Bukiet ślubny — kompletny poradnik: cena, rodzaje i style kwiatów na ślub

bukiet ślubny

Bukiet ślubny — dlaczego jest tak ważny i jakie tradycje się z nim wiążą

Żadna przyszła panna młoda nie może sobie wyobrazić swojej drogi do ołtarza, bez wyjątkowego bukietu kwiatów przygotowanego specjalnie na ślub. Warto wiedzieć o tym, że nie jest to kobieca zachcianka, lecz bardzo ważny atrybut o długiej tradycji w kulturze. Jak się okazuje, jego historia sięga już czasów antycznych! 

Skąd wziął się pomysł na ślubne wiązanki?

Historia bukietów ślubnych rozpoczyna się w starożytnym Rzymie, gdzie kobiety wychodzące za mąż trzymały podczas ceremonii wiązankę z kłosów zboża i traw. Były to atrybuty bogini plonów i urodzaju Ceres (gr. Demeter), które miały zapewnić dobrobyt i szczęście w zawieranym małżeństwie. Mimo że tradycja zniknęła na jakiś czas, to powróciła w średniowieczu. Panny młode zwykły dodawać do swojego stroju ślubnego zioła (zazwyczaj w postaci wianka), które miały pomóc odgonić złe moce i duchy lub wzniecić ogień w małżeństwie i zapewnić udane współżycie! Podczas epidemii dżumy kobiety miały też wybierać bukiety składające się z ziół, których celem była ochrona przed zarazą.

janachowska.pl

Największy wpływ na popularyzację bukietów ślubnych miało niewątpliwie wybranie tej dekoracji przez królową Wiktorię podczas jej ślubu z Albertem w pierwszej połowie XIX wieku. Młoda brytyjska władczyni nie tylko jako jedna z pierwszych wystąpiła we wspaniałej, białej sukni, lecz miała też wtedy trzymać skromny bukiet, w który wplecione zostały gałązki mirtu. XIX wiek to również czas, gdy dekoracja ta oraz wykorzystane w niej kwiaty zaczęły mieć ogromne znaczenie ze względu na rozbudowaną symbolikę konkretnych roślin. Dla wielu kobiet rodzaj oraz kolor wiązanki pozostają bardzo istotne nawet w dzisiejszych czasach!

Rzut bukietem ślubnym

Nie można też zapominać o innej tradycji, której głównym elementem są kwiaty. Jest to oczywiście rzut bukietem! Zwyczaj ten również ma swoje korzenie w okolicach XIX wieku, gdy wyjście za mąż było dla wielu kobiet równoznaczne z polepszeniem sytuacji materialnej i obietnicą bezpiecznej przyszłości – dlatego też niezamężnym kobietom zależało na tym, aby podczas ceremonii zdobyć coś, co należało do panny młodej, aby wkrótce podzielić jej szczęśliwy los. Aby uniknąć podartych sukienek i innych zniszczeń, dziewczęta zaczęły wyrzucać za siebie swój bukiet. Do dziś mówi się, że ta, która go złapie, najszybciej ma stanąć przed ołtarzem!

concept store

Sprawdź też: Kwiaty w bukietach ślubnych – symbolika 20 najpopularniejszych gatunków

Bukiet ślubny dla panny młodej i dla druhny – na co zwracać uwagę?

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Tradycją stało się, że świadkowa i druhny, tak jak Panna Młoda, w rękach niosą kwiaty. Dekoracje kwiatowe podczas ceremonii ślubnej i wesela powinny być przede wszystkim spójne zarówno w obrębie wystroju, jak i elementów stroju pary młodej, świadków i druhen. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby przede wszystkim bukiety ślubne wszystkich pań były do siebie dopasowane pod względem kolorystycznym, ale też estetycznym. 

