Jak wyczyścić złoto: poradnik krok po kroku — czyszczenie złota bez tajemnic

jak wyczyścić złoto

Złoto to jeden z najdroższych metali, który wykorzystuje się w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Jest bardzo wytrzymałe co nie oznacza, że nie jest podatne na zabrudzenia oraz zarysowania.

W związku z tym powstają pytania: jak wyczyścić złoto domowym sposobem? Jak wyczyścić stare monety? Czy istnieje skuteczny płyn do czyszczenia złota? W poniższym artykule znajdziesz na nie odpowiedzi, abyś mogła odpowiednio pielęgnować swoje złoto, a tym samym cieszyć oczy jego wyjątkowym blaskiem!

janachowska.pl

Złoto do domu: jak dbać i czyścić złote przedmioty

jak wyczyścić złoto
Fot: Shutterstock

Złoto w czystej postaci nie utlenia się w powietrzu i wodzie oraz ma wyraźny połysk.

Metal ten wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promienie słoneczne traci swój wygląd oraz barwę. Szkodliwe dla złota jest również stosowanie kosmetyków, domowych detergentów oraz chloru.

concept store

Negatywny wpływ na kondycję złota mają także zwykłe czynności dnia codziennego, jak na przykład: gotowanie, sprzątanie, mycie naczyń czy branie kąpieli. Ponadto obecność w stopie tego metalu innych związków typu: miedź — wpływa na powstawanie zielonkawego nalotu.

Czyszczenie złota samodzielnie w domu jest bardzo proste. Ważne jest jednak to, by zachować ostrożność oraz używać odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku możesz zarysować lub uszkodzić powierzchnię.Samo czyszczenie tego cennego metalu należy wykonywać bardzo delikatnie, przy użyciu miękkich szczoteczek i ściereczek.

Domowe metody na czyszczenie złota pozwalają na rozwiązanie problemu bez konieczności udania się do specjalisty — jubilera. W większości są to sposoby, wystarczające, by oczyścić zabrudzony metal.

Poniżej przedstawiamy Ci najskuteczniejsze porady jak wyczyścić sczerniałe złoto:

  • Czyszczenie złota sodą oczyszczoną — soda oczyszczona ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Do czyszczenia złota stosuje się papkę przygotowaną z jednej łyżki sody i jednej łyżki wody. Tak przygotowaną mieszanką, wcieramy delikatnie w złoto, używając do tego delikatnej szmatki.
  • Czyszczenie złota sokiem — do dyspozycji masz sok z cytryny, ale także przekrojoną cebulę lub ocet. Wybierz jeden z tych środków, przetrzyj nim złoto. Namoczony w ten sposób metal odłóż na około godzinę. Po tym czasie opłucz złoto i wytrzyj miękką ściereczką.
  • Czyszczenie złota płynem do mycia naczyń — kilka kropli płynu  wymieszaj z ciepłą wodą. Następnie na około 15 minut zanurz złoto w tym roztworze. Po upływie tego czasu oczyść każdy złoty element delikatną szczoteczką, a później dokładnie go osusz.
  • Czyszczenie złota benzyną lub denaturatem — zanurz wykonane ze złota przedmioty w tych substancjach na około godzinę lub natrzyj nimi jego powierzchnie. 

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, po wyjęciu metalu z płynu przemyj go ciepłą wodą i wypoleruj szmatką.

  • Czyszczenie złota proszkiem do pieczenia — proszek do pieczenia wysyp na zwilżony płatek kosmetyczny i poczekaj aż zacznie się pienić. Następnie pocieraj złoto płatkiem, pozostawiając na nim cienką warstwę proszku. Po około 30 minutach opłucz biżuterię i wytrzyj do sucha. Gotowe!
  • Czyszczenie złota coca-colą – bardzo skuteczny środek czyszczący nawet w przypadku złota. Wystarczy przelać napój do miseczki i zanurzyć w niej złote przedmioty na kilkanaście minut. w przypadku mocniejszych zabrudzeń odczekaj dodatkowe pół godziny. Po tym czasie złote rzeczy wyjmij i wypoleruj.
  • Czyszczenie złota pastą do zębów — na szczoteczkę z miękkiego włosia nałóż odrobinę pasty do zębów i delikatnie umyj nią złotą powierzchnię. Następnie opłukaj czyszczony przedmiot w ciepłej wodzie. Ten sposób jest idealny, aby wyczyścić łańcuszek, ponieważ cienkie włókna szczoteczki dotrą wszędzie tam, gdzie nie uda się to zwykłej ściereczce.

Jak widać, czyszczenie złota za pomocą domowych środków jest bardzo proste. Wymaga jedynie delikatności i uważnego podejścia do procesu mycia i pielęgnacji.

Czym wyczyścić złoto: najlepsze metody dla lśniącej biżuterii i monet

jak wyczyścić złoto

Aby przywrócić blask zmatowiałej powierzchni złotej monety, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Częstotliwość tego procesu zależy od stanu tego metalu. Zaleca się jednak pielęgnację raz na kilka miesięcy. Warto pamiętać, że czynność ta powinna być wykonywana bardzo delikatnie, aby nie doszło do zarysowań powierzchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na czyszczenie pierścionków, kolczyków oraz innej biżuterii ze sztucznymi lub prawdziwymi kamieniami. Nie zaleca się je moczyć bezpośrednio w wodzie, a tylko czyścić w ręku, omijając dodatkowe elementy.

Jak wyczyścić monety złote: praktyczne wskazówki dla kolekcjonerów

Złote i srebrne numizmaty cieszą się największym zainteresowaniem kolekcjonerów z całego świata. Jeśli masz je również w swoich zbiorach, dowiedz się czym wyczyścić monety. Najważniejsza kwestia to prawidłowe podejście do tematu.

Warto wiedzieć, że złote monety rzadko pleśnieją, czy ulegają korozji. Mogą jednak zostać zakurzone i zabrudzone. 

Podstawowe czyszczenie monet polega na ich przemyciu ciepłą wodą z odrobiną delikatnego detergentu, na przykład żelu do kąpieli dla dzieci i przetarciu ich miękką ściereczką z mikrofibry. Mocniejsze zabrudzenia można spróbować delikatnie usunąć acetonem bądź spirytusem. W trudniejszych przypadkach stosuje się specjalne kąpiele w profesjonalnych środkach, jednak to zadanie warto powierzyć specjalistom, aby nie narazić numizmatów na nieodwracalne uszkodzenia.

Czyszczenie biżuterii złotej: jak to robić prawidłowo

Czyszczenie złota wielu osobom wydaje się trudnym zadaniem. Najwyższej jakości kruszec i delikatna powłoka stworzona z niego może sprawiać wrażenie mało odpornej na ścieranie oraz reakcje chemiczne. Nie ulega wątpliwości, że biżuterii lub sztućców wykonanych z tego metalu szlachetnego nie powinno się myć detergentami.

Tworzona współcześnie biżuteria reprezentuje kilka rodzajów odmian złota, które, w zależności od zastosowanego połączenia metali, różnią się nieco kolorem. Złoto powinnaś czyścić zawsze wtedy, gdy zauważysz, że zmatowiało czy się pobrudziło.

By to zrobić prawidłowo w domowym zaciszu, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w delikatne ściereczki oraz zastosować metody, które opisaliśmy ze szczegółami na początku artykułu.

Biżuteria antyczna: specjalne metody czyszczenia złotych ozdób

Biżuteria antyczna zawsze będzie zachwycać swym niepowtarzalnym pięknem, niezwykłym kunsztem wykonania, wartością artystyczną i unikatowością. Jest ponadczasowa i to ona stanowi naprawdę dobrą lokatę. Aby ten niewątpliwy urok dawnej biżuterii trwał jak najdłużej, należy o nią w sposób szczególny zadbać. Biżuterię taką, najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych, wyściełanych miękką tkaniną, zamykanych pudełkach. Pozwala to na ograniczenie dostępu powietrza, a co za tym idzie, zmniejsza to możliwość powstawania na niej tlenków oraz zabezpiecza przed ewentualną deformacją.

Czyszczenie powinno ograniczone być jedynie do przemycia przedmiotów ciepłą wodą, na przykład z płynem do naczyń, a następnie osuszenie ich jedwabną szmatką. Warto pamiętać, by po całodziennym noszeniu takowej biżuterii — szczególnie, jeśli idzie o perły i turkusy — przecierać ją delikatnie, usuwając w ten sposób wszelkie osady, typu tłuszcze, kremy, pot. A co ważne jeszcze — absolutnie nie wolno polerować starej biżuterii! Oryginalna patyna, ślady użytkowania są jak dusza tych antycznych przedmiotów.

Jak dbać o złotą biżuterię: efektywne metody czyszczenia

jak wyczyścić złoto

Złota biżuteria to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety dodatków. Stanowi nieodłączny element wielu stylizacji, podkreśla atrybuty kobiecej urody, dodaje blasku i pomaga wyrazić swój indywidualny charakter. Jak jednak o nią dbać, by zachować jej efektowny wygląd przez długie lata?

Każda sztuka powinna być owinięta osobno w miękki materiał lub ligninę i szczelnie opakowana. Tak zabezpieczone złoto można przechowywać w drewnianej, plastikowej lub materiałowej szkatułce. Unikać należy metalowych pojemników, które mogą wejść w reakcje chemiczne ze złotą biżuterią. By w prawidłowy sposób zadbać o te piękne przedmioty zachęcamy, by ściągać wszelkie złote dodatki w czasie wykonywania prac domowych. Pomaga to uniknąć zarysowań oraz ścierania się powierzchni złota przy kontakcie z chemią i różnego rodzaju detergentami. Nawet kontakt z wodą powoduje szybszy zużywanie kruszcu. Nie zapominaj też o wpływie kosmetyków. Biżuteria narażona na styczność z kremami, balsamami, lakierami do włosów czy perfumami może zmatowieć i szybciej stracić swój blask. Wszelka aktywność, jak siłownia czy basen — naraża złoto na szkodliwe czynniki zewnętrzna, wobec tego w te miejsca lepiej nie brać ze sobą złotych elementów.

Czyszczenie i konserwacja złota: jak zapewnić mu długotrwały blask

jak wyczyścić złoto

Czyszczenie złota pozwala nam na pozbycie się zabrudzeń, zarysowań i nalotów. Aby ograniczyć konieczność oczyszczania tego metalu, powinniśmy zadbać o prawidłowe jego przechowywanie. Biżuterię ze złota warto chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w materiałowych woreczkach, a także w przeznaczonych do tego pudełkach. Trzymania biżuterii osobno pozwoli nam także na uniknięcie zarysowań. Dodatkową zaletą prawidłowego przechowywania złota, będzie brak problemów z jego plątaniem, gnieceniem czy gubieniem się.

Podsumowując, ten jakże obszerny temat, przedstawiamy jeszcze pięć cennych wskazówek, dotyczących pielęgnacji złota. Oto one:

  • Trzymaj swoją biżuterię z dala od substancji chemicznych.
  • Przechowuj biżuterię w odpowiedni sposób.
  • Zdejmuj biżuterię przed wysiłkiem fizycznym.
  • Daj odpocząć biżuterii w domowym zaciszu.
  • Odłóż biżuterię do schowka, gdy korzystasz z kąpieli.

Oczywiście złota biżuteria ma być noszona, widziana i lubiana — wystarczy tylko o nią zadbać w umiejętny sposób, a ona odwdzięczy Ci się pięknym nieskazitelnym blaskiem i świetną kondycją na długie lata.

Rekomendowane artykuły