Gazeta weselna na Twoją uroczystość! Jak ją zrobić i ile kosztuje gazeta weselna

gazeta weselna

Wśród ślubnych trendów wciąż pojawiają się nowe pomysły, które okazują się znakomitymi rozwiązaniami. Zamiast zastanawiać się, jaki prezent dla gości wymyślić, warto postawić na gazetę weselną. Każdy obdarowany na pewno będzie zaszczycony, a taka forma prezentu zostanie z gośćmi na lata, dzięki czemu będą mogli wracać myślami do miłych chwil spędzonych na Waszym weselu. 

Gazeta weselna – na czym polega?

gazeta weselna
fot. Instagram/paperpalette

Gazeta weselna, czy też gazeta ślubna to swego rodzaju przewodnik. Od Was zależy, co w niej umieścicie, lecz z założenia, jest to przedstawienie Waszego związku w formie krótkiego czasopisma wydrukowanego specjalnie na tę okazję. 

Co zawiera gazeta weselna? Historię związku nowożeńców, wspólne fotografie, cytaty o miłości z piosenek lub książek i wiele więcej. Tak naprawdę każda para może w niej umieścić to, co tylko chce. Mogą się w niej pojawić podziękowania dla rodziców lub gości, rozkład sali weselnej albo dokładny plan wesela, uwzględniający atrakcje czy menu. 

Każdy z gości otrzymuje swój egzemplarz, który może się okazać lepszą pamiątką z wesela niż cokolwiek innego. Zazwyczaj Pary Młode decydują się na drobne upominki takie jak słoiczek miodu, buteleczki z alkoholem lub coś słodkiego. Nie są to złe pomysły – jednak zdecydowanie nie są tak trwałe i ściśle związane ze specjalnym dniem nowożeńców.

Sprawdź też: 7 najciekawszych pomysłów na księgę gości

Czy gazeta weselna to dobry wybór na Twoją uroczystość?

gazeta weselna
fot. Instagram/southernbridemagazine

Jeżeli jesteście osobami sentymentalnymi i chcecie podzielić się własną historią – gazety weselne powinny pojawić się na Waszej uroczystości. Sam proces tworzenia każdej pojedynczej strony pozwoli Wam przypomnieć sobie o tych najpiękniejszych, wspólnie spędzonych chwilach. Przelewając je na papier, będziecie mieć świetną zabawę, co na pewno zredukuje cały przedślubny stres i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Najpiękniejsza gazeta ślubna to taka, którą napiszecie samodzielnie od początku do końca. Możecie w niej się uzewnętrznić, podziękować każdemu z osobna i sprawić, że gest ten będzie znakomitą atrakcją, którą zapamiętają wszyscy biesiadnicy. Drukowany tekst okraszony wspólnymi zdjęciami stanie się doskonałą pamiątką tego wydarzenia.

Jeżeli czujecie się na siłach, aby całkiem samodzielnie stworzyć takie dzieło, wystarczy przygotować odpowiednie formatowanie w Wordzie i stworzyć swoje własne czasopismo. Jeśli to za wiele, możecie wpisać w wyszukiwarkę „gazeta weselna szablon” i odpowiednio dopasować je pod swoje upodobania. Opcja dla osób cierpiących na brak czasu to zlecenie tego zadania profesjonalistom. W internecie ogłasza się wiele portali, gdzie pracują specjaliści, którzy każdy etap zrobią za Was, po dokładnym ustaleniu, jak gazeta weselna ma wyglądać.

Ile kosztuje gazeta weselna? Cena

fot. Instagram/nearlywedding

Czy stawiając na gazety ślubne, będziemy musieli szykować się na spory wydatek? Prawie żaden serwis nie podaje nawet cen orientacyjnych. Nic w tym dziwnego – każda gazeta weselna jest inna, stąd cena może się bardzo różnić.

New Drop

Wpływ na koszt, który będziemy musieli ponieść, wchodzi kilka czynników. Są to:

  • długość gazety weselnej,
  • liczba wydruków,
  • poziom skomplikowania projektu,
  • czas realizacji.

Konieczność wydrukowania większej ilości zdjęć, ozdobników, praca nad projektami sal weselnych, spisywanie słów nowożeńców, a przede wszystkim złożenie gazety w całość może zająć naprawdę dużo czasu. Koniec końców należy przygotować się na wydatek do 3000-4000 złotych przy założeniu, że chcemy przygotować „wydanie” dla 100 gości. Oczywiście cena ta może być dużo niższa. Wszystko zależy od poziomu skomplikowania Waszego zamówienia, jak i od firmy, której zlecicie to zadanie.   

Gazeta weselna – jak zrobić?

gazeta weselna
fot. Instagram/digitalwihtdakota

Chcąc zaoszczędzić pieniądze i czas na przedstawianie swojej historii zleceniobiorcom, gazety ślubne można także wykonać samodzielnie. Jeśli chcesz obejrzeć krok po kroku, jak przygotować projekt, wpisz w wyszukiwarce „gazeta weselna DIY” lub „gazeta weselna jak zrobić”. W propozycjach na pewno pojawi Ci się propozycja, by wybrać do tego celu jeden specjalny program. Canva, bo to o niej mowa, ma w swoich szablonach idealne projekty, które jedynie musicie wypełnić swoimi zdjęciami, ozdobnikami i tekstem. Jedyny koszt, który poniesiecie, będzie związany z wydrukiem gotowych stronic.

Jak wydrukować gazetę weselną?

