Zabawy weselne dla dorosłych i dzieci — nowoczesne gry i zabawy weselne z klasą

zabawy weselne

Wiele Par Młodych na hasło „zabawy na wesele” reaguje ciarkami żenady. Nie musi tak być! Spośród wielu pomysłów można bez problemu wyłonić te, które zachęcą gości do wzięcia udziału i nie będą dla nikogo krępujące. Zabawy weselne z klasą doskonale sprawdzają się na nowoczesnych uroczystościach. Dzięki nim osoby biorące w nich udział świetnie się bawią, integrują i nikt nie ma ochoty zapaść się pod ziemię ze wstydu. Zobacz, na jakie gry i zabawy weselne powinniście postawić!

Zabawy weselne – jak je zorganizować?

zabawy weselne
Fot: Shutterstock

Nowoczesne zabawy weselne głównie opierają się na dobrym porozumieniu z DJ-em. Wiele z nich prowadzi właśnie on, wodzirej lub kapela, która została opłacona na naszą imprezę. Dzięki dobremu ustaleniu z którąś z tych osób charakteru gier i zabaw, które mają się pojawić, dojdziemy do sensownego porozumienia.

Wiele z Młodych Par chce wybrać zabawy weselne bez obciachu. Chyba każdy z nas uczestniczył lub był świadkiem bardzo niekomfortowych gier, które wywoływały niesmak lub zniechęcenie gości do brania w nich udziału. Oczywiście każdy chce tego uniknąć.

Wybierając niestandardowe zabawy weselne, warto stawiać na gry, które wszystkich zintegrują i zachęcą do brania w nich udziału. Rywalizacja również się sprawdzi, jednak należy tu uważać, by nikt nie poczuł się wykluczony lub wyśmiany.

Kto powinien poprowadzić zabawy weselne?

zabawy weselne
Fot: Shutterstock

Na większości wesel pojawia się wodzirej lub konferansjer. Naprawdę warto rozważyć tę opcję. Człowiek doświadczony w prowadzeniu setek zabaw zna się na utrzymaniu dobrej atmosfery i trafieniu z grami w gust Pary Młodej oraz gości biorących udział w uroczystości.

Zabawy weselne często prowadzone są przez dwie osoby ze sobą współpracujące, czyli DJ-a i wodzireja. Taki duet najlepiej zadba o utrzymanie tempa między zmianami muzyki a napędzaniem gości z użyciem mikrofonu.  

New Drop

Jeżeli postawiliśmy na zespół na wesele – również się nie zawiedziemy. Zwłaszcza jeśli w usługach grupy możliwe jest przeprowadzenie kilku zabaw. 

Sprawdź też: Czy podczas wesela warto połączyć orkiestrę i DJ-a?

Jakie są najlepsze zabawy weselne dla gości?

zabawy weselne
Fot: Shutterstock

Większość z nas zna zabawy weselne – „kto w styczniu urodzony” czy szaleńcze obieganie krzeseł po usłyszeniu nadanego nam imienia lub nazwy zwierzęcia. To typowe gry na weselach w starym stylu. W tradycyjnych grach oczywiście nie ma nic złego – kilka z nich pojawi się także na naszej liście, jednak warto postawić na nieco nowsze rozwiązania. Zapraszamy na kreatywne zabawy weselne i te gry, w których wszyscy zawsze chętnie biorą udział! 

Taniec na gazecie

Śmieszne zabawy weselne otwiera „taniec na gazecie”. Biorą w niej udział pary, a wygrywają ci, którzy najdłużej utrzymają się w tańcu! 

Jak przygotować tę grę? Wystarczą gazety, chętni do zabawy i muzyka! DJ lub zespół ma za zadanie grać muzykę przez określony czas, a pary tańczą na rozłożonej stronie gazety. Następnie gazeta składana jest w pół, a pole do tańca się zmniejsza. Pary ponownie przystępują do tańca na złożonym papierze. Muzyka milknie, a gazeta ponownie jest składana. Dzieje się to tak długo, aż pary nie będą w stanie kontynuować potyczek tanecznych przez brak miejsca do utrzymania się w wyznaczonym polu.

Dla zwycięzców możecie przygotować specjalną nagrodę, taniec z Parą Młodą lub to, co Wam przyjdzie do głowy! Gwarantujemy, że śmiechom nie ma końca, a każda z par bawi się doskonale aż do wypadnięcia z gry. 

Pociąg

Jeżeli zapytasz kogokolwiek, kto kiedykolwiek był na polskim weselu o to, jakie zabawy weselne są najpopularniejsze – pociąg to punkt obowiązkowy. Dzięki niemu goście podróżują wraz z muzyką do różnych krajów, oddając się tańcom charakterystycznym dla danych regionów.

