Dzień Dziecka w Polsce – kiedy wypada ważne święto dzieci?

dzień dziecka

Dzień Dziecka to jedno z najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. To wtedy dzieci otrzymują przeróżne podarunki. Kiedy wypada w Polsce i na świecie?

Dzień Dziecka, obchodzony na całym świecie, stanowi wyjątkową okazję do celebrowania i podkreślania roli dzieciństwa w życiu człowieka oraz praw dziecka. Jest to moment, w którym dorośli skupiają się na potrzebach, prawach i szczęściu najmłodszych, którymi na co dzień opiekują się i chronią. W niniejszym materiale przyjrzymy się historii tego święta, współczesnym zwyczajom związanym z obchodzeniem Dnia Dziecka oraz różnicom w celebracji tego dnia w Polsce i innych krajach.

janachowska.pl

Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce?

dzień dziecka

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Choć nie jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych i dzieci muszą stawić się w szkole, z reguły nie odbywają się wtedy zajęcia dydaktyczne. Szkoły przygotowują dla uczniów wiele atrakcji, takich jak zabawy, festyny, dyskoteki czy konkursy z nagrodami. W wielu szkołach Dzień Dziecka obchodzony jest jako dzień sportu. To czas gdy cała społeczność szkolna gromadzi się czy to wokół boiska, czy na sali gimnastycznej, by dopingować chętnych uczniów w różnorakich zmaganiach. Powstaje z tego coś na kształt szkolnych igrzysk olimpijskich.

W Polsce 1 czerwca parki, placówki kulturalne i rozrywkowe są pełne atrakcji dla najmłodszych. Do obchodów szkolnych chętnie przyłączają się państwowe i miejskie instytucje kultury, a także przeróżne firmy prywatne.

concept store

Istnieje również drugi aspekt dnia dziecka. To czas, gdy polskie społeczeństwo może mocniej niż zwykle pochylić się nad koniecznością zapewnienia dzieciom jak najlepszych warunków do pełnego rozwoju i szczęścia. Przoduje w tym wiele organizacji pozarządowych zajmujących się prawami dziecka, edukacją czy pomocą dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych.

Do obchodów dnia dziecka przyłączają się również najważniejsze instytucje państwowe. Obrady Sejmu zmieniają się w posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, gdzie wybranych przez obywateli posłów zastępują najmłodsi. Jest to bardzo ważne miejsce do dyskusji o prawach i roli dzieci i młodzieży w polskim społeczeństwie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

dzień dziecka

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest w wyjątkowym miesiącu – czerwcu. To czas, gdy zaczynają się szkolne wakacje, a na zewnątrz robi się coraz cieplej, co zapowiada rychłe nadejście lata. Trudno wyobrazić sobie piękniejsze okoliczności do obchodzenia święta dzieci.

Nie jest to jednak regułą. Najpopularniejsza data obchodów Dnia Dziecka to… listopad. Dlaczego właśnie wtedy? Skąd ta różnica? Już wyjaśniamy.

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest na całym świecie 20 listopada. To data, która została ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1959 roku. Obchody tego dnia mają na celu podkreślenie praw dziecka oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane z dobrostanem i ochroną jego najmłodszych członków.

Dlaczego zatem w Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, mimo że nasz kraj jest jednym z członków Organizacji Narodów Zjednoczonych? W rezolucji ustanawiącej Dzień Dziecka zawarto klauzulę mówiącą o tym, że każde państwo członkowskie ONZ może obchodzić Dzień Dziecka w wybranym przez siebie terminie, związanym z lokalną tradycją. Jako że w Polsce Dzień Dziecka w momencie uchwalenia rezolucji już był obchodzony, postanowiono o pozostaniu przy dotychczasowej dacie.

Co kupić dziecku na Dzień Dziecka?

dzień dziecka

Jako że obchody Dnia Dziecka w Polsce, zwłaszcza te w rodzinnych kręgach, sprowadzają się do wręczania najmłodszym prezentów, przygotowaliśmy garść sugestii odnośnie tego, czym w tym dniu można obdarować najmłodszych. Na liście prezentów znajdują się przede wszystkim zabawki. Jakie? To już sami dorośli wiedzą najlepiej. A jeśli nie, zawsze warto zapytać samego obdarowywanego, co chciałby otrzymać w tym wyjątkowym dniu.

Uniwersalnymi pomysłami na prezent, które mogą się sprawdzić, w przypadku dzieci w wieku szkolnym, są książki i zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, gry planszowe, sprzęt sportowy, zabawki interaktywne, instrumenty muzyczne czy bilet na wybraną atrakcję.

Dlaczego warto obchodzić Dzień Dziecka?

dzień dziecka

Argumentów za tym, dlaczego warto pamiętać o Dniu Dziecka i hucznie go obchodzić jest całe mnóstwo. Oto najważniejsze z nich.

Celebracja Dnia Dziecka to czas, kiedy można skupić się na radości i beztroskiej zabawie. To także szansa na przeżycie przez nie wyjątkowych chwil, które pozostaną w ich pamięci na zawsze. Dzień Dziecka to doskonała okazja do promowania zabawy, kreatywności i eksploracji świata. Poprzez różnorodne atrakcje, gry i zabawy, dzieci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności oraz nabywania nowych doświadczeń. Obchody Dnia Dziecka często integrują rodziny, tworząc wspólne, radosne chwile. To czas, kiedy dorosłym przypomina się o znaczeniu wsparcia i zrozumienia w procesie dorastania dzieci.

Dzień Dziecka jest też okazją do edukowania społeczeństwa o prawach dzieci, jakie zostały określone w Konwencji Praw Dziecka ONZ. To idealny moment na rozmowę o konieczności szanowania godności, równości i bezpieczeństwa dzieci. Dzień Dziecka jest okazją do refleksji nad warunkami życia dzieci i ich dobrostanem. To moment, aby zastanowić się nad tym, co dorośli mogą zrobić, by najmłodszym żyło się jak najlepiej.

Świętowanie Dnia Dziecka jest okazją do budowania pozytywnego wizerunku dzieci w społeczeństwie, ale przede wszystkim na to, by mogły przeżyć chwile nieskrępowanej radości. Dla dorosłych to z kolei moment, gdy przychodzi refleksja nad ich zdolnościami, aspiracjami i potencjałem.

Dzień Dziecka wypada w Polsce 1 czerwca. Nikomu nie wolno o tym zapomnieć.

Zobaczcie, jak Izabela Janachowska obchodziła Dzień Dziecka ze swoim synkiem:

Rekomendowane artykuły