Księżna Diana i książę Karol. Tych szczegółów nie znacie!

40 lat temu ich bajkowym royal wedding ekscytowały się miliony ludzi na całym świecie. Sensację wzbudzały także ich późniejsze romanse i najgłośniejszy rozwód XX wieku. Choć minęło od niego ponad 25 lat, to smutna historia Lady Diany i księcia Karola wciąż wywołuje wielkie emocje. Dziś przypomnę najważniejsze momenty tej królewskiej pary.

Księżna Diana i książę Karol. Tych szczegółów nie znacie! 96641

Wszystkie miłości księcia Karola

Kiedy książę Karol po raz pierwszy spotkał Lady Dianę, miał 28 lat i był w związku z jej starszą siostrą Lady Sarah Spencer. Miał opinię podrywacza, który gdziekolwiek się pojawia, to ma wokół siebie grono wielbicielek. Jednak, mimo nacisków ze strony rodziny królewskiej, z żadną, wcześniejszą partnerką się nie ożenił, a jego związki szybko się rozpadały.

janachowska.pl

Lista ex księcia Karola jest długa. Camilla Parker Bowles, wielka miłość księcia, podobno nie przypadła do gustu królowej Elżbiecie i zdecydowała się wyjść za mąż za innego mężczyznę. Davina Sheffield nie była dziewicą, a to, zgodnie z królewską tradycją, przekreśliło jej szanse.

Kuzynka Karola Amanda Knatchbull odrzuciła oświadczyny, gdyż widziała w Karolu bardziej starszego brata niż materiał na męża. Za księcia nie chciała też wyjść siostra Diany i choć rozstali się, to nadal ich rodziny utrzymywały ze sobą kontakt.

concept store

Książę Karol i Diana po raz pierwszy na ustach wszystkich

Lady Diana i Karol związali się ze sobą niedługo po śmierci wuja Karola, lorda Mountbattena. Podobno 19-letnia wówczas Diana była dla niego wsparciem w chwilach żałoby.

We wrześniu 1980 roku ich związek został ujawniony po tym jak widziano Dianę w Balmoral, prywatnej posiadłości rodziny królewskiej. Od tej pory tabloidy śledziły każdy ruch pary.

Królewskie oświadczyny po…13 spotkaniach!

Po zaledwie kilku miesiącach związku, książę Karol oświadczył się 19-letniej Dianie w zamku Windsor. Jak później ujawniła sama Diana, przed ślubem spotkała się z Karolem zaledwie 13 razy. W wywiadzie na pytanie dziennikarza BBC: „Czy jesteście w sobie zakochani?”, Diana odpowiedziała: „Oczywiście!”, a Karol: „Cokolwiek to znaczy…”.

Później ta wypowiedź była cytowana setki razy jako pierwszy sygnał, że jego uczucia do narzeczonej nie były do końca szczere. Jak później się okazało, Karol wciąż utrzymywał bliski kontakt z Camillą Parker Bowles.

3000 gości, 10 tys. prezentów i 750 mln widzów, czyli ślub księcia Karola i księżnej Diany!

Dzień ślubu Karola i Diany 29 lipca 1981 roku ogłoszono w Wielkiej Brytanii świętem narodowym. Ceremonia odbyła się, nie jak wcześniejsze królewskie śluby, w Opactwie Westminsterskim, lecz w londyńskiej katedrze św. Pawła, która pozwalała na zgromadzenie większej liczby gości (ponad 3000 osób).

Wzdłuż trasy przejazdu pary młodej zgromadziło się ok. 600 000 osób, a porządku pilnowało ponad 6000 policjantów i żołnierzy. Wśród zaproszonych gości byli między innymi niemal wszyscy europejscy monarchowie, a także kilku pozaeuropejskich, ówczesna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, prezydenci Francji i RFN czy pierwsza dama USA.

Transmisję telewizyjną oglądało na całym świecie ok. 750 milionów widzów, a w samej Wielkiej Brytanii ponad 28 milionów osób, czyli około połowa wszystkich Brytyjczyków.  Diana uzyskała tytuł Jej Królewska Wysokość Księżna Walii. Młoda para otrzymała 10 tysięcy prezentów i 47 tysięcy listów gratulacyjnych.

Kilka miesięcy po wielkim królewskim ślubie para ogłosiła, że spodziewają się pierwszego dziecka.

Narodziny księcia Wiliama i łamanie protokołu monarchii

W czerwcu 1982 Diana urodziła księcia Williama Arthura Philipa Louisa , który stał się spadkobiercą brytyjskiego tronu za swoim ojcem, księciem Karolem.

Diana zasłynęła jako czuła i kochająca matka, która nie boi się łamać królewskiego protokołu, kiedy miała zostawić 10-miesięcznego Williama pod opieką niań na ponad miesiąc podczas wyjazdu w pierwszą zagraniczną podróż z Karolem.

Zadecydowała, że zabiorą ze sobą synka, mimo, że według przepisów dwóch następców tronu nigdy nie powinno podróżować razem, aby chronić linię sukcesji. Takie ruchy jednak bardzo ocieplały wizerunek rodziny królewskiej, wreszcie przestano ich oceniać jako sztywnych i bezdusznie trzymających się przepisów, a zaczęto widzieć Dianę jako wzorową troskliwą matkę, która jednocześnie świetnie pełniła oficjalne obowiązki, angażowała się w działalność charytatywną i coraz lepiej wyglądała.

Narodziny księcia Harrego

Diana i Karol ogłosili, że spodziewają się drugiego dziecka, a niedługo później na świat przyszedł książę Harry. Później Diana opowiadała, że druga ciąża była ostatnim szczęśliwym czasem w ich małżeństwie, choć jeszcze przez kilka lat zachowywali pozory zgodnej i kochającej się pary.