Wbrew pozorom, wybór bukietów dla orszaku ślubnego nie jest prosty. Wszystkie kompozycje powinny być dopasowane do stroju oraz bukietu panny młodej, ale nie powinny go przyćmić swoją kolorystyką i stylizacją. Bukiety na ślub dla druhen i świadkowej mogą być jednak doskonałym uzupełnieniem kreacji głównej bohaterki tego dnia. Dlatego też warto postawić na skromność i elegancję – bukiety te nie mają nadmiernie przyciągać uwagi, lecz stanowić stylowy dodatek. Dobrze sprawdzą się mniejsze bukieciki lub tzw. korsarze, czyli kwiaty na opasce zakładanej na nadgarstek. Ich przygotowanie warto powierzyć doświadczonemu floryście.

Sezonowy bukiet ślubny — kwiaty na wesele o każdej porze roku

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Jedną z ciekawych opcji, podczas przygotowywania bukietu na ślub, jest wykorzystywanie kwiatów sezonowych! Dzięki temu, zależnie od pory roku, para młoda będzie miała gwarancję, że kwiaty są maksymalnie dopasowane do aury i scenerii. Kwiaty sezonowe potrafią być też znacznie tańsze, co ma ogromne znaczenie przy dużych kosztach organizacji wesela. Z czego skomponować bukiety w danym sezonie? Poznaj nasze porady na każdą porę roku!

Bukiet ślubny na wiosnę 

Wiosna to bez wątpienia pora roku, w której najłatwiej jest znaleźć i dobrać odpowiednie kwiaty do bukietu ślubnego. Przyroda budzi się do życia, a świat wypełnia się roślinami we wszystkich kolorach. Wybierając kwiaty na wesele wiosną, warto postawić na żonkile, krokusy, tulipany, hiacynty, a także frezje. Możesz też stworzyć wiązankę, wykorzystując wyłącznie konwalie, bukiet stanie się wówczas subtelny i romantyczny. Świeże kwiaty jednego gatunku związane wstążką to doskonały wiosenny dodatek do kreacji Panny Młodej!

Bukiet ślubny na lato 

Lato to okres, w którym odbywa się najwięcej ślubów! Jest to idealny czas na zabawę, tańce oraz piękne sesje zdjęciowe na łonie natury. Jakie kwiaty wykorzystać latem? Przede wszystkim jest to czas na bukiet ślubny z gipsówki, która może grać główne skrzypce lub stanowić subtelny dodatek każdej wiązanki. Oprócz tego miesiące letnie to okres, w którym kwitnie eustoma, dalie oraz ukochane przez Panny Młode piwonie. Do dekoracji sali i bukietów można też wykorzystać słoneczniki! Latem Panny Młode częściej decydują się również na wianek ślubny, często zastępujący welon.

Jesienny bukiet ślubny

Ślub jesienią też może być magiczny i wypełniony kolorami. Jak komponować bukiety kwiatów, gdy liście zaczynają się robić pomarańczowe? O tej porze roku warto stawiać na rośliny współgrające z krajobrazem, a więc w odcieniach ciemnej zieleni, pomarańczy, żółtego oraz brązu. Floryści polecają wybór dalii, astrów oraz cynii, a także róże w żółtym, białym lub ciemnoczerwonym odcieniu. Jesienią warto też wpleść do swojego bukietu gałązki jarzębiny, której nie brakuje na drzewach!

Piękny bukiet ślubny na zimę 

To, że za oknem pada śnieg, nie oznacza, że nie można stworzyć pięknego i świeżego bukietu kwiatów ślubnych. Wiele gatunków kwiatów dostępnych jest przez cały rok, szczególnie róże, kalie czy frezje. Wybierając rośliny do wiązanki ślubnej na zimę, warto wybrać te pasujące do atmosfery za oknem, dlatego też najlepiej będą prezentowały się bukiety w kolorach bieli, niebieskiego, szarości oraz czerwieni.  Dodatkami, które dodadzą elegancji i charakteru, będą złoto i srebro – w postaci wstążek lub brokatu. Nie można też zapominać o elementach charakterystycznych dla tego okresu, czyli o gałązkach świerku, kwiatach ostrokrzewu i szyszkach, które pięknie komponują się na przykład z kwiatami bawełny. 

