Jest jednak pewna, nierozerwalnie związana z makijażem kwestia, którą często traktujemy po macoszemu… Po tytule wiecie już z pewnością, że chodzi o demakijaż. Zatem dziś o tym, jak prawidłowo usunąć makeup
Spis treści
Aby makijaż, czy to codzienny czy wieczorowy, dobrze się trzymał kluczowa jest codzienna, odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Zanim zgłębisz tajniki demakijażu krok po kroku, zapoznaj się z video, które przygotowaliśmy do Ciebie wraz z naszą redaktor naczelną Izabelą Janachowską i dowiedz się co robić, aby na codzień wyglądać promiennie.
Dlaczego demakijaż jest tak ważny?
Czy policzyłaś kiedyś, ile produktów nakładasz na twarz w ciągu dnia? Obstawiam, że gdybyś chciała policzyć wszystkie kremy, sera, podkłady, pudry, róże, czy bronzery to finalna liczba byłaby zdecydowanie bliższa 20, a może by nawet tę granicę przebiła.
Dodaj do tego sebum, kurz i inne zanieczyszczenia, które „zbierasz” przez cały dzień i robi się z tego naprawdę zabójcza mieszanka. Co to oznacza w praktyce? Ano mniej więcej tyle, że Twoja skóra nie może oddychać.
Jeśli więc nie wykonasz prawidłowego demakijażu, to bardzo szybko kondycja Twojej cery pogorszy się, a wtedy nawet najlepszy makijaż nie zdoła tego ukryć.
Jeśli nie będziesz dbała o regularne (czyli codzienne!) oczyszczanie twarzy, to bardzo szybko zauważysz:
- utratę jędrności skóry;
- zaskórniki,
- wypryski,
- szarą, ziemistą cerę,
- zmęczone, przekrwione oczy,
- osłabione, połamane rzęsy,
Brzmi strasznie? Wiem… A to nadal tylko niektóre „powikłania”, na jakie narażasz się nie zmywając makijażu Warto? Moim zdaniem nie, ale decyzja, oczywiście, należy do Ciebie.
Jakie błędy popełniamy najczęściej zmywając makijaż?
Przygotowałam dla Was listę błędów, które najczęściej popełniamy robiąc demakijaż twarzy i oczu. Jeśli uda Wam się im uniknąć Wasza skóra z pewnością odpłaci nieskazitelnym, promiennym wyglądem:
- Brak regularności: nie wiem, czy ten podpunkt wymaga jakiegokolwiek komentarza. Demakijaż należy wykonywać tak często, jak makijaż, czyli w przypadku większości z nas, codziennie.
- Niestaranny demakijaż: co prawda specjaliści: kosmetolodzy i dermatolodzy twierdzą, że „lepszy rydz, niż nic”, więc jakiekolwiek działania, które choć w części usuną kolorowe kosmetyki z naszej twarzy to już pierwszy krok do sukcesu, ja zachęcam Was jednak do dokładnego usunięcia resztek makijażu z Waszej skóry. To zajmie tylko kilka minut.
- Zbyt intensywne zmywanie makijażu: najważniejsze, co musisz zapamiętać to to, że prawidłowy demakijaż twarzy wymaga czasu, nie siły. Nie trzyj w pośpiechu skóry, żeby szybciej pozbyć się podkładu, czy cieni do powiek. W najlepszym wypadku podrażnisz skórę, w najgorszym (a przy długotrwałym działaniu tego efektu możesz być pewna)- nabawisz się zmarszczek.
Pamiętaj także, aby dokładnie zmyć środek, który wybrałaś do wykonania demakijażu!
Czym zmywać makijaż?
Rynek kosmetyczny obfituje w kosmetyki, dzięki którym możemy usunąć makijaż ze skóry. Począwszy od niezwykle popularnych płynów micelarnych, płynów dwufazowych, pianek, przez mleczka, żele, kremy, balsamy, aż po olejki. Przeznaczeniem wszystkich z nich jest oczyszczenie naszej skóry, czym się jednak różnią między sobą?
Jakie kosmetyki do demakijażu wybrać?
Płyn micelarny do demakijażu
Od dobrych kilku lat jest absolutnym must- have większości kobiet na świecie. Zepchnął na drugi plan wszystkie pozostałe kosmetyki. Jest bardzo prosty w użyciu, nie podrażnia skóry i jest wielofunkcyjny: równie dobrze usuwa:
- brud,
- kurz,
- kosmetyki,
- sebum.
Dzieje się tak za sprawą miceli- mikro cząsteczek, którą łączą w sobie właściwości hydrofilowe (przyciągają wodę, jednocześnie odpychając tłuszcz), jak i lipofilowe (przyciągają tłuszcz, jednocześnie odpychając wodę). Tak złożona i skomplikowana budowa pozwala na rozpuszczenie makijażu i usunięcie ze skóry absolutnie wszystkich zanieczyszczeń, które się na niej pojawią.
Mimo, że na pierwszy rzut oka płyn micelarny działa podobnie do toniku, są to kosmetyki o odmiennym działaniu i nie należy ich stosować zamiennie
Być może dla wielu z Was powyższe stwierdzenie to banał, nadal jednak spotykam się ze zdziwieniem, kiedy o tym mówię. Główną funkcją i zadaniem płynu micelarnego jest szybki demakijaż.
Jest on przy tym detergentem, co oznacza, że zaburza naturalne pH skóry. Zadaniem toniku jest przywrócenie prawidłowej równowagi kwasowo- zasadowej oczyszczonej już skórze. Warto więc stosować te dwa kosmetyki razem w codziennej pielęgnacji.
Mleczka i emulsje do zmywania makijażu
Trzeba przyznać, że za tym rodzajem kosmetyków ciągnie się po prostu zła fama… Jeśli macie więcej niż 30 lat i swoją przygodę z makijażem zaczynałyście kilkanaście lat temu wiecie doskonale, że mleczko było wtedy właściwie jedynym dostępnym kosmetykiem, którego zadaniem miało być usunięcie makijażu ze skóry.
Mleczka do dermakijażu składały się z fazy wodnej i olejowej, które, połączone ze sobą za pomocą emulgatora rozprawiały się z tym, co po całym dniu zalegało na twarzy.
Niestety, formuły sprzed kilkunastu lat opierały się głównie na parafinie, czyli oleju mineralnym, który, oczywiście spełniał swoje zadanie w kwestii rozpuszczenia i usunięcia makijażu, ale jednocześnie zapychał pory i pozostawiał na skórze tłusty film. Finalnie mleczka nie pozwalały na dokładne usunięcie makijażu i wymagały użycia dodatkowych kosmetyków.
Na szczęście technologia poszła na przód i dziś mleczka służą nie tylko do demakijażu, ale są także same w sobie przyjemnym kosmetykiem pielęgnacyjnym, po który warto sięgać.
Wszystko dlatego, że parafinę zastąpiono naturalnymi olejami roślinnymi, które dodatkowo dbają o naszą skórę nawilżając ją i łagodząc podrażnienia.
Olejek do demakijażu
Jeśli wodne formuły do oczyszczania twarzy Cię nie przekonują może powinnaś spróbować demakijażu przy pomocy olejku? Te dostępne w drogeriach i perfumeriach zawierają gotowe mieszanki wielu olejów i substancji wspomagających, które, dzięki swoim właściwościom nie tylko rozpuszczają makijaż, usuwają wodoodporne kosmetyki, ale także, wiążąc się z naturalnym sebum występującym na skórze usuwają dogłębnie zanieczyszczenia.
Usuwanie makijażu balsamem
Balsamy do demakijażu to nadal świeżynka na rynku kosmetycznym i wiele z nas wciąż nie poznała jeszcze dobrodziejstw, które niosą za sobą te kosmetyki. Przede wszystkim mają bardzo przyjemną formułę, podobną trochę do masełka, która przyjemnie rozprowadza się na skórze i rozpuszcza makijaż i brud, który w ciągu dnia się tam nagromadził.
Dzięki bogatej, tłustej konsystencji, opartej głównie na olejach naturalnych balsamy rozprawią się nawet z najbardziej trwałymi podkładami, czy wodoodpornymi tuszami do rzęs. Ich stosowanie nie wymaga pocierania skóry wacikiem, a jedynie zmycie tłustej powłoki przy użyciu wody.
Wiele z dostępnych na rynku balsamów zawiera także w swoim składzie dodatkowe składniki aktywne, które już na etapie demakijażu i oczyszczania pielęgnują skórę pozostawiając ją gładką i nawilżoną.
Demakijaż: przydatne akcesoria
Oczywiście w najbardziej podstawowej wersji makijaż można zmyć z twarzy używając do tego celu wyłącznie rąk, jest to jednak metoda uciążliwa, pracochłonna i… nie tak precyzyjna jak w przypadku skorzystania z dobrodziejstw współczesnej technologii (i wielowiekowej tradycji).
Przygotowałam więc dla Was krótki przegląd dostępnych na rynku akcesoriów, które mogą wnieść Wasz demakijaż na wyższy poziom wtajemniczenia
Gąbka konjac do demakijażu
Jeszcze kilka lat temu można ją było kupić wyłącznie na zagranicznych portalach, później pojawiły się w ofercie jednej z marek dostępnych w Polsce, a dziś dostępne są właściwie we wszystkich drogeriach w Polsce.
Naturalna gąbka wykonana z korzenia rośliny Konjac Sponge nie tylko świetnie oczyszcza skórę, ale także ją nawilża. Ponadto, dzięki delikatnie zasadowemu odczynowi przywraca skórze naturalne pH, a struktura gąbki pobudza krążenie krwi i proces regeneracji naskórka.
Gąbkę konjac można stosować samoistnie lub z delikatnym detergentem, jak np. żel oczyszczający.
Zmywanie makijażu wielorazowymi płatkami kosmetycznymi
Płatki kosmetyczne to coś, co z pewnością zna każda z nas. Są powszechnie stosowane w kosmetyce i znajdują się w większości łazienek. Są stosunkowo tanie i dość skutecznie rozprawiają się z makijażem pozostałym na skórze.
Przy prawidłowym stosowaniu do zmycia make-upu potrzeba ich przynajmniej kilku, jeśli nie kilkunastu, a to z kolei generuje sporo odpadów- są więc nieekologiczne.
Dlatego też producenci, wychodząc na przeciw konsumentom (i środowisku) coraz częściej oferują wielorazowe płatki kosmetyczne. W zależności od marki znajdziecie je w wersji:
- bawełnianej,
- z domieszką włókien bambusowych,
- z dodatkiem alg,
- poliestrowej.
Najczęściej sprzedawane są w zestawach z woreczkiem do prania, w którym można przechowywać zużyte już płatki. Poza tym, że zamiast do kosza wrzuca się je do pralki, stosuje się je właściwie tak samo jak te jednorazowe znane nam od lat.
Ściereczki i rękawice do demakijażu
Zanim jednak na rynek weszły wielorazowe płatki do demakijażu pojawiły się na nim ściereczki i rękawice do demakijażu wykonane ze specjalnych mikrowłókien.
W założeniu (i reklamach) producentów miały one zmywać makijaż tylko przy użyciu wody. Nie wiem, czy to kwestia braku wiary w produkt, niedopracowanej technologii, czy braku umiejętności, ale kiedy kilka lat temu próbowałam rozpocząć przygodę z tym produktem dość szybko wróciłam do klasycznego demakijażu. Miałam wrażenie, że moja skóra nie jest dokładnie oczyszczona, a pocieranie jej ściereczką dodatkowo ją podrażniało.
Z tego co wiem, dziś na rynku nadal dostępnych jest kilka rodzajów rękawic, które bez użycia detergentów potrafią usunąć z twarzy makijaż i inne zanieczyszczenia, a ich użytkowniczki chwalą sobie tę metodę, więc kto wie… może coś się w tej kwestii zmieniło?
Usuwanie makijażu przy pomocy szczoteczki sonicznej
Tu niestety muszę Was rozczarować… wbrew temu, co z pewnością wiele z Was na ten temat myśli, szczoteczki soniczne nie służą do demakijażu. Owszem, ich zadanie polega na dogłębnym oczyszczeniu skóry twarzy, jednak zanim po nie sięgniemy powinnyśmy uprzednio zmyć makijaż.
Szczoteczka usunie, oczywiście, resztki kosmetyków nagromadzone w porach, jednak nie należy o niej myśleć w kontekście produktu, który odpowiadał będzie za demakijaż.
Co więcej, nie powinnyśmy używać szczoteczki częściej, niż 2-3 razy w tygodniu.
Zanim jednak powiem Wam jak wykonać prawidłowy demakijaż i jak używać omówionych wyżej produktów zapraszam Was na jednej z odcinków, który pojawił się na kanale Party & Wedding.
Nasza redaktor naczelna, Izabela Janachowska pokazuje w nim jak wykonuje swój codzienny makijaż… Żebyście więc mieli co zmywać z twarzy najpierw możecie wypróbować triki Izy na szybki i nieskazitelny makeup.
