Bridal shower czy wieczór panieński? A Ty co wybierasz?

toast na bridal shower

Niezależnie od tego, czy organizowałaś już ślub, czy nie, na pewno doskonale wiesz, czym jest wieczór panieński. Ale czym jest popularny na Zachodzie bridal shower? Na wstępie powiemy tylko, że nie jest to zamienna nazwa. Przybliżymy Wam każdą z tych imprez, żeby łatwiej było Wam zauważyć różnice.

Jeśli zastanawiacie się, którą z imprez wybrać i czy zdecydować się na obie z nich, podpowiemy wam, co robić na wieczorze panieńskim lub czy warto zorganizować bridal shower. Pytania te rodzą zresztą kolejne – kto powinien wziąć na siebie przygotowania, kogo należy zaprosić i gdzie urządzić każdą z tych imprez?

janachowska.pl
 • Wieczór panieński (bachelorette party) i bridal shower. Znasz różnice? - zdjęcie 3
  fot. iStock

Czym jest wieczór panieński?

Zacznę od popularnego w Polsce wieczoru panieńskiego (ang. bachelorette party). Przyjęło się, że wieczór panieński jest organizowany przez świadkową i odbywa się przed samym ślubem.

Nie polecamy jednak wyboru ostatniego wieczoru „na wolności”, gdyż może to niekorzystnie odbić się na wyglądzie oraz pozbawić Was sił w dniu ślubu – a tego przecież nie chcecie. Co więcej, wypadki się zdarzają, zwłaszcza jeśli na ten dzień przewidujecie, np. ekstremalne sporty.

concept store

Idealnie będzie wybrać termin przypadający na ok. miesiąc do dwóch tygodni przed uroczystością, żeby uzyskać pewność, że zarówno podczas wypadu z przyjaciółkami, jak i w czasie wesela dacie z siebie 100 proc.

 • panna młoda otwiera szampana na bridal shower
  fot. iStock

Wspomniałyśmy o przyjaciółkach, ale na wieczorze panieńskim bawią się wszystkie młode dziewczyny, które są dla ważne dla panny młodej – druhny, siostry, szwagierki… Wszystkie te, z którymi Ty dobrze się bawisz i przy których świetnie się czujesz.

Na Twojej liście gości nie powinny znaleźć się natomiast wszystkie młode kobiety zaproszone na wesele. To impreza w kameralnym gronie, gdzie znaleźć mają się najbliżsi i gdzie nie obowiązuje zasada zapraszania „bo wypada”.

reklama wedding dream tv

Co robi się podczas wieczoru panieńskiego?

W przeciwieństwie do bridal shower, tego dnia najczęściej idzie się do klubu, ale nie jest to jedyna możliwa opcja. Popularne są także wyjścia do spa, na kręgle, wieczory filmowe itp. Coraz większą popularnością cieszą się także zabawy w detektywa (escape rooms), w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach.

Panna młoda i jej przyjaciółki chętnie organizują również wspólne wyjazdy. Od budżetu zaproszonych gości zależy, jaki jest to kierunek. Lista pomysłów jest niemal nieskończona i zależy od kreatywności organizujących oraz pasji przyszłej panny młodej (postaramy się wyszukiwać dla Was dobre rozwiązania i opisywać w kolejnych tekstach).

Podczas wieczoru panieńskiego niejednokrotnie dla panny młodej wymyślane są zadania i testy, np. znajomości pana młodego. Mają one podkreślić charakter imprezy, uświetnić wieczór i wnieść odrobinę humoru.

Zwykle pojawiają się już na początku, żeby rozluźnić atmosferę i lekko poddenerwowaną pannę młodą. To właśnie wtedy wręczane są też upominki. Najczęściej takie, które przydadzą się podczas nocy poślubnej i miesiąca miodowego.

katalog firm

Czym jest bridal shower?

Bridal shower to przyjęcie, które nie jest tak popularne w Polsce, natomiast cieszy się ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Coraz więcej panien młodych interesuje się tym pojęciem, zwłaszcza w dobie Instagrama.

Przyjęcie bridal shower organizuje zazwyczaj mama panny młodej, czasami również pana młodego lub jej przyjaciółka (czy też grupa przyjaciółek) na około dwa miesiące przed ślubem. Można powiedzieć, że jaki czas temu był to swojego rodzaju wieczór panieński, poprzedzający… wieczór panieński.

Jak przystało na XXI wiek, tradycja jednak nieco ewoluowała. Jeszcze kilka lat temu bridal shower odbywał się głównie w kobiecym gronie, w tej chwili wygląda to nieco inaczej. Na przyjęciu mogą pojawić się również mężczyźni, choć nie wszystkie panny młode z tego korzystają.

 • Wieczór panieński (bachelorette party) i bridal shower. Znasz różnice? - zdjęcie 2
  fot. iStock

Obecnie tego typu imprezy organizuje się po to, żeby zintegrować rodziny przyszłych małżonków. To świetna okazja do tego, aby przełamać pierwsze lody, powspominać stare dobre czasy. Rodziny i przyjaciele podczas bridal shower wspólnie bawią się, celebrują i obdarowują przyszłą młodą parę prezentami.

aplikacja ślubna wedding dream

Co robi się podczas bridal shower?

Bridal shower jest nieco bardziej poważną, czy też formalną imprezą, głównie ze względu na pojawianie się tam m.in. mam. Nie oznacza to oczywiście, że ma być sztywno.

Najczęściej przyjęcie ma formę uroczystego obiadu, czy też brunchu, podczas którego siedzi się przy stole lub w pokoju, czy też ogrodzie zastawionym przekąskami. Jak to się mówi: przez żołądek do serca!

zadania dla panny młodej na bridal shower
ShutterStock

Państwo młodzi, podobnie jak na wieczorze panieńskim, czy kawalerskim otrzymują prezenty od gości. Różnią się one jednak nieco swoim charakterem.

Przyjęło się, że mają to być przedmioty, które przydadzą się im na nowej drodze życia. Niejednokrotnie pojawiają się tam m.in. sprzęty AGD. Popularne w USA jest tworzenie list prezentowych – wyprawki na nową drogę życia – dzięki czemu zaproszeni goście nie mają problemu z zakupem podarunku.

Bridal shower to również zabawy mające na celu integrację gości. Wyglądają one podobnie jak w przypadku wieczoru panieńskiego, jednak często są bardziej kreatywne i manualne.

Nie brakuje jednak rebusów, czy choćby karaoke! W wielu przypadkach, impreza dla panny młodej lub przyszłych małżonków jest niespodzianką. Aktywności zależą więc od inwencji zaproszonych gości.

Przyjęcie może też mieć swój motyw przewodni. Może on nawiązywać do wesela i dobrze, żeby był choć odrobinę zakotwiczony w klimacie Waszego ślubu, jednak nie musi.

stół na bridal shower
ShutterStock

Jak zorganizować bridal shower?

Bridal shower organizowane po konsultacjach z panną młodą może opierać się na stworzonej przez nią liście gości. W takiej sytuacji zapraszanie jest nieco łatwiejsze.

Jeśli przyjęcie ma być niespodzianką, mama lub przyjaciółka powinna skonsultować się z bliskimi i w oparciu o swoją wiedzę napisać, np. maila do wybranej grupy z detalami odnośnie bridal shower i wyjaśnieniem, czym w zasadzie jest tego typu impreza. Taka informacja powinna dotrzeć do gości już nawet sześć tygodni przed wydarzeniem. Trudno jest zgrać kalendarze większej grupy osób.

Planowanie bridal shower można zamknąć w kilku krokach:

 1. Ustalenie budżetu przyjęcia. Obejmuje to zarówno miejsce przyjęcia, menu i dekoracje. Zwykle zamyka się w kilkudziesięciu złotych na osobę.
 2. Wybór odpowiedniej daty. Nie może on kolidować przede wszystkim z planami panny młodej.
 3. Stworzenie listy gości. Może to odbywać się samodzielnie lub z pomocą panny młodej.
 4. Ustalenie motywu przewodniego bridal shower. Nie jest to punkt obowiązkowy, jednak ułatwia późniejsze planowanie całości przyjęcia.
 5. Wybór lokalizacji. Może być to restauracja, ogród, czyjeś mieszkanie lub choćby wynajęty apartament, np. za pośrednictwem Airbnb.
 6. Wysłanie zaproszeń. Koniecznie z potwierdzeniem obecności na przyjęciu. Mogą mieć formę drukowaną, ale i elektroniczną.
 7. Ustalenie menu. Dostosuj je do pory roku, upodobań panny młodej, ale i charakteru przyjęcia. Zrezygnuj z ciężkich potraw, postaw na przekąski. Jeśli bridal shower ma formę obiadu, określ preferencje gości i zapytaj, czy któryś z nich nie jest wegetarianinem.
 8. Zaplanowanie dekoracji. Czasami wystarczą balony
 9. Organizacja zabaw. Wiele inspiracji znajdziemy na popularnych portalach. Często najlepsze pomysły mają jednak zaproszeni goście. Jeśli organizatorka jest z nimi blisko, może poprosić ich o pomoc.
 10. Stworzenie playlisty. Najlepiej dobrać ją do charakteru przyjęcia i upodobań panny młodej.
bridal shower
ShutterStock

Jak sądzicie, czy w polskiej tradycji przydałby się bridal shower, czy wystarczy stary, dobry wieczór panieński i zwyczaj dawania prezentów parze młodej w czasie ślubu?

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły