Język miłości – czy Ty i Twój partner kochacie tak samo?

język miłości

Czym są języki miłości?

Według koncepcji 5 języków miłości ludzie kochają na różne sposoby. I nie chodzi tutaj o różne rodzaje miłości, bo to oczywiste, że w zupełnie inny sposób kochamy rodziców, dzieci i partnera. Chodzi o to, że w romantycznych związkach każdy człowiek posługuje się własnym językiem miłości, czasem zupełnie innym niż język jego drugiej połowy.

Jednak dla zbudowania zdrowej i szczęśliwej relacji warto jest poznać wzajemnie swoje języki miłości i nauczyć się nimi porozumiewać. Na potrzeby wyjaśnienia swojej koncepcji Gary Chapman stworzył pojęcie „zbiornika miłości”. Choć brzmi trywialnie, ma bardzo ważne znaczenie – kiedy posługujesz się językiem miłości Twojego partnera, napełniasz jego zbiornik miłości. Reszta jest już chyba oczywista, prawda?

prezentownik Izabela Janachowska

Rodzaje języków miłości

Istnieje 5 różnych języków miłości. Zakłada się, że każdy z nas posługuje się dwoma głównymi językami miłości, choć zdarza się, że w niewielkiej części również i trzecim – wszystko zależy od konkretnej osoby, uwarunkowań społecznych, przeżyć, doświadczenia etc.

Kluczem do szczęśliwej relacji jest nie tylko poznanie języka miłości partnera, ale również własnego – dzięki temu wiemy, czego tak naprawdę oczekujemy od drugiej osoby i możemy jasno zakomunikować, czego potrzebujemy, by nasz związek stał się jeszcze lepszy. Kiedy oboje napełniacie wzajemnie Wasze „zbiorniki miłości”, przekłada się to nie tylko na Waszą relację, ale również na całe Wasze życie.

język miłości pary

Zobacz też: Zdrada w związku. Kto płaci większą cenę?

Pierwszy język miłości: słowa

Dla osoby, która kocha pierwszym językiem miłości, największe znaczenie mają słowa – zarówno te, które budują, jak i te, które z równą mocą mogą burzyć. Słowa są dla niej energią do działania, napędzają ją i zapewniają o tym, że jest ważna, wartościowa i kochana.

Te osoby łakną komplementów i pochwał – nie tylko w domowym zaciszu, kiedy jesteście sami, ale również w towarzystwie. I nie ma to nic wspólnego z próżnością. Dla osoby, która mówi tym językiem miłości, słowa po prostu mają moc i to one budują w niej poczucie wartości, choć mogą je również zniszczyć. Taka osoba długo pamięta wszystkie wyjątkowe słowa, jednak równie długo potrafi trzymać w sobie urazę, kiedy usłyszy coś przykrego. Jak w takim razie kochać partnera, który mówi tym językiem miłości?

 • Praw mu komplementy, ale szczerze – od razu wyczuje fałsz. Mów o tym, za co go cenisz i dlaczego uważasz, że jest wyjątkowy.
 • Zostawiaj dla niego krótkie, miłosne liściki, wysyłaj miłe wiadomości.
 • Każdego dnia mów mu coś miłego.
 • Doceniaj jego sukcesy, nawet te najmniejsze, i mów o nich również wśród rodziny i przyjaciół.

Drugi język miłości: pomoc

Wszyscy lubimy czuć się ważni i każdy z nas chce wiedzieć, że druga osoba o nim myśli, że może na nią liczyć. Jednak dla osób, które mówią drugim z języków miłości, jest to szczególnie ważne. I nie chodzi tu wcale o wielkie gesty, ale o codzienne, małe przysługi, dzięki którym ta osoba czuje się kochana, a jej dzień staje się lepszy. Jak możesz okazywać miłość partnerowi?

 • Wyręczaj go w małych rzeczach, które są dla niego nieprzyjemne, nudne, męczące: może to być zmywanie naczyń, wyprowadzenie psa lub jeszcze coś innego.
 • Jeśli wychodzisz do pracy wcześniej – zrób dla niego kawę lub herbatę, lub przygotuj śniadanie.
 • Jeśli wiesz, że ma w pracy trudny okres, zrób dla niego coś specjalnego – kolacja przy świecach, masaż czy wspólna kąpiel będzie naprawdę doskonałym pomysłem.
język miłości zakochanych

To może Cię zainteresować: Dlaczego sprawdzamy w sieci naszych ex?

Trzeci język miłości: wspólny czas

Osoby kochające w tym języku szczególne znaczenie przywiązują do czasu spędzanego z partnerem. Nie chodzi tu jednak o wspólne kolacje i wyjazdy, ale o coś zdecydowanie głębszego. Dla takiej osoby nie liczy się ilość, ale jakość wspólnego czasu.