Najpiękniejsze bukiety ślubne — z jakich kwiatów się składają

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Jak już zostało wspomniane, najpiękniejsze bukiety ślubne to te, które zostały zrobione ze świeżych kwiatów. Warto więc wybrać zaufanego florystę, który zadba o jakość roślin. Zadanie to może wydawać się trudne i bardzo często, szczególnie przy większych imprezach, faktycznie takie jest. Dlatego też coraz częściej korzysta się z pomocy profesjonalnych kwiaciarni lub zatrudnia dekoratora albo florystę, których obowiązkiem pozostaje zadbanie o to, aby wszystkie dekoracje z wykorzystaniem kwiatów zachwycały wyglądem i zapachem.

Czy są jednak kwiaty, które zawsze pięknie prezentują się w bukietach ślubnych? Oczywiście! Przygotowaliśmy kilka propozycji dla osób, które nie lubią eksperymentować i stawiają na proste, ale eleganckie i sprawdzone opcje.

Tego nie wybieraj!

Komponując bukiet ślubny, należy mieć pojęcie na temat tego, czego unikać. Jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia wiązanki idealnej! Przede wszystkim, należy unikać kwiatów, które są sztucznie barwione (np. na kolor niebieski czy fuksjowy) – istnieje bardzo duże ryzyko, że barwnik pobrudzi ręce oraz sukienkę panny młodej. To samo dotyczy kwiatów o żółtych pyłkach i bardzo intensywnym zapachu. Z drugiej strony, odradza się też korzystanie z kwiatów sztucznych – nie powinny one stanowić części wiązanki ślubnej, gdyż będą wyglądały tandetnie, a nie da się ukryć, że bukiet panny młodej to ten, na który każdy zwraca uwagę – od księdza, przez gości, aż po osoby przeglądające fotografie z ceremonii! 

Najpiękniejsze bukiety to te najprostsze!

Niektóre gatunki kwiatów po prostu zawsze wyglądają dobrze, a z odpowiednimi dodatkami mogą stać się najpiękniejszymi bukietami ślubnymi. Mowa przede wszystkim o różach, goździkach, frezjach, piwoniach, a także konwaliach, gipsówce i eustomie. Są to rośliny, które łatwo ze sobą łączyć, tak, aby tworzyć bukiety o stonowanych barwach dopasowanych do ceremonii, jaką są zaślubiny. Z kwiatów tych powstaną wiązanki w bieli, różnych odcieniach różu oraz beżu.

Rodzaje bukietów ślubnych

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Wybór odpowiedniego bukietu wchodzi w zakres przygotowania stylizacji panny młodej, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z różnymi rodzajami wiązanek. Kwiaty powinny być dopasowane do kroju i koloru sukienki (nie wszystkie są białe – coraz częściej panny młode stawiają też na beż i brudny róż!). Bukiet nie może też odstawać od stylu dekoracji sali. Jakie są rodzaje bukietów? Oto krótki przewodnik!

