Bridgertonowie. Zainspiruj się trendami prosto ze świata angielskiej elity!

Bridgertonowie. Zainspiruj się trendami prosto ze świata angielskiej elity! 110826

Na platformie Netflix pojawił się 2 sezon serialu „Bridgertonowie”, który pokochały miliony. Stworzony na podstawie historycznego romansu Juli Quinn. Akcja serialu rozgrywa się w roku 1813 roku, kiedy Wielką Brytanią rządził król Jerzy III.

Bridgertonowie – o czym jest serial?

Serial skupia się na perypetiach arystokratycznych rodzin brytyjskich. Pełno tutaj sztywnych zasad, zakazanej miłości, tajemnic, intryg oraz odważnych scen łóżkowych. Serial kostiumowy przeplata ze sobą wyrafinowanie widoczne w „dumie i uprzedzeniu” oraz intrygę i tajemnice, z których doskonale znani się bohaterowie popularnej na całym świecie „Plotkary”.

Zobacz także: Przypominamy najpiękniejsze kreacje Blair Waldorf!

baner ozdoby

Właściwie już od pierwszego odcinka, Bridgertonowie kojarzą się właśnie ze słynną Gossip Girl w tym przypadku podpisującą się jako Lady Whistledown, która jest jednocześnie narratorem w serialu. Równie śmiało opisuje życie śmietanki nie pozostawiając na nikim suchej nitki.

Cały serial okraszony jest tak dużą ilością bogactwa, przepychu oraz strojności, że w niektórych momentach wygląda to wręcz na przerysowane. Mogłoby się zdawać, że serial zachowuje elementy historyczne, które są bardzo ważne dla społeczeństwa brytyjskiego. Nic bardziej mylnego.

Tak naprawdę zgadzają się jedynie imiona władców, oraz nawiązanie do choroby z jaką zmagał się król Jerzy III. W pozostałych wątkach da się zauważyć znaczne odstępstwa od historii. Pozostają jednak sztywne zasady oraz liczne bale i spotkania towarzyskie bez których świat arystokracji nie mógłby istnieć.

Zobacz także: Przepis na ,,królewską miłość”? Historia związku księcia Williama i Kate Middleton

Wybieg dla młodych dam, czyli bal debiutantek

Pierwszy sezon serialu otwiera bal debiutantek. Podczas słynnego corocznego wydarzenia młode londyńskie panny, szukające męża zostają przedstawione królowej. Liczy się tutaj nieskazitelna uroda i nienaganne maniery.

Dobre imię panny nie może być nawet odrobinę nadszarpnięte, ponieważ najmniejsza plotka może wywołać skandal. A co lubi najbardziej Lady Whistledown oraz wszyscy jej czytelnicy? Właśnie skandale!

Nikt nie mówi o tym głośno, ale każdy wie, że dobry skandal wprowadza dreszczyk emocji w monotonnej życie elity. Tak więc bal debiutantek to jedno z tych wydarzeń, które albo okaże się zwycięstwem, albo totalnym fiaskiem, które będzie miało wpływ na przyszłość młodej panny i całej jej rodziny.

Na balu debiutantek obowiązywały białe stroje, symbolizujące czystość oraz niewinność. Głowy młodych panien przyozdobione były piórami, które miały symbolizować wolność oraz uduchowienie.

W serialu miano piękności bez skazy otrzymała główna bohaterka – Daphne Bridgerton. Od tego momentu oczy wszystkich, przede wszystkim młodych dżentelmenów skierowane są właśnie na nią. Szczególny zaszczyt, jakim obdarowuje sama królowa dodatkowo podbija ważność całej sytuacji.

W drugim sezonie uwaga skupiona jest na Edwinie Sharmie, która zostaje również brylantem sezonu, czyli najbardziej pożądaną panną na salonach. Otrzymanie miana najpiękniejszej damy sezonu to przede wszystkim zaszczyt i jednocześnie wyzwanie, aby sprostać oczekiwaniom królowej.

