzaju prezentu ofiarowanego żonie. Nie inaczej jest dziś, gdyż nazwy pozostałych rocznic zawierają wskazówki dotyczące odpowiednich prezentów, które małżonkowie mogą sobie nawzajem ofiarować. Jeśli zaś wydawane jest przyjęcie z okazji rocznicy ślubu, to jest to wskazówka dla gości, jaki rodzaj prezentu jest odpowiedni do danej rocznicy. Dodatkowo może to wpłynąć rodzaj dekoracji takiej imprezy. Z czasem rozpisano listę rocznic ślubu rok po roku — aż do piętnastej — a potem co pięć lat, aż do 80. Dodano również symbolikę, starając się pokazać, że dana nazwa oznacza również, jak silny jest związek pomiędzy mężem a żoną, bazując na ich historii.

janachowska.pl

Dziesiąta rocznica ślubu to cynowa rocznica lub aluminiowa. Cyna reprezentuje siłę i trwałość dziesięcioletniego małżeństwa, które przetrwało próbę czasu. Dlatego wyroby z cyny były kiedyś tradycyjnym prezentem na dziesiątą rocznicę ślubu. Były, bo chociaż istnieją wspaniałe prezenty wykonane z cyny, to warto postawić na coś jednocześnie pięknego, co jest symbolem trwałości, a jednocześnie jest bardziej spektakularnym prezentem z okazji takiego jubileuszu. Dlatego od wielu lat biżuteria z diamentem jest głównym prezentem dla żony z okazji 10. rocznicy ślubu. Znane z niezrównanej trwałości diamenty symbolizują trwałą siłę miłości, a także są symbolem dziesięciu lat małżeństwa.

10 rocznica ślubu — jak świętować ten wyjątkowy jubileusz

10 rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Rocznica ślubu jest tylko raz w roku. Nie wolno przegapić tej okazji, bo to święto bardzo ważnego małżeńskiego związku. Co zrobić, aby ten dzień był wyjątkowy! Jaki podarować prezent na rocznicę? Może masaż dla dwojga? Poniżej zerknij na nasze propozycje:

concept store
 • Odwiedziny wspólnych miejsc

Warto odwiedzić miejsca, które są ważne dla jubilatów, chociażby miejsce pierwszej randki, pierwszego pocałunku czy szczególny czas wyznawania sobie miłości poprzez dwa magiczne słowa — Kocham Cię!

 • Zrobienie czegoś dla siebie nawzajem

Para tworzy związek razem, ale to dwie odrębne różne osoby. W tym wyjątkowym dniu dobrze byłoby pokazać sobie wzajemnie,  że dostrzegacie te różnice i szanujecie się mimo to. Żona może poprosić męża o to  co zawsze chciała, aby  mąż zrobił razem z nią, a on odmawiał (np. wspólne obejrzenie komedii romantycznej, pójście do opery), a mąż niech wybierze coś, co chciałby, żeby zrobiła dla niego żona, a ona  nigdy  nie miała na to ochoty (np. wspólne obejrzenie meczu, spróbowanie egzotycznej kuchni). Może być bardzo ciekawie.

 • Ożywienie wspomnień

Na jeden dzień jubilaci mogą zamienić swój dom w oazę spokoju, miłości i oddać się wspólnym wspomnieniom. Warto wówczas zapalić świece, przygotować koce, poduszki, zjeść razem coś pysznego, wypić wino i wspólnie obejrzeć zdjęcia ze ślubu lub jakąś romantyczną komedię.

Dobrym pomysłem na spędzenie tego dnia w wyjątkowy sposób będzie również wspólna zabawa z przyjaciółmi, jakieś wyjście do pubu lub na dyskotekę. Niech ten dzień będzie niespodzianką!

