Moje wielkie, polskie wesele, czyli 5 zalet dużej uroczystości

zalety dużego wesela

Prawdopodobnie, jak wszyscy w tej sytuacji, masz również wątpliwości, czy warto iść tą drogą. Teraz to niemożliwe, ale, parafrazując znaną piosenkę „myślę sobie, że pandemia kiedyś musi minąć”. Dlatego tu jestem. I dlatego podpowiem Ci, co możesz zyskać dzięki takiej uroczystości. Poznaj zalety dużego wesela i odpowiedz sobie na pytanie: czy na pewno chcesz zrezygnować z tak spektakularnego doświadczenia?

Czy organizacja dużego wesela to dobry pomysł? Przeczytaj komentarz Emilii, która podzieliła się doświadczeniami z organizacji dużego przyjęcia weselnego z redakcją Wedding Dream.

Przy organizacji dużego wesela, liczba spraw związanych z przygotowaniami jest praktycznie identyczna, jak przy małym przyjęciu. Ślub, sala, zespół, fotograf, kamerzysta, kosmetyczka, fryzjer, florysta – wszystkie te elementy wchodzą w skład przygotowań bez względu na ilość gości. Najbardziej czasochłonne moim zdaniem jest proszenie gości, ale mimo wszystko wspominamy te wizyty bardzo dobrze. Nieocenione dla mnie było wsparcie rodziny i przyjaciół. Bardzo się cieszyliśmy, że prawie wszyscy, z którymi chcieliśmy dzielić swoje szczęście, mogli być razem z nami. Chętnie bym powtórzyła swoje wesele, ponieważ bawiliśmy się kilka dni i do białego rana 😉

Emilia
duże wesele Emilii i Łukasza
Wesele Emilii i Łukasza

Duże wesele – Z czym to się wiąże

Wielkość wesela to jedna z pierwszych decyzji, które musi podjąć Para Młoda. Od tego wszystko zależy :

 • miejsce,
 • czas,
 • nocleg,
 • zaproszenia,
 • menu,
 • zabawy,
 • budżet…
Planowanie ślubu online

Dziś nie mam zamiaru mówić Ci, że nie warto. Nie będę wymieniać wad dużego wesela i zalet małego. Dziś bardzo chcę zabrać Cię w świat wyobraźni, w którym zobaczysz, jak może wyglądać Twój wymarzony, duży ślub!

W końcu wizualizacja to pierwszy i bardzo skuteczny krok prowadzący do realizacji planów. O takim ślubie już jako mała dziewczynka marzyła Emilia

duże wesele
Ślub Emilii i Łukasza

Zastanawiasz się, gdzie zorganizować tak dużą uroczystość? Poznaj opinię właścicielki hotelu Mazurski Raj:

Ze względu na nasz wyjątkowy  teren, czyli ponad 6ha ogrodu oraz plażę z najpiękniejszymi zachodami słońca na Mazurach, mamy doświadczenie w weselach oraz imprezach okolicznościowych czy bankietach nawet  dla  650 osób. Realizowaliśmy wesela zarówno w naszej Sali restauracyjnej, jak i plenerze oraz w  namiotach. Mowi się , ze sky is the limit i to nasze motto. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.

Angelika Szubierajska, właściciel hotelu Mazurski Raj***

Przeczytaj także: Jak zacząć oszczędzać pieniądze na ślub

Jakie zagrożenia w organizacji dużego wesela widzi wedding plannerka Małgorzata Dura? Sprawdźcie sami, oglądając najnowsze video!

Duże wesele – co kryje się pod tym hasłem?

Duże wesele dla każdego oznacza coś innego. Ma to wiele zalet, ponieważ – łatwo dopasować wielkość wesela do swoich upodobań oraz definicji. Zależy to między innymi od tego, gdzie się wychowałaś, jak dużą masz rodzinę (i jak dużą rodzinę ma Twój Partner). A także po prostu od sposobu postrzegania rzeczywistości.

Dla niektórych 60 osób to już duże wesele. A dla innych poruszana dziś kategoria zaczyna się dopiero przy 150 osobach i wciąż rośnie.

W Ameryce Południowej podobno duże wesela to takie na… minimum 400 gości. Dla mnie ta liczba mocno działa na wyobraźnię. Nie jestem nawet pewna, czy mam tylu znajomych na Facebooku, ale we dwójkę – pewnie by się uzbierało. O takim weselu z pewnością pisałyby lokalne gazety i portale.

Chcesz wiedzieć, jakie błędy organizacyjne mogą zrujnować duże wesele? Sprawdź koniecznie!

Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych klientów, tych obecnych jak i potencjalnych. I to właśnie ci ostatni pokazali nam jak dużo w Polsce, a zwłaszcza na Mazurach jest Par, które chcą dużego wesela. Niestety rynek im tego nie umożliwiał. Brakowało i nadal brakuje dużych sal, z doskonałym zapleczem technicznym, profesjonalną obsługą oraz, o czym należy nie zapominać, możliwością zorganizowania noclegu dla tak licznie zgromadzonych Gości. 

Angelika Szubierajska, właściciel hotelu Mazurski Raj***

Zobacz także: 4 najczęstsze błędy przy organizacji dużego wesela

New Drop

Chcesz zobaczyć jak wygląda duże przyjęcie weselne? Obejrzyj teledysk ślubny Emilii i Łukasza, którzy zaprosili ponad 400 gości!

Zalety dużego wesela. Poznaj 5 najważniejszych

Skoro już wizja jest gotowa, to przyszła pora na zalety dużego wesela. Wbrew pozorom są one dość oczywiste. Ale o takich sprawach też należy mówić głośno.

Katalog polecanych usługodawców ślubnych

Oto główne zalety dużego wesela:

1. Możesz zaprosić wszystkie osoby, z którymi chcesz dzielić ten dzień

To jedna z głównych zalet dużego wesela. Dzięki niej nie musisz się ograniczać i możesz zaprosić wszystkich, których chcesz mieć tego dnia blisko. To ważne, jeśli macie duże rodziny i jesteście z nimi bardzo związani. A może jesteście osobami bardzo towarzyskimi i macie mnóstwo znajomych? Wielkie wesele to okazja, by spędzić czas nawet z osobami, które rzadziej widujecie, a mimo to bardzo lubicie. W przypadku mniejszej uroczystości selekcja jest tutaj bezkompromisowa – zazwyczaj zaprasza się tylko najbliższych przyjaciół i znajomych.

Dodatkowo wiążę się to także z tradycją. Często na wsi jest tak, że zaprasza się nie tylko rodzinę, ale też wszystkich sąsiadów. Duże wesele sprawia, że na pewno możesz to zrobić.

Poza tym tym im więcej gości zaprosicie, tym mniej będzie tych urażonych 🙂

 Wyraźnie widać wśród Par Młodych chęć, aby w tym wyjątkowym dniu byli z nimi wszyscy , którzy mniej lub bardziej aktywnie uczestniczą w ich życiu codziennym. Nowożeńcy chcą dzielić się tą chwilą z przyjaciółmi i rodziną. Organizując duże wesele nie muszą wybierać tych „ważniejszych” i tych którzy mogą zostać zaproszenie tylko na ceremonie zaślubin. Zapraszają i bawią się ze wszystkimi.

Angelika Szubierajska, właściciel hotelu Mazurski Raj***

2. Doświadczysz niepowtarzalnej atmosfery weselnej

Parkiet pełen ludzi, otoczenie wielu szczęśliwych osób – to nawet nie jest sukces do kwadratu czy do sześcianu! To przewyższa wszelkie możliwe działania matematyczne.

Wesele samo w sobie jest wyjątkowe, to oczywiste. Ale skoro wymieniam zalety dużego wesela, to nie mogłam pominąć faktu, że dużo gości to dużo śmiechu, dużo zabawnych sytuacji i dużo wspomnień.

Na pewno będzie dużo się działo. Oczywiście pozytywnych rzeczy – nie ma innej możliwości 🙂 Warto wykorzystać ten fakt i przygotować dużo atrakcji i zabaw. W tym na pewno pomoże Wam DJ, ale też wedding planner (jeżeli z usług takowe korzystacie). Sami też możecie zadbać o dodatkowe niespodzianki dla gości. Tutaj znajdziecie bardzo bogatą listę weselnych atrakcji.

Zobacz także: QUIZ – jak duże powinno być Wasze wesele?

polskie wesele

3. Dostaniesz wiele dodatkowych zdjęć i filmików

Wiem, że razem z Partnerem wybierzecie sobie fotografa waszych marzeń. Może też kamerzystę. Zdjęcia będą wypieszczone, piękne i zostaną wspaniałą pamiątką. Ale, ale… czy na pewno musisz na tym poprzestać?

Oczywiście, że nie. A do zalet dużego wesela na pewno można zaliczyć to, że każdy gość będzie miał swój telefon i z pewnością uchwyci Twój wielki dzień z innej, bo własnej, perspektywy. I w momencie, kiedy fotograf będzie towarzyszył Wam, to Twoi goście będą dokumentować swoją zabawę.

Dlatego po weselu warto od razu skontaktować się z gośćmi weselnymi. Można to zrobić np. za pomocą grupy na Facebooku albo konwersacji na Messengerze lub Whastappie. Zresztą zakładam, że przed uroczystością przygotowaliśmy w internecie takie miejsce, aby wymieniać się emocjami i informować o kolejnych krokach przygotowań i detalach organizacyjnych. Zróbcie folder np. na Google Dysk czy Dropboxie i podajcie uczestnikom wesela link. Poproście by wyselekcjonowali najlepsze fotki i opublikowali je właśnie tam. Niech wszyscy mają tam dostęp. Ależ będzie mnóstwo cudownych zdjęć.

Zobacz także: Największe błędy przy popełnianiu wielkiego wesela

4. Otrzymasz więcej prezentów

A przecież każdy kocha prezenty! Goście często nie tylko realizują listę prezentów, którą przygotujecie, lecz także dodają coś od siebie. I to właśnie te pamiątki zapamiętasz z Partnerem najdłużej!

Więcej gości to też pewnie więcej… kopert. Z drugiej strony mnóstwo gości to większe wydatki.

5. Łatwiej wynegocjujesz zniżki na usługi / produkty

Nie jest to oczywiście zasada i nie zawsze jest to możliwe. Jednak bardzo często przy dużym zamówieniu usługodawcy albo sami proponują zniżki, albo są bardziej otwarci na negocjacje. Jeśli tego nie zaliczyć jako zalety dużego wesela, to już nie wiem, co wchodzi do tej kategorii.

Przeczytaj także: Jak zmniejszyć wydatki związane ze ślubem?

korzyści z dużego wesela

6. Zawsze pełen parkiet

Nowożeńcy często mają obawy, że parkiet podczas wesela będzie pusty. W przypadku wielkiego wesela raczej nie jest to możliwe. Prędzej martwiłabym się, że… miejsca będzie za mało. Warto skonsultować ten temat np. z właścicielem sali czy wedding plannerką. Specjaliści pomogą dopasować wielkość sali i parkietu do konkretnej liczby gości.

7. Duże wesele = szczęście

Czy wiesz, że polska tradycja donosi, że nasze rodzime wesele musi być huczne i wielkie, aby Nowożeńcy byli szczęśliwi? Taka wieść to na pewno kolejny argument przemawiający za takim rozmiarem uroczystości 😉

Zobacz także: Kameralne wesele – wady i zalety

duże wesele
Wesele Emilii i Łukasza

Powody, dla których warto zdecydować się na duże wesele

Jest ich wiele, każda Panna Młoda będzie miała swoje, ale… większość powodów jest związana z zaletami dużego wesela i łatwo je nazwać. Zobacz, które z nich najbardziej przemawiają do Ciebie:

 1. Chcesz tego, bo marzysz o dużym weselu od dziecka – a to w końcu Twój dzień! Czemu więc rezygnować z własnych pomysłów i pragnień?
 2. Możesz sobie na to pozwolić – argument tyle przyziemny, ile prawdziwy. Duże wesele to duży koszt, a jeśli możesz sobie na niego pozwolić i chcesz tego, to po prostu to zrób.
 3. Masz dużą i tradycyjną rodzinę (podobnie jak Twój Partner) – a duże wesele umożliwia uszczęśliwienie ich możliwością zaproszenia wielu gości.
 4. Chcesz podzielić się z innymi swoim szczęściem – znalazłaś miłość i chcesz poinformować o tym świat.
 5. Wiesz, że taka okazja więcej się nie powtórzy – a skoro tak, to warto iść na całość. I zorganizować magiczny bal, który będziecie bardzo długo wspominać.

Przeczytaj także: Organizacja ślubu i wesela – jakie błędy popełniamy najczęściej

Największa zaleta dużego wesela

Co sprawia, że duże wesele zyskuje niepowtarzalny klimat? Oczywiście atmosfera! Nie znajdziesz na nim niezręcznej ciszy. Zawsze znajdzie się śmiałek, który będzie zabawiał resztę, co z pewnością wprawi wszystkich w szampański nastrój!

Z pewnością nie powtórzy się dzień na organizację tak dużego przedsięwzięcia. Może to być Twoja jedyna duża impreza w życiu. A życie mamy jedno. Jeśli duże wesele jest na Twojej liście marzeń, poważnie je rozważ.

Planer ślubny online WeddingDreamAPP to funkcjonalne narzędzia, pomocne zakładki, kopalnia inspiracji oraz materiały video i specjalnie wyselekcjonowane poradniki – wszystko, co potrzebujecie podczas swoich ślubnych przygotowań!

Aktualizacja: K. Dyczewska

Rekomendowane artykuły