Czego nie wolno robić po rozstaniu — działania, które mogą pogorszyć sytuację

czego nie wolno robić po rozstaniu

Niestety nawet to, co dobre, kiedyś się kończy. Rozstania same w sobie bywają trudne, a w przypływie emocji zdarza nam się robić rzeczy, które ten stan dodatkowo pogarszają. Dowiedz się czego nie robić po rozstaniu, i jak przetrwać koniec związku.

Błędy po rozstaniu: czego nie powinno się robić po zakończeniu związku?

czego nie wolno robić po rozstaniu
Fot: Shutterstock

Złość, ból, rozczarowanie – to uczucia, które często towarzyszą nam w momencie rozstania. Niestety, czasami zatracamy się w nich tak bardzo, że pozwalamy, by przejęły one kontrolę nad naszym życiem. Są to najgorsi ze wszystkich możliwych, w tym momencie, doradców.

janachowska.pl

Pomyśl, ile razy w trakcie kłótni zdarzyło się Tobie lub Twojemu partnerowi powiedzieć w złości coś, czego wcale nie chcieliście. Ile razy zdarzyło się Wam wyrządzić krzywdę drugiej osobie, bo sami czuliście się pokrzywdzeni?

To te same złe uczucia, które wzięły górę wtedy, również teraz chcą zapanować nad Tobą i Twoimi decyzjami. Nie pozwól im na to, bo w przeciwnym razie, jedyne co zyskasz, to brak szacunku do własnej osoby.

concept store

Czego nie robić po rozstaniu: porady, jak uniknąć dodatkowego bólu

czego nie wolno robić po rozstaniu
Fot: Shutterstock

Rozstanie dla każdego jest sprawą indywidualną. Etapy rozstania często porównywane są do żałoby i wcale nie jest to porównanie przesadne. Rozstanie to nie tylko utrata bliskiej osoby, ale także często utrata stabilności, a nawet pewności siebie. 

Często też kroplę goryczy przelewa zachowanie ex po rozstaniu, szczególnie jeśli odnosisz wrażenie, że w momencie, gdy Ty cierpisz, po nim spływa wszystko, jak po przysłowiowej kaczce. Tylko czy tak jest na pewno? Pamiętaj, że etapy rozstania u mężczyzn wyglądają trochę inaczej niż u kobiet. I gdy na początku Ty snujesz się jak cień, on szuka akceptacji w swoim otoczeniu, często świetnie się przy tym bawiąc.

Może Ci się to wydawać niesprawiedliwe, ale jeśli dowiesz się, jak radzić sobie z rozstaniem i w spokoju przepracować swoją żałobę, z czasem dojdziesz do siebie, a do niego dopiero dotrze, co stracił.

Żeby udało Ci się ze spokojem przejść przez wszystkie etapy rozstania, musisz unikać często powtarzanych błędów, które mają miejsce po bolesnym zerwaniu. Zatem czego nie wolno robić po rozstaniu?

Nie proś

Składanie obietnic wbrew sobie i naginanie dla cudzego szczęścia własnych zasad do donikąd Cię nie doprowadzą. Jedyne, co wówczas zyskasz, to brak szacunku do samej siebie. Zapomnij więc o błaganiu go o powrót, szczególnie jeśli powodem rozstania były błędy z jego strony.

Nie osaczaj i nie stalkuj go

Działania na zasadzie stalkingu, czyli dzwonienie pod byle pretekstem, wysyłanie wiadomości, wzbudzanie litości czy chodzenie w jego ulubione miejsca, nie są dobrym pomysłem. Żeby iść naprzód, musisz znaleźć granicę między tym, co minęło, a tym co jest. Przestań skupiać się na tym czego już nie ma.

Nie dla „drink & call”

Jeszcze gorsze od zwykłego wydzwaniania, jest dzwonienie lub SMS-owanie do byłego będąc pod wpływem alkoholu. Co ciekawe, jest to jeden z najczęściej powtarzanych błędów, tak, jak i sama ucieczka w alkohol. Żadne z tych rozwiązań nie przyniosą Ci ulgi, a jedyne, co poczujesz, to wstyd i upokorzenie na drugi dzień.