Pomysły na prezent na 10 rocznicę ślubu

10 rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

10 rocznica ślubu — prezent z tej okazji powinien być wyrazem naszej wdzięczności za wspólnie spędzone lata, troskę, wsparcie i miłość. Zanim jednak zdecydujesz się, jaki prezent na 10 rocznicę ślubu wybrać, powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ta szczególna okazja to Wasze osobiste święto, które jest ściśle związane z Waszą relacją i miłością. Właśnie z tego względu prezent na 10 lecie ślubu powinien być jak najbardziej osobisty i przygotowany z myślą o tej drugiej, konkretnej osobie. Kiedy wybierzesz pierwszą lepszą rzecz z supermarketu, na pewno zabijesz magię i atmosferę radosnego świętowania kolejnego roku razem. Dlatego najważniejsze jest włożenie odrobiny serca i kreatywności w przygotowanie wyjątkowego upominku na tę rocznicę. Oto kilka naszych propozycji:

 • Album na wklejane zdjęcia 
 • Gra planszowa Gierki małżeńskie
 • Projektor 
 • Puzzle Monet
 • Zestaw kubków dla męża i żony
 • Zestaw do akupresury
 • Kosz prezentowy pełen słodkich specjałów 

Życzenia idealne na 10 rocznicę ślubu

10 rocznica ślubu
Fot: Shutterstock

Dziesięć lat razem stanowi już pewien poważny staż małżeński i warto w taki dzień zadbać o wyjątkową oprawę. Znaczenie ma tutaj nie tylko samo przyjęcie czy prezenty, ale ważną rolę odgrywają bowiem również życzenia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich: 

 • Z okazji 10 rocznicy ślubu przesyłamy najserdeczniejsze życzenia: miłości z roku na rok coraz dojrzalszej, rozumienia się bez słów, wielu wspólnych życiowych gór do zdobycia, mnóstwa zrealizowanych marzeń. Aby Wasze dzieci, gdy dorosną, tworzyły swoje związki na Wasz wzór.
 • Dzisiaj jest Wasze wspólne święto – 10 rocznica ślubu, jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu. Pielęgnujcie Waszą miłość i dbajcie o nią, by mogła trwać wiecznie.
 • Z okazji 10 rocznicy ślubu życzę Wam, aby Wasza miłość była zawsze tak gorąca, jak podczas składania sobie przysięgi. Byście zawsze patrzyli na siebie tak, jak na początku i byli dla siebie podporą oraz by każde z Was uważało drugą osobę za tą lepszą połowę. Niech Wam się wiedzie jak najlepiej!
 • W 10. rocznicę ślubu! Życzymy Wam, aby płomień Waszej miłości nigdy nie słabnął, a Wasze dzieci chowały się szczęśliwie w jego cieple i blasku.
 • Niech Wasza 10 rocznica będzie okazją do tego, by się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągnęliście w ciągu waszego małżeństwa. To czas zarezerwowany na wspomnienia radosnych chwil oraz rozwiązanych problemów. Czas podziękowania Bogu za rozwój Waszej miłości i trwałości waszego małżeństwa. 
 • W tak pięknym dniu, jakim jest 10. Rocznica Waszego Ślubu, życzymy Wam wszelkiej pomyślności, pociechy z dzieci oraz doczekania w zdrowiu i dostatku Złotych Godów.
 • Bądźcie dla siebie i ziarnem pieprzu, i szczyptą soli. I tym, co raduje i tym, co boli. Cały czas razem, w miłości rozkwicie. Gdy ku jesieni skieruje Was życie. Wszystkiego, co najpiękniejsze z okazji 10. rocznicy ślubu życzą …
 • Z okazji 10 rocznicy ślubu życzymy Wam: radości, która dostrzega piękno małych rzeczy, nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie,
  pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi, wiary, która dodaje oparcie, kiedy bezradność przerasta. 
 • Dziś obchodzicie cynowe gody, niech w Waszym domu nie zabraknie nigdy
  miłości i zgody.

Rekomendowane artykuły