New Drop

Bridgertonowie – Stylizacje

Strojność i bogactwo to drugie imię całego serialu. Na potrzeby ekranizacji kostiumy zostały specjalnie zaprojektowane i uszyte. Jak mówi sama odtwórczyni głównej roli Phebe Dynevor w pierwszym sezonie, który liczył zaledwie 8 odcinków, miała na sobie 104 różne sukienki.

Jak podano do publicznych informacji przy projektowaniu strojów na potrzeby pierwszego sezonu pracowało 238 osób!

Projekty obejmowały suknie, wszelkie dodatki, takie jak: kapelusze czy rękawiczki, a nawet zdobną biżuterię. W garderobie znalazły się również słynne gorsety, którego mocne i bolesne wiązanie pokazane jest już w pierwszej scenie. Przeważały kwiatowe wzory oraz pastelowe odcienie w których zakochana była Daphne Bridgerton.

new drop

Serial pokochały fashionistki dzięki zjawiskowym kreacjom, dodatkom z koronek i wszelkim detalom, które cieszą oko. Sukienki czy bluzki z dekoltem w serce stały się hitem sezonu. Popularne są również bufki, które dodają stylizacji elegancji i estetyki.

Błękit, róż, zieleń czy fiolet w odcieniach pasteli stoją na przodzie palety kolorów. To samo tyczy się kwiecistych wzorów, na które zdecydowali się projektanci nie tylko z popularnych sieciówek, ale również ze światowych wybiegów. A oto nasze propozycje!

W serialu wszystkie stroje są zdecydowanie odważniejsze, gdzieniegdzie widać w nich nutkę nowoczesności. Widać to między innymi w kolorach. Serial poprzez stylizacje doskonale pokazuje przeciwieństwo dwóch rodów.

Bridgertonowie to łagodna, pastelowa paleta barw, zachwycająca prostotą oraz umiarem. Natomiast ród Featherington, podobnie jak ich podejście do życia krąży wokół bogactwa, sławy i rozpoznawalności. Pomaga w tym właśnie krzykliwa i ostra kolorystyka. O wiele bardziej odważniejsza, wyróżniająca się wśród tłumu.

Jednym z ulubionych kolorów, w jaki ubiera swoje córki baronowa Featherington był żółty. Panny bardzo często sięgały po kwieciste wzory, łączone z przeróżnymi dodatkami, co sprawiało, że wyglądały momentami bardzo pstrokato i przyciągały uwagę innych, którzy patrzyli na całe przedstawienie z politowaniem i złośliwym uśmiechem pod nosem.

Zobacz także: Królowa Elżbieta i jej stylizacje na ślubach wnuków i wnuczek

Ślub – wydarzenie sezonu

Czyli coś co interesuje nas najbardziej. W pierwszym sezonie oczy wszystkich skierowane były na perypetie Daphne Bridgerton oraz księcia Haistings. Jak to w życiu arystokracji bywa skandal goni skandal, inaczej było by nudno. I choć i w przypadku tej pary o mały włos nie doszło do afery, która mogłaby zhańbić dobre imię rodu Bridgertonów, to na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie.

Ślub był istną mieszanina bogactwa, przepychu i najpiękniejszych kompozycji kwiatowych, jednak z zachowaniem umiaru. Dominował oczywiście kolor biały przeplatany ulubionymi pastelami głównej bohaterki.

Suknia przyszłej księżnej Hastings była bardzo prosta i delikatna, co miało za zadanie odwzorowywać kruchość i dobre serce Daphne. Kreacja z dekoltem w serce z dodatkiem delikatnych bufek idealnie współgrała z jej charakterem oraz wyrafinowanym gustem.

Włosy upięte były w wysokiego koka, przyozdobionego tiarą oraz długim delikatnym welonem. W kwestii biżuterii postawiła na prostotę czyli delikatne srebrne kolczyki z szlachetnych kamieni oraz drobny wisiorek.

