Sekrety udanego związku – co zrobić, żeby przetrwał lata?

Sekrety udanego związku - co zrobić, żeby przetrwał lata? 46304

Sekrety udanego związku to coś, co powinna poznać każda para młoda. Po wielu miesiącach przedślubnych przygotowań nadchodzi w końcu ten wyjątkowy dzień. Jednak po nim następują kolejne, a Wasze małżeństwo przestaje być tylko piękną wizją i staje się codziennością. Oto jak sprawić, żeby w całej tej prozie życia, miłość i wzajemny szacunek nigdy nie osłabły.

Małżeństwo to kolejny etap w związku — ten najważniejszy, który symbolizuje Waszą gotowość do wspólnego życia. Przed ślubem często zastanawiamy się tylko nad tym, co będzie się działo w tym wielkim dniu i niecierpliwie go wyczekujemy.

A przecież jest to tylko pierwszy, przepiękny dzień reszty Waszego życia. I choć pierwsze miesiące mogą być dalszym ciągiem sielanki, to po pewnym czasie może pojawić się niezgodna z naszymi oczekiwaniami rutyna. Jakie są sekrety udanego związku, które podpowiadając, co zrobić, żeby po ślubie dalej być szczęśliwą parą? Oto kilka z nich, które zdradziły nam szczęśliwe pary.

Rozmowa jako sekret udanego związku

Rozmowa jest podstawą w relacji z drugim człowiekiem, niezależnie od tego czy dotyczy to mamy, przyjaciółki czy ukochanego. Bez niej trudno będzie Wam dzielić wspólne życie, ale też wyrazić swoje potrzeby. Nikt nie czyta w myślach. Trudno więc iść przez małżeństwo opierając się na domysłach o marzenia, plany i intencje drugiej osoby.

Bez rozmowy nie będziecie w stanie wyjaśnić wszelkich nieporozumień. Dlatego tak ważne jest, żeby otworzyć się przed sobą nawzajem i po prostu rozmawiać. W ten sposób unikniecie wielu przykrych sytuacji i niepotrzebnych sprzeczek.

Musicie po prostu uświadomić sobie, że od większości problemów nie da się po prostu uciec i bez szczerych wyznań nigdy nie będziecie potrafili dojść do porozumienia.

Rozmowa to sekret udanego związku, który choć czasem prowadzi do kłótni, pozwala oczyścić atmosferę i jasno przedstawić nasz punkt widzenia. Dzięki temu niczego przed sobą nie ukrywamy i nie gromadzimy negatywnych emocji.

Pamiętajmy, że lepsze są drobne nieporozumienia niż wielkie awantury, gdzie w chwili złości wygarnia się drugiej osobie błędy z kilku lat wspólnego życia.

Tłamszone emocje często odciskają piętno na relacji, czasami zmieniając zupełnie jej kierunek. Przecież będąc w związku naszym celem jest wzmacniać miłość przez doświadczenia, nie wygaszać je każdego kolejnego dnia.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, o które kłócicie się przed ślubem, a nie powinniście

Para siedząca przy zachodzie słońca
Harli Marten / Unsplash

Zdolność doceniania starań partnera gwarantuje udany związek

Każda kobieta chciałaby słyszeć od swojego męża komplementy — nawet jeśli mówi, że ich nie potrzebuje. Czasami wystarczy powiedzieć jej, że pięknie wygląda, że świetnie radzi sobie w pracy, opiekuje się dziećmi, że zrobiła pyszny obiad.

Proste zdania potrafią wywołać uśmiech na twarzy na resztę dnia. Sprawiają, że partnerka czuje się ważna, ale też zauważana. Że wykonywane przez nią codzienne czynności nie są tylko tłem.

Panie nie powinny jednak zapominać, że mężczyźni też lubią czuć się docenieni. To jeden z sekretów udanego związku. Warto więc pochwalić ukochanego za jego starania lub podziękować za trud, jaki włożył w jakąś czynność. Nawet jeśli jest to po prostu naoliwienie skrzypiących drzwi czy odkurzenie mieszkania…

Ważne jest jednak to, żeby mówić te słowa szczerze i starać się codziennie odnajdywać w drugiej osobie coś, za co warto podziękować.

Nie zapominajcie o tych drobnych rzeczach również po ślubie. To, że na Waszych dłoniach lśnią już obrączki nie znaczy, że możecie już przestać mówić „kocham cię” i wzajemnie się doceniać. Często zdarza się, że po latach słowo to nie zostaje wyartykułowane, chociaż oboje partnerów wie, że wciąż to ich dotyczy. To błąd. Nawet rzadko powiedziane, „kocham Cię” jest jak plaster na rany.