Zanim zabierzemy się za pracę, warto znaleźć drukarnię, która podejmie się tak wyjątkowego zlecenia. Najlepiej przejść się do najbliższych punktów ksero, przedstawić pomysł i wspólnie ustalić, jaki papier będzie do tego najlepszy, a także czy to w ogóle możliwe w danym punkcie.

Ile w takim momencie może kosztować jedna gazeta ślubna? Cena za wydruk jednej strony na specjalnym papierze wyniesie Cię prawdopodobnie około 5 złotych. Powiedzmy, że wystarczy Wam zadrukować dwustronnie 3 pełne strony A3, które po złożeniu stworzą 12 wydrukowanych kartek. Wychodzi więc 15 złotych za jedną gazetę. Musisz przemnożyć to przez liczbę gości, a poznasz ostateczny wynik. Wiele punktów ksero daje specjalne zniżki w takich przypadkach, dlatego koniec końców może to być naprawdę opłacalna opcja. 

Sprawdź też: Księga gości – 8 pomysłów na oryginalną pamiątkę

Historia o miłości a gazeta weselna

Wasza gazeta weselna powinna przede wszystkim opowiadać o Was. Być pewnego rodzaju pamiętnikiem z najlepszymi wspomnieniami, śmiesznymi anegdotami, wzlotami i upadkami. Na pewno wielu z Waszych gości zna te historie, a ci, którzy nie znają – będą mogli przejść przez wszystkie etapy, które doprowadziły Was na ślubny kobierzec. 

Wspomnijcie tam o Waszych pierwszych randkach, nieśmiałości, adopcji psa lub kota czy wzięciu kredytu – każda niezapomniana sytuacja jest bardzo mile widziana. Możecie opowiedzieć o największych wpadkach, przyzwyczajeniach i co sprawia, że wspólne życie jest wciąż takie niesamowite. 

Nie zapomnijcie o ulubionych utworach, filmach czy rytuałach – to prawdziwa esencja związku. A jeśli wszystko jest na opak i w większości tematów jesteście po dwóch stronach barykady – tego również nie może zabraknąć. Dajcie się poznać, naturalnie, bez wstydu, a ze wszystkim tym, co określa Was i Wasz związek! 

Jakie zdjęcia zamieścić w gazecie weselnej?

Na tym etapie związku, któremu brakuje jedynie wypełnienia formalności, większość par ma na koncie przynajmniej jedne wspólne wakacje i… setki zdjęć z przypadkowych lub mniej przypadkowych okazji. Na pewno macie z czego wybierać, a zdjęcia, które kojarzą Wam się najlepiej, powinniście umieścić w swoim wyjątkowym czasopiśmie.

Gazeta weselna może także przedstawiać nie tylko Was, ale także Waszych najbliższych. Przy podziękowaniach dla gości warto zamieścić jakąś grupową fotkę, która będzie ogromnym uhonorowaniem najbliższych Wam osób. Świadkowie, rodzice, dziadkowie czy przyjaciele – ktokolwiek się tam pojawi, to tylko Wasza decyzja.

Gazeta weselna jako idealny informator

fot. Instagram/jrcprints

Poza Waszą historią, kilkoma zdjęciami, ozdobnikami, podziękowaniami dla najbliższych, możecie tu umieścić ważne dane dotyczące wesela – w końcu to gazeta weselna. Jakie informacje tu umieścić? 

Przede wszystkim powinien to być przewodnik o tym, co, gdzie i kiedy się dzieje. Lokalizacja sali weselnej, rozkład godzinowy na posiłki i atrakcje, a nawet plan budynku z wyszczególnionymi stolikami oraz wiadomością kto gdzie został usadzony. Dzięki temu nikt nie ominie posiłku lub zabawy weselnej. Łatwiej będzie także zlokalizować swoje miejsce lub usadowienie znajomych.  

Jak rozdać gościom gazetę weselną? 

Gdy wszystko jest już gotowe, a Wasze czasopisma wydrukowane – warto sprawić, by każdy dostał egzemplarz w swoje ręce. Warto podkreślić ich ważność, ponieważ pomysł jest na tyle nowy, że nie każdy się zorientuje, z czym ma do czynienia.

Pierwszym pomysłem jest wręczenie gazet gościom od razu po zaślubinach – przed kościołem lub urzędem. Wtedy mamy pewność, że każdy otrzyma swój egzemplarz i zapozna się z zamieszczoną treścią. Wykorzystać można do tego moment, kiedy składane są życzenia.

Innym sposobem jest rozłożenie gazet na sali weselnej. Zwinięcie ich i ustawienie obok nakrycia lub na krześle każdego z gości na pewno nie pozostanie niezauważone. Nieco większe ryzyko pominięcia ich wzrokiem jest wystawienie czasopism na specjalnym standzie lub podwieszenie w nietuzinkowy sposób poprzez wykorzystanie sznurka i klamerek. 

Państwo Młodzi mogą także pokusić się o osobiste wręczenie każdemu z gości egzemplarza gazety weselnej. To może być jednak dosyć problematyczne, zwłaszcza jeżeli na wesele zaprosiliśmy dużo osób. 

Mamy nadzieję, że i na Twojej uroczystości pojawi się gazeta weselna! Czy ten pomysł na drobne podarunki dla gości jest w Waszym stylu? Co umieścicie w swoim projekcie? Koniecznie podzielcie się swoimi przemyśleniami i pomysłami!

Rekomendowane artykuły