Każda z osób biorących udział w tej zabawie weselnej łapie za barki lub w talii osobę przed sobą i w rytm piosenki „jedzie pociąg z daleka” podąża za osobą prowadzącą pociąg. „Wagoniki” stworzone w ten sposób muszą nadążyć za osobami przed nimi, zwiedzając całą salę i zachęcając kolejne osoby do dołączenia. Gdy wężyk z gości wraca na parkiet, muzyka cichnie, dostajemy informację o tym, w jakim kraju się znajdujemy, a po chwili musimy przystąpić do tańca.

Jeżeli wciąż jesteśmy w Polsce, dobrym wyborem jest polonez. Hasło “Austria” zachęca do walca wiedeńskiego, Argentyna to tango, Brazylia samba i tak dalej. Oczywiście nie musicie znać tych wszystkich tańców – ważne by muzyka się zgadzała, a goście bawili się świetnie. 

Taniec w dwóch kółeczkach

Jeżeli poszukujecie zabawy, która będzie integracyjna jak mało co – taniec w dwóch kółkach to strzał w dziesiątkę. Wystarczy, że panie uformują jedno kółko, trzymając się za ręce, a wokół nich panowie zrobią to samo. Zabawa polega na tym, że oba kółka kręcą się w rytm muzyki w przeciwnych kierunkach. Gdy muzyka cichnie, kółka stają, kobiety odwracają się, by zatańczyć z losowym partnerem. Dzięki temu goście mogą się zapoznać, porozmawiać i rozpocząć zabawę na weselu!

Warto w tym miejscu także wspomnieć Belgijkę. Taniec, podczas którego wszyscy zainteresowani się zapoznają i zintegrują to świetny wybór na zabawę weselną.

Bieg po fanty

Niestandardowe zabawy weselne, które można przygotować na kilka sposobów, to na przykład bieg po fanty. Jest to gra na spryt, prędkość i umiejętność znalezienia całkowicie losowych przedmiotów w jak najkrótszym czasie.

Para Młoda wraz z osobą prowadzącą zabawy weselne musi uzgodnić wcześniej, jakie przedmioty będą wymagane do zaliczenia zadań. Stworzenie wspólnie listy ułatwi proces. W grze musi wziąć udział około 6-8 osób, w zależności od długości listy produktów, którą stworzycie. 

Zabawa polega na tym, że Młodzi siadają na dwóch krzesłach na parkiecie i po kolei zlecają poszukiwania kolejnych przedmiotów. Osoby biorące udział muszą jak najszybciej znaleźć i przynieść wybraną rzecz przed nich, a z każdą rundą ostatni uczestnik, który nie zdąży przed innymi, odpada. 

W tym przypadku łatwo o zakłopotanie, ponieważ wielu wodzirejów w porozumieniu z Młodymi wybiera na taki przedmiot podwiązkę Panny Młodej lub inną nieco krępującą rzecz. Można tego bez problemu uniknąć i postawić na zapałki, krawat, sztućce, pierścionek, wodę lub inne cele, które nikogo nie wprawią w zakłopotanie.

Zabawy weselne – jaka to melodia!

Gra, w której chodzi o rywalizację, a wziąć w niej udział mogą wszyscy goście to przełożona wprost z telewizji na imprezę „jaka to melodia”! Absolutnie każdy będzie dobrze się bawić, a jeśli przygotujecie drobne nagrody za poprawne odpowiedzi, na pewno wszyscy wezmą udział!

Zabawy na wesele z klasą, które inspirowane są programami telewizyjnymi to wyborny pomysł. Dzięki niej popisać się mogą zarówno dorośli, dziadkowie, jak i najmłodsi uczestnicy uroczystości. Wystarczy odpowiedni dobór muzyki dla każdego pokolenia, a bezsprzecznie będzie to jedna z najfajniejszych gier, której nikt nie będzie chciał kończyć!

Alternatywą dla tej zabawy może okazać się zgadywanie tego, co nuci wybrana osoba. Wystarczy wybrać któregoś z gości, założyć tej osobie słuchawki, by nie mogła słyszeć tego, co nuci. Punkty po raz kolejny mogą zdobywać wszyscy goście, a osoba nucąca powinna zdobyć wyjątkowy podarunek!

Zabawy weselne dla Pary Młodej

zabawy weselne
Fot: Shutterstock

Gry i zabawy mogą także podkreślać fakt, że jest to koniec końców święto zwłaszcza Pary Młodej. W związku z tym proponujemy te 3 opcje, które to właśnie na Was skierują całą uwagę, a ponadto goście dowiedzą się więcej o Was lub powspominają historie, w których uczestniczyli. 

Gra w buty

Pytania i odpowiedzi to znakomite zabawy na wesele. Śmieszne reakcje, być może przez wielu niespodziewane i wszelkie niezgodności w tej grze wyjdą na jaw! Przyjmijcie gromkie brawa za zgodę i buczenie w przypadku niezgodnych odpowiedzi, byście oboje mieli jasność, kto odgrywa jaką rolę w związku.

