Dzień Ojca w Polsce. Kiedy wypada święto taty?

dzień ojca

Dzień Ojca to jedno z wyjątkowych świąt w kalendarzu. To właśnie wtedy dziękujemy naszym tatom za ich trud i poświęcenie. Kiedy wypada w naszym kraju?

Jak do tego doszło, że święto ojców pojawiło się w kalendarzu? Cóż, w dużej mierze stało się tak dlatego, że chwilę przed tym zagościł w nim… Dzień Matki. Uznano, że skoro istnieje szczególny dzień dla wszystkich mam, na podobny zasługują również ojcowie. Co prawda święto to obchodzone jest znacznie mniej hucznie niż święto mam, nie możemy o nim zapominać. Zwłaszcza że wielu z nas przeżywa je w podwójnej roli. Zarówno jako ojciec, który chciałby, by jego własne dzieci o nim pamiętały, jak i syn swojego taty, któremu również należy się pamięć i szacunek.

New Drop

Co bardzo istotne, o Dniu Ojca powinny pamiętać również kobiety i to nie tylko w charakterze córek. Jako że bardzo często za prezentami od dzieci dla mamy stoi właśnie tata, tak w tej sytuacji jest odwrotnie. To mama dba o to, by dzieciom nie umknął z pamięci ten wyjątkowy dzień.

Jaką historię ma dzień ojca? Dlaczego obchodzimy go właśnie w czerwcu? Jaki upominek sprawdzi się jako prezent na Dzień Ojca? Na te pytania odpowiadamy właśnie w niniejszym materiale, także zachęcamy do uważnej lektury. Dzięki poświęconej chwili czasu będziecie mogły nie tylko wykazać się wiedzą na temat historii święta taty, ale również będziecie miały ułatwione zadanie przy wyborze prezentu dla niego.

Zacznijmy jednak od krótkiego rysu historycznego Dnia Ojca, ponieważ ten jest naprawdę ciekawy.

Kiedy jest Dzień Ojca i dlaczego właśnie wtedy?

dzień ojca

Odpowiedź na najważniejsze w pytanie w tym materiale brzmi następująco. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. Dlaczego właśnie wtedy? Już wyjaśniamy.

Święto taty, podobnie jak wiele współczesnych świąt, ma swój początek w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, na fali bardzo ciepłego przyjęcia Dnia Matki, postanowiono uhonorować również ojców. Pierwsze obchody Dnia Ojca zorganizowano w miejscowości Spokane dnia 19 czerwca 1910 roku. Zaaranżowała je Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej.

Początkowo Dzień Ojca miał niezwykle osobisty charakter. Ojciec pomysłodawczyni samotnie wychowywał szóstkę dzieci, za co jedna z córek postanowiła odwdzięczyć mu się w ten niezwykły sposób. Musiało minąć jednak bardzo wiele czasu, by obchody Dnia Ojca zyskały większą popularność. Stało się tak dopiero drugiej połowie XX wieku. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się to święto, oficjalnie pojawiło się w kalendarzu dopiero w 1972 roku za sprawą prezydenta Richarda Nixona.

new drop

W Polsce Dzień Ojca obchodzi się od 1965 roku, za sprawą dyskusji opublikowanej na łamach jednego z dzienników wydawanych w Łodzi. Pytanie o wskazanie właściwej daty dla Dnia Ojca otrzymał m.in. poeta Jan Sztaudynger. Na zadane pytanie odpowiedział on w następujący sposób: Popieram z całego serca, a dzień proponuję 23 czerwca. Jest to najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto.

Z biegiem lat obchody Dnia Ojca były propagowane przez kolejne media w Polsce. Nowe święto spodobało się na tyle, że współcześnie obchodzone jest w naszym kraju powszechnie.

Obchody Dnia Ojca na świecie

dzień ojca

Jak łatwo się domyślić, Polska nie jest jedynym krajem, w którym obchodzi się Dzień Ojca. W rzeczywistości jest ich bardzo wiele. Kiedy święto taty obchodzone jest w innych krajach? Istnieje wiele różnych terminów. Dla przykładu w krajach z południa Europy, takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, obchody Dnia Ojca są ściśle związane z religią. Wyznaczono je na 19 marca, czyli dzień, w którym w Kościele Katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefa z Nazaretu. Podłoże religijne mają również obchody Dnia Ojca w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów święto to wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli w 39. dniu po Wielkanocy.

W wielu krajach dzień ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. Świętują wówczas ojcowie z Francji, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy.

Dzień Ojca a Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka

dzień ojca

W polskim kalendarzu świąt znajdziemy zarówno Dzień Ojca, jak i Dzień Mężczyzny czy Dzień Chłopaka. Wszystkie te święta zostały do niego wpisane, jednak na dobrą sprawę większą popularnością cieszy się wyłącznie Dzień Ojca, obchodzony w dniu 23 czerwca.

Nieco mniejszą popularnością cieszy się Dzień Chłopaka, który w Polsce obchodzimy 30 września. Z kolei tradycja obchodów Dnia Mężczyzny nie przyjęła się praktycznie w ogóle, toteż mało kto wie, którego dnia odbywają się jego obchody. Jak mówi kalendarz, w Polsce Dzień Mężczyzny wypada w dniu 3 listopada.

Jaki prezent kupić tacie na Dzień Ojca?

dzień ojca

Skoro znamy już polską datę obchodów Dnia Ojca i historię tego święta, przejdźmy do tego, w jaki sposób jest celebrowany. W swoich założeniach Dzień Ojca ma być tym dniem, kiedy dzieci wyrażają swój szacunek i wdzięczność wobec ojców za ich trud i poświęcenie. Z tego też powodu to właśnie pamięć, dobre słowo i wspólnie spędzony czas są tym najważniejszym prezentem, jaki ojciec może otrzymać od dziecka właśnie z tej okazji.

Jaki prezent wybrać dla taty? Najlepiej niech będzie to coś drobnego, ale symbolicznego. Jakiś drobiazg, który wywoła uśmiech na jego twarzy. W Polsce najczęściej takim prezentem są słodycze czy butelka ulubionego alkoholu. Może to być również drobny dodatek do eleganckiego ubioru, taki jak krawat czy spinki do mankietów.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by prezent dla taty miał znacznie mniej formalny wymiar. Personalizowany kubek czy koszulka ze śmiesznym nadrukiem również sprawdzą się świetnie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszym prezentem na Dzień Ojca jest wspólnie spędzony czas. Z tego też względu bardzo dobrym pomysłem jest rezygnacja z tradycyjnych upominków na rzecz wspólnej aktywności. Może to być wyjście do ulubionej restauracji taty, na gokarty, strzelnicę, mecz itd. Wszystko zależy od tego, co konkretny tata lubi najbardziej.

Jeśli jesteś mamą i szukasz prezentu, jaki wasze wspólne dzieci mogłyby podarować tacie, mamy tylko jedną wskazówkę. Każdy tata najbardziej ucieszy się z prezentu, który dzieci przygotują samodzielnie. Nawet najprostsza laurka złożona z kilku prostych liter będzie bardziej wzruszająca niż pudełko czekoladek. Owszem, drobna pomoc ze strony mamy nie zaszkodzi, jednak wcale nie o to w tym chodzi. Liczy się prosty, osobisty gest, za to wypełniony szczerymi uczuciami.

Rekomendowane artykuły