Nie wyciągaj tego, co było między Wami na zewnątrz

Chociaż można odnieść wrażenie, że w świecie celebrytów publiczne pranie brudów, to norma – nie ulegaj pokusie! Ani to modne, ani eleganckie, a grono Twoich znajomych wyrobi sobie – owszem – negatywne zdanie, ale tylko o Tobie.

Nie próbuj na siłę wypełniać pustki

Ostatnia, ale bardzo ważna rzecz. To normalne, że odczuwasz ogromną samotność po rozstaniu. Jednak nie wypełniaj na siłę powstałej pustki nowym związkiem. Pozwól ranom się zagoić. Daj sobie czas i przejdź wszystkie etapy żałoby – ostatni z nich, to pełna akceptacja – bez niego nie uda Ci się stworzyć nowego, szczęśliwego związku. 

Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy nadal kochamy

czego nie wolno robić po rozstaniu
Fot: Shutterstock

Wyparcie, gniew, obwinianie się, depresja po rozstaniu i – wreszcie – akceptacja, to etapy, których przejście czeka Cię po zakończonym związku. Wiesz już, czego nie powinnaś robić, jeśli chcesz (mimo wszystko) z podniesioną głową przetrwać ten trudny w Twoim życiu okres.

Kolejne pytanie, jakie się nasuwa, to jak poradzić sobie po rozstaniu lub jeszcze trudniejsze: jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy nadal kochamy? Przepracowanie tych wszystkich, wcześniej wymienionych etapów po zakończonym związku, wcale nie jest łatwe. Najgorsze zazwyczaj okazują się pierwsze dni po rozstaniu, gdy targani różnymi, skrajnymi emocjami, mamy tendencję do podejmowania koszmarnych w skutkach i pochopnych decyzji, czy popadania ze skrajności w skrajność. Dodatkowo pojawiająca się w tym czasie złudna nadzieja na powrót po rozstaniu, utrudnia nam przyswojenie faktów.

Chociaż w tym ciężkim dla Ciebie czasie, masz ochotę zamknąć się w czterech ścianach i odizolować od reszty świata, wierz nam, że jest to jedno z gorszych rozwiązań. Czasami również obecność przyjaciół to za mało – w takim przypadku najlepiej zwrócić się po pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Dzięki niemu dowiesz się, jak poradzić sobie z rozstaniem i jak przepracować etapy żałoby.

Rozstanie to także doskonały moment, byś na nowo pokochała…siebie. Skup się na swoich potrzebach, zadbaj o siebie – dla siebie, zacznij spełniać swoje pasje i marzenia.

Jak przetrwać rozstanie: przewodnik po zdrowym rozstaniu

czego nie wolno robić po rozstaniu
Fot: Shutterstock

Miało być: żyli długo i szczęśliwie, a skończyło się szybko i, nierzadko, z wielkim zgrzytem. Zastanawiasz się, jak przetrwać rozstanie i rozmyślasz, co się wydarzyło, skoro byliście tak szczęśliwi?

Przede wszystkim – nie idealizuj przeszłości! Może to brutalne, ale pamiętaj, że szczęśliwe związki nie rozpadają się z dnia na dzień. Coś się musiało zepsuć – coś na tyle ważnego, że stanęło na przeszkodzie, abyście mogli kontynuować Waszą relację. Jeśli jednak chcesz zdrowo przepracować swoją stratę, nie obwiniaj siebie i nie szukaj winy w nim – takie podejście tylko przedłuży Twoje cierpienie.

A co, jeśli to właśnie Ty jesteś osobą, która tkwi w niezbyt szczęśliwej relacji? Chciałabyś dowiedzieć się, jak się rozstać po długim związku? Nawet jeśli rozpad relacji wydaje Ci się tragedią, to decyzja o odejściu nie zawsze jest zła. Zastanów się, czy chcesz być w związku, w którym wygasły już uczucia. Czy będzie to fair w stosunku do osoby, którą kiedyś kochałaś i której szczęście było dla Ciebie ważne?

Najlepszą decyzją, którą możesz podjąć, jeśli zastanawiasz się co zrobić po rozstaniu, jest podarowanie sobie czasu i przestrzeni na odbudowę poczucia własnej wartości i podążanie drogą własnego szczęścia.

Rekomendowane artykuły