Pojawiali się razem na zdjęciach podczas pierwszego dnia szkoły u obu swoich synów i wystąpili w programie „In Public – In Private: The Prince and Princess of Wales”, w którym opowiadali o swoim szczęśliwym życiu rodzinnym. Program obejrzało 20 milionów ludzi.

Śluby dzieci Karola i Diany wywoływały niemal takie same emocje, jak ten ich rodziców. W 2018 roku, tuż przed ślubem Harry’ego i Meghan nasza redaktor naczelna wybrała się do Londynu, żeby sprawdzić, jak wyglądały przygotowania do ceremonii.

Miłość z lat młodości, czyli kryzys w związku księcia Karola i księżnej Diany

Dopiero pod koniec lat 80-tych zaczęto publicznie mówić o kryzysie w ich związku i o tym, że Karol odnowił relację ze swoją dawną partnerką Camillą Parker-Bowles, z którą wyjechał na ponad miesiąc do rezydencji Balmoral. Niedługo później Diana rozpoczęła romans z Jamesem Hewittem, ówczesnym oficerem brytyjskiej armii, który uczył ją jazdy konnej.

Romans trwał z przerwami do 1991 roku, a po rozstaniu Diana pozwoliła mu zachować kilka listów i pamiątek, które wykorzystał później w swojej bestsellerowej książce, w której opisał związek z księżną Walii.

Bulimia, depresja, próby samobójcze, tortury. Jak bardzo nieszczęśliwa musiała być księżna?

Jednak w 1992 prawdziwym skandalem była inna książka – „Diana: Jej prawdziwa historia” autorstwa Andrew Mortona, opisująca kulisy małżeństwa księstwa Walii. W książce ujawniono po raz pierwszy, że Diana chorowała na bulimię i depresję, że ma za sobą epizody samookaleczania i próby samobójcze. Opisano także romans Karola z Camillą, pominięto jednak związek Diany z Jamesem Hewittem.

Tabloidy wciąż żyły kłopotami małżeńskimi pary i publikowały podsłuchane rozmowy telefoniczne Diany, w jednej z nich Diana rozmawiając z kochankiem, nazwała swoje życie torturami, a rodzinę królewską  – pieprzoną rodziną. Wkrótce opublikowano także zapis z nieprzyzwoitej rozmowy telefonicznej Karola i Camilli.

Separacja, czyli zabieg PR-owy dla ludu

Mimo, że królowa Elżbieta i książę Filip próbowali ratować małżeństwo syna, to Diana i Karol ogłosili separację w grudniu 1992 roku. Premier John Major w swoim przemówieniu do narodu powiedział: „Ta decyzja została podjęta polubownie i oboje będą nadal w pełni uczestniczyć w wychowaniu swoich dzieci”.

Ślub bez miłości i ofiary nieugiętej tradycji

Dwa lata po rozstaniu książę Karol po raz pierwszy przyznał się do zdrady i romansu z Camillą Parker-Bowles. Wkrótce, w innej książce ujawnił, że do poślubienia Lady Diany Spencer, której nigdy nie kochał, zmusił go ojciec, książę Filip.

,,Suknia zemsty” księżnej Diany

W dniu publikacji wywiadu Diana pojawiła się w londyńskiej Serpentine Gallery w słynnej seksownej obcisłej sukience odsłaniającej ramiona, która została okrzyknięta „suknią zemsty ” i po raz kolejny złamała w ten sposób królewski protokół.

Rozwód książęcej pary

Rozwód Diany i Karola został sfinalizowany 29 sierpnia 1996 roku. Diana utraciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości, nałożono na nią liczne zakazy, nie straciła jednak popularności i sympatii Brytyjczyków. Jej warunkiem było zachowanie praw rodzicielskich, co udało się osiągnąć, choć, zgodnie z zasadami, jakie panują na brytyjskim dworze, po rozwodzie to ojciec powinien przejąć pełną kontrolę nad dziećmi.

Bujne życie uczuciowe Diany po rozstaniu z księciem Karolem

Po rozwodzie Diana poświęciła się głównie działalności dobroczynnej. Zainteresowanie prasy brukowej wzbudzało jednak nieustannie jej życie osobiste. Tabloidy rozpisywały się o jej związku z Dodim Al-Fayedem, egipskim producentem filmowym, a paparazzi śledzili ich podczas wspólnych wakacji we Francji.

Tragiczny koniec księżnej…

Nocą 31 sierpnia 1997 roku księżna Diana wraz z Dodim Al-Fayedem, kierowcą i ochroniarzem uciekała przed paparazzi przez Paryż. Ich samochód uderzył w filar tunelu Alma. Kierowca i Dodi Al-Fayed zginęli na miejscu. Diana zmarła po kilku godzinach w szpitalu. Miała 36 lat.

Ta śmierć poruszyła cały świat i pokazała, że Diana była absolutnie wyjątkową postacią, która potrafiła zaskarbić sobie miłość milionów ludzi i której nikt nie był w stanie zastąpić.

Jedyna, prawdziwa miłość: Ślub księcia Karola z Camilą

Książę Karol poślubił Camillę Parker Bowles, znaną obecnie jako Camilla, księżna Kornwalii. Wcześniej wiele razy dawał do zrozumienia, że to ona przez całe życie była jego jedyną prawdziwą miłością.

Mimo upływu lat historia Diany i Karola wciąż elektryzuje fanów rodziny królewskiej, a Diana Spencer to kobieta – symbol. Choć jej małżeństwo spowodowało kryzys wizerunkowy rodziny królewskiej, to ona sama pozostała jedną z najbardziej kochanych postaci światowej popkultury, królową ludzkich serc.

Rekomendowane artykuły