Zobacz także: Royal wedding – jak zorganizować wesele w królewskim stylu?

W drugim sezonie również Edwina Sharma postawiła na klasykę, jednak w tym przypadku ślub był o wiele bardziej wystawny, ponieważ przygotowania odbywały się pod okiem samej królowej Zofii Charlotte. A skoro mowa o królowej…

Ekstrawagancki styl królowej

Zarówno w pierwszym, jak i drugim sezonie pojawiają się wątki z królową, nawiązujące do faktów, które miały miejsce w XIX wiecznej Anglii. W serialu przedstawiona jest jako ta, pragnąca skandali oraz intryg. Z niecierpliwością czeka na nową dawkę informacji i plotek o jakich pisze Lady Whistledown.

Nie lubi nudy, a kiedy ta rzeczywiście się pojawia, wkracza na scenę i bierze sprawy w swoje ręce. Czytając niektóre z tekstów opublikowanych w broszurze przez Lady Whistledown mówi ” to będzie nudny sezon, potrzebuje rozrywki”. Bardzo dąży również do tego aby poznać tajemniczą pisarkę.

Królowa Zofia Charlotta musi błyszczeć w towarzystwie. Jej styl to ekstrawagancja i rozpoznawalność. Jest bardzo przerysowany i ma za zadanie w pewnym stopniu odwzorować kreacje XIX- wiecznych władców.

Największą uwagę zwracają peruki, których objętość i kształt jest czasami naprawdę zaskakujący. Akcesoria do włosów zdecydowanie królują w tym serialu i chętnie korzysta z nich nie tylko sama królowa.

Kamienie szlachetne, perły czy kwiaty z których zrobione są diademy, opaski i klamry są hitem nie tylko serialu, ale również lata 2022.

Zobacz także: 12 ozdób do włosów w promocyjnych cenach, które pokochały Panny Młode!

Perły czy rubiny?

„Rubiny przyciągną wzrok potencjalnych zalotników” – powiedziała Daphne Bridgerton ubierając się na jedno z wieczornych przyjęć. Jak widać, nawet biżuteria odgrywa nie małą rolę w całej stylizacji panny, która gotowa jest do zamążpójścia.

Dodatki to elementy, którego nie może zabraknąć. Podkreślają one pochodzenie z dobrze sytuowanej rodzinny z wyższych sfer. Największy zaszczyt przypada, kiedy panna ma możliwość założenia klejnotów rodowych, tak jak Daphne, które podarowała jej matka po otrzymaniu zaproszenia na herbatę od samej królowej.

Właśnie biżuterią pokreślono tutaj dojrzałość panny Bridgerton. Innymi dodatkami jakie pojawiają się na salonach to pióra oraz kwiaty wplecione we włosy, bądź ozdoby w formie broszki. Z kwiecistego wzoru na sukniach najchętniej korzystały panny z domu Featherington.

Rękawiczki na porządku dziennym

W serialu rękawiczki pojawiają się prawie cały czas. Są symbolem wysokiego usytuowania w społeczeństwie oraz wielu przywilejów. Świadczą o godności, a także tajemnicy. W serialu pojawia się nawet scena, w której książę Hastings zdejmuje swojej wybrance rękawiczki mówiąc „Nie musisz się ubierać tak formalnie” i zdejmuje rękawiczkę.

Podczas tej sceny kamery specjalnie zostały skierowane na służbę oraz ich reakcję. W ich obecności zdejmowanie damie rękawic i całowanie po dłoniach było odejściem od reguły. Zakochani w sobie małżonkowie nie zwracali na to uwagi.

Warto dodać również, że dyskretne gesty między dwojgiem zakochanych, bądź przyszłych małżonków takie jak np. poprawienie muchy u mężczyzny, czy zapięcie mankietu sukienki u panny świadczyły o bliskości dwojga. Młoda dama prawdopodobnie znalazła swojego przyszłego męża i jest już niedostępna. W innych sytuacjach takie gesty były niedopuszczalne.