Przeczytaj też: Jak żyć lepiej w związku, czyli wywiad z Katarzyną Miller

Sekret udanego związku to niedopuszczanie do „cichych dni”

Powiedzenie sobie wzajemnie „przepraszam” często nie jest łatwe. Ale to jedno słowo ma naprawdę magiczną moc. W codziennym życiu zdarzają się sytuacje, w których nieumyślnie siebie czymś zranimy.

Gdy przyznamy się do błędu, pokazujemy drugiej osobie, że ją szanujemy i jest dla nas ważna. To istotny element komunikacji. Pomaga to załagodzić sytuację, ale też uniknąć poważniejszego konfliktu. Czasami „przepraszam” wymaga jednak pracy nad samym sobą. Zasypianie bez „podania sobie ręki na zgodę” sprawia natomiast, że marnujemy wspólne dni. Rano budzimy się z wrogością, zamiast miłością w sercu.

Sam papież Franciszek powiedział kiedyś, że można się kłócić, ale nigdy nie powinno się kończyć dnia bez zawarcia zgody. 

Sekrety udanego związku często bazują na komunikacji. Nie odkładajcie więc nieporozumień i kłótni na kolejne dni — problemy same nie znikną, a w Was będą narastać tylko złe emocje. To do niczego dobrego Was nie doprowadzi. Dlatego nie dopuszczajcie do „cichych dni” i rozwiązujcie problemy od razu. Milczenie zabija uczucia.

Przeczytaj także: Horoskop miłosny 2021 – jaką będziesz żoną?

Poczucie humoru i dystans jako sekrety udanego związku

Udane małżeństwo musi być oparte na przyjaźni, a co za tym idzie, na umiejętności bawienia się świetnie w swoim towarzystwie. To sekret udanego małżeństwa jednej ze słynnych par, która w tym roku będzie obchodzić… 74. rocznicę ślubu!

Królowa Elżbieta II przyznała kiedyś, że kocha swojego męża, ponieważ po tylu latach to właśnie on wciąż potrafi rozbawić ją jak nikt inny.

Spójrzmy prawdzie w oczy — w życiu czeka Was wiele wzlotów i upadków oraz sytuacji, w których jedno z Was zrobi coś nie tak. A w rzeczywistości pełnej niepowodzeń i wpadek, musicie umieć śmiać się ze świata, z samego siebie oraz z siebie nawzajem. To najłatwiejszy i najzdrowszy sposób na rozładowanie napięcia i zyskanie poczucia, że wszystko będzie dobrze.

Umiejętność wspólnego spędzania czasu jest naprawdę ważna. Nie tylko w kwestii wypełniania obowiązków domowych, czy małżeńskich, ale też w sferze czysto rozrywkowej i towarzyskiej.

Sekret udanego związku tkwi w zdolności do relaksowania się obok drugiej osoby. Jeśli w rezultacie zapytani o to, kto jest Waszym najlepszym przyjacielem, bez cienia wątpliwości odpowiecie, ze jest nim Wasza druga połówka, to jesteście szczęściarzami.

Przeczytaj także: Traktujmy partnera jak przyjaciela, a nie jak wroga – wywiad z Katarzyną Miller

udany związek pary
fot.  Esther Ann on Unsplash

Zdolność do odpuszczania rzeczy nieistotnych

Jeżeli nie jesteście w stanie dojść do porozumienia w niektórych kwestiach, warto, żeby każde z Was odrobinę odpuściło. Trzeba stale pracować nad małżeństwem i jego nieodłącznym towarzyszem — cierpliwością. W końcu nie ma osób idealnych i rzadko dochodzi do sytuacji, w których jedna strona ma absolutną rację i nie popełnia błędów. Przebywacie ze sobą niemal codziennie. Widzicie siebie nawzajem w gorszych i lepszych momentach życia.

Każdy musi dopuścić do siebie myśl, że czasem coś nie będzie wyglądało tak, jak to sobie wyobrażaliście przed ślubem.

Często nie ma innego wyjścia niż przyznanie racji drugiej osobie, nawet jeśli nie do końca się z nią zgadzamy. Ale czy naprawdę, w imię miłości, nie jesteśmy w stanie przeżyć na przykład tego, że w trakcie spotkania z kolegami on odpisał nam na SMS-a dopiero po godzinie?

Szacunek dla tego, kim oboje jesteście to sekret udanego związku

Pamiętajcie, że przed Wami wiele wspólnych lat. Ciężko jest żyć z kimś tak długo, udając kogoś, kim się nie jest. Nie bójmy się więc pokazać jacy naprawdę jesteśmy (najlepiej jeśli będziemy sobą od początku, a nie dopiero po ślubie).

Inną kwestią jest fakt, że kiedy chcemy „za bardzo” uszczęśliwić drugą osobę, zatracamy powoli samych siebie. To sprawia, że czujemy się niezadowoleni z życia. Szczerość wobec samego siebie i prawdziwa wolność naprawdę uszczęśliwiają. Sekretem szczęśliwego związku jest dostrzeżenie piękna w tym, że jesteśmy inni. I choć się różnimy, umiemy tę inność uszanować.

Ważne jest więc, abyście od samego początku byli sobą, ale i zachowywali się naturalnie.

Sekret udanego związku działa też w drugą stronę. Nie zmieniajmy partnera lub partnerki na siłę. Takiego go poznaliśmy, takiego pokochaliśmy. Przyjęliśmy go ze wszystkimi zaletami i wadami. Dlaczego po latach chcemy być z kimś zupełnie innym?

Mowa oczywiście o cechach, które poznaliśmy przed ślubem. Są też te, które ujawniają się dopiero po latach wspólnego życia. Warto pamiętać jednak, że w małżeństwo wkraczamy z drugim człowiekiem, który jak my, może popełniać błędy i mieć gorsze chwile.

Przeczytaj także: Czułe słówka, czyli recepta na szczęśliwszy związek!

Sekret udanego związku to wspólne cele i motywacja do działania

Z krytykowania drugiej osoby jeszcze nigdy nic dobrego nie wyniknęło. Jeśli już to robimy, ważne jest żeby była to krytyka konstruktywna, oparta na dyskusji i dzieleniu opinii.

Jednym z najważniejszych elementów w związku jest poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że mamy oparcie w naszej drugiej połówce. Poza tym, chyba każdy z nas wie, że trwałe małżeństwa to te, w których podejmuje się wspólne decyzje i wyzwania, a nie te, w których żyje się w zasadzie obok siebie.

Możecie mieć różne poglądy i upodobania, ale snując wizje na temat przyszłości powinniście widzieć podobne obrazki.

I wspólnymi siłami dążyć do ich zrealizowania. Motywować siebie nawzajem. Wspólny cel łączy i daje Wam mnóstwo możliwości do czerpania radości z bycia razem.

Przeczytaj także: Jak sobie radzić z poślubną depresją?

para w udanym związku gotuje razem
fot. Soroush Karimi on Unsplash

Sekrety udanego związku, czyli pełne zaufanie

Ten końcowy punkt nie powinien być dla Was zaskoczeniem. To jeden z podstawowych sekretów udanego związku i w hierarchii zasad, powinen zajmować pierwsze miejsce. W końcu, jeżeli już zdecydowaliście się na wspólne życie, to powinniście darzyć się nawzajem zaufaniem. Niepewność i zazdrość nie służy związkowi — szczególnie, jeśli towarzyszy im brak szczerych rozmów. Pogłębia niepewność, dystansuje od drugiej osoby,

Żeby nie zacząć „dusić się” w małżeństwie, musicie dać sobie pewną przestrzeń.

Nie jesteście jednym wspólnym organizmem, a partnerami, z których każdy ma prawo do prywatności i czasu tylko dla siebie. A chwilowy odpoczynek od siebie nawzajem da Wam nie tylko pole do rozwoju osobistego, ale także mnóstwo tematów do rozmów, dzięki którym w Waszą codzienność nie wkradnie się nuda i przewidywalność.

Pozwoli Wam też na chwilę oddechu od życia tylko we dwoje. Odpoczynek nie oznacza jednak życia obok siebie. Po prostu, jeśli każde z was będzie miało sferę życia, w której nie będzie uczestniczył partner, relacja może się pogłębić.

Przeczytaj też: QUIZ: Jakim typem pary jesteście?

Najlepszym dowodem na to, że śmiech i podobne poczucie humoru są kluczem do udanego związku jest małżeństwo naszej Redaktor Naczelnej, Izabeli Janachowskiej i Krzysztofa Jabłońskiego. Zresztą — same zobaczcie!

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły