Dzień Babci: kiedy swoje święto mają polskie babcie?

dzień babci

Dzień Babci to święto, o którym pamięta każda wnuczka i wnuczek. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Oto garść informacji na temat święta babć.

Przełom lat to okres wręcz najeżony różnymi świętami. Początkiem grudnia obchodzimy Mikołajki, by już kilka tygodni później świętować Boże Narodzenie. Kolejnych kilka dni dzieli nas od Sylwestra i Nowego Roku. Co dalej? Oczywiście Trzech Króli, a za następnych kilka tygodni… Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dodajmy do tego adwent, karnawał i ferie szkolne, a uzyskamy okres dosłownie przesycony radosnymi wydarzeniami.

W niniejszym materiale skupimy się jednak na święcie, które podkreśla szczególną relację między wnukami a ich babciami. Co naturalne, mowa o Dniu Babci. Kiedy w Polsce wypada Dzień Babci? Dlaczego właśnie w tym konkretnym dniu? Jaki pomysł na Dzień Babci i Dziadka miał Jan Paweł II? Kiedy święta dziadków obchodzi się w innych krajach? Co kupić babci na prezent z okazji Dnia Babci? Właśnie na te pytania odpowiadamy poniżej.

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia, jakim będzie geneza święta babci w Polsce.

Kiedy jest Dzień Babci i dlaczego właśnie wtedy?

dzień babci

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Dlaczego właśnie wtedy? By udzielić odpowiedzi na to pytanie, musimy cofnąć się do czasów, kiedy obchody święta babci zostały spopularyzowane. Przenieśmy się zatem myślami do roku 1965. 21 stycznia, na scenie Domu Kultury Milicji Obywatelskiej w Poznaniu, wystawiano sztukę Drzewa umierają stojąc. Rolę Babci grała w niej Mieczysława Ćwiklińska, która właśnie obchodziła 85. urodziny. Z tej okazji otrzymała tort, na którym znalazła się dedykacja Dla babci.

Wydarzenie dokładnie opisały lokalne media, a rok później warszawski Express Wieczorny ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Zwyczaj wręczania upominków babciom błyskawicznie zdobył popularność w całej Polsce i trwa do dnia dzisiejszego.

Można zatem uznać, że w Polsce obchodzimy Dzień Babci właśnie 21 stycznia nieco przez przypadek. Gdyby nie inicjatywa wręczenia tortu aktorce obchodzącej urodziny, która została szeroko rozpropagowana przez media, bardzo możliwe, że obchodzilibyśmy to święto w zupełnie innym dniu.

Dzień Babci według Jana Pawła II

dzień babci

Swój pomysł na Dzień Babci i Dziadka miał papież Jan Paweł II. Zaproponował on, by wspólne święto dziadków odbywało się 26 lipca. Dlaczego właśnie wtedy? Tego dnia w liturgicznym kalendarzu Kościoła Katolickiego wypada wspomnienie Anny i Joachima, czyli dziadków Jezusa.

Pomysł papieża nie spotkał się jednak z powszechną akceptacją. Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że dzień 26 lipca wypada w samym środku wakacji. To czas, gdy dzieci często przebywają na wyjazdach, co sprawiłoby, że kontakt z dziadkami byłby mocno utrudniony, zwłaszcza w czasach gdy nie było internetu czy smartfonów. Ponadto wakacyjny termin oznaczał, że w szkołach i przedszkolach nie mogłyby odbywać się uroczystości związane ze świętami babci i dziadka.

Dzień Babci w innych krajach

dzień babci

Wiemy już, kiedy Dzień Babci obchodzony jest w Polsce i dlaczego to właśnie ten konkretny dzień. Kiedy obchody święta babć wypadają w innych krajach? Dla przykładu we Francji jest to święto ruchome, przypadające na pierwszą niedzielę marca. W Rosji święto dziadków obchodzone jest w październiku, podobnie jak w Wielkiej Brytanii.

Szczególnie uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Święto Dziadków nazywa się tam National Grandparents Day i obchodzone jest w pierwszą niedzielę po amerykańskim Święcie Pracy, które z kolei wypada w pierwszy poniedziałek września. Symbolem amerykańskiego święta dziadków jest niezapominajka i specjalna pieśń śpiewana przez dzieci właśnie z okazji tego wyjątkowego dnia.

new drop

Wyjątkowej symboliki doczekał się Dzień Babci i Dziadka we Włoszech. Obchodzony jest on 2 października, czyli w dniu, w którym w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego przypada wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Ta wyjątkowa korelacja podkreśla szczególną więź między dziadkami a wnukami, którzy dla swoich pociech często pełnią rolę opiekunów.


Warto pamiętać o tym, że w większości krajów Dzień Babci i Dzień Dziadka to jeden i ten sam dzień. Tylko gdzieniegdzie, jak na przykład w Polsce, babcie i dziadkowie świętują osobno.

Co kupić babci na prezent z okazji Dnia Babci?

dzień babci

Przejdźmy do tego, w jaki sposób możemy uczcić Dzień Babci i sprawić ukochanej seniorce nieco przyjemności. Warto już na wstępie wspomnieć o tym, że akurat w tym konkretnym dniu prezent w postaci drobnego upominku wcale nie jest najistotniejszy. Liczy się wyłącznie gest, którym dzieci chcą uhonorować babcie w dniu ich święta.

Co to może być? W Polsce przyjęło się, że za przygotowanie dzieci do obchodów Dnia Babci odpowiadają rodzice i nauczyciele. Dzieci uczone są krótkich wierszyków okolicznościowych, piosenek dla babci czy prostych choreografii. Zdarza się, że w szkołach i przedszkolach organizowane są uroczyste akademie, na które zapraszane są babcie i dziadkowie, by móc podziwiać talenty swoich pociech.

New Drop

Wróćmy jednak do propozycji prezentów. Powszechnie przyjęło się, że prezent na Dzień Babci ma formę drobnego upominku. Do tych najbardziej klasycznych należą kwiaty i ulubione słodycze. Obecnie jednak coraz częściej można spotkać w sklepach prezenty produkowane typowo z myślą o wręczeniu ich na Dzień Babci. Są to, w szczególności, takie drobiazgi jak skarpetki, kubek z nadrukiem, breloczek czy ozdoby do powieszenia na ścianie. Należy jednak pamiętać o tym, że z całą pewnością to prezent wykonany własnoręcznie przez dziecko sprawi babci najwięcej radości.

Wiecie już, dlaczego dzień babci obchodzony jest w Polsce 21 stycznia. Wasza w tym głowa, by nigdy o nim nie zapomnieć i postarać się, by w tym dniu znaleźć dla babci chociaż krótką chwilę. Nic bowiem nie sprawia dziadkom tak wielkiej radości, jak wspólne chwile w towarzystwie wnucząt.

Rekomendowane artykuły