Przepis na ,,królewską miłość”? Historia związku księcia Williama i Kate Middleton

Kate i William po raz pierwszy spotkali się na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji. Kate studiowała historię sztuki, a William był studentem geografii. Widywali się na kampusie, ale, jak William zdradził w jednym z wywiadów, to nie była miłość od pierwszego wejrzenia:

książę william i kate middleton

Książę Wiliam i księżna Kate: wrzesień 2001

„Kiedy ją zobaczyłem, pomyślałem, że jest w niej coś wyjątkowego. Chciałem ją poznać bliżej, ale zostaliśmy przyjaciółmi”.

Szybko okazało się, że wiele ich łączy – chodzili razem na mecze rugby, mieli podobne poczucie humoru. Po kilku miesiącach zamieszkali w tym samym studenckim mieszkaniu razem z grupą znajomych.

Związek księżnej Kate i księcia Wiliama: lipiec 2007

Książę William i Kate w czasie studiów nie ogłosili oficjalnie, że są parą. Widywano ich razem, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie przyjaźń przerodziła się w związek. Media zaczęły dużo o nim mówić dopiero, kiedy przyszedł pierwszy kryzys i kilkumiesięczne rozstanie w 2007 roku. Jak potem twierdzili zakochani, dzięki temu doświadczeniu dojrzeli i zrozumieli, że nie mogą bez siebie żyć.

Listopad 2010

Jeśli wtedy ktoś jeszcze nie słyszał o Kate Middleton, dziewczynie księcia Williama, to prawdopodobnie usłyszał o niej pod koniec 2010 roku, kiedy cały świat z ekscytacją mówił o królewskich zaręczynach i planowanym niecałe pół roku później ślubie.

Książę William oświadczył się Kate w Kenii. Przyszła księżna Cambridge dostała pierścionek, który należał do matki Williama księżnej Diany. Choć po jej śmierci pierścionek odziedziczył Harry, młodszy brat Williama, to zdecydował się oddać klejnot bratu, widząc, że ten jako pierwszy znalazł wybrankę serca.

Księżna Kate i książę Wiliam: kwiecień 2011

Co to był za ślub! Przed opactwem Westminsterskim zgromadziły się tłumy, a przed telewizorami uroczystość oglądały miliony ludzi na całym świecie. Panna młoda miała na sobie koronkową suknię z długimi rękawami od Sarah Burton dla Alexandra McQueena. Kreacja bardzo szybko stała się niezwykle popularna i wręcz kopiowana na całym świecie.

Po ceremonii nowożeńcy stanęli na balkonie pałacu Buckingham, aby wymienić się nie, jak to zwykle bywało, jednym, ale dwoma pocałunkami na oczach wielotysięcznego tłumu.

Elegancja i prostota, czyli ,,efekt Kate” w świecie mody

W branży modowej zaczęto mówić o „efekcie Kate” – księżna zaczęła wyznaczać trendy. I nie chodzi tylko o suknię ślubną. Jej proste i klasyczne stylizacje do dziś zawsze wzbudzają pozytywne emocje i są chętnie naśladowane. Do tego Kate, poza kreacjami od projektantów, często sięga po rzeczy z sieciówek, dzięki czemu każdego stać na to, żeby kupić sobie takie same ubrania.  

O ślubie mówiono jeszcze długo po nim, a księżną Kate zaczęto porównywać z księżną Dianą. Obie były „dziewczynami z ludu” uwielbianymi przez Brytyjczyków. Jednak o ile Diana często naruszała królewską tradycję, a przez jej otwartość i głośne mówienie o problemach rodziny królewskiej popularność monarchii po raz pierwszy w historii drastycznie spadła, to Kate bardzo ociepliła ten wizerunek. Była opanowana w każdej sytuacji i świetnie radziła sobie z szumem medialnym wokół jej małżeństwa.

Pierwsze dziecko księcia Wiliama i księżnej Kate: grudzień 2012

Półtora roku po ślubie ogłoszono, że para spodziewa się pierwszego dziecka. Książę George urodził się w lipcu 2013, a świeżo upieczeni rodzice pozowali dokładnie w tym samym miejscu, co rodzice Williama (książę Karol i księżna Diana) w dniu jego urodzin.

Narodziny księżniczki Karoliny: maj 2015

W 2015 roku książę William i księżna Kate powitali drugie dziecko, księżniczkę Charlotte. Podobnie jak prawie dwa lata wcześniej z księciem Georgem para pozowała do zdjęć z noworodkiem.

Narodziny księcia Louisa: kwiecień 2018

Siedem lat po ślubie para doczekała się trzeciego dziecka księcia Louisa. Najmłodszy książę jest teraz czwarty w kolejce do tronu – za swoim ojcem księciem Williamem oraz rodzeństwem: księciem Jerzym i księżniczką Karoliną.

William i Kate czerwiec 2019

W brytyjskich mediach zawrzało od plotek na temat domniemanego romansu Williama z przyjaciółką żony Rose Hanbury. Na Wyspach wybuchł skandal. Znów odżyły porównania Williama do jego ojca księcia Karola.

Podobnie jak w latach osiemdziesiątych, kiedy mówiono o romansie Karola, rodzina królewska oficjalnie nie komentowała sprawy, ale prawnicy wynajęci przez księcia Williama wysłali do dziennikarzy oświadczenie, w którym podkreślili, że pogłoski o rzekomym romansie są nieprawdziwe.

concept store

Kłopoty w związku księżnej Kate i księcia Wiliama: październik 2021

W 2021 plotki o kłopotach w małżeństwie Williama i Kate wróciły. Najpierw spowodowało je nagranie z premiery filmu „Nie czas umierać”, podczas której Kate miała wzdrygnąć się, kiedy mąż ją dotknął, a potem odepchnąć go na czerwonym dywanie. Parę tygodni później para zorganizowała warsztaty dla dzieci o ratowaniu planety. Małżonkowie siedzieli jednak przy osobnych stołach i przez cały czas pozostawali daleko od siebie.

Złośliwi twierdzą, że małżeństwo tylko pozornie wygląda na idealnie zgodne. Z pewnością ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla Kate i Williama, nie tylko przez plotki o kryzysie w związku, ale też z powodu odcięcia się Herry’ego i Meghan od rodziny królewskiej, a także śmierci dziadka księcia Filipa.

Trzeba im jednak przyznać, że mimo wszystkich tych kłopotów doskonale wpisują się w formułę monarchii i tworzą świetny wizerunek współczesnej pary królewskiej – są troskliwymi rodzicami zaangażowanymi w pracę charytatywną i sprawy społeczne. Mamy nadzieję, że przed nimi jeszcze wiele lat szczęśliwego małżeństwa.

Wrzesień 2022 – zmiany po śmierci królowej Elżbiety

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II na brytyjskim dworze wprowadzony został szereg zmian. Można rzecz, że Kate i William awansowali, ponieważ od 9 września oficjalna tytulatura Katarzyny to Her Royal Highness, The Princess of Wales (Jej Królewska Wysokość Księżna Walii).

W maju 2023 odbędzie się koronacja króla Karola. Kolejną osobą w kolejce do objęcia tronu jest książę William.

Rekomendowane artykuły