Jak prawidłowo zmyć makijaż? Demakijaż krok po kroku
I tak jak stworzono zasady, których powinno się przestrzegać wykonując makijaż, tak są też pewne założenia, które będą przydatne w trakcie demakijażu. Aby więc demakijaż można było nazwać prawidłowym warto przestrzegać poniższej kolejności:
Po pierwsze: demakijaż okolicy oczu
Zanim zaczniesz zmywać podkład, czy puder zajmij się oczami. Najczęściej to właśnie na powiekach znajduje się najwięcej kosmetyków:
- bazy,
- korektory,
- cienie,
- eyeliner,
- tusz, skup się więc na tym, aby je dokładnie usunąć.
Niezależnie od tego, który kosmetyk do demakijażu wybrałaś warto przyłożyć płatek kosmetyczny nasączony produktem na kilka chwil i poczekać aż zacznie pracować i rozpuści nagromadzone na powiekach zanieczyszczenia.
Może się też okazać, że za pierwszym razem nie uda Ci się usunąć wszystkiego, co znalazło się w ciągu dnia na powiekach, powtarzaj więc procedurę aż do momentu, kiedy skóra będzie czysta, a makijaż oczu usunięty.
Po drugie: zmyj pomadkę z ust!
Zaraz po demakijażu oczu zajmij się ustami. Jeśli użyłaś klasycznej pomadki możesz usunąć ją po prostu płynem micelarnym, czy innym kosmetykiem, na który się zdecydowałaś.
Jak usunąć trwałą pomadkę do ust?
Trzeba przyznać, że wraz z postępem technologii w kosmetologii niektóre kosmetyki mają naprawdę bardzo trwałe formuły. Jeśli więc Twoja pomadka, mimo zastosowania płynu micelarnego pomadka nadal uparcie tkwi na ustach spróbuj usunąć ją… pomadką nawilżającą.
Takie produkty są zazwyczaj bardzo tłuste i bez problemu rozprawiają się nawet z najtrwalszymi pomadkami. Na koniec dla pewności możesz wykonać delikatny peeling zrobiony z cukru i oliwy.
Po trzecie: demakijaż twarzy
Kiedy oczy i usta są już dokładnie oczyszczone zajmij się skórą twarzy. Nanieś na wacik lub skórę wybrany kosmetyk i kolistymi ruchami rozpocznij masaż. Wykonuj go dopóki nie będziesz przekonana, że udało Ci się usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
Po czwarte: tonik!
Jak już wspominałam tonik to kosmetyk niemalże niezbędny do prawidłowej pielęgnacji skóry. Kiedy już wykonasz cały demakijaż przetrzyj twarz tonikiem. Dobierz go do rodzaju skóry.
Tonik najlepiej nakładać bezpośrednio na skórę. Możesz go wylać na dłonie i wklepać w skórę lub, jeśli Twój kosmetyk posiada atomizer, spryskać nim twarz.
Demakijaż możesz zakończyć delikatnym masażem przy pomocy rollera do twarzy. Nieocenione efekty przyniesie także używanie masażera liftingującego.
Ekspresowy demakijaż: wyjście awaryjne
Nie ma się co oszukiwać. Każda z nas miała przynajmniej raz w życiu sytuację, w której wróciła do domu po imprezie i ostatnią rzeczą, na którą miała ochotę było stanie przed lustrem i krok po kroku dokładne zmywanie makijażu ze skóry i pielęgnacja twarzy.
W takich sytuacjach zazwyczaj cała energia wkładana jest w bezkolizyjne dotarcie do łóżka, dlatego też warto mieć gdzieś przy łóżku zestaw awaryjny na takie właśnie okazje.
Schowaj w szufladzie kilka wacików i płyn micelarny, ewentualnie chusteczki do demakijażu. Dzięki temu będziesz mogła chociaż część makijażu zmyć „na leżąco”.
Nie jest to co prawda wymarzona sytuacja, ale raz na jakiś czas z pewnością nie wywoła większych szkód. Pod jednym warunkiem: zaraz po wstaniu dokładnie oczyścisz skórę!
Już jutro na naszej platformie weddingdream.tv znajdziecie nowy odcinek, w którym nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska zdradzi Wam wszystkie sekrety swojego makijażu wieczorowego… Jedno jest pewne. Nie możecie przegapić tego materiału!