Jak podziękować za drogi prezent: eleganckie sposoby wyrażenia wdzięczności

jak podziękować za drogi prezent

Otrzymywanie prezentów to zawsze wyjątkowy moment, pełen emocji i radości. Jednak często zastanawiamy się, jak podziękować za prezent osobie, która poświęciła czas i uwagę na wybór upominku lub jak na przykład wyrazić podziękowania za życzenia urodzinowe. Słowo „dziękuję” jest piękne, ale istnieje również wiele innych kreatywnych sposobów wyrażenia uznania za otrzymany prezent, szczególnie ten drogocenny. Przeczytaj i przekonaj się sama!

Porady, jak okazać wdzięczność za drogi prezent

jak podziękować za drogi prezent

Niekiedy prezenty potrafią bardzo nas zaskoczyć. Do tej kategorii zaliczamy szczególnie te upominki, które spełniają nasze marzenia i są, krótko rzecz ujmując, drogie. Czasem słowo „bardzo dziękuję” lub miłe słowa bywają niewystarczające, jednak w pewnych okolicznościach nie zawsze wiemy, co jeszcze powiedzieć, by wyrazić piękne podziękowania dla darczyńcy. Specjaliści od savoir-vivre’u przyjmowania prezentów zwracają uwagę, aby okazać obdarzającemu kulturę i dobre maniery przede wszystkim, niezależnie czy dotyczy to podziękowań za kosztowny prezent, czy też taki mniej drogocenny. Po pierwsze, zachowaj właściwe proporcje w okazywaniu wdzięczności. Jeśli otrzymujesz prezent, a wraz z nim wiązkę komplementów i ciepłych słów, nie musisz naprędce wymyślać nic podobnego. Niekiedy faktycznie prezent może wprawić w zakłopotanie, ale najważniejsze, by podejść do takiej sytuacji ze spokojem i radością. Po drugie, dostosuj język i charakter podziękowań do osoby, od której otrzymałaś prezent, bowiem podziękowania składane przyjacielowi mogą różnić się od tych wymawianych w stronę przełożonego czy kontrahenta. Jeśli otrzymujesz prezent od szefa, oprócz podziękowania za sam podarunek, warto podziękować za docenienie Twoich starań i pracy, jaką na co dzień wykonujesz. Przyjmuje się, że za prezent powinno dziękować się dwa razy, jednak to zależy od sytuacji. Pierwszy raz dziękujemy w momencie otrzymania prezentu, a drugi, tuż po jego rozpakowaniu. Oczywiście są sytuacje, kiedy prezent nie zawsze jest rozpakowywany od razu. Do takich okoliczności należą m.in. przyjęcia weselne lub związane z obchodami rocznicy ślubu. Wówczas prezenty są odkładane w jedno, przeznaczone do tego miejsce, a obdarowany zajmuje się ich rozpakowywaniem po zakończeniu przyjęcia. Ponadto warto pamiętać, aby żegnając gości, jeszcze raz podziękować im za przybycie i otrzymane prezenty. W niektórych sytuacjach prezenty są rozpakowywane i pokazywane uczestnikom imprezy. To częsty zwyczaj podczas hucznych osiemnastek, wieczoru panieńskiego czy po prostu podczas urodzin. 

przeczytaj: życzenia na wieczór panieński

Jak podziękować za drogi prezent: przykłady i wskazówki

jak podziękować za drogi prezent
Fot: Shutterstock

W przypadku podziękowania za drogi prezent scenariusze są podobne, jak w przypadku zwyczajnych prezentów. Oczywiście możesz wyrazić swoje uczucia słowami lub gestami. Możesz powiedzieć: „To bardzo miło z twojej strony” lub „Jestem wdzięczny za Twój hojny prezent”. Wykaż szacunek dla darczyńcy i dla prezentu, który otrzymałaś. Powiedz, że jest piękny lub, że bardzo ci się podoba i, że będzie ci służyć przez długi czas. Albo po prostu ucałuj darczyńcę w policzek. 

Podziękowania za drogi prezent: jak to zrobić w dobrym tonie

jak podziękować za drogi prezent
Fot: Shutterstock

Tak, jak w przypadku innych sytuacji, przyjmowanie podarunku powinno się wiązać z ogólnie przyjętym, eleganckim zachowaniem. Nie podnoś nienaturalnie głosu, nie zakrzykuj osoby, która wręcza Ci prezent głośnymi wyrazami wdzięczności. Sytuacji, gdy zostajemy, czymś obdarowani jest wiele, i niektórych się spodziewamy, a niektóre są dla nas niemałym zaskoczeniem. Jeśli zatem jesteś zaskoczony, poczekaj, aż ktoś skończy składać życzenia, a później podziękuj elegancko, ale zwięźle. Daj sobie chwilkę na ochłonięcie i dopiero wtedy szukaj odpowiednich słów. Tak jak już wspominaliśmy podziękowania, należy dostosować do drugiej osoby. Z nieco większym luzem rozmawiamy przecież z kolegą, inaczej z szefem, czy z teściową. Idealnym rozwiązaniem, by wyrazić swą wdzięczność hojnemu darczyńcy, mogą być fajne cytaty na podziękowanie:

  •  „I ogarnęła mnie wdzięczność za to, że przyjaźnię się z kimś, kto często rozumie mnie lepiej niż ja sama” Dziękuję nie tylko za sam prezent, ale przede wszystkim za pamięć. Chciałabym, żeby ta chwila naprawdę trwała wiecznie!
  • Gracias, Danke, Grazie, Thank you, Spasibo, Tak… po prostu DZIĘKUJĘ! To wspaniała rzecz, mieć tak wspaniałe osoby blisko siebie. Dzięki Wam życie jest prostsze i znacznie przyjemniejsze!
  • Ten wyjątkowy prezent sprawił mi naprawdę wiele radości. Dziękuję, to dla mnie wiele znaczy! Rewanż podczas Twoich urodzin!
  •  Serce, które dziękuje, jest szczęśliwe, ponieważ człowiek nie może jednocześnie czuć wdzięczności i nieszczęścia.
  • Prezent, który trafia w serce to rzadkość. Przyjaciel, który wie, jak wybrać taki prezent, to prawdziwy skarb. Dziękuję!

Jak podziękować za drogi prezent: tradycyjne i nowoczesne metody

jak podziękować za drogi prezent
Fot: Shutterstock

Podziękowanie za prezent może wprawiać w zakłopotanie. Wynika to z faktu, że chcemy jak najładniej podziękować za otrzymany podarunek. Niezwykle ważną sprawą, jest „spokojne” odwdzięczanie się. W momencie, gdy otrzymujemy prezent, wiele osób, w sposób zupełnie naturalny, próbuje natychmiast się zrewanżować, wymyślając naprędce komplementy i miłe słowa. Niepotrzebnie. Za otrzymany prezent, wystarczy w tradycyjny sposób ładnie podziękować i uśmiechnąć się do drugiej osoby – szeroki i szczery uśmiech w znakomitej większości wypadków wystarcza. Nowoczesne metody dotyczące podziękowań raczej nie różnią się od tych tradycyjnych, jedynie warto, wybierając ten sposób wdzięczności za otrzymany podarunek, postawić na kreatywność oraz niebanalne pomysły, by wyrazić zachwyt oraz wszystkie emocje związane z otrzymaniem tego wymarzonego prezentu.         A jak napisać podziękowanie, jeśli nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z darczyńcą? Jeśli za prezent nie możemy podziękować osobiście, bo np. dostaliśmy go pocztą czy przez kuriera, warto zadzwonić lub napisać podziękowania i przesłać je drogą tradycyjną, lub przez social media. Kulturalnie będzie użyć więcej słów, niż samo dziękuję. Jeśli nasz podarunek był naprawdę okazały i sprawił nam ogromną radość, zastanów się nad przesłaniem danej osobie nie tylko listu, ale też np. czekoladek. Możesz wspomnieć nie tylko o wdzięczności za upominek, ale też wyrazić tęsknotę za kimś, podziękować za pamięć czy napisać o nadziei na rychłe spotkanie.

  • Upominek od Ciebie zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu! Cieszę się, że mam przyjaciela, który zna mnie tak dobrze. Dziękuję za to, że jesteś!
  • Jestem wzruszona/y zarówno znakomitym podarunkiem, jak i pamięcią! Mam nadzieję, że zawsze będą otaczać mnie tak wspaniali ludzie, jak Ty! Serdecznie dziękuję.
  • Bardzo Ci dziękuję za pamięć i obecność. Twój prezent wiele dla mnie znaczy, ponieważ wiem, że pochodzi prosto z serca!
  • Upominek od Ciebie wiele dla mnie znaczy, ponieważ przywodzi na myśl ciepło i radość, którymi się ze mną dzielisz. Zachowam go w sercu na zawsze tak jak naszą przyjaźń.

Podziękowania za prezent powinniśmy skierować do każdej osoby, która sprawiła nam radość poprzez ofiarowanie daru. Niezależnie od tego, czy to ktoś z rodziny, przyjaciele, partner życiowy, współpracownicy czy nawet nieznajomi, ważne jest okazanie wdzięczności za ich obecność i hojność. Ważne jest, aby tekst podziękowania był dostosowany do charakteru okazji oraz relacji z obdarowującą osobą.

Warto okazywać swoją wdzięczność, za każdy nie tylko drogocenny upominek. Podzielić się z darczyńcami tym, co czujesz i pokazać, jak bardzo doceniasz prezent, którym Cię obdarowali.

Rekomendowane artykuły