Dekoracje wielkanocne — najlepsze pomysły i inspiracje na świąteczne ozdoby domu i ogrodu

dekoracje wielkanocne

Wielkanoc to bez wątpienia czas spotkań z najbliższymi przy świątecznym stole. Warto zadbać o to, aby otoczenie, w którym świętujesz, nadawało niecodzienny i uroczysty klimat tym dniom. Jak przygotować najpiękniejsze dekoracje świąteczne? Źródeł inspiracji na ciekawe ozdoby wielkanocne najlepiej szukać w naturze, bo to święta ściśle związane z budzącą się do życia przyrodą. Zając wielkanocny, jajka wielkanocne, stroiki wielkanocne jako dekoracje i ozdoby świąteczne będą idealnym dodatkiem dekoracyjnym. A jakie mamy jeszcze inne propozycje na ozdoby wielkanocne? Zerknij poniżej!

Dekoracje wielkanocne — pisanki, zajączki i stroiki: za co je kochamy?

dekoracje wielkanocne

Dekoracje na Wielkanoc, które kochamy najbardziej, to te czerpiące z natury i nawiązujące do tradycji, a więc, oczywiście, kolorowe pisanki, słodkie baranki, zajączki i kurczaczki. Bez nich chyba nikt nie wyobraża sobie świątecznego koszyczka czy wielkanocnego stołu. Ich wielobarwność przyciąga jak magnes. Nadają świętom specjalny klimat. Dla dzieci z pewnością najbardziej oczekiwanym gościem jest zajączek wielkanocny, który troszczy się o upominki. Nic dziwnego, że maluchy z ogromną niecierpliwością czekają na jego wizytę.

janachowska.pl

Wybieranie wielkanocnych dekoracji — inspiracje dla każdego domu

dekoracje wielkanocne

Kiedy nadchodzą święta wielkanocne, wiele rodzin szuka sposobów na ozdabianie domu i udekorowanie jego wnętrza w wyjątkowy sposób, który uczyni go przytulnym i szczególnym miejscem do świętowania. Istnieje wiele możliwości na dekorację domu, od ozdabiania ścian, przez strojenie Wielkanocnego stołu, aż po ozdabianie okien. Znalezienie odpowiednich akcentów i dekoracji może być całkiem przyjemne i nie stanowi problemu w dzisiejszej dobie przepychu towarów wszelkiej tematyki. Możesz zacząć od wyboru motywu Wielkanocnego, na przykład jajka lub królika, który zainspiruje Twoje dekoracje. Możesz również ozdobić okna i drzwi świątecznymi wiankami lub wielkanocnymi obrazkami. Jeśli chcesz udekorować swój stół i sprawić by był wyjątkowy, warto wówczas użyć kwiatów, serwetek, koszyczków lub innych świątecznych dekoracji. 

Dekorowanie domu na Wielkanoc to sama przyjemność. Pozwala obudzić wnętrze domu z zimowego snu i tchnąć w nie wiosenną świeżość. Święta wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z nadejściem wiosny, dlatego do dekoracji powinniśmy wykorzystywać barwy jasne, ciepłe, pastelowe nieodzownie współgrające z wiosną i świętami. Wszystkie odcienie żółci, błękitu, zieleni, a nawet różu wniosą do Twojego domu blask i wiosenny powiew świeżości. Przy dekoracji domu i mieszkania nie chodzi o to, żeby wszędzie umieścić wielokolorowe stroiki wielkanocne i figurki w kształcie jajek. Wystarczą niewielkie akcenty świąteczne, które dodadzą wnętrzom świątecznego uroku. Warto postawić na naturalne rośliny: żonkile, tulipany, bazie, hiacynty. Jako baza świątecznych stroików świetnie sprawdzi się też rzeżucha i owies. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym wysianiu nasion. 

concept store

Jak ozdobić dom i ogród na Wielkanoc?

dekoracje wielkanocne

Bezsprzecznym hitem wśród przydomowych dekoracji wielkanocnych od lat są montowane na drzwiach wianki — idealny stroik wielkanocny, kolorowe pisanki wiszące na drzewach oraz wszelkie kompozycje z wiosennych kwiatów, jako ozdoby na Wielkanoc. Ta pora roku należy do kilku roślin – żonkili, tulipanów i krokusów. Niech zawitają do Twojego domu /i ogrodu, wprowadzając do niego mnóstwo kolorów. A figurkę zajączka, będącego symbolem świąt, możesz ustawić w ogrodzie, na przykład przy żywopłocie, lub przy wejściu do domu.

