Jaki prezent na ślub cywilny będzie odpowiedni?

jaki prezent na ślub cywilny

Zaproszenie na ślub wiąże się nie tylko z możliwością wystrojenia się, obecnością na uroczystości czy znakomitą zabawą na przyjęciu – we wszystkim najważniejsza jest Para Młoda. My, jako goście powinniśmy sprawić, by bawili się oni doskonale i zapamiętali ten wyjątkowy dzień do końca życia. Oprócz tego zawsze wypada w jakiś sposób obdarować nowożeńców i w zależności od tego, jak dobrze znamy Parę Młodą, tym łatwiej będzie dojść do tego, co na ślub cywilny – prezent, voucher, kopertę czy coś jeszcze innego – wybrać.

Sprawdź też: Ten prezent ślubny zostanie z parą młodą na lata! Oto 5 praktycznych pomysłów

Sprawdź, jaki prezent na ślub cywilny bez przyjęcia będzie idealny

jaki prezent na ślub cywilny
Fot: Shutterstock

Różni goście mają inny pomysł na to, jaki prezent na ślub cywilny będzie najlepszy. Najwięcej zależy od tego, jak dobrze znamy Pannę Młodą lub Pana Młodego, ponieważ im bardziej jesteśmy obeznani w ich upodobaniach, tym lepiej spersonalizowany podarunek możemy wybrać.

Pierwsza opcja to praktyczny prezent na ślub. Taka opcja zawsze się sprawdzi, nawet jeśli nie znamy za dobrze nowożeńców. Podarunek, na który składać się będą pieniądze, voucher lub sprzęt użytkowy na pewno nie będzie nietrafiony. 

New Drop

Niektórym zależy, by się wyróżnić i stawiają na kreatywny prezent na ślub. W tę kategorię wchodzą podarunki wykonane samodzielnie lub spersonalizowane w taki sposób, by podbiły serca osób obdarowanych. 

Symboliczny prezent na ślub

Czym jest prezent symboliczny na ślub? To tak naprawdę podarunek, którym ładnie podziękujemy za zaproszenie, a w przypadkach brania udziału w weselu to zwrot za poniesione przez Parę Młodą koszty. Tak zwana „koperta” powinna wynosić tyle, ile mniej więcej płaci się za „talerzyk”. Oczywiście, jeśli nasza sytuacja na to pozwala lub nowożeńcy są bliskimi nam osobami, wypada sprezentować im nieco hojniejszy upominek.

Świetnym wyborem są także kwiaty lub butelka alkoholu. Taki podarunek, dodatkowo opatrzony kartką podpisaną przez gości życzących Parze Młodej wszystkiego najlepszego, to zdecydowanie wystarczająca podzięka za zaproszenie na ceremonię i miły akcent na rozpoczęcie nowej drogi życia. 

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem wręczania pieniędzy lub prezentów materialnych – wybierz voucher. Może to być pobyt weekendowy w spa, skok na bungee, lot balonem lub inna aktywność, którą nowożeńcy będą mogli przeżyć wspólnie po raz pierwszy. Oderwanie od rutyny codzienności to zdecydowanie coś, co ceni sobie każda para, a często brak czasu lub funduszy skutecznie zniechęca ich do podjęcia tej decyzji samodzielnie. Taka karta podarunkowa to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. 

Oryginalny prezent na ślub zamiast kwiatów

Prezent na ślub cywilny również może być nieoczywisty. Personalizowane podarunki są jak najbardziej urocze i sprawiają mnóstwo radości obdarowanym. W tej kategorii znajdują się także rzeczy, które wiemy, że przydadzą się Parze Młodej. Jaki prezent na ślub cywilny wybrać w takim przypadku?

Jeżeli jesteśmy uzdolnieni artystycznie lub mamy bardzo dobry zmysł estetyczny – nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć coś specjalnie dla Pary Młodej. Piękna grafika, personalizowane akcesoria codziennego użytku, składanka muzyki, która towarzyszyła Wam wszystkim, filmik z najlepszymi wspomnieniami czy album wypełniony Waszymi zdjęciami to doskonałe wybory. W tym celu można także skorzystać z pomocy specjalistów, których ogłoszeń nie brakuje w internecie.

Jeśli dobrze znamy Parę Młodą i ich potrzeby – oryginalnym pomysłem może okazać się zakup produktów, o których marzą. Nowy obraz do salonu? Konstrukcja do stworzenia zielonej ściany? Pokusić się można także o coś żartobliwego – jeśli od jakiegoś czasu słyszałeś od swoich przyjaciół o przeciekającej słuchawce prysznicowej czy niedziałającym dzwonku do drzwi – taki dodatek do podarunku na pewno wywoła wiele radości. 

