Kiedy jest Dzień Kobiet: data i jej pochodzenie

kiedy jest dzień kobiet

Każdego roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Niemniej jednak rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem tego święta oraz jego znaczeniem we współczesnym świecie. To nie tylko okazja do obdarowania ważnych dla nas kobiet upominkami, ale dzień obchodzony na pamiątkę walki kobiet o równouprawnienie i podkreślający ich ważną rolę w społeczeństwie. 

Wprowadzenie: znaczenie i historia Dnia Kobiet

kiedy jest dzień kobiet

Co roku, 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, który jest uznawany na całym świecie. Święto to zostało ustanowione w 1975 roku przez ONZ jako dzień uznania wszystkich kobiet, bez względu na pochodzenie, narodowość, rasę, czy język. Jest on symbolem walki o równouprawnienie, a także przedmiotem refleksji nad warunkami życia i pracy kobiet na całym świecie.

janachowska.pl

Początków Dnia Kobiet upatruje się jednak już na początku 20. wieku. Wtedy też w Europie i w USA miały miejsce liczne ruchy robotnicze. W trakcie strajków kobiety domagały się skrócenia czasu pracy, zwiększenia płac, zaprzestania zatrudniania w fabrykach dzieci, a także uzyskania praw wyborczych. 

Kiedy jest Dzień Kobiet i jak należy go świętować

kiedy jest dzień kobiet

Zbliżający się 8 marca to doskonała okazja, aby obdarować miłym upominkiem ważne dla darczyńcy kobiety. Bez względu na to, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, niech ten dzień będzie pretekstem do docenienia płci pięknej. 

concept store

Dla mężczyzn 8 marca to dzień, kiedy warto podziękować kobietom za ich wsparcie i miłość. Wdzięczność możesz okazać poprzez kartkę z życzeniami, drobny prezent, czy kwiaty. Każda kobieta z pewnością doceni drobne gesty, dzięki którym poczuje się dla Ciebie ważna. 

Dla kobiet z kolei, święto to jest czasem, w którym powinny celebrować swoje osiągnięcia, siłę i determinację, a także doceniać sukcesy innych kobiet wokół siebie. Warto się wspierać jako kobiety. Dlatego też spotkaj się z przyjaciółkami, aby wspólnie świętować w ten dzień. To doskonała okazja do tego, aby zorganizować „babski wieczór” i okazać sobie dużo wzajemnego wsparcia, które jest kluczowe dla rozwoju i sukcesu każdej z nas.

Historia obchodów: jak Dzień Kobiet zyskał na znaczeniu?

kiedy jest dzień kobiet

Pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku i zostały ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po strajkach kobiet w Nowym Jorku. Z kolei 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W tym czasie kobiety domagały się o prawo do głosowania, zajmowania stanowisk publicznych, a także o zaprzestanie dyskryminacji w miejscu pracy.

W Polsce pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce 24 marca 1924 roku. Niemniej jednak, w naszym kraju, święto to kojarzy się głównie z okresem PRL. Obchody tego dnia nie były wtedy zbyt lubiane ze względu na swój państwowy i przymusowy charakter. Niestety, Dzień Kobiet był wykorzystywany przez partię komunistyczną podobnie jak inne uroczystości w PRL, aby podkreślić przywiązanie do Państwa Ludowego i socjalizmu. Z okazji 8 marca publikowano portrety kobiet zasłużonych dla kraju, z różnych dziedzin życia gospodarczego. W zakładach pracy i w szkołach obchody były obowiązkowe. Kobiety dostawały wtedy charakterystyczne prezenty. Były to głównie rajstopy, mydło i kawa. Później do podarunków dołączyły również kwiaty — goździki, czy tulipany. 

Dzisiaj Dzień Kobiet jest obchodzony na całym globie. Obecnie większość osób postrzega 8 marca jako ważną i miłą okazję do świętowania. To czas, aby celebrować osiągnięcia kobiet, ale i okazja do ciągłej walki równość płci w miejscach na świecie, w których wciąż prawa kobiet nie są respektowane. Ciągle istnieją państwa, jak na przykład Iran, w których obchody Dnia Kobiet są zabronione.

Symbole i motywy Dnia Kobiet: co reprezentują?

kiedy jest dzień kobiet

Kolory fioletowy, zielony i biały są uważane za symboliczne barwy Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zaproponowano je jako symbole walki o równość przez Brytyjską Unię Społeczno-Polityczną Kobiet w 1908 roku. Fiolet reprezentuje ideę sprawiedliwości i godności, zieleń symbolizuje nadzieję, natomiast biały odnosi się do czystości. Te trzy kolory stały się rozpoznawalnymi symbolami Dnia Kobiet i od lat łączone są z jego obchodami.  

Za symbole Dnia Kobiet, szczególnie w Polsce są również często uznawane goździki i tulipany. Mimo że nie cieszą się one tak dużą popularnością jak inne kwiaty, to właśnie nimi najczęściej obdarowywane są kobiety z okazji ich święta. Różowy goździk to symbol miłości i kobiecości, czerwony symbolizuje gorące uczucie, a biały to wyraz przywiązania. Z kolei, jeśli naszej ukochanej na dzień kobiet pragniemy wręczyć tulipany, to powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich kolor. Czerwony tulipan to symbol miłości, podczas gdy żółty oznacza zazdrość lub nawet zapowiedź rozstania.  

Podsumowując, podczas obchodów Dnia Kobiet, pamiętajmy o wszystkich wyjątkowych kobietach w naszym życiu. Nie zapominajmy jednak o wyzwaniach, z jakimi reprezentantki tej płci nadal borykają się one w różnych zakątkach świata. Niech 8 marca — święto kobiet przypomina nam o konieczności kontynuowania walki o równouprawnienie i szacunek dla wszystkich płci.

Rekomendowane artykuły