Przygotowując dekorację wokół domu, w altance, na balkonie czy tarasie, najłatwiej będzie postawić na tradycyjne symbole. Najpopularniejszym z nich jest jajko. Na rynku mamy ogromny wybór styropianowych ozdobnych kul, które sprawdzą się w zewnętrznych warunkach. Przymocowane do nich kolorowe wstążeczki ułatwią przystrojenie żywopłotu, balustrady lub bramy. Dekoracje można również powiesić na krzewach, tworząc tym samym świąteczne drzewko. Barwne stroiki z zajączkami, króliczkami i żółtymi kurczaczkami pięknie udekorują drzwi wejściowe. Dobrym pomysłem na motyw ozdobny widoczny po zmierzchu jest zastosowanie lampek w formie pisanek przy wejściu do domu, a także na balustradzie balkonu. Żywe ozdoby w ogrodzie nie tylko będą się kojarzyć z Wielkanocą, ale również z najpiękniejszą porą roku – wiosną. Kolorowe akcenty w charakterystycznych donicach, oświetlone pierwszymi promieniami słońca, są subtelnymi, a zarazem efektownymi dekoracjami i mogą cieszyć wzrok nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Najbardziej popularne to: żonkile, tulipany czy hiacynty. Wianki z wiosennymi kwiatami stanowią niebanalną ozdobę drzwi, a także stołów. Bukszpan, żywokost oraz tradycyjne bazie mogą posłużyć do dekorowania schodów, barierek, wnęk okiennych. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnych w ogrodzie kwiatów, krzewów i drzew, zawieszając do nich różnobarwne wstążki, pisanki, zajączki. Z myślą o najmłodszych warto wciągnąć w przygotowania dekoracji świątecznych również dzieci. Rodzinne wybieranie i wieszanie ozdób może stać się coroczną tradycją. Uroczo będzie wyglądać wielkanocny stolik postawiony w obrębie tarasu czy balkonu, na którym umieszczone zostaną: własnoręcznie wykonany kosz pisanek, tekturowe zające i stroiki ze zwierzęcym motywem. Ciekawą alternatywą jest połączenie dekoracji z zabawą. Wielkanocne poszukiwania słodyczy zawiniętych w ozdobne tkaniny, ukrytych pośród krzewów, będzie sprawiało najmłodszym wielką radość. Podczas aranżowania przestrzeni zewnętrznej ważne jest, aby kierować się jednym, spójnym stylem. Nie należy przesadzić z nadmiarem ozdób. Pamiętajmy, że powinny być one jedynie gustownymi dodatkami. Balkon czy taras przepełniony świątecznymi symbolami wygląda nieco przytłaczająco. Pięknie przystrojone miejsce na zewnątrz będzie zachęcać do spędzania w nim świątecznych i rodzinnych chwil.

Kiedy najlepiej dekorować dom na Wielkanoc

dekoracje wielkanocne

Wprowadzenie świątecznego klimatu do wnętrz domu może zająć trochę czasu. Dlatego warto zacząć myśleć o dekoracjach na Święta Wielkanocne już kilka tygodni przed świętami. W ten sposób unikniesz pośpiechu i stresu związanego z ostatnimi przygotowaniami. Zakupy świątecznych ozdób najlepiej zaplanować na początek marca, a dekorowanie domu rozpocząć na około trzy tygodnie  przed Wielkanocą. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczająco dużo czasu na dobranie odpowiednich ozdób i stworzenie pięknych kompozycji. Jednak zgodnie z tradycją wielkanocne ozdoby powinno się wyciągnąć w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna wielkanocną oktawę. 

Koniec Wielkanocy — do kiedy dekoracje wielkanocne powinny ozdabiać dom

dekoracje wielkanocne

Dekoracje, które wyciągamy na Wielkanoc, często nawiązują swoim klimatem do wiosny. Są symbolem radości, która przychodzi wraz z jej  nadejściem i ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Nie ma więc ścisłych reguł, które określają, kiedy należy wielkanocne dekoracje uprzątnąć, ale według polskiej tradycji powinny pozostać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, kończącej oktawę wielkanocną. 

Rekomendowane artykuły