Podarunek od najbliższych, czyli jaki prezent na ślub od rodziców okaże się dobry?

jaki prezent na ślub cywilny
Fot: Shutterstock

Pomysł na prezent na ślub od najbliższych to bardziej skomplikowana kwestia. W wielu przypadkach Para Młoda ułatwia im ten proces poprzez stworzenie listy produktów, które okazałyby się świetnym podarunkiem. 

Oczywiście, można też postawić na pieniądze. „Koperta” i w tym przypadku może być jak najbardziej akceptowalna, a to, ile się w niej znajdzie zależy tak naprawdę od zamożności najbliższych. Nie każdy może pozwolić sobie na wysokie sumy.

Rodzice czy dziadkowie często chcą być pomocni w zakupie pierwszego mieszkania, samochodu lub innych dóbr, które staną się podstawą wspólnego życia Młodych. Jest to zdecydowanie gest, na który liczą osoby wchodzące w stabilny, formalny związek. 

Jeśli jednak Młodzi mają już to zagwarantowane – dobrym pomysłem jest sprzęt AGD lub nostalgiczne pamiątki. W końcu (w większości przypadków) ślub bierze się tylko raz i nie warto w tym momencie żałować na to, na jaki prezent na ślub cywilny dla najbliższych się zdecydujemy. 

Prezent na ślub cywilny od świadka

jaki prezent na ślub cywilny
Fot: Shutterstock

Osoby wybrane na świadków ślubu – niezależnie, czy cywilnego, czy kościelnego – to zazwyczaj nasi najbliżsi. Często są to osoby nawet bliższe niż rodzina – to przyjaciele, którzy znają nas na wylot, bez których uroczystość nie byłaby taka sama. Są to powiernicy naszych tajemnic, osoby obecne zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy – dlatego prezent od nich powinien być jak najbardziej spersonalizowany.

Jaki prezent na ślub cywilny powinien przygotować świadek lub świadkowa? Opcji jest mnóstwo. Najlepiej jest przypomnieć sobie każde niespełnione marzenie Panny Młodej lub Pana Młodego i sprawić, by stało się ono rzeczywistością. Dotyczy to zarówno rzeczy materialnych, jak i usług, które można przekazać w formie karty podarunkowej.

W internecie znajdziemy widełki kwot, które „wypada” dać, będąc ważną częścią uroczystości. Najczęściej kwota ta w przypadku świadka to około 1000-1500 złotych. Można się tym zasugerować i postawić na sprawdzoną „kopertę” lub po prostu stworzyć podarunek za mniej więcej taką cenę. 

Jak zapakować prezent na ślub?

jaki prezent na ślub cywilny
Fot: Shutterstock

Skoro wiesz już, jaki prezent na ślub cywilny będzie najlepszy – czas dowiedzieć się, jak go zapakować. Opcji jest mnóstwo, wszystko zależy od tego, na jaki podarunek postawiłeś, jednak najczęściej jest to po prostu torba prezentowa w stonowanej kolorystyce.

Jeśli wręczasz wyjątkowo elegancki prezent na ślub – być może zapakuj go w równie gustowne pudełko obwiązane wstążką. Ważne jest wtedy połączenie kolorystyczne. Najlepiej stawiać na biel, beż, écru, złoto i tym podobne. Warto, by skorzystać z gotowego pudełka, które będzie idealnie dopasowane do prezentu znajdującego się w środku, ponieważ samodzielne opakowywanie może zakończyć się nierównościami i ostatecznie niezachęcającym efektem.

Osoby, które postawiły na klasyczną „kopertę”, mogą wybrać do tego folię prezentową lub dorzucić ją do torby prezentowej, w której umieszczą kartkę lub butelkę alkoholu. Często Para Młoda podczas przyjmowania prezentów ma specjalną skrzyneczkę, w której umieszczane są koperty z gotówką, a torby prezentowe pakowane są oddzielnie. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki prezent na ślub cywilny wybrać. Czy masz inne propozycje lub sugestie dotyczące takiego podarunku? Z jakiego prezentu ślubnego najbardziej byś się ucieszył? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami i pomysłami w sekcji komentarzy!

Sprawdź też: Kiedy i jak wręczyć prezent ślubny? Przydatne rady

Rekomendowane artykuły