Taka osoba lubi czuć, że kiedy jesteście razem, to jest najważniejsza i tylko ona się liczy. Oznacza to: żadnych rozpraszaczy, żadnych innych przeszkód – tylko Wy, na 100% razem. I nie musicie przy tym nawet ruszać się z domu! Jak sprawić, by partner poczuł się ważny i kochany?

 • Kiedy jesteście razem, odłóż telefon, tablet, wyłącz komputer – pokaż, że jesteś tu i teraz, a cały świat może zaczekać.
 • Wybierzcie się na wspólny spacer do lasu, tylko we dwoje.
 • Staraj się każdego dnia poświęcić partnerowi chociaż kilka chwil niczym nie zakłóconej uwagi.
wedding dream cars

Czwarty język miłości: prezenty

Na myśl przychodzą Ci od razu drogie prezenty i zaczynasz zastanawiać się, czy to ma coś wspólnego z materializmem? Przecież miłość to coś więcej niż prezenty! Oczywiście, że tak. Bo dla osoby, która tak kocha, nie ma znaczenia, czy prezenty są drogie – zresztą zdecydowanie bardziej ucieszą ją drobne, samodzielnie wykonane podarunki niż biżuteria czy gadżety.

Osoba ta czuje, że przygotowując dla niej prezent, poświęcasz swój czas, że o niej myślisz i wiesz, co sprawia jej radość. Czuje się doceniona, wysłuchana i ważna. Co możesz zrobić?

 • Zaskakuj partnera małymi prezentami bez okazji – to może być coś naprawdę drobnego, liczy się gest.
 • Przed spotkaniem kup partnerowi jego ulubioną kawę lub pączka w ulubionej cukierni, pokaż, że wiesz, co lubi i jest to dla Ciebie ważne.
 • Zamiast wydawać pieniądze na rzeczy, wydawaj je na przeżycia – na większe okazje, zorganizuj coś, co sprawi mu przyjemność i co będziecie mogli wspominać wspólnie przez kolejne lata.
para w łóżku

Piąty język miłości: dotyk

Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o seks i dotyk w ujęciu erotycznym. Osoba, która kocha w piątym języku miłości, przypisuje specjalne znaczenie codziennym, drobnym gestom, takim jak pocałunek na dzień dobry czy przelotne zetknięcie dłoni, kiedy mijacie się w kuchni.

Dotyk buduje dla niej poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dlatego tym osobom tak trudno jest funkcjonować np. w związkach na odległość. Jak możesz okazać miłość partnerowi?

 • Skup się na małych gestach – złapanie za rękę, gładzenie po policzku, przytulenie.
 • Wieczorem zaproponuj partnerowi relaksujący masaż.
 • Kiedy wspólnie oglądacie telewizję, bądź blisko, przytul się.

Jaki jest Twój język miłości?

Zanim poznasz język miłości Twojego partnera, warto zastanowić się, jakim językiem posługujesz się Ty sama. To wcale nie jest trudne – wystarczy, że wykonasz jeden z wielu dostępnych testów, które możesz znaleźć w internecie lub odpowiesz sobie na kilka prostych pytań:

 • W jaki sposób najłatwiej Cię zranić?
 • Jakie zachowania sprawiają, że czujesz się skrzywdzona?
 • Jakie są Twoje oczekiwania względem partnera?
 • O co najczęściej go prosisz, jak sprawia, że czujesz się szczęśliwa?
 • Kiedy czujesz jego miłość najmocniej?
 • Jak Ty wyrażasz swoje uczucia?
 • W jaki sposób pokazujesz partnerowi, że go kochasz? – prawdopodobnie robisz to we własnym języku miłości.

Jak poznać język miłości partnera?

Właściwie całkiem podobnie. Możesz po prostu zadać partnerowi pytania, które wskazałyśmy Ci przed chwilą. Ale jeśli nie chcesz tego robić, możesz też zastanowić się, w jaki sposób Twój partner okazuje Ci miłość – co robi, żeby Cię uszczęśliwić i jak reaguje na pewne bodźce czy zachowania.

Jeśli poświęcisz na to chwilę i będziesz odpowiadać szczerze, szybko zrozumiesz, jakim językiem miłości posługuje się Twój ukochany. Dzięki temu lepiej go zrozumiesz i oboje będziecie mogli wzajemnie napełniać swoje „zbiorniki miłości”.

język miłości zakochanych

Zobacz też: Mój mąż to maminsynek!

Czy musicie mówić tym samym językiem miłości?

Nie! To, jakim językiem miłości się posługujecie nie wpływa na to, jaki związek tworzycie – nie chodzi o to, jakimi językami kochacie, ale o sposób w jaki to robicie. Oboje. Jeżeli poznacie wzajemnie Wasze języki miłości i zrozumiecie co liczy się dla partnera i jak możecie okazać mu uczucie, przed Wami prosta droga do stworzenia trwałego, zdrowego i przede wszystkim, szczęśliwego związku. Wystarczy trochę pracy, chęci i miłości. Trzymam za Was kciuki!

planer ślubny

Rekomendowane artykuły