Damy się nie bawią, czyli sztywna etykieta

Sztywne zasady oraz zachowywanie się stosownie do sytuacji to podstawa! Młode panny od urodzenia były przygotowane do roli dobrej żony i matki. Musiały one przestrzegać etykiety, jaka obowiązywała na dworze. Nawet najdrobniejsze potknięcie mogło prowadzić do skandalu.

Ciekawą kwestią są również tematy, o których najłagodniej mówiąc, nie wypadało rozmawiać. Jednym z nich był temat dotyczący życia seksualnego. Młode dziewczyny nie miały zielonego pojęcia skąd się biorą dzieci, dialogi na ten temat są wręcz prześmiewcze i niemożliwe jest, że wyglądało to w taki sposób w rzeczywistości.

Lepszym wyjściem dla młodych dam było nie poruszanie tematu tabu, który mógłby doprowadzić nawet do hańby dla całej rodziny. Zasady były tak rygorystyczne, że nawet wzmianka o spacerach damy i dżentelmena ciemnymi ogrodami, a co dopiero przyłapanie ich bez przyzwoitki mogłoby zrujnować dobre imię rodu.

Kwestia nocy poślubnej poruszano w momencie, kiedy młoda dama była chwilę przed ślubem. Odbywała wtedy rozmowę ze swoją matką, która na dobrą sprawę nie potrafiła wszystkiego wyjaśnić i krępowała się równie bardzo, jak jej córka.

Warto wspomnieć w tym miejscu o roli Lady Violet matki rodu Bridgertonów. Owdowiała kobieta sama musiała zająć się licznym potomstwem. Otrzymywała oczywiście pomoc od swoich najstarszych pociech, jednak i tak to jej zdanie było najważniejsze.

Dżentelmen ma zawsze racje

W przypadku mężczyzn sprawy wyglądały zupełnie inaczej. Jak wiadomo chętnie korzystali z niezobowiązujących uciech i spotykali się w klubach kawalerskich. Jednym słowem mogli pozwolić sobie na dużo więcej i to zawsze ich słowo się liczyło.

W serialu padło nawet zdanie „jego słowo znaczy więcej niż nasze” – ponieważ był mężczyzną. Jednak to że mogli pozwolić sobie na więcej nie znaczy, że nie przestrzegali zasad. Obowiązywała również etykieta dżentelmena, a jak wiadomo mężczyzna musiał postępować jak dżentelmen.

Sezon na bale

Bale i wszelkiego rodzaju spotkania towarzyskie były jednym z kluczowych momentów w życiu elity. W każdym odcinku ktoś wyprawia huczne spotkanie, na którym nie brakuje przepychu. Na każdym spotkaniu obowiązywał określony rodzaj stroju. Ten formalny bądź ten mniej oficjalny, jednak z zachowaniem elegancji i estetyki.

Spotkania organizowane były w akompaniamencie przepięknych bukietów kwiatowych i dekoracji od których biło bogactwo i luksus. Widoczne były tam również porcelanowe zastawy w złotej oprawie oraz kryształy.

baner carsy

Tańce, które odbywały się podczas balu były dokładnie wyuczonymi układami tanecznymi, które miały za zadanie zwrócić uwagę na ważność kwestii kultury. Jeżeli panna potrafiła dobrze tańczyć i do tego grała na instrumentach, automatycznie wskakiwała na podium kandydatek na najlepszą żonę.

Podsumowując, serial „Bridgertonowie” to ogromne źródło inspiracji z jakich możemy skorzystać zarówno na co dzień jak i podczas wesela. Wszelkie kreacje, dodatki oraz niepowtarzalne dekoracje wyglądają zjawiskowo. A może kochasz kwiaty oraz pastelowe kolory i marzy Ci się wesele w stylu Daphne Bridgerton?

Rekomendowane artykuły