  • Wiązanka retro – bukiety ślubne vintage to doskonała propozycja dla miłośników klasyki. Białe róże, konwalie, hortensje czy frezje z dodatkiem gipsówki, czy nawet kwiatów polnych świetnie współgrają z sukienkami w stylu retro, ozdobionych koronkami i perłami. 
  • Bukiet ślubny boho – tego typu wiązanki cechują się pozornym luzem i nieładem, który tworzy spójną całość. Mimo że bukiety boho mogą wydawać nie niedbałe, to w rzeczywistości są swobodne i romantyczne – często wykorzystują dodatki takie jak pióra, wstążki i długie trawy lub zboże (dlatego też są one szczególnie popularne w miesiącach letnich). Doskonale pasują do zwiewnych sukienek z wysoką talią i odkrytymi ramionami.
  • Wesele i bukiet glamour – szyk i elegancja – to właśnie styl glamour! Do stylowej sali i sukienki o kroju księżniczki trzeba też dopasować odpowiedni bukiet. Styl glamour to wiązanki o stonowanych kolorach, najczęściej wykorzystujące róże, storczyki i goździki. W przeciwieństwie do stylu boho, w bukietach glamour kwiaty są nienagannie ułożone, a kompozycja spójna.
  • Rustykalny bukiet ślubny – w stylu rustykalnym dominuje zieleń, czyli kolor natury. W tego typu bukietach często pojawiają się dodatki w odcieniach beżu, czerwieni i pastelowego różu, nierzadko można też spotkać brąz i zgaszoną pomarańcz. Wśród dodatków do bukietu można wspomnieć o typowo rustykalnych elementach, takich jak delikatna, koronkowa wstążka lub jutowy sznurek. Wiązanki te pasują do prostych sukni ślubnych z dodatkowym, luźno opuszczonym tiulem i długimi rękawami!

Ile kosztuje bukiet ślubny i czy można zrobić to taniej

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Sprawdzając, ile kosztuje bukiet ślubny, cena jego skomponowania może wiele osób zaszokować. Zazwyczaj jest to koszt od około 150 do nawet 500 zł, zależnie od ilości kwiatów, ich rodzajów oraz wybranych ozdób. Należy jednak zaznaczyć, że to, ile kosztuje bukiet ślubny, stanowi cenę jednego bukietu. Do tego dochodzą także koszty kwiatów dla druhen, świadkowej oraz dekoracji kwiatowych w kościele i na sali weselnej. W większych miastach za całą usługę i materiały trzeba zapłacić nawet 5 tysięcy złotych. Tego rodzaju wydatek może bardzo nadszarpnąć weselny budżet. Okazuje się jednak, że można zrobić to taniej – wystarczy trochę wolnego czasu, dodatkowe ręce do pomocy i oczywiście chęci!

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór tańszych kwiatów (na przykład goździków lub margaretek), a najlepiej roślin sezonowych, które o wybranej porze roku są zwyczajnie tańsze, gdyż nie generują kosztów związanych ze specjalną uprawą. Ważną kwestią jest też sam projekt bukietu – minimalizm i prostota nie sprawią, że bukiet będzie ubogi – w sieci znajdziesz mnóstwo propozycji prostych wiązanek, które stworzysz samodzielnie z wykorzystaniem kwiatów od lokalnych dostawców oraz wstążek!

Sprawdź też: Dlaczego bukiet ślubny jest taki drogi? Sprawdziliśmy ceny!

Jak zrobić bukiet ślubny — poradnik DIY

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

O ile ciężko jest zrezygnować z kwiatów zdobiących salę i niełatwo byłoby zająć się tym na własną rękę, o tyle samodzielne przygotowanie bukietów jest możliwe. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zrobić bukiet ślubny od podstaw!

  1. Zacznij od projektu

Pracę nad bukietem ślubnym należy rozpocząć od przygotowania projektu. W tym celu warto poszukać inspiracji, sprecyzować styl dekoracji weselnych oraz stylizacji państwa młodych. Należy też zwrócić uwagę na kolorystykę, co pomoże odrzucić niektóre kwiaty, rodzaje bukietów, które po prostu nie będą pasowały do estetyki ceremonii. Inspiracji warto poszukiwać zarówno w sieci (także w mediach społecznościowych), jak i w kwiaciarniach i na lokalnym rynku, gdzie dostawcy z chęcią podzielą się informacjami na temat sezonowych roślin oraz ich cen. Szkice i wydrukowane zdjęcia można rozłożyć na stole, by po burzy mózgów móc wyjść z planem kompozycji idealnej!

  1. Przygotuj materiały

Aby możliwe było stworzenie bukietu ślubnego, konieczne jest przygotowanie odpowiednich materiałów. Wśród nich trzeba wyróżnić: kwiaty, zielone dodatki (liście, trawę), taśmę i szpilki florystyczne, a także ostre nożyczki i wstążkę. Dodatkowo można zaopatrzyć się w brokat, który nada kompozycji blasku po jej ukończeniu.

  1. Przygotuj kwiaty

Ważnym elementem pracy nad bukietem pozostaje też przygotowanie kwiatów. Po odebraniu świeżych roślin należy sprawdzić, czy wśród nich nie ma żadnych ubytków i odrzucić ewentualne niedoskonałości. Następnie przychodzi czas na ścięcie łodyg – trzeba jednak uważać, by nie odciąć za dużo, bo nie może zabraknąć miejsca do trzymania wiązanki!

  1. Składanie bukietu

Spoglądając na wcześniej przygotowane inspiracje, złóż swoją własną kompozycję kwiatową. Nie zapomnij o dodatkach oraz taśmie, która będzie zabezpieczała cały bukiet. Dodaj koronkę, wstążkę i brokat. Gdy skończysz, włóż wiązankę do wody. Możesz w tym celu stanąć przed lustrem, aby kontrolować wygląd kompozycji z każdej strony.

I… gotowe! Wszystkie czynności należy powtórzyć, przygotowując bukiety dla druhen i świadkowej – pamiętaj, aby przy ich komponowaniu zerkać na kwiaty panny młodej: ważne jest, aby wszystkie wiązanki tworzyły spójną całość, a bukiety towarzyszek nie przyćmiewały tej niesionej przez główną bohaterkę przyjęcia!

Skromny bukiet na ślub cywilny — prostota i elegancja

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Kwiaty stanowią nieodzowną część ceremonii ślubnej, nawet jeśli rezygnuje się ze stanięcia przed ołtarzem. Wybierając kwiaty do wiązanki na ślub cywilny, dobrze jest wybierać spośród klasycznych, prostych gatunków. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują czerwone, różowe i białe róże, peonie, goździki oraz konwalie. Do wszystkich bukietów warto też dodać kilka gałązek gipsówki, która pozostaje skromna i klasyczna, a jednocześnie sprawia, że bukiet staje się oryginalny, dopracowany i bardzo elegancki. Skromny bukiet na ślub cywilny nie musi być wcale tani lub tandetny! Wybierając świeżo ścięte kwiaty do utworzenia prostej kompozycji, można uzyskać wiązankę klasyczną i ponadczasową, która doskonale dopasuje się do miejsca ceremonii, a także stylizacji państwa młodych. Zazwyczaj sukienki na ślub cywilny są skromne, jednak warto ten minimalizm podkreślić (a nie przyćmi) odpowiednio dobranym bukietem.

Jak zasuszyć bukiet ślubny i zachować go po weselu

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Bukiet ślubny to przepiękny element ceremonii ślubnej, który może stanowić wspaniałą pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. Wbrew pozorom po skończonym świętowaniu kwiaty nie muszą trafić do kosza. Jak zachować bukiet ślubny? Przygotowaliśmy mały poradnik, dzięki któremu kwiaty na wesele zostaną z Tobą na dłużej!

Suszenie kwiatów

Wszystkie kwiaty, które nie są sztuczne lub sztucznie zakonserwowane już w dniu ślubu, można zmienić w pamiątkę z wesela. Jak zasuszyć bukiet ślubny? Przede wszystkim, plany o zachowaniu wiązanki warto sprecyzować już wcześniej, aby w dniu ceremonii, po odłożeniu bukietu, można było rozpocząć procedurę zasuszania. Po powrocie do domu kwiaty należy wyjąć z wody i zostawić do wyschnięcia. Następnie przychodzi czas na dokładne obejrzenie bukietu – czy jakieś jego elementy się zepsuły? Czy kwiatki zwiędły, zdusiły się lub mają poobrywane płatki? Wszystkie uszkodzone rośliny oraz całość dodatków należy usunąć. Następnie bukiet trzeba odłożyć w miejsce, w którym będzie mógł się ususzyć. Zalecane jest wybrane ciemnego i suchego pomieszczenia, gdzie kwiaty będą leżeć przez kilka najbliższych tygodni, aż w końcu zrobią się suche i kruche. Aby usprawnić i zabezpieczyć ten proces warto rozejrzeć się za specjalnymi preparatami do suszenia roślin.

Bukiet ślubny w żywicy

Skutecznym sposobem na stworzenie trwałej i pięknej pamiątki z kwiatów weselnych jest zakonserwowanie bukietu ślubnego w żywicy. Można to wykonać samodzielnie. Wyszukując „bukiet ślubny w żywicy jak zrobić” szybko dowiesz się, że będą Ci potrzebne materiały takie jak: żywica epoksydowa, forma, rękawiczki, mieszadło oraz suszone kwiaty. W przygotowanej formie należy ułożyć kwiaty, a następnie zalać je odpowiednio przygotowaną mieszanką żywicy (sprawdź, czy nie ma bąbelków, które mogłyby zepsuć efekt). Następnie odstaw wszystko do bezpiecznego miejsca na około 2 dni. Po tym czasie należy wyciągnąć bukiet w żywicy z formy i już! Gotowe! Jeśli boisz się, że to zadanie Cię przerośnie możesz je powierzyć profesjonalnej firmie.

Nie martw się, jeśli z jakiegoś powodu większa część Twojej wiązanki ślubnej została zniszczona. Zawsze możesz odciąć najpiękniejsze główki kwiatów, a oskubane liście włożyć między strony książki lub albumu i w ten sposób zachować na zawsze, chociaż fragment bukietu z tego wyjątkowego dnia!

Jak wybrać najlepszy bukiet ślubny do stylizacji panny młodej

bukiet ślubny
Fot: Shutterstock

Suknia i bukiet… jak dopasować je do siebie, aby tworzyły wspólną, przemyślaną całość? Nie jest to proste zadanie, dlatego lepiej zastanowić się nad jego rozwiązaniem odpowiednio wcześniej, planując dekoracje ślubne.

  1. Zasada kontrastu – najlepszym i sprawdzonym sposobem, na dopasowanie kwiatów do stylizacji jest skorzystanie z zasady kontrastu. Polega ona na założeniu, że im prostsza sukienka, tym bardziej fikuśny może być bukiet, stanowiący główną dekorację. Analogicznie – im więcej dzieje się we włosach oraz im więcej ozdób, dodatków i warstw posiada sukienka, tym bardziej minimalistyczny powinien być bukiet.
  2. Kwiaty a krój sukienki – kwiaty zawsze należy dopasowywać do kroju sukienki. Kreacja w typie księżniczki będzie doskonale wyglądała z okrągłym bukietem, najlepiej złożonym z kwiatów z jednego gatunku. Proste sukienki wspaniale łączą się z bukietami w rustykalnym stylu, trochę luźniejszymi i bardziej zielonymi. Natomiast sukienki typu rybka doskonale współgrają z bukietami, w których kwiaty „spływają” w dół.
  3. Kwiaty a typ urody – oprócz tego, w doborze kwiatów do stylizacji pomoże też określenie typu urody panny młodej, w czym może doradzić już sam fryzjer w momencie planowania fryzury ślubnej. Zależnie od odpowiadającej urodzie pory roku, pasować mogą bardziej stonowane lub nasycone kolory w bukietach.
  4. Charakter – przy komponowaniu bukietu ślubnego nie można też zapominać o pannie młodej i jej osobowości! Ze swoim bukietem powinna czuć się w pełni sobą. Nie należy silić się na wymuszoną skromność w bukiecie, jeśli nie pasuje ona do charakteru ekstrawertycznej i pełnej wigoru kobiety wychodzącej za mąż. Tego dnia powinna być w pełni sobą, a kwiaty mogą to świetnie podkreślić!

Rekomendowane artykuły