W jaki sposób przygotować tę zabawę? Przede wszystkim Para Młoda musi usiąść do siebie tyłem i zdjąć buty. Następnie są zobligowani, by mieć na wyposażeniu swojego buta w jednej dłoni, a w drugiej but partnera bądź partnerki. Osoba prowadząca wesele zaczyna zadawać pytania, a odpowiadać trzeba zgodnie z prawdą, podnosząc swoje obuwie lub współmałżonka, w zależności do kogo bardziej się ono odnosi. 

Pytania mogą dotyczyć umiejętności kulinarnych, chęci posiadania potomstwa, pedantyczności lub kwestii finansowych. Doskonale, jeśli wodzirej przygotuje tę listę bez wglądu w nią współmałżonków, dzięki czemu wszystkie niezgodności okażą się jeszcze zabawniejsze – nie tylko dla gości!

Wspomnienia z Parą Młodą

Ckliwe wspominki to zdecydowanie zabawy na wesele z klasą. Przygotowanie filmiku, który wyświetlicie na rzutniku, mogą przywołać wiele wspomnień, jakie stworzyliście do tej pory sami lub z Waszymi najbliższymi. 

Doskonałym pomysłem jest także rozdanie karteczek, na których goście napiszą wspomnienie z Parą Młodą lub którymś ze współmałżonków. Następnie zbierane są one do skrzynki i odczytywane przez Młodych. W takiej formie wspomnień nie zabraknie łez wzruszenia lub tych wynikających z nadmiernego śmiechu. 

Warto także pomyśleć nad stworzeniem księgi gości, do której dołączymy aparat typu Instax. Wtedy każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie, wkleić je do książki i napisać kilka zdań od siebie – z życzeniami, uroczym cytatem lub czymkolwiek co przyjdzie im do głowy. Gwarantujemy, że zajrzycie tam nieraz po uroczystości! 

Oczepiny

Obowiązkowe zabawy weselne? Oczepiny to już zdecydowana tradycja, przed którą nie ucieknie żadna Para Młoda! Symboliczne wyznaczenie, kogo następnego czeka zamążpójście lub ożenek to must have na tego typu uroczystości.

Najczęściej Panna Młoda ustawia się tyłem do niezamężnych kobiet i rzuca w ich stronę bukiet lub welon. Pani, która go złapie, dostaje przepowiednię o tym, że jest następna w kolejności! W ostatnich latach również popularne staje się tworzenie bukietu, do którego doczepione są wstążki. Panna Młoda rozdaje ich końcówki niezamężnym Paniom, które ustawiają się w kółku dookoła niej. Wstążka po wstążce jest odcinana, aż nie zostanie ostatnia, wskazująca panią, która następna wyjdzie za mąż!

Panowie także mogą wziąć udział w łapaniu muchy lub krawata Pana Młodego. Postawić także można na ukrycie przedmiotu w pudełku na kluczyk i dobranie tylu kluczy, ilu mężczyzn weźmie udział w zabawie. Tylko jeden jest właściwy, a na kogo padnie – to jest zupełnie losowe.

Te zabawy mogą skończyć się tańcem pary, która zdobyła atrybuty Państwa Młodych. To zawsze tworzy fajną atmosferę, a zwycięzcy mają swoje pięć minut!

Sprawdź też: Oczepiny – Czym są i jak je zastąpić? 6 pomysłów

Zabawy na wesele dla dzieci

zabawy weselne
Fot: Shutterstock

Nie wszystkie wyżej wymienione propozycje nadają się na zabawy weselne dla dzieci. Oczywiście mogą one wziąć udział w „pociągu” czy „jaka to melodia”, lecz inne gry dostosowane są raczej do dorosłych. 

Fajnie, jeśli możemy wydzielić kącik dla najmłodszych, a może nawet przeznaczyć kilkaset złotych na animatora, który sprawi, że i dla nich to będzie doskonała zabawa. Zwłaszcza jeśli w naszej uroczystości weźmie udział wielu rodziców z dziećmi to naprawdę dobre rozwiązanie.

Chcąc zaoszczędzić, możecie zorganizować zabawy takie jak mumia, w której dzieci dobierają się w pary. Następnie mają 3 minuty na owinięcie partnera bandażami lub papierem toaletowym, a później wybierane jest najlepiej przebrane dziecko. Dodatkowo dzieci później mogą ganiać się nawzajem, by przemienić nieowiniętych w mumie! Ponadto można zaproponować popularne zabawy jak „piłka parzy” czy „berek”. 

Mamy nadzieję, że wśród wszystkich propozycji znaleźliście idealne zabawy weselne, które pojawią się na Waszej uroczystości. Czy macie jakieś inne propozycje? Koniecznie podzielcie się nimi oraz Waszymi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Rekomendowane artykuły