Wedding blues: czym właściwie jest i jak sobie z nim radzić?

Wedding blues: czym właściwie jest i jak sobie z nim radzić? 95516

Planowanie ślubu i wesela to ekscytujące i jednocześnie stresujące przedsięwzięcie. Przez kilka miesięcy (a nawet lat!) towarzyszy Ci ciągłe uczucie oczekiwania i dopinania szczegółów na ostatni guzik, aż nagle, tak po prostu, jest po wszystkim. I zupełnie znikąd zalewa Cię dziwna fala nieopisanego smutku. Przecież dopiero co zostałaś żoną! Powinnaś rozkwitać, promieniejąc radością, a zamiast tego nie wiesz nawet, czy chcesz dziś wstać z łóżka. Czy to może być wedding blues?

Co to jest wedding blues?

Wedding blues, nazywany również potocznie „poślubną depresją”, to moment, w którym para krótko po ślubie zaczyna odczuwać smutek, którego nie potrafi zdefiniować. Badania potwierdzają jednak, że choć dla wszystkich etap przejścia od weselnej gorączki do zwykłej rzeczywistości może być trudny, ten stan dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn.

Wydaje się, że to niemożliwe, by odczuwać smutek czy niechęć zaledwie chwilę po najważniejszym dniu życia, ale wedding blues przychodzi nagle i potrafi zasiać prawdziwe spustoszenie.

Skąd wiedzieć, że to wedding blues?

Tak naprawdę może objawiać się na wiele sposobów, jednak fakt, że zaczynasz odczuwać smutek krótko po ślubie, może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Przez cały proces planowania tego idealnego dnia Twoje ciało regularnie otrzymywało ciągły zastrzyk hormonalnego koktajlu energetycznego – połączenie oksytocyny, adrenaliny i dopaminy skutecznie sprawiało, że miałaś siły na więcej i więcej.

New Drop

Jednak kiedy emocje opadły… możesz czuć się nieco wypompowana. W końcu to był prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Jeżeli to uczucie uparcie w Tobie tkwi i nie chce minąć, do tego czujesz się też znudzona, samotna i niespokojna – warto skonsultować to ze specjalistą. Wedding blues nie zawsze mija sam.

ślubny album

Jakie są przyczyny wedding blues?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo dla naukowców i psychologów to wciąż stosunkowo nowe zjawisko psychologiczne, a badania nadal trwają. Chociaż powodów może być kilka, wśród głównych wymienia się fakt, że pary bardzo często są tak pochłonięte planowaniem, że zapominają, że wesele to tylko przystanek, a nie ostateczny cel.

Wybór odpowiedniego miejsca, wymarzonej sukni i podziękowań dla gości spędza Ci sen z powiek, ale omija Cię w tym wszystkim to, co najważniejsze. Ślub oznacza, że spędzicie razem resztę życia, zaczniecie zupełnie nowy etap i cóż, wszystko się zmieni. To może przerażać.

Dlatego, kiedy mija już całe weselne szaleństwo i przestajecie być w centrum zainteresowania, a zamiast wielkich planów idealnego przyjęcia zderzacie się z rzeczywistością – nie zawsze łatwo się z tym pogodzić. Dodatkowo, często wiele poważnych decyzji odkładamy na czas „po ślubie”. I kiedy oficjalnie jesteście już małżeństwem, trzeba się z nimi uporać, a to przecież nigdy nie jest łatwe. Wszystko wydawało się przecież tak odległe!

Wedding blues: jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim – nie obwiniaj się. Wedding blues dotyka naprawdę wiele par, ale po prostu jeszcze niewiele się o tym mówi, stąd może wydawać Ci się, że jesteś jedyna, że coś jest z Tobą nie tak. Instagram zalewa fala pięknych ślubnych zdjęć i słownych uniesień innych panien młodych, a Ty masz wrażenie, że Ciebie ta euforia zupełnie ominęła.

Przecież poślubiłaś miłość swojego życia, wesele było cudowne, wszystko udało się lepiej, niż mogłabyś to sobie wyobrazić… a jednak dziś czujesz tylko smutek. To nie tak miało być! Niestety, uczucia nie są czymś, co możemy zaplanować od początku do końca i potrafią płatać nam figle.

Masz prawo czuć dokładnie to, co teraz czujesz. Jeśli jednak smutek zaczyna Cię przytłaczać, postaraj się odciągnąć od niego swoje myśli. Zamiast skupiać się na samym ślubie, zacznij skupiać się na Waszym małżeństwie. Pozwól sobie na ekscytację tym wszystkim, co dopiero przed Wami. I porozmawiaj z kimś bliskim – czasami wystarczy po prostu ktoś, kto Cię wysłucha, byś poczuła się lepiej.

para zaraz po ślubie

Jak pokonać wedding blues?

Jeśli już wiesz, że dotknął Cię wedding blues, możesz spróbować kilku strategii, które pomogą Ci się z nim uporać.

1. Zacznij od rozmowy

Jeśli czujesz, że życie po ślubie Cię przytłacza, porozmawiaj ze swoim partnerem. Jesteście małżeństwem i z każdym problemem możecie poradzić sobie wspólnie, również z tym. Dobra komunikacja i umiejętność rozmawiania nawet o trudnych sprawach to klucz do udanego małżeństwa. Podzielcie się ze sobą swoimi uczuciami i starajcie się nie oceniać. Mówcie o smutku, znudzeniu i zmęczeniu. To będzie dla Was oczyszczające i budujące doświadczenie.

new drop

2. Zróbcie razem coś ekstra

Wiele par myśli, że planowanie ślubu i wesela było najbardziej ekscytującą częścią ich wspólnej drogi. Nic bardziej mylnego! Przed Wami całe życie i mnóstwo przygód. To, że jesteście małżeństwem, nie oznacza, że nie możecie zrobić czegoś szalonego. Zaplanujcie romantyczną randkę, wybierzcie się na wycieczkę tylko we dwoje, zorganizujcie przyjęcie i obejrzyjcie wspólny film – możecie robić wszystko to, na co tylko przyjdzie Wam ochota.

3. Zbudujcie nową relację

To trudne, ale musicie nauczyć się Waszej relacji od nowa. Decydując się na małżeństwo, weszliście na nowy grunt i pojawia się wiele kwestii, które musicie ze sobą przepracować, nawet jeśli wcześniej wydawało się, że wszystko zdążyliście już ustalić. Pogódź się z tym, że choć za Wami najlepszy dzień Waszego życia, przed Wami wciąż najlepsze lata Waszego życia razem. Zbudujcie Wasz związek na najmocniejszym fundamencie.

Czy wedding blues oznacza, że wesele było nieudane?

Absolutnie nie! Co więcej, badania pokazały, że większość par, które doświadczyły „poślubnej depresji”, uważała, że ich wesela były naprawdę udane. Smutek, który odczuwasz, nie ma nic wspólnego z tym, czy dzień Twojego ślubu był dokładnie taki, jakim go sobie wymarzyłaś. I nie sprawia, że Twoje wesele traci ważność.

Masz prawo czuć nostalgię, masz prawo czuć się zmęczona i zrezygnowana. W końcu skończył się pewien ważny etap w Twoim życiu.

Ale pamiętaj, że zakończenie jednego etapu oznacza, że właśnie rozpoczął się kolejny. Jeszcze piękniejszy.

planer ślubny Izabeli Janachowskiej baner